TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макрон денеска ќе им се обрати на Французите

Р.С.Европа - 10.12.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ќе и се обрати на нацијата, соопшти Елисејската палата, не наведувајќи други детали. Претходно францускиот претседател ќе се состане со неговите соработници со кои ќе разговара за „конкретни и ...

Вака изгледа Париз денес, сè е речиси уништено

Бизнис Вести - 10.12.2018

И оваа недела, париските работници ги расчистија улиците и зборуваа за изгорени автомобили по уште еден насилен протест на “жолти јакни” и најавата на претседателот Емануел Макрон дека ќе се сврти кон нацијата следната недела, објави Ројтерс.

Макрон утре ќе се сретне со синдикалците

Макфакс - 09.12.2018

Францускиот претседател Емануел Maкрон утре ќе се сретне со претставници на синдикати, здруженија на работодавачи и локалните власти, по насилните протести против високите трошоци на живот, јавуваат француски медиуми повикувајќи се на извор близок ...

Европа протестира – Од Париз и Брисел преку Будимпешта, до Тирана и Белград

Телма - 09.12.2018

1848-та, 1918-та, 1968, и актуелната 2018-та. Има нешто револуционерно и бунтивничко во осмицата на крајот на годините, што ги обидува европјаните во социјалниот бес и протести. Зимата на социјалниот бес доаѓа, зимата на нашите незадоволства е на ...

Протестите во Париз предупредување за Макрон, над 130 илјади демонстранти – 2 приведени

ТВ21 - 09.12.2018

Париз ги пребројува штетите и последиците, кои според поценките, ги оставија 130-те илјади демонстранти во десетина градови. Уапсени се речиси две илјади луѓе, 120 се повредени во нередите, кои и овој пат, не го принудија Макрон да и се обрати на ...

Зашов: Макрон засега не е во опасност да биде соборен од власт

Канал5 - 09.12.2018

Кој ги организира жолтите елеци, се тресе сериозно позицијата на Макрон, може ли движењето да добие глобални размери. На овие прашања, одговори дава поранешниот амбасадор, Благој Зашов, кој десетина години престојува во Франција.

Путиновите тролови ги слават насилните протести во Франција

МКД - 09.12.2018

Емануел Макрон успешно ги избегна сајбер-нападите и лажните вести за кои нашироко беше обвинуван Кремљ, за да ја дестабилизира неговата претседателска кампања во 2017 година. Сега, кога Франција ја тресат насилни протести, се чини дека Русите се ...

(ГАЛЕРИЈА) ПАРИЗ ПОЛОШ ОД БЕЈРУТ! Еве како изгледа француската престолнина по крвавиот протест

MTM - 09.12.2018

И оваа недела, работниците ги чистеа улиците на Париз и ги отстрануваа изгорените автомобили по уште еден протест на "жолтите елеци" и најавата на претседателот Емануел Макрон дека ќе се обрати на нацијата следната недела, објави Ројтерс.

Макрон го прекина молкот и ги поздрави „силите на редот“, кои уапсија над 1.000 демонстранти

МКД - 09.12.2018

Претседателот Емануел Макрон го прекина молкот за саботните протести низ цела Франција, оддавајќи им почит на „силите на редот“. Критикуваниот лидер на Твитер ѝ се заблагодари на полицијата за „професионалноста и храброста“, откако 1.220 лица беа ...

Макрон во понеделник ќе се сретне со синдикалистите и локалните функционери

Нетпрес - 09.12.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон во понеделникот во 10 часот ќе се сретне со претстваници на синдикатите, здруженијата на работодавачите и со локални функционери по седмицата насилни протести против високите животни трошоци, соопшти во ...

На протестите во Франција околу 2.000 приведени

Макфакс - 09.12.2018

Речиси 2.000 лица се приведени вчера на протестите на „Жолтите елеци“ ширум Франција, соопшти Министерството за внатрешни прашања на Франција. На протестите учествувале 136.000 луѓе, а 1.700 се задржани во притвор, прецизираат од Министерството.

Макрон се подготвува за значајна објава

Макфакс - 09.12.2018

Фрнацускиот претседател Емануел Макрон се подготвува на почетокот од следната недела да објави значајни работи, рекол владиниот портпарол по насилните протести на „жолтите елеци“. „Претседателот секако дека ќе даде значајна изјава“ рекол портпаролот ...

(Видео) Крв, насилство и чад на масовните протести во Франција

Макфакс - 09.12.2018

Во насилните и крвави протести што продолжија во текот на ноќта во Франција, учествувале околу 136.000 луѓе. Уапсени се околу 1.700, од кои само во Париз 1000, пренесуваат светските медиуми. Крв, насилство и чад насекаде по улиците на Франција.

Париз се враќа во нормала по протестите, притисоците кон Макрон се поголеми

ТВ21 - 09.12.2018

Париските културни споменици повторно се отворени за посетители, работниците од претпријатијата за јавна чистота се на улиците, а властите пробуваат да го вратат градот во нормала по вчерашните протести во кои 71 лице се повредени и причинета е ...

Француската полиција во готовс цела ноќ, премиерот повикува на единство

Макфакс - 09.12.2018

Француската полиција остана будна цела ноќ, иако поголем дел од демонстрантите во Париз се разотидоа. Сепак, дел од нив останаа на улиците на престолнината. Утрово во Париз се расчистуваат последиците од масовниот протест, пренесуваат француските ...

