TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Домашни тартуфи со рум и павлака

Репортер - 12.02.2019

Потребно: 2 парчиња темно чоколадо за готвење ¼ чаша полномасен крем 2 лажици масло ½ чаша мелени чоколадни бисквити 2 лажици темен рум ½ чаша чоколадни или какао стапчиња Подготовка: Во тенџере на водена пареа измешајте ги маслото и павлаката.

Торта Овошен леден ветер

Мои рецепти - 12.02.2019

Торта која се топи в уста и за која ќе барате репете со гаранција. Овошјето е опционално и по ваш избор. Подготовка Кори Направете цврст снег од белките со шеќерот и полека додавајте го оцетот и брашното.

Торта Мафија: Највкусниот чоколаден десерт што секому му се допаѓа!

Убавина и Здравје - 12.02.2019

Сите го обожаваат овој десерт! За првиот фил За вториот фил За декорација Изматете 5 белки во цврст снег, додајте 5 лажици шеќер и ореви, неполна лажица презла и какао и печете 20 минути на 180 степени. Така испечете 3 кори.

Срце торта

Пулс24 - 12.02.2019

5 јајца 200 г шеќер 150 г мелени лешници 150 г нишесте 120 г брашно 120 г маргарин 200 г чоколадо за готвење 2 лажици масло Изматете ги белките со половина од шеќерот. Жолчките изматете ги со маргаринот и преостанатиот шеќер.

Ванила-банана десерт во чаша

Мои рецепти - 12.02.2019

Во касерола го налеваме млекото, додаваме шеќер и еден пудинг од ванила. Вариме на тивок оган до згуснување. Оставаме на страна да се лади со повремено промешување. Во сад ја матиме многу малку слатката павлака.

Повкусни од купечките: Домашни баунти чоколади

Gotvi.mk - 11.02.2019

Вкусен и здрав десерт кој ќе го обожавате… Состојки: 1/2 шолја слатка павлака 1/2 шолја шеќер во прав 2 шолји кокосово брашно 100 гр црно чоколадо 2 лажици мед Начин на подготовка: Во сад соединете слатка павлака и шеќер во прав.

Брашното не е само за готвење: Помага за голем проблем од кој им се крева коса на домаќинките

Скопје24 - 11.02.2019

Брашното се користи за многу други намени, освен само за готвење. Иако звучи чудно, се користи и за чистење. Ако некоја површина во кујната ви лепи, се што ви треба е брашно. Ставете брашно на лепливите делови и истријте.

Турски пити со месо (рецепт)

MTM - 11.02.2019

За овие пити ќе ви биде потребна умешност во месење … Потребно е: за тестото: 500 г брашно 300 мл млеко 1 лажица кисело млеко 2 лажици сув квасец 1 лажица шеќер 1 лажица сол 1 лажица масло за филот: 400 г мелено месо 1 главица кромид 1/2 чаша (од ...

(ФОТО) Торта „Мафија“: Најубав чоколаден десерт кој секому му се допаѓа

Екран - 11.02.2019

Многу „голем“ и вкусен десерт со кој нема грешка бидејќи сите го сакаат! Состојки : 15. белки, 15 лажици шеќер, 15 лажици ореви, 2 лажици лебни трошки, 2 лажици какао во прав. Фил 1: 500 мл млеко, 2 кесички пудинг од ванила, 1 маргарин, 250 г шеќер.

Киндер колач

Пулс24 - 11.02.2019

5 јајца 5 лажици шеќер 1 лажица мед 5 лажици брашно 1 лажица какао 2 лажици масло ½ лажички прашок за печиво ФИЛ: 250 мл слатка павлака 150 мл млеко 1 кесичка желатин 100 г чоколадо за готвење 100 г млечно чоколадо 150 г маргарин Се матат белките со ...

Урмашици со кокос

Пулс24 - 11.02.2019

2 јајца 2 шолји масло 2 шолји шеќер 2 шолји кокосово брашно 3 лажици масло брашно по потреба 9 шолји шеќер 11 шолји вода 1 лимон Од водата, шеќерот и лимоновиот сок 15 минути се вари шербет и се остава да се излади. Во сад пенесто се матат јајцата.

Лепчиња од јогурт: Печиво без конкуренција поради кое засекогаш ќе заборавите на лебот!

Убавина и Здравје - 11.02.2019

Феноменални лепчиња што одат и со солени и со слатки и прилози Во подлабок сад ставете јогурт, шеќер, сол, сода бикарбона, прашок за печиво и добро измешајте. Постепено додавајте брашно и замесете меко тесто.

[РЕЦЕПТ] Колач со брусница

Локално - 11.02.2019

Производи: 2 чаши брашно ½ чаша масло 1 чаша шеќер 2 јајца 1 лажичка екстракт од бадеми 1 лажичка прашок за пециво 1 лажичка сода Мала лажичка сол 1 чаша павлака 200 гр свежа брусница или џем Подготовка: Во голема чаша, измешајте го стопениот путер ...

[РЕЦЕПТ] Палачинки со брашно од хељда

Локално - 11.02.2019

Производи: 6 лажици пченично брашно 6 супени лажици брашно од хељда 1 чаша свежо млеко 1 јајце 3 лажици стопен путер 1 лажичка шеќер Мала лажичка сол 1 лажичка сода 3 лажички путер Подготовка: Во голем сад, измешајте ги јајцата заедно со стопениот ...

Брашното не е само за готвење – помага за голем проблем од кој им се крева коса на домаќинките

Gotvi.mk - 11.02.2019

Брашното се користи за многу други намени, освен само за готвење. Иако звучи чудно, се користи и за чистење. Ако некоја површина во кујната ви лепи, се што ви треба е брашно. Ставете брашно на лепливите делови и истријте.

Лебчиња со јогурт: печиво без конкуренција, поради кое засекогаш ќе заборавите на обичниот леб!

MTM - 10.02.2019

Ова е малку поразличен леб, од оној на кој сте навикнати. Состојки: 550 гр брашно, 300 мл јогурт, 1 лажичка шеќер, 1 лажица сол, 1 лажичка сода бикарбона, 1 лажица пециво во прав, масло за пржење.

Лепчиња со јогурт

Локално - 10.02.2019

Ова е малку поразличен леб, од оној на кој сте навикнати. Состојки: 550 гр брашно, 300 мл јогурт, 1 лажичка шеќер, 1 лажица сол, 1 лажичка сода бикарбона, 1 лажица пециво во прав, масло за пржење.