TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

EK: Македонија оди напред, штетите од минатото не се поправаат преку ноќ

Либертас - 17.04.2018

Извештајот на ЕК е верификација на напорите на сите кои придонесоа: Владата, Собранието, сите партии, граѓанските организации и медиумите, вели Бојан Маричиќ, советник за ЕУ-интеграции на премиерот.

Стојковски: Доколку нема развивање на преговорите, Македонија ќе западне во провалија

Слободен Печат - 17.04.2018

Најновиот извештај на Европската Комисија за напредокот на Република Макеоднија содржи проценки и забелешки кои го покажуваат вистинскиот напредок кој е постигнат во државата, за разлика од претходниот извештај на ЕК, смета аналитичарот Андреја ...

Македонија очекува безусловна препорака од ЕК

Алсат-М - 17.04.2018

Европската Комисија денеска се очекува да препорача безусловен старт на преговорите за Македонија. Ова се наведува во нацрт извештајот за Македонија, до кој ...

(ВИДЕО) 360˚ Дали позитивните оценки од извештајот на ЕК за Македонија ќе доведат до почеток на преговори?

Либертас - 17.04.2018

Пред утрешното објавување на извештаите на Европската комисија за земјите опфатени со процесот на проширување, владини и невладини претставници овде во Белград ги анализираат сценаријата за приближување на регионот кон Европската Унија..

ЕК ќе го објави извештајот за Македонија, се очекува препорака за отворање на преговорите

Мета - 17.04.2018

Европската комисија денеска во Стразбур ќе го објави Извештајот за состојбите и напредокот на Македонија на евроинтегративниот пат. ЕК повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот на земјата е меѓу ...

Чиста препорака – „условен“ датум

Независен - 17.04.2018

Александра М. Митевска Во едни други времиња, „чистата“ препорака на Европската комисија, можеби, ќе беше рутинска вест за Македонија, која во периодот од 2009 до 2014 година стекна навика постојано да биде само охрабрувана дека има шанси за ...

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија, власта очекува чиста препорака

24Инфо - 17.04.2018

Европската комисија ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија. Властите очекуваат земјата да добие безусловна препорака за членство во Европската ...

Македонија и Албанија ги почнуваат пристапните преговори со ЕУ

Канал5 - 16.04.2018

Брисел ги објави нацрт извештаите за напредокот на земјите од регионот во пристапниот процес на ЕУ. Најважната вест за годинашните извештаи пред нивното утрешно официјално објавување е дека Македонија добива препорака за почеток на преговорите .

ЕК дава чиста препорака, Заев вели дека е заслужена

Сител - 16.04.2018

Чиста безусловна препорака за почеток на преговорите за членство на Македонија со ЕУ е содржана во нацрт-извештајот на ЕК, што официјално ќе биде објавен утре. Во документот, како што наведува државната агенција МИА, се потенцира дека одлучувачки ќе ...

Заев: Македонија заслужува кристално чиста препорака

Макфакс - 16.04.2018

Македонија навистина заслужува кристално чиста препорака и верувам дека ќе ја добиеме, изјави премиерот Зоран Заев, во врска со Извештајот на Европската Комисија кој ќе биде објавен утре. „Важен ни е вордингот или зборовите во таа препорака, заради ...

„Независен весник“ дојде до извештајот на ЕК: Македонија ќе добие безусловна препорака за преговори

Република - 16.04.2018

„Европската комисија, како резултат на постигнатиот прогрес, препорачува отворање на преговорите за членство со Македонија. Задржувањето и продлабочувањето на сегашниот реформски моментум околу ургентните реформски приоритети ќе бидат решавачки за ...

Заев: Сработивме и заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

Канал 77 - 16.04.2018

Факт е дека сработивме и навистина Македонија заслужува кристално чиста препорака од Брисел – изјави денеска премиерот, Зоран Заев во пресрет на објавувањето на извештајот на Евроспката комисија и доаѓањето во Скопје на високата претставничка за ...

