TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: На Крстовден над Скопје е поставен темелот на еден од 5-те најголеми крстови во светот за 2000 години ...

Денешен - 27.09.2023

На денешен ден во 2000 година, над Скопје е поставен темелникот на еден од највисокиите крстови во Европа и во светот. На врвот на планината Водно над Скопје, на православниот празник Крстовден, а по повод одбележувањето на 2000-годишината од ...

Света архиерејска литургија во Гостивар и изнесување на Светиот Крст за празникот Крстовден

Gostivarpress.mk - 27.09.2023

Празникот Воздвижение на чесниот и животворен Крст – Крстовден, во Соборниот храм „Успение на Пресвета Богородица“ во Гостивар беше одбележан со света архиерејска литургија, на која чиноначалствуваше Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во ...

Денеска е Крстовден, тежок празник и пост

PressingTV - 27.09.2023

Денеска е Крстовден (Воздвижение на Чесниот Крст). Teжок празник и строг пост. На овој ден се празнуваат два настани поврзани со Чесниот Крст: прво, пронаоѓањето на Чесниот Крст на Голгота, и второ, враќањето на Чесниот Крст од Персија во ...

Погледни кон небото и седни на посна трпеза – Какви обичаи се прават за Крстовден

ММС - 27.09.2023

Крстовден е голем празник, денот кога светиот крст бил пронајден и ископан на Голгота и денот кога бил вратен од Персија во Ерусалим. Овој празник уште се нарекува и Воздвишение на чесниот крст.

Православните христијани слават Крстовден

Gostivarpress.mk - 27.09.2023

Денешниов празник Крстовден е еден од најголемите празници на православната црква и е поврзан со вчерашниот празник на осветувањето на црквата на Христовото воскресение во Ерусалим. Имено, во истата таа црква беа сместени остатоците од чесниот крст ...

ДЕНЕСКА Е КРСТОВДЕН: Празник на чесниот Господов крст (СТРОГ ПОСТ)

Денешен - 27.09.2023

27/14 IX. Воздвижение на чесниот крст (КРСТОВДЕН) ПРАЗНИК НА ЧЕСНИОТ ГОСПОДОВ КРСТ Марко КИТЕВСКИ Именден празнуваат: Крсте, Крстинка, Крстана, Кристина, Христина, Кристијан… Празникот Воздвижение на чесниот крст, во народот познат како Крстовден, ...

Утре е тежок празник и строг пост: Не правете го ова на Крстовден!

Мастило - 26.09.2023

Воздвижение на Чесниот Крст (Крстовден) е празник на пост и покајание. На Крстовден се прави аџилак пред Светиот крст. По страдањата на Спасителот крстот станува жртвен знак на спасението и откуп на гревот.

Денеска е Крстовден, строг пост : Еве што треба, а што не треба да правите на овој празник

Курир - 25.09.2023

Денеска е Крстовден (Воздвижение на Чесниот Крст). На овој ден се празнуваат два настани поврзани со Чесниот Крст: прво, пронаоѓањето на Чесниот Крст на Голгота, и второ, враќањето на Чесниот Крст од Персија во Ерусалим.

Денеска е Крстовден, строг пост : Еве што треба, а што не треба да правите на овој празник

Пулс24 - 26.09.2023

Денеска е Крстовден (Воздвижение на Чесниот Крст). На овој ден се празнуваат два настани поврзани со Чесниот Крст: прво, пронаоѓањето на Чесниот Крст на Голгота, и второ, враќањето на Чесниот Крст од Персија во Ерусалим.

Денеска е Крстовден: Еве што треба да правите, а што не треба никако да јадете!

4NEWS - 26.09.2023

На овој ден се празнуваат два настани поврзани со Чесниот Крст: прво, пронаоѓањето на Чесниот Крст на Голгота, и второ, враќањето на Чесниот Крст од Персија во Јерусалим. Обиколувајќи ја Светата Земја, светата царица Елена намисли да го побара ...

Покрај Крстовден, утре се празнуваат и овие светители

Курир - 26.09.2023

Крстовден (Воздвижение на Чесниот Крст) На овој ден се празнуваат два настани поврзани со Чесниот Крст: прво, пронаоѓањето на Чесниот Крст на Голгота, и второ, враќањето на Чесниот Крст од Персија во Ерусалим. Обиколувајќи ја Светата Земја Св.

Денес е строг пост, православните верници го празнуваат Крстовден

Скопје инфо - 26.09.2023

Денес се празнува Крстовден (Воздвижение на Чесниот Крст). На овој ден се празнуваат два настани поврзани со Чесниот Крст: прво, пронаоѓањето на Чесниот Крст на Голгота, и второ, враќањето на Чесниот Крст од Персија во Ерусалим.

Утре е строг пост, се празнува Крстовден

Lider - 26.09.2023

Утре се празнува Крстовден (Воздвижение на Чесниот Крст). На овој ден се празнуваат два настани поврзани со Чесниот Крст: прво, пронаоѓањето на Чесниот Крст на Голгота, и второ, враќањето на Чесниот Крст од Персија во Ерусалим.

Денеска се празнува Крстовден

Слободен Печат - 27.09.2023

На овој ден се празнуваат два настани поврзани со Чесниот Крст: прво, пронаоѓањето на Чесниот Крст на Голгота, и второ, враќањето на Чесниот Крст од Персија во Јерусалим. Обиколувајќи ја Светата Земја, светата царица Елена намисли да го побара ...

Го славиме Крстовден: Тежок празник и строг пост

Женски магазин - 27.09.2023

Денес е празникот на Воздвижение на чесниот крст, во народот познат како Крстовден, кој се празнува во чест на наоѓањето на крстот врз кој бил распнат Исус Христос и во чест на неговото враќање од Персија во Ерусалим.

Денеска се празнува Крстовден (Воздвижение на Чесниот Крст)

Екран - 27.09.2023

Крстовден (Воздвижение на Чесниот Крст) На овој ден се празнуваат два настани поврзани со Чесниот Крст: прво, пронаоѓањето на Чесниот Крст на Голгота, и второ, враќањето на Чесниот Крст од Персија во Ерусалим. Обиколувајќи ја Светата Земја Св.

Денеска се празнува Крстовден (Воздвижение на Чесниот Крст)

Вечер Прес - 27.09.2023

Денеска се празнува Крстовден (Воздвижение на Чесниот Крст). На овој ден се празнуваат два настани поврзани со Чесниот Крст: прво, пронаоѓањето на Чесниот Крст на Голгота, и второ, враќањето на Чесниот Крст од Персија во Ерусалим.

Крстовден – празник во чест на наоѓањето на крстот на кој бил распнат Исус Христос

Н.Македонија - 27.09.2023

Крстовден, познат и како Воздвижение на Чесниот крст, е значаен христијански празник што секогаш се паѓа на 14 септември, односно на 27 септември по стариот црковен календар (јулијански календар, за разлика од грегоријанскиот, овој календар е ...