TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Исламски џихад повторно објави снимка од израелски заложник во Газа (ВИДЕО)

Канал5 - 30.05.2024

Палестинскиот Исламски џихад денеска објави втора снимка од заложникот Александар (Саша) Труфанов во Појасот Газа, овој пат со јасни докази дека е снимена неодамна, јавија израелските медиуми.

Израел соопшти дека двајца војници се убиени на Западниот Брег

Р.С.Европа

Кинa најави 69 милиони долари хуманитарна помош за Газа

Глас на Америка

Што значи објавата: ,,Сите погледи вперени кон Рафах!?” Стана вирална на социјалните мрежи, ја споделија 45 милиони луѓе, а еве како е создадена (фото)

Во Центар

Израелската офанзива станува повеќе интензивна: Повици за прекин на огнот

Lider

Како Израел ги поместува испреплетените „црвени линии“ за да го постигне својот план во Рафах

4NEWS

Во Рафах работи само една болница

Во Центар

Слободен Печат Слободен Печат Нетпрес Deutsche Welle Оff.net Мета Скопје1 360 степени

Израелската војска продолжи да го гранатира Рафа по преземањето на тампон зоната

Вечер Прес - 30.05.2024

Жителите на Рафа денеска изјавија дека израелската армија го гранатира градот во јужниот дел на Појасот Газа и дека се слушаат интензивни пукотници, a израелската армија објави дека ја контролира стратешката тампон зона меѓу палестинската територија ...

Во израелски напад врз Рафа утринава загинале 12 цивили

Канал5

(ВИДЕО) Про палестински демонстранти се обидоа да ја запалат израелската амбасада во Мексико Сити

24Инфо

📷 ШТО ЗНАЧИ СЛИКАТА „СИТЕ ОЧИ ВПЕРЕНИ КОН РАФА?“ Еве како дојде до тоа на Инстаграм да ја споделат 45 милиони луѓе

+инфо

Израел: Војната во Газа ќе продолжи најмалку до крајот на оваа година

МКД

ВОЈНАТА ВО ГАЗА ЌЕ ТРАЕ НАЈМАЛКУ ДО КРАЈОТ НА 2024 ГОДИНА: Израел испрати тенкови во Рафа

Фактор

САД го повикуваат Израел целосно да го истражи смртоносниот напад врз кампот во Рафа

Глас на Америка

+инфо Во Центар Локално Макфакс Глас на Америка Сител Глас на Америка Слободен Печат

Партијата на Бени Ганц поднесе барање за одржување на нови избори во Израел

Deutsche Welle - 30.05.2024

Партијата на Бени Ганц, министер во воениот кабинет на Израел, денеска поднесла барање за распуштање на парламентот. Како што јавуваат медиумите, партијата на Бени Ганц, министер во израелскиот воен кабинет, денеска (четврток) доставила барање за ...

Бени Ганц поднесе предлог-закон за распуштање на парламентот и предвремени избори во Израел

360 степени

БЕНИ ГАНЦ ГО НАПУШТА НЕТАНЈАХУ ЗА НЕКОЛКУ ДЕНА? Војната во Газа ќе трае најмалку до крајот на годината

+инфо

Бени Ганц поднесе предлог-закон за распушање на Кнесетот и предвремени избори во Израел

Независен

Бени Ганц поднесе предлог-закон за предвремени избори во Израел

Слободен Печат

Бени Ганц поднесе предлог-закон за предвремени избори во Израел

Курир

Бени Ганц поднесе предлог-закон за предвремени избори во Израел

24Инфо

Нетпрес Фокус

Битките во Рафа се интензивираат додека Израел го презема граничниот појас Газа-Египет

Слободен Печат - 30.05.2024

Жителите на Рафа известија за интензивно артилериско гранатирање и пукање во далечниот јужен град на Газа, откако Израел соопшти дека зазел стратешки коридор на границата на палестинската територија со Египет, пренесува „Ал Џезира“.

Израел ја контролира целата копнена граница на Газа по преземањето на коридорот Филаделфи

Мета

Израел тврди дека презел контрола над граничен коридор кон Египет

Deutsche Welle

Египет бара меѓународната заедница да го запре присилното раселување на Палестинците од Појасот Газа

Слободен Печат

Израелски медиуми: Граничната област Газа со Египет под контрола на Израел

Бизнис Вести

Граничната област Газа со Египет под контрола на Израел

Слободен Печат

Израелската војска ја контрoлира граничната област на Газа со Египет

Нетпрес

CivilMedia Точка Р.С.Европа Курир Канал5 Zoom 24Инфо Рацин

Советникот на Нетанјаху: Војната во Газа ќе трае уште седум месеци

Во Центар - 30.05.2024

Шефот на израелскиот Совет за национална безбедност и советник на премиерот Бенјамин Нетанјаху, Чахи Ханегби денеска изјави дека земјата очекува „уште седум месеци конфликт“ во Газа за да ја постигне целта да го уништи Хамас.

Операцијата во Рафа ќе трае најмалку до крајот на годината: Израелски функционер ги откри намерите на Тел Авив

Во Центар

Израел контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот Газа и Египет, вели кабинетот на Нетанјаху

365

Ханегби: Израел контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот Газа и Египет

Телма

Ханегби: Израел контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот Газа и Египет

Рацин

Израел тврди дека контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот Газа и Египет

Слободен Печат

Ханегби: Израел контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот Газа и Египет

CivilMedia

Zoom Пулс24 MakPress Курир Пулс24 Нетпрес

Алжир достави предлог-резолуција до СБ на ОН за прекин на израелската офанзива во Рафа

Бизнис Вести - 29.05.2024

– Алжир достави предлог-резолуција до Советот за безбедност на Обединети нации со која се бара итен прекин на огнот во Појасот Газа и се наредува на Израел веднаш да ја прекине воената офанзива во јужниот град Рафа.

Алжир достави предлог-резолуција до Советот на безбедност на ОН за прекин на израелската офанзива во Рафах

360 степени

Алжир достави предлог-резолуција до Советот на безбедност на ОН за прекин на израелската офанзива во Рафах

365

Алжир достави предлог-резолуција до СБ на ОН за прекин на израелската офанзива во Рафа

24Инфо

Алжир достави предлог-резолуција за прекин на израелската офанзива во Рафа

Р.С.Европа

Алжир достави предлог-резолуција до СБ на ОН за прекин на израелската офанзива во Рафа

CivilMedia

Алжир достави предлог-резолуција до СБ на ОН за прекин на израелската офанзива во Рафа

Либертас

Курир Алсат-М Frontline Пулс24 Канал5 Zoom Рацин MakPress