Дали членките на ЕУ ќе ја „одблокираат“ Македонија?

Либертас - 16.04.2018

ЕК утре дава оценка за напредокот на патот на евроинтеграција. Се очекува Македонија и Албанија да добијат препорака за отворање на пристапни преговори, БиХ и Косово ги очекуваат критики, а Србија и Црна Гора – поттик.

(ВИДЕО) Заев: Македонија заслужува чиста препорака, очекуваме да биде потврдено она што е сработено

Бриф - 16.04.2018

По денешното рочиште за „Поткуп“, премиерот Зоран Заев одговори на неколку новинарски прашања. Во извештајот од Европската Комисија кои се вашите очекувања и што точно може да се очекува? Знаете јас, сакам да споделам со јавноста, еве во очи на ...

Се очекува чиста препорака од ЕУ

Алсат-М - 16.04.2018

Македонија очекува ЕК утре во Извештајот за напредокот на земјата да излезе со безусловна препорака за почеток на преговорите со ЕУ. Во документот се очекува да биде нотиран прогресот направен со надминување на политичката криза и исчекорот во ...

Брисел ни даде препорака и порака: Направената штета ќе се поправа со години

Независен - 16.04.2018

„Европската комисија, како резултат на постигнатиот прогрес, препорачува отворање на преговорите за членство со Македонија. Задржувањето и продлабочувањето на сегашниот реформски моментум околу ургентните реформски приоритети ќе бидат решавачки за ...

Заев: Сработивме и заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

Сител - 16.04.2018

Факт е дека сработивме и навистина Македонија заслужува кристално чиста препорака од Брисел, изјави денеска премиерот Зоран Заев во пресрет на објавувањето на извештајот на Евроспката комисија и доаѓањето во Скопје на високата претставничка за ...

Заев: Македонија заслужува кристално чиста препорака

Фактор - 16.04.2018

Премиерот Зоран Заев по рочиштето за случајот „Поткуп“ пред медиумите изјави дека очекува кристално чиста безусловна препорака од ЕУ за напредокот на Македонија. Утре Брисел ќе го објави извештајот за напредокот на земјите од Западен Балкан, додека ...

Нацрт извештајот за Македонија содржи чиста препорака

Стандард - 16.04.2018

МИА дојде до нацрт извештајот за Македонија во кој Европската Комисија препорачува безусловен старт на преговорите.Формулацијата, сепак, може да биде променета во последен момент предупредуваат извори во Брисел.

Брисел утре ќе ги објави извештаите за прогресот: Препораката за Македонија е напишана

Независен - 16.04.2018

Европската комисија утре ќе ги објави извештаите за прогресот на Македонија и другите земји кандидати во Стразбур. Според увидот на „Радио слободна Европа“ (РСЕ) во извештаите, невралгични точки во сите држави од Западен Балкан остануваат владеењето ...

Македонија е пред чиста и позитивна порака од ЕК, доаѓаат и Хан и Могерини

Фактор - 16.04.2018

Република Македонија по неколку условени препораки за почеток на преговорите за членство во ЕУ, овој пат од Европската комисија очекува позитивна и чиста препорака за започнување на овие процеси кои ќе дадат ново струење во евроинтеграциите кои ...

EK: Македонија оди напред, штетите од минатото не се поправаат преку ноќ

Канал 77 - 17.04.2018

Извештајот на ЕК е верификација на напорите на сите кои придонесоа: Владата, Собранието, сите партии, граѓанските организации и медиумите, вели Бојан Маричиќ, советник за ЕУ-интеграции на премиерот.

Македонија денеска очекува безусловна препорака од ЕК

iPortal - 17.04.2018

Дeнеска функционерите на Европската унија ќе ги објават извештаите за напредокот на земјите кандидати. Македонија, очекува да добие безусловна препорака за преговори. Иако официјално извештаите на Европската комисија за напредокот на земјите ...

