TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претениците ги изгласаа изменувањата и дополнувањата на Изборниот законик

Алсат-М - 15.02.2020

Пратениците утринава со 75 гласа „за“ го изгласаа Предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик и Предлог законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени. Претходно по речиси шест часа расправа пратениците ја разрешија ...

Собранието ја разреши министерката Рашела Мизрахи

Сакам да кажам - 15.02.2020

Техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи е разрешена од функцијата. Собранието пред зори ја разреши Мизрахи со 62 гласа “за“ и 26“ против по дискусија што траеше цела ноќ.

ПРАТЕНИЦИТЕ ПРЕД ЗОРИ ГЛАСАА: Мизрахи разрешена од функцијата министер за труд и социјална политика

Фактор - 15.02.2020

Собранието синоќа ја разреши Рашела Мизрахи од функцијата министер за труд и социјална политика. Таа е разрешена со 62 гласа „за“ и 26 „против“. Мизрахи во говорот пред разрешувањето рече дека не го прекршила Уставот.

Собранието ја разреши Мизрахи од функцијата министер за труд

Телма - 15.02.2020

Со 62 гласа “за” и 26 “против” собранието ја разреши техничката министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. Собраниската седница треаше речиси до 04 часот изутрина. Таа беше дел од техничката влада предложена ВМРО-ДПМНЕ, а на чело на ...

Во три часот утрината е разрешена Рашела Мизрахи

AKO - 15.02.2020

Во 3 часот по полноќ, Собранието на Република Северна Македонија, ја разреши техничката министерка за труд и социјална политика, од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Рашела Мизрахи. За нејзиното разрешување гласаа 62 пратеници, а 26 беа против.

Мицкоски: Дисидентите! Зошто? Затоа што ја сакаат мајка Македонија!

Република - 15.02.2020

Утрово, по 3 часот по полноќ, по неколку часовна расправа на пратениците, Собранието со 62 гласа „За“ и 26 „Против“ го прифати предлогот на техничкиот премиер Оливер Спасовски за разрешување на Рашела Мизрахи од ресорот труд и социјална политика, ...

Собранието ја разреши Рашела Мизрахи

Р.С.Европа - 15.02.2020

Собранието ја разреши министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. По речиси шест часовна расправа во десетина минути пред 4 часот, пратениците со 62 гласа „за“ и 26 „против“ ја разрешија министерката.

Собранието ја разреши Рашела Мизрахи

Република - 15.02.2020

По 3 часот по почноќ Собранието на Република Македонија со 62 гласа „За“ и 26 „Против“ го прифати предлогот на техничкиот премиер Оливер Спасовски за разрешување на техничката министерката Рашела Мизрахи од ресорот труд и социјална политика, поради ...

Собранието ја разреши Мизрахи

Бриф - 15.02.2020

Рашела Мизрахи, техничката министерка во министерството за труд и социјална политика, рано утринава беше разрешена во Собранието, со 62 гласови за и 26 против. Премиерот Оливер Спасовски го образложи предлогот за разрешување со фактот дека ...

Мицкоски објави слика со Мизрахи: „Дисидентите - Затоа што ја сакаат мајка Македонија“

MakPress - 15.02.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на своите фејсбук и инстаграм профили објави слика со техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, која рано сабајлево, односно во 04 часот по полноќ, на барање на министерот за ...

Се уште трае расправата за разрешување на Мизрахи

Фокус - 15.02.2020

И по 01:30 часот продолжува расправата за разрешување на техничката министерка за труд и социјална работа, Рашела Мизрахи. Собранието почна со заседавање денеска во 19 часот и како што најави спикерот Талат Џафери, нема да прекине се до распуштање, ...

Со 62 гласа „За“ разрешена техничката министерка Рашела Мизрахи

MakPress - 15.02.2020

Во 03:50 после полноќ Собранието на Република Македонија со 62 гласа „За“ и 26 „Против“ го прифатија предлогот на техничкиот премиер Оливер Спасовски за разрешување на министерката Рашела Мизрахи од ресорот труд и социјална политика, поради тоа што ...

