TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Филхармонија „Меѓу срцето и умот“ и Глузмaн како солист на виолина

Р.С.Европа - 08.11.2019

„Меѓу срцето и умот“ е насловен концертот на кој Филхармонија под диригентство на Михал Несторович од Полска, на 14 ноември, ќе ги изведе Концертот за виолина и оркестар од Феликс Менделсон и Симфонија бр. 5 од Сергеј Прокофјев.

Виолинистка за на инстаграм

Panika.be - 08.11.2019

Како ли свири на виолината наопачки, да ми е да ...

Концерт на Вадим Глузман, еден од најоригиналните виолинисти

Макфакс - 08.11.2019

„Меѓу срцето и умот“ е насловен концертот на кој ќе настапи исклучителниот руски виолинист Вадим Глузман, кој важи за еден од најдобрите инструменталисти на светската музичка сцена. На концертот в четврток (14 номври) Глузман ќе го изведе Концертот ...

(Видео) Андријана Јаневска прва виолина во светски оркестар во Лондон

Репортер - 08.11.2019

Пејачката и професорка по виолина, Андријана Јаневска ќе биде единствен претставник на Македонија во проектот „Планетарен оркестар“ што го организира „Универзал мјузик“ од Лондон. Таа ќе настапи како прва виолина во оркестарот во кој ќе свири по ...

Андријана Јаневска – прва виолина во „Планетарниот оркестар“ од Лондон

Н.Македонија - 07.11.2019

Познатата македонска пејачка, композиторка и музичарка Андријана Јаневска ќе биде единствен македонски претставник во проектот „Планетарен оркестар“ на „Универзал мјузик“ од Лондон. – Пресреќна сум што ја добив поканата од „Универзал мјузик“ и што ...