РСЕ: Македонија добива препорака за почеток на преговори со ЕУ

Нова ТВ - 15.04.2018

Европската комисија следната недела ќе објави Пакет за проширување во кој се проценува состојбата во државите кои настојуваат да се придружат на 28-члениот блок, објавува Радио Слободна Европа , повикувајќи се на документот што ќе биде објавен на 17 ...

Македонија ќе добие позитивна оценка во извештајот од ЕК

Алсат-М - 15.04.2018

На 17 април се очекува Македонија да добие безусловна препорака за започнување на преговорите за членство во ЕУ. Според информациите, извештајот за напредокот на Македонија кој ќе го објави официјален Брисел е еден од најпозитивните во последните ...

Има политичка воља за напредок оценила ЕК во најновиот извештај

Телма - 15.04.2018

Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој, како што стои во извештајот, „јасно ја препознал политичката волја за напредок“.

ЕК ќе го објави извештајот за Македонија, се очекува препорака за отворање на преговорите

Слободен Печат - 17.04.2018

Европската комисија денеска во Стразбур ќе го објави Извештајот за состојбите и напредокот на Македонија на евроинтегративниот пат. ЕК повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот на земјата е меѓу ...

ЕК следната недела ќе препорача почеток на пристапните преговори за Македонија

Сител - 15.04.2018

Европската Комисија следната недела ќе препорача старт на преговорите со Македонија, јавува Радио Слободна Европа повикувајќи се на детали од Извештајот за напредокот. Според информациите објавени таму, критична точка во сите земји од Западен Балкан ...

РСЕ: ЕК ќе препорача отворање на преговори со Македонија

+инфо - 15.04.2018

Дописниците на Радио Слободна Европа јавуваат дека критични точки во сите држави од Западен Балкан, според оценката на ЕК, остануваат оние што се поврзани за владеењето на правото, а „организираниот криминал и корупцијата остануваат синоним за ...

Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија

Бриф - 15.04.2018

Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој, како што стои во извештајот, „јасно ја препознал политичката волја за напредок“.

Откриено што пишува во позитивниот извештај на ЕУ за Македонија

Фактор - 16.04.2018

Потребни се структурни реформи кои ќе траат со години поради штетата од претходното владеење, но најважно е што овој ат постои голема политичка волја за напредок, пишува меѓу другото во позитивниот извештај од ЕУ за прогресот на Македонија, до кој ...

Европската комисија ќе го објави извештајот, Македонија очекува безусловен старт на преговори

Фокус - 16.04.2018

Европската Комисија денеска се очекува да препорача безусловен старт на преговорите за Македонија. Ова се наведува во нацрт извештајот за Македонија, до кој дојде МИА. Сепак, извори во Брисел предупредуваат дека формулацијата, може да биде променета ...

Македонија е пред чиста и позитивна порака од ЕК

iPortal - 16.04.2018

Република Македонија по неколку условени препораки за почеток на преговорите за членство во ЕУ, овој пат од Европската комисија очекува позитивна и чиста препорака за започнување на овие процеси кои ќе дадат ново струење во евроинтеграциите кои ...

Албанија е ,,шампионот“ во најновиот извештај на ЕК, Македонија ќе добие безусловна препорака

AKO - 17.04.2018

Европската Комисија се очекува да препорача безусловен старт на преговорите за Македонија. Ова се наведува во нацрт извештајот за Македонија, до кој дојде МИА. Сепак, извори во Брисел предупредуваат дека формулацијата, може да биде променета во ...

Утре Брисел ќе препорача отворање на преговори со Македонија

Мета - 16.04.2018

Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот на земјата е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој, како што стои во извештајот, „јасно ја препознал политичката волја за ...

Македонија очекува безусловна препорака од ЕК

Локално - 16.04.2018

Европската Комисија денеска се очекува да препорача безусловен старт на преговорите за Македонија. Ова се наведува во нацрт извештајот за Македонија, до кој дојде МИА. Сепак, извори во Брисел предупредуваат дека формулацијата, може да биде променета ...