Димков: Мизрахи е новата Мирка Гинова

Слободен Печат - 15.02.2020

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Димков, од собраниската говорнца ѝ се заблагодари на техничката министерка за труд и социјала Рашела Мизрахи за дадената лекција – како се сака сопствената држава.

Спасовски: Добро ќе беше Мизрахи да остане министер до крај, но нема да дозволам никој да ја загрозува иднината на ...

Либертас - 15.02.2020

– За мене лично, Мизрахи беше одличен избор, но во однос на државата нејзиното однесување е неприфатливо. Нема да дозволам никој да ја загрозува иднината на земјата и на граѓаните, рече премиерот Оливер Спасовски, реплицирајќи и на Лилјана Затуроска ...

Спасовски: И дадов шанса, но Мизрахи рече дека ќе плати казна ама не ја менува таблата, е затоа е разрешувањето

+инфо - 15.02.2020

Разговарав со Мизрахи, и дадов шанса. Рече дека ќе демантира дека лошо била разбрана. Но потоа даде демант во кој рече дека ќе плати 5.000 евра казна ама нема да ја смени таблата. Е затоа е предлогот за нејзино разрешување, рече премиерот Оливер ...

Мизрахи: Бев мета на антисемитски напади

Алсат-М - 14.02.2020

Нарушените меѓучовечки односи, непостоење на вредности, распаднат систем, криење проблеми, очајни граѓани, исплашени вработени во МТСП, тоа се проблемите на Министерството за труд и социјална политика.

Ноќната седница за разрешување на Мизрахи продолжува со монолози на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 15.02.2020

Дваесет минути до 2 часот по полноќ, Собранието продолжува да расправа за разрешување на техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи. Седницата почна во 11 часот, а откако се исцрпи расправата за Законот за Јавно ...

Мизрахи: Јас сум Рашела Мизрахи горда Еврејка од Македонија

Телма - 14.02.2020

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ аплаудираа на говорот на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи од собраниската говорница, на седницата на која се расправа за нејзино разрешување.

Почна седницата за разрешување на Мизрахи

Телма - 14.02.2020

Во Собранието почна собраниската седница за разрешување на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. Техничкиот премиер Оливер Спасовски кој го достави до Собранието предлогот за нејзино разрешување рече дека сите министри ...

Спасовски: Мизрахи грубо ги прекрши законите

Алсат-М - 14.02.2020

Несериозно е со Уставот да се играат играчки – кога некому му одговара, да го почитува, а кога треба да добие партиски интерес да го погазува. Ги повикувам членовите од преодната Влада со интегритет да ја извршуваат фунцкијата, да ги почитуваат ...

Се ближи 2: Ништо ново од парламентот, седницата се’ уште трае

Centar - 15.02.2020

Седницата за разрешување на Рашела Мизрахи, техничка министерка од ВМРО ДПМНЕ откако го прекрши Устаовот се уште трае. Претходно претседателот на Собранието Талат Џафери најави дека Собранието ќе заседава се додека не се распушти, но пратениците на ...

Милошоски: На жена од метар и 65 сантиметри и покажувате мускули, а го чувате конвертитот Димитров

+инфо - 15.02.2020

Се почна со политичкиот конвертит Никола Димитров. Тој рече дека добил вербална нота од Грција, рече пратеникот Антонијо Милошоски на седницата за разрешување на министерката Рашела Мизрахи.

Мизрахи: Јас сум Рашела Мизрахи горда Еврејка од Македонија

Centar - 15.02.2020

Мизрахи во своето обраќање пред пратениците рече дека уште невлезена во министерството за труд и социјала била мета на антисемитски напади а тие што ги оркестрирале нападите тоа го осудиле со бледо соопштение.

Мизрахи: Не ја прашувајте Мизрахи, прашајте ја Мила каде е новата табла

Фокус - 14.02.2020

Техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи во обраќањето пред пратениците порача дека хајката против неа која почнала со антисемитски напади, завршила со, како што рече, евтината претстава наречена табла во Министерството.

Димовски: Не Мизрахи, туку Спасовски го има прекршено Преспанскиот договор

Фокус - 14.02.2020

Пратеникот Илија Димовски побара разрешувањето на Рашела Мизрахи да се симне од дневен ред, бидејќи, како што вели, таа го нема прекршено Преспанскиот договор. -Мизрахи го нема прекршено Преспанскиот договор.