Трамп за протестите во Париз: Французите ме сакаат мене за лидер

+инфо - 08.12.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјавил дека демонстрантите во Франција сакаат претседател како него. Тој на својот твитер профил ги коментирал протестите ширум Франција и напишал дека Парискиот договор не функционира добро во Париз.

Подемот и падот на Макроновата Европска револуција

МКД - 08.12.2018

Кога Емануел Макрон со голема разлика беше избран за француски претседател во мај 2017 година, многумина во Европа помислија дека доаѓа нова зора. По многу години криза, Европа сега имаше лидер што ќе ја избави од неприликите и превирањата.

Насилни протести во Париз, стотици уапсени

24 Вести - 08.12.2018

Иако владата на претседателот Емнауел Макрон, се откажа од данокот на горива, протестите на движењето „Жолти елеци“ не престануваат. Уште од раните утрински часови, илјадници луѓе беа собраа на улиците на Париз.

Каде згреши Емануел Макрон

Н.Македонија - 08.12.2018

Додека со воз патував од Братислава до Будимпешта, размислував за Франција и за тешката ситуација во која се наоѓа сега. Целта на моето патување низ Централна Европа беше да го проследам зачетокот на „нелибералната демократија“ на унгарскиот ...

Трамп повторно против Парискиот договор за климата

Курир - 08.12.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно го нападна Парискиот договор за справување со климатските промени, поврзувајќи го со тековните протести во францускиот главен град како доказ дека неговата одлука за одбивање на договорот е добра.

Во обид да се смири со „жолтите елеци“: Макрон утре ќе се сретне со синдикалците

Курир - 09.12.2018

Францускиот претседател Емануел Maкрон утре ќе се сретне со претставници на синдикати, здруженија на работодавачи и локалните власти, по насилните протести против високите трошоци на живот, јавуваат француски медиуми повикувајќи се на извор близок ...

Протестите во Париз предупредување за Макрон, над 130 илјади демонстранти – 2 приведени

4NEWS - 09.12.2018

Париз ги пребројува штетите и последиците, кои според поценките, ги оставија 130-те илјади демонстранти во десетина градови. Уапсени се речиси две илјади луѓе, 120 се повредени во нередите, кои и овој пат, не го принудија Макрон да и се обрати на ...

Макрон и се заблагодари на француската полиција за справувањето со протестите

Р.С.Европа - 09.12.2018

Претседателот на Франција Емануел Макрон на Твитер ѝ се заблагодари на полицијата за „професионалноста и храброста“, откако 1.220 лица беа уапсени во насилствата на антивладините демонстрации во Париз и во другите градови, вклучувајќи ги Лион, ...

Французите зачудени - Макрон се подготвува за значајна објава

Press24 - 09.12.2018

Фрнацускиот претседател Емануел Макрон се подготвува на почетокот од следната недела да објави значајни работи, рекол владиниот портпарол по насилните протести на „жолтите елеци“. „Претседателот секако дека ќе даде значајна изјава“ рекол портпаролот ...

“Жолтите елеци” пак излегoа на улица: Крв, насилство и чад на масовните протести во Франција, идејата се шири

Вечер - 09.12.2018

Во насилните и крвави протести што продолжија во текот на ноќта во саботата во Франција, учествувале околу 136.000 луѓе. Уапсени се околу 1.700, од кои само во Париз 1000, пренесуваат светските медиуми.

Париз се враќа во нормала по протестите, притисоците кон Макрон се поголеми

4NEWS - 09.12.2018

Париските културни споменици повторно се отворени за посетители, работниците од претпријатијата за јавна чистота се на улиците, а властите пробуваат да го вратат градот во нормала по вчерашните протести во кои 71 лице се повредени и причинета е ...

Француската полиција во готовс цела ноќ, премиерот повикува на единство

OhridNews - 09.12.2018

Француската полиција остана будна цела ноќ, иако поголем дел од демонстрантите во Париз се разотидоа. Сепак, дел од нив останаа на улиците на престолнината. Утрово во Париз се расчистуваат последиците од масовниот протест, пренесуваат француските ...

Трамп повторно го нападна Парискиот договор

Н.Македонија - 08.12.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно го нападна Парискиот договор за справување со климатските промени, поврзувајќи го со тековните протести во францускиот главен град како доказ дека неговата одлука за одбивање на договорот е добра.

Трамп повторно против Парискиот договор за климата

+инфо - 08.12.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно го нападна Парискиот договор за справување со климатските промени, поврзувајќи го со тековните протести во францускиот главен град како доказ дека неговата одлука за одбивање на договорот е добра.

Трамп повторно против Парискиот договор за климата

MTM - 08.12.2018

– Американскиот претседател Доналд Трамп повторно го нападна Парискиот договор за справување со климатските промени, поврзувајќи го со тековните протести во францускиот главен град како доказ дека неговата одлука за одбивање на договорот е добра.

Трамп повторно против Парискиот договор за климата

А1 On - 08.12.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно го нападна Парискиот договор за справување со климатските промени, поврзувајќи го со тековните протести во францускиот главен град како доказ дека неговата одлука за одбивање на договорот е добра.