TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ од Бугарија: Вклучете го Западен Балкан во плановите на ЕУ за цените на енергијата

Макфакс - 01.10.2022

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, побара од ЕУ да ги стави земјите од Западен Балкан на заедничката листа на земји од ЕУ кога станува збор за цените на енергијата. Вучиќ кој присуствуваше на пуштањето на гасниот интерконектор меѓу Бугарија и ...

Вучиќ: Ќе се гради интерконектор меѓу Србија и Северна Македонија

Макфакс

Вучиќ и Мицотакис во Софија разговараа за енергетската криза и европскиот пат на Србија

Слободен Печат

Вучиќ: Вклучете го и Западен Балкан во плановите на ЕУ, ќе ви бидеме благодарни

А1 On

Вучиќ од Софија: Ситуацијата е тешка, побарав и земјите од Западен Балкан да добијат помош од ЕУ

Локално

Вучиќ од Бугарија: Ќе изградиме интерконектор меѓу нас и Македонија

4NEWS

Вучиќ: Вклучете го и Западен Балкан во плановите на ЕУ, ќе ви бидеме благодарни

Слободен Печат

24Инфо Frontline +инфо Република CivilMedia Н.Македонија Фокус еМагазин

Интерконекторот со Грција е во функција, Бугарија сега добива гас од Азербејџан

Макфакс - 01.10.2022

Проектот за интерконектор е на агендата на ЕУ веќе 10 години. Започна во 2009 година, кога Бугарија беше многу силно погодена од одлуката на Газпром да го прекине протокот на гас низ Украина. Беше потребно долго време за да се постигне целта.

Нова гасоводна поврзница меѓу Грција и Бугарија

Deutsche Welle

Со гасниот интерконектор меѓу Бугарија и Грција до нова енергетска карта на Европа

Р.С.Европа

Фон дер Лајен: Гасоводот меѓу Бугарија и Грција „ги менува правилата на игра“

Локално

Фон дер Лајен: Со ИГБ започнува новата ера на енергетски план за Бугарија и ЕУ

Слободен Печат

Гасниот интерконектор значи слобода, изјави Урсула фон дер Лајен

Независен

Фон Дер Лајен: За Бугарија започнува нова ера

ТВ21

Мета CivilMedia Фактор Zoom Либертас ТВ21 4NEWS Опсервер

Радев: Интерконекторот меѓу Бугарија и Грција е симбол на растечкиот потенцијал на регионот

А1 On - 01.10.2022

Интерконекторот меѓу Бугарија и Грција драстично ја менува енергетската карта на Европа и конечно имаме вистински проток на гас од Азербејџан, денеска бугарскиот претседател Румен Радев во обраќањето на церемонијата на пуштањето во употреба на ...

Румен Радев: Енергетската карта на Европа се менува

ТВ21

Галаб Донев: Интерконекторот ја прави Бугарија помалку ранлива

ТВ21

Започна церемонијата за пуштање во употреба на гасниот интерконектор Грција и Бугарија

Press24

Започна церемонијата за пуштање во употреба на гасниот интерконектор Грција и Бугарија

CivilMedia

Почна церемонијата за пуштање во употреба на гасниот интерконектор Грција и Бугарија

Frontline

Радев: Интерконекторот меѓу Бугарија и Грција е симбол на растечкиот потенцијал на регионот

Zoom

Република 24Инфо MakPress Опсервер еМагазин

На билатералните средби во Софија Мицотакис ја истакнал клучната улога на Грција во енергетската безбедност

Слободен Печат - 01.10.2022

Справувањето со последиците од енергетската криза, енергетската соработка, како и војната во Украина биле темите за кои грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис разговарал на одделните средби во Софија со претседателите на Азербејџан, Бугарија и Србија, ...

Мицотакис: Потребна е заедничка европска стратегија за справувањето со енергетската криза

MakPress

Утре започнува со работа Интерконекторниот гасовод Грција-Бугарија

Мета

Мицотакис: Потребна е заедничка европска стратегија за справувањето со енергетската криза

Опсервер

Мицотакис: Потребна е заедничка европска стратегија за справувањето со енергетската криза

24Инфо

Мицотакис: Потребна е заедничка европска стратегија за справувањето со енергетската криза

Zoom

Мицотакис: Потребна е заедничка европска стратегија за справувањето со енергетската криза

А1 On

Република еМагазин Вечер Прес Опсервер Zoom Во Центар +инфо А1 On

Радев: Интерконекторот ја менува енергетската карта на Европа

Локално - 01.10.2022

Бугарија, Романија, Унгарија и Словачка нудат транзит на дополнителните количини азербејџански гас во Европа. Идејата ја презентираше бугаскиот претседател Румен Радев за време на свеченоста за отворање на на гасниот интерконектор меѓу Бугарија и ...

Алиев: До 2027 година ќе ја удвоиме испораката на гас во Европа

Кумановски м.

Вучиќ до претседателот на Азербеџан: „Гледам дека сега е популарен во Европа, не можам да го допрам на телефон“

4NEWS

Алиев: Азербејџан се покажа како сигурен снабдувач на гас, можеме да испорачаме дополнителни количини на Бугарија во замена за струја

Опсервер

Претседателот на Азербејџан, Алиев во официјална посета на Бугарија

Опсервер

Претседателот на Азербејџан, Алиев во официјална посета на Бугарија

Во Центар

Претседателот на Азербејџан, Алиев во официјална посета на Бугарија

MakPress

Вечер Прес MakPress Скопје1