Мизрахи побрзо го призна Џафери отколку Северна Македонија

360 степени - 15.02.2020

За разлика од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, кои не го признаваат Талат Џафери за претседател на парламентот, техничката министерка Рашела Мизрахи го нарече вечерва „претседател“ – во почетокот на својата „одбрана“ по предлогот за нејзино разрешување од ...

Исцрпена дискусијата за новиот закон за јавно обвинителство, собранието на пауза

Телма - 14.02.2020

Дискусијата за новиот закон за јавно обвинителство е исцрпена. Седницата заврши без гласање, а спикерот Талат Џафери даде еден час пауза. Парламентарците треба да продолжат со работа и со нова седница на чиј дневен ред е барањето на бладата за ...

Маратонско заседавање на Собранието, почна седницата за разрешување на Мизрахи, утре се гласа за ЈО

Frontline - 15.02.2020

По закажување на едно часовната пауза Џафери извести дека гласањето ке остане за утре, а вечерва ке ја започнат новата седница, а Собранието ке заседава без прекин се до распуштање, односно до исцрпување на дневниот ред.

Спасовски: Мизрахи грубо ги прекрши законите

Centar - 14.02.2020

Во продолжение Ви испраќаме интегрално соопштение од обраќањето на претседалот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски од денешната 136-та седница на Собранието на Република Северна Македонија.

Џафери беше сериозен: 2 часа по полноќ собраниската седница трае, на комисија помина и Изборниот законик

MakPress - 15.02.2020

Во тек е собраниската расправа за разрешување на техничката министерка Рашела Мизрахи. Според СДСМ, не е патриот оној што со сите напори се бори против Преспанскиот договор од кој произлегуваат многу бенефити за државата, туку оној што обезбедува ...

Димовски му врати на Адеми: До кај дојдоа командантите од ДУИ да се плашат од Боки 13

24Инфо - 15.02.2020

Пратеникот Илија Димовски му контрареплицираше на пратеникот од ДУИ, Џеват Адеми во расправата околу разрешувањето на техничката министерка, Рашела Мизрахи. -До кј дојдоа командатите на ДУИ да се плашат од рекетарот Боки 13? кусо праша Димовски.

Мизрахи: Јас сум Рашела Мизрахи горда Еврејка од Република Македонија

+инфо - 14.02.2020

Со аплауз на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ беше проследен говорот на министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи која на собраниската говорница се обрати по барањето на премиерот Оливер Спасовски таа да биде разрешена од функцијата.

Адеми: До кај дојде ВМРО-ДПМНЕ да бара од една Еврејка да ја брани македонштината

Макфакс - 14.02.2020

До каде дојде една патриотска партија како ВМРО-ДПМНЕ да бара од една не Македонка, Еврејка, да ја брани македонштината, рече пратеникот на ДУИ, Џевдет Адеми, за време на расправата за разрешување на министерката за труд и социјална политика, Рашела ...

Димовски: Спасовски, а не Рашела да поднесе оставка оти го крши Уставот во полза на Грција

+инфо - 14.02.2020

Не помина предлогот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ точката за разрешување на министерката за труд Рашела Мизрахи да се симне од дневен ред. Димовски откако претседателот на Собранието ја отвори новата седница предложи разрешувањето на Мизрахи да се ...

Спасовски: Мизрахи намерно и свесно го прекрши Уставот и затоа барам нејзино разрешување

+инфо - 14.02.2020

Се одлучив да побарам разрешување на министерката за труд поради серија јавни настапи на кои Мизрахи го прекрши Уставот. Таа не го коригираше своето однесување и затоа предложив нејзино разрешување, рече премиерот Оливер Спасовски во образложението ...

Спасовски: Мизрахи да не се прави жртва, разрешувањето не е зашто е Еврејка

+инфо - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски на собраниската седница за разрешувањето на министерката за труд Рашела Мизрахи рече да не се создаваат заблуди во јавноста дека министерката се разрешува по национална или верска ...