Маратонците го трчаат деветтиот круг

Н.Македонија - 17.04.2018

Република Македонија очекува чиста препорака од страна на Европската комисија во својот годишен извештај што треба да се објави денеска, a со кој се оценува евроинтегративниот напредок на земјава по претходните две условени препораки.

РСЕ: Утре Брисел ќе препорача отворање на преговори со Македонија

Либертас - 16.04.2018

Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот на земјата е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој, како што стои во извештајот, „јасно ја препознал политичката волја за ...

Европската комисија ќе го објави извештајот, Македонија очекува безусловен старт на преговори

Либертас - 16.04.2018

Европската Комисија денеска се очекува да препорача безусловен старт на преговорите за Македонија. Ова се наведува во нацрт извештајот за Македонија, до кој дојде МИА. Сепак, извори во Брисел предупредуваат дека формулацијата, може да биде променета ...

Утре Брисел ќе препорача отворање на преговори со Македонија

Правдико - 16.04.2018

Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот на земјата е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој, како што стои во извештајот, „јасно ја препознал политичката волја за ...

Македонија ќе добие препорака за почеток на преговори со ЕУ

+инфо - 16.04.2018

„Позитивна промена во политичкиот менталитет се забележува во целото општество, чие отсуство беше најголема пречка во последните години“, пишува ЕК за Македонија. МИА дојде до нацрт извештајот за Македонија во кој Европската комисија препорачува ...

Новиот нацрт извештајот за Македонија содржи чиста препорака

МК News - 16.04.2018

МИА дојде до нацрт извештајот за Македонија во кој Европската Комисија препорачува безусловен старт на преговорите. Формулацијата, сепак, може да биде променета во последен момент предупредуваат извори во Брисел за МИА.

Македонија очекува безусловна препорака од ЕК

Канал5 - 16.04.2018

Европската Комисија денеска се очекува да препорача безусловен старт на преговорите за Македонија. Ова се наведува во нацрт извештајот за Македонија, до кој дојде МИА. Сепак, извори во Брисел предупредуваат дека формулацијата, може да биде променета ...

Македонија очекува безусловна препорака од ЕК

Нова ТВ - 16.04.2018

Европската Комисија денеска се очекува да препорача безусловен старт на преговорите за Македонија. Ова се наведува во нацрт извештајот за Македонија, иако извори во Брисел за МИА предупредуваат дека формулацијата, може да биде променета во последен ...

Препорака за Македонија за безусловен старт на преговорите

Слободен Печат - 16.04.2018

Европската Комисија извештајот за напредокот на земјата што ќе биде објавен утре препорачува безусловен старт на преговорите. Формулацијата, сепак, може да биде променета во последен момент предупредуваат извори во Брисел за МИА.

Македонија очекува безусловна препорака од ЕК

А1 On - 16.04.2018

Европската Комисија денеска се очекува да препорача безусловен старт на преговорите за Македонија. Ова се наведува во нацрт извештајот за Македонија, до кој дојде МИА. Сепак, извори во Брисел предупредуваат дека формулацијата, може да биде променета ...

Заев: Заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

Независен - 16.04.2018

Факт е дека сработивме и навистина Македонија заслужува кристално чиста препорака од Брисел, изјави денеска премиерот Зоран Заев во пресрет на објавувањето на извештајот на Евроспката комисија и доаѓањето во Скопје на високата претставничка за ...

Заев очекува кристално чиста препорака од ЕК

Р.С.Европа - 16.04.2018

Премиерот Зоран Заев изјави дека е факт оти го сработиле очекуваното и Македонија навистина заслужува кристално чиста препорака од Брисел во пресрет на објавувањето на извештајот на Европската комисија за напредокот на земјата.

Македонија очекува безусловна препорака од ЕК

CivilMedia - 16.04.2018

Европската Комисија денеска се очекува да препорача безусловен старт на преговорите за Македонија. Ова се наведува во нацрт извештајот за Македонија, до кој дојде МИА. Сепак, извори во Брисел предупредуваат дека формулацијата, може да биде променета ...