TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Радев бара ,,црвени линии‘‘ од Бугарија за македонските евроинтеграции

Сител - 19.07.2019

Бугарскиот престедател не гледа европска перспектива за Македонија се додека не се расчистат спорните историски прашања мегу двете земји. Поддршката на Бугарија не е безусловна и безрезервна порача Румен Радев.

Заев за„ црвените линии“ на Радев: Jaс сум човек кој што гради пријателство (ВИДЕО)

PressingTV - 19.07.2019

Јас сум човек кој што гради пријателство, е ставот на премиерот Зоран Заев на прашањето да даде коментар за „црвените линии“ кои ги најави претседателот на Бугарија Румен Радев во односите со Македонија и оти поддршката нема да биде безусловна.

Радев: Бугарија да стави црвени линии во поддршката за Македонија

Телма - 19.07.2019

Црвени линии во поддршката кон Северна Македонија, побара бугарскиот претседател, Румен Радев, според кого овие линии би биле исцртани од спроведувањето на Договорот за добрососедство. „Треба да бидеме екстремно искрени и јасно да ги ставиме нашите ...

(ВИДЕО) Заев: Изјавата на Радев веројатно е мотивација за двете страни

Алсат-М - 19.07.2019

Бугарија ни е пријател, а претседателот Радев веројатно сакал да ги мотивира страните со изјавата за црвени линии, рече премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјавата на бугарскиот претседател Румен Радев, кој преку ...

Радев: Бугарија да постави црвени линии во поддршката на Северна Македонија

1tv - 19.07.2019

Официјална Софија да постави јасни црвени линии во поддршката на евроинтеграциите на Македонија, побара бугарскиот претседател Румен Радев. Тој оцени дека се уште има голем дел незавршена работа меѓу двете комисии за чешлање на историјата и додаде ...

Заев за Радев: Јас сум човек кој гради пријателства

Press24 - 19.07.2019

Јас сум човек кој гради пријателство. Бугарија е наш стратешки партнер и тоа еден од најголемите на Северна Македонија. Таа е авангардниот поддржувач на нашите процеси. Ова го изјави Заев на прес-конференција по изјавата на Румен Радев дека должност ...

Заев: Бугарија е наш стратешки партнер и искрен и голем пријател

Локално - 19.07.2019

Бугарија е наш стратешки партнер и еден од најголемите пријатели на Република Северна Македонија, рече премиерот Зоран Заев во одговор на новинарско прашање кои се црвените линии за кои зборувал бугарскиот претседател Румен Радев кој на средба со ...

Радев: Софија да постави црвени линии во поддршката за Скопје!

Алсат-М - 19.07.2019

Бугарскиот претседател Румен Радев побарал официјална Софија да постави јасни црвени линии кога е во прашање поддршката од Бугарија кон евроинтеграциите на земјава, пренесуваат бугарските медиуми.

Заев не им верува на заканите на Румен Радев

Expres - 19.07.2019

На прашањето како јби ја коментирал изјавата на бугарскиот претседател Румен Радев којмвчера од Софија порача дека Македонија не може да се надева на безусловна поддршка од Бугарија и дека официјална Софија треба да ги постави своите црвени лини, ...

Заев за црвените линии на Радев: Верувам дека тој укажува на тоа дека сака да се надминат отворените прашања

Скопје1 - 19.07.2019

Зоран Заев не ја видел изјавата на претседателот на Бугарија, Радев вели „Бугарија треба да биде поддржувач на Македонија, но не безусловно туку со црвени линии кога е во прашање евроинтеграцијата на нашата држава во ЕУ“.

Радев: Северна Македонија треба да работи на учебниците, медиумите, телевизиите и сето она што нè разделува

365 - 19.07.2019

„Европската унија е силна само кога се слуша гласот на секоја држава-членка за нејзиното управување и при донесувањето на решенија. Затоа предизвиците пред бугарската дипломатија бараат консолидација, координација и исклучително добра комуникација“, ...