Димовски до Адеми: До каде стигнаа командантите на ДУИ, да ви ‘ржи Мухамед Зекири

Локално - 15.02.2020

Откако пратеникот на ДУИ, Џеват Адеми рече дека гледал како позитивно изненадување кога ВМРО-ДПМНЕ ја предложиле Рашела Мизрахи за техничка министерка, но и дека „мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат, додека жена го брани името“, пратеникот Илија Димовски ...

Спасовски ја обвини Мизрахи дека намерно го крши Уставот за партиски цели

Независен - 14.02.2020

Пратениците во Собранието доцна вечерва ја почнаа расправата по предлогот за разрешување на министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи од ВМРО-ДПМНЕ. Премиерот Оливер Спасовски во образложението информираше дека побарал разрешување на ...

Адеми: Кога се борев за правата на Албанците не ги користев соседите неалбанци

Локално - 14.02.2020

Бев многу изненаден кога видов дека толку конзервативна партија како ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог за технички министер за труд и социјална политика Еврејка, си реков ова е позитивен сигнал. Вака пратеникот на ДУИ, Џеват Адеми ја почна својата реплика ...

Димовски: Направивте СДСМ да биде погрчка партија и од најгрчката

Локално - 14.02.2020

Нема прекршување на Преспанскиот договор од страна на Рашела Мизрахи, тврди ВМРО-ДПМНЕ. Проблемот со нејзиното разрешување е во свеста и потсвеста на некој од Владата. Фото: Борче Поповски Илија Димовски на вечерашната собраниска расправа во рамки ...

Царовска во 360 степени: Мизрахи свесно одбра да стои пред старата табла, мора да понесе политичка одговорност

Бриф - 14.02.2020

Вицепремиерката за економски прашања и потпретседателка на СДСМ, Мила Царовска, во интервју за емисијата 360 на Алсат истакна дека техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи, треба да понесе политичка одговорност затоа што со ...

Царовска на 360 на Алсат: Мизрахи ја стави државата во ризик, тоа си повлекува политичка одговорност

Centar - 14.02.2020

„Со ваквото однесување, без разлика дали политичарите припаѓаат на позицијата или опозицијата, го загрозуваат развојот на државата. Замислете да пристапи Грција кон порадикални чекори кон нашата држава.

Мицевски побара разрешување на Спасовски: За време на говорот во Собранието техничкиот премиер кажа Република ...

Либертас - 14.02.2020

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски побара да се додаде уште една точка на гласање на 136. седница на Собранието на Република Македонија, разрешување на Оливер Спасовски.

Џеват Адеми до ВМРО-ДПМНЕ: Најдовте не -Mакедонка, жена, да ви го брани името Македонија, мажите од ВМРО-ДПМНЕ се ...

ТВ21 - 14.02.2020

Пратеникот Џеват Адеми им посочи на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ дека нашле не – Македонка, жена, да им го брани името Македонија, додека тие се ...

Мизрахи изјави дека е горда Еврејка од Македонија

Фактор - 15.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски рече дека се одлучил да побара разрешување на министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи затоа што како што вели грубо го прекршила Уставот.

Димовски до Адеми: До кај стигнаа командантите на ДУИ, да ве рекетира Боки 13, и Зекири да ви ’ржи

ТВ21 - 14.02.2020

Откако Џевад Адеми од ДУИ на собраниската говорница рече дека „мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат, додека жена го брани името Република Македонија“, му врати пратеникот Илија Димовски. „До кај стигнаа командандите на ДУИ, да ве рекетира Боки 13 и да ви ...

Мицевски побара од Спасовски да се саморазреши поради неупотреба на уставното име

ТВ21 - 14.02.2020

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски од собраниска говорница, после говорот на Спасовски, побара од техничкиот премиер да се саморазреши поради тоа што не го употребил уставното име.

(ВИДЕО) Царовска: Со вакво однесување Мизрахи го загрозува државниот интерес, мора да понесе политичка одговорност

360 степени - 14.02.2020

Потпретседателката на СДСМ и вицепремиерка Мила Царовска во интервју за „360 Степени“ зборуваше за нејзината наследничка на министерката позиција во Труд и социјала, Рашела Мизрахи и барањето за разрешување од Владата поради случајот со таблата на ...