Единствена Македонија: Силен шамар за Заев од Румен Радев: Ќе ви поставиме црвени линии, мора да кажете дека сте ...

Скопје1 - 19.07.2019

На Зоран Заев устата му е полна со фалби дека со договорот со Бугарија за добрососедство ги решил проблемите и дека нема повеќе отворени прашања со оваа соседна земја. Но, марионетата Заев доби силен шамар од претседателот на Бугарија, Румен Радев, ...

Бугарскиот претседател Радев: Поддршката за Македонија не е безусловна

Фактор - 19.07.2019

Со Mакедонија има незавршена работа за учебниците, книгите, медиумите, тоа се работи кои не оддалечуваат, рекол Румен Радев, претседател на Бугарија на средба со амасадорите и постојаните претставници на Бугарија во странство во Софија.

РУМЕН РАДЕВ: “Ако македонската страна се залага за ЕУ мора да гради добрососедски односи„

Магазин - 19.07.2019

Бугарскиот претседател Румен Радев на средба со амбасадорите и постојаните претставници на Бугарија во странство во Софија, истакна дека ако македонската страна се залага за ЕУ мора да гради добрососедски односи.

Радев: Ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно

Независен - 19.07.2019

Бугарија – Наша должност е да ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно и безрезервно, истакнал бугарскиот претседател Румен Радев на средба со амбасадорите и постојаните претставници на Бугарија во странство во Софија.

Радев: Бугарија да постави „црвени линии“ во односите со Македонија

Expres - 18.07.2019

„Мораме да бидеме искрени и јасно да ја поставиме нашата црвена линија“ нагласил бугарскиот претседател Румен Радев на денешната средба со бугарските амбасадори.. Радев вели дека „ југозападниот сосед“ се залага за ЕУ ​​и затоа мора да ги спроведе ...

Румен Радев бара „црвени линии“ за македонските евроинтеграции, Заев вели дека е човек што гради пријателство со ...

Нетпрес - 19.07.2019

Бугарскиот престедател не гледа европска перспектива за Македонија се додека не се расчистат спорните историски прашања мегу двете земји. Поддршката на Бугарија не е безусловна и безрезервна порача Румен Радев.

Заев за Радев: Јас сум човек кој гради пријателства

Република - 19.07.2019

Јас сум човек кој гради пријателство. Бугарија е наш стратешки партнер и тоа еден од најголемите на Северна Македонија. Таа е авангардниот поддржувач на нашите процеси. Ова го изјави Заев на прес-конференција по изјавата на Румен Радев дека должност ...

Заев: Бугарија е наш стратешки партнер и искрен и голем пријател

1tv - 19.07.2019

Бугарија е наш стратешки партнер и еден од најголемите пријатели на Република Северна Македонија, рече премиерот Зоран Заев во одговор на новинарско прашање кои се црвените линии за кои зборувал бугарскиот претседател Румен Радев кој на средба со ...

Пратеседателот на Бугарија бара црвени линии за Македонија за влез во ЕУ

Скопје1 - 19.07.2019

Бугарскиот претседател Румен Радев побарал официјална Софија да постави јасни црвени линии кога е во прашање поддршката од Бугарија кон евроинтеграциите на земјава, пренесува „news.bg“. „Мораме да бидеме искрени и јасни и да ги поставиме нашите ...

ЕМ: Силен шамар за Заев од Радев - Mора да кажете дека сте измислена нација

MakPress - 19.07.2019

На Зоран Заев устата му е полна со фалби дека со договорот со Бугарија за добрососедство ги решил проблемите и дека нема повеќе отворени прашања со оваа соседна земја. Но, марионетата Заев доби силен шамар од претседателот на Бугарија, Румен Радев, ...

Радев: Ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно, јасно ги ставивме нашите црвени линии

МКД - 19.07.2019

Наша должност е да ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно и безрезервно, истакнал бугарскиот претседател Румен Радев на средба со амбасадорите и постојаните претставници на Бугарија во странство во Софија.

Заев: Изјавата на Радев може е мотивација да се надминат отворените прашања

+инфо - 19.07.2019

Јас сум човек кој гради пријателство. Бугарија е наш стратешки партнер и тоа еден од најголемите на Северна Македонија. Таа е авангардниот поддржувач на нашите процеси, изјави премиерот Зоран Заев на прес-конференција за изјавата на бугарскиот ...

Заев: Бугарија е наш стратешки партнер и искрен и голем пријател

24Инфо - 19.07.2019

Бугарија е наш стратешки партнер и еден од најголемите пријатели на Република Северна Македонија, рече премиерот Зоран Заев во одговор на новинарско прашање кои се црвените линии за кои зборувал бугарскиот претседател Румен Радев кој на средба со ...

Радев: Бугарија да стави црвени линии во поддршката за Македонија

Press24 - 19.07.2019

Бугарскиот претседател Румен Радев побарал официјална Софија да постави јасни црвени линии кога е во прашање поддршката од Бугарија кон евроинтеграциите на земјава, пренесува „news.bg“. „Мораме да бидеме искрени и јасни и да ги поставиме нашите ...

Радев: Ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно

Локално - 19.07.2019

Наша должност е да ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно и безрезервно, истакнал бугарскиот претседател Румен Радев на средба со амбасадорите и постојаните претставници на Бугарија во странство во Софија.

Заев: Бугарија ќе биде наш авангарден поддржувач

Слободен Печат - 19.07.2019

Бугарија е наш стратешки партнер и еден од најголемите пријатели на Република Северна Македонија, рече премиерот Зоран Заев во одговор на новинарско прашање кои се црвените линии за кои зборувал бугарскиот претседател Румен Радев кој на средба со ...

Радев: Ја поддржуваме Македонија, но не безусловно

Слободен Печат - 19.07.2019

Според него, ако македонската страна се залага за ЕУ мора да гради добрососедски односи. Наша должност е да ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно и безрезервно, истакнал бугарскиот претседател Румен Радев на средба со амбасадорите и ...

Заев: Бугарија ќе биде наш авангарден поддржувач во НАТО и ЕУ

Денешен - 19.07.2019

Бугарија е наш стратешки партнер и еден од најголемите пријатели на РС Македонија, рече премиерот Зоран Заев во одговор на новинарско прашање кои се црвените линии за кои зборувал бугарскиот претседател Румен Радев кој на средба со амбасадори во ...

Радев: Ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно

Опсервер - 19.07.2019

Наша должност е да ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно и безрезервно, истакнал бугарскиот претседател Румен Радев на средба со амбасадорите и постојаните претставници на Бугарија во странство во Софија.

Заев: Бугарија е наш стратешки партнер и искрен и голем пријател

Либертас - 19.07.2019

Бугарија е наш стратешки партнер и еден од најголемите пријатели на Република Северна Македонија, рече премиерот Зоран Заев во одговор на новинарско прашање кои се црвените линии за кои зборувал бугарскиот претседател Румен Радев кој на средба со ...

Радев: Ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно

Сител - 19.07.2019

Наша должност е да ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно и безрезервно, истакнал бугарскиот претседател Румен Радев на средба со амбасадорите и постојаните претставници на Бугарија во странство во Софија.

Радев бара „црвени линии“ за Македонија на патот кон ЕУ и НАТО, Заев вели дека е за пријателство

MakPress - 19.07.2019

Бугарија е наш стратешки партнер и еден од најголемите пријатели на Република Северна Македонија, рече премиерот Зоран Заев во одговор на новинарско прашање кои се црвените линии за кои зборувал бугарскиот претседател Румен Радев кој на средба со ...

Радев: Ги поддржуваме браќата во Северна Македонија но не безусловно

Press24 - 19.07.2019

Наша должност е да ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно и безрезервно, истакнал бугарскиот претседател Румен Радев на средба со амбасадорите и постојаните претставници на Бугарија во странство во Софија.

Радев: Ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно

24Инфо - 19.07.2019

Наша должност е да ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно и безрезервно, истакнал бугарскиот претседател Румен Радев на средба со амбасадорите и постојаните претставници на Бугарија во странство во Софија.

Радев: Најмногу ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно

Фокус - 19.07.2019

Наша должност е да ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно и безрезервно, истакнал бугарскиот претседател Румен Радев на средба со амбасадорите и постојаните претставници на Бугарија во странство во Софија.

Радев: Ја поддржуваме Македонија, но не безусловно

Канал5 - 19.07.2019

Наша должност е да ја поддржуваме Македонија, но не безусловно и безрезервно, истакнал бугарскиот претседател Румен Радев на средба со амбасадорите и постојаните претставници на Бугарија во странство во Софија.

Румен Радев: Ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно

ММС - 19.07.2019

Наша должност е да ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно и безрезервно, истакнал бугарскиот претседател Румен Радев на средба со амбасадорите и постојаните претставници на Бугарија во странство во Софија.

Радев: Должност ни е да ги поддржиме нашите браќа, но не безусловно

+инфо - 19.07.2019

Има работа во врска со учебниците, книгите, медиумите, издавачите и телевизиите за да се исчисти се она што не оддалечува едни од други. Личните емоции не помагаат за тоа. Потребен е поголем ангажман на институциите, истакнал Радев.

Радев: Должност ни е да ги поддржиме нашите браќа, но не безусловно

Вечер - 19.07.2019

Има работа во врска со учебниците, книгите, медиумите, издавачите и телевизиите за да се исчисти се она што не оддалечува едни од други. Личните емоции не помагаат за тоа. Потребен е поголем ангажман на институциите, истакнал Радев.

Радев: Ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно

1tv - 19.07.2019

Наша должност е да ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно и безрезервно, истакнал бугарскиот претседател Румен Радев на средба со амбасадорите и постојаните претставници на Бугарија во странство во Софија.

Радев: Ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно

Нова ТВ - 19.07.2019

Наша должност е да ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно и безрезервно, истакнал бугарскиот претседател Румен Радев на средба со амбасадорите и постојаните претставници на Бугарија во странство во Софија.

Радев: Ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно

Телма - 19.07.2019

Наша должност е да ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно и безрезервно, истакнал бугарскиот претседател Румен Радев на средба со амбасадорите и постојаните претставници на Бугарија во странство во Софија.

Бугарскиот претседател Радев: Поддршката за Северна Македонија не е безусловна

CivilMedia - 19.07.2019

Наша должност е да ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно и безрезервно, истакнал бугарскиот претседател, Румен Радев, на средба со амбасадорите и постојаните претставници на Бугарија во странство во Софија.

Радев: Ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно

Република - 19.07.2019

Наша должност е да ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно и безрезервно – истакнал бугарскиот претседател Румен Радев на средба со амбасадорите и постојаните претставници на Бугарија во странство во Софија.

Радев: Ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно

MakPress - 19.07.2019

Наша должност е да ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно и безрезервно, истакнал бугарскиот претседател Румен Радев на средба со амбасадорите и постојаните претставници на Бугарија во странство во Софија.

РАДЕВ: Да бидеме искрени, ја поддржуваме С. Македонија, но Бугарија има црвени линии

Денешен - 19.07.2019

Наша должност е да ја поддржуваме С. Македонија, но не безусловно и безрезервно, истакнал бугарскиот претседател Румен Радев на средба со амбасадорите и постојаните претставници на Бугарија во странство во Софија.

Радев: Бугарија најмногу ја поддржува Северна Македонија, но не безусловно

Пулс24 - 19.07.2019

Наша должност е да ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно и безрезервно, истакнал бугарскиот претседател Румен Радев на средба со амбасадорите и постојаните претставници на Бугарија во странство во Софија.

Радев: Ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно

PressingTV - 19.07.2019

Радев, како што пренесуваат бугарските медиуми, кажал дека билатералните односи се развиваат добро и оти се надминуваат замрзнатите конфликти и конфронтациите од минатото. Потпишаниот Договор за добрососедство практично ја отклучи вратата на Северна ...