TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Власта во потрага по 2/3 мнозинство за новиот Закон за обвинителство, опозицијата го чека текстот на законот

Сител - 22.07.2019

Власта тргнува во потрага по 80 пратеници кои би го поддржале новиот закон за обвинителство, но до двотретинско мнозинство во парламентот тешко ќе се дојде. На законот кој минатата недела го објави премиерот Зоран Заев забелешки стигнуваат од целата ...

Иднината на СЈО преминува кај пратениците

Алфа - 22.07.2019

Законот за јавно обвинителство повторно во фокусот на јавноста. Стариот предлог закон за кој од власта велеа дека е одличен, сега ќе го преправаат, па новиот ќе го достават пред пратениците утре.

Почна партискиот пазар за новото обвинителство што ќе го замени СЈО

Телма - 22.07.2019

Почна пазарот со гласови за владиниот предлог за ново обвинителство што треба да го замени досегашното СЈО. Сите партии имаат свои барања, но заеднички именител им е противењето, обвинителката Вилма Рускоска да раководи со новото обвинителство.

Предлог законот за ЈО од утре во собраниска процедура

Канал5 - 22.07.2019

Новиот предлог закон за јавно обвинителство, којшто минатата недела го презентираше премиерот Заев, утре влегува во собраниска процедура. Владејачката партија очекува предлогот да наиде на одобрување меѓу пратениците и со потребното двотретинско ...

ВМРО-ДПМНЕ сè уште го анализира законот за СЈО, ДУИ и БЕСА бараат политиката да не се меша во судството

ТВ21 - 22.07.2019

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ велат се уште го разгледуваат и анализираат предложениот текст и дека утре ќе се произнесат за законското решение. Единствено имаат цврст став дека за нив не е прифатлива Вилма Рускоска да биде на чело на тоа ...

БЕСА не го поддржува законот на Заев за ново СЈО на чело со Русковска

Фокус - 22.07.2019

Од БЕСА велат дека нема да го подржат законското решение на Зоран Заев за интегрирање на специјалното во јавното обвинителство, не чие чело би застанала Вилма Русковска, доколку не претрпи битни измени. „Преку новиот предлог-закон беше погребано СЈО.

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара прво нов Совет на јавни обвинители, потоа шеф на новото СЈО

+инфо - 22.07.2019

Тешко ќе оди усогласувањето помеѓу власта и опозицијата за изборот на новиот јавен обвинител за гонење на организиран криминал и висока корупција кој треба да седне во фотелјата на Катица Јанева, барем ако се суди по брифинзите на ВМРО-ДПМНЕ.

Груби: Не е работа на партиите да разговараат за шеф на новото Обвинителство

Алсат-М - 22.07.2019

Не е работа на Владата или на Собранието да го назначува шефот на новото Обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција, рече денеска пратеникот од ДУИ, Артан Груби, коментирајќи ја изјавата на премиерот Заев, преку која предложи ...

ДУИ: Политичките партии не можат да разговараат за наследник на Јанева

Сител - 22.07.2019

Не е работа на Собранието или Владата да одредуваат прв човек на новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција што треба да го наследи СЈО, туку на Советот на обвинител, коментира пратеникот на ДУИ Артан Груби за предлогот на ...

Ќе има ли нови пазарења и за законот за новото обвинителство?

Р.С.Европа - 22.07.2019

Неделава предлог законот за Јавно обвинителство во скратена постапка влегува во собраниска процедура. Дел од опозицијата најавува амандмани, ВМРО-ДПМНЕ се уште го разгледува, но, и не се откажува од идејата да достават и свој закон.

Случај „Рекет“ - танго за кое се потребни тројца

Deutsche Welle - 22.07.2019

Жртва, посредник/ци и центар на моќ. Тоа е триаголникот во кој може да се реализира оваа криминалната шема. Истрагата што поскоро мора да ја утврди и третата страна. Обвинителката има дадено овластувања за обвинителите кои ги застапуваат предметите ...

Беса против Законот за обвинителство на Заев: Ваков како што е, не го гласаме

Независен - 22.07.2019

Законот за обвинителство што во петокот го предложи премиерот Зоран Заев, утре влегува во собраниска процедура. Власта ќе се обиде да стигне до двотретинско мнозинство за да ги протурка измените со кои СЈО станува дел од новоформираното ...

Заев го промовираше, а законот за ЈО не поминал ниту на Влада, ниту на Собрание

Слободен Печат - 22.07.2019

Собраниски извори велат дека со предлог-законот нема да се брза заради обезбедувањето на двотретинското мнозинство. Законот за јавно обвинителство кој премиерот Зоран Заев го презентираше во петокот пред јавноста откако пропадна неговиот обид да ...

Алијансата на Албанците со условена поддршка за предлог-законот за ЈО

Слободен Печат - 22.07.2019

Алијансата подготвува амандмани. Алијансата на Албанците која има три пратеници во Собранието ќе гласа за предлог-законот за јавно обвинителство, но само ако се прифатат нејзините амандмани.

Истрагите на СЈО меѓу судот и контејнерот

Призма - 22.07.2019

Се чека решение не само за институцијата, туку и за предметите што ги истражува | Фото: БИРН По скандалот со рекетирање и по оставката на Катица Јанева се бараат начини како Специјалното јавно обвинителство да продолжи да работи, но на кои случаи? ...

Костадинов контра Заев: Не одлучува премиерот за Рускоска во СЈО или панданот

Expres - 22.07.2019

Неколку дена откако Заев најави дека Русковска е негов кандидат за нов пеф н СЈО или неговиот пандан како дел од ОЈО портпаролот на СДСМ го понижи својот шеф и премиер. Според неискусниот и на моменти збунет Костадин Костадинов, Заев не е тој што ...

Во снимките предадени во Обвинителството се слуша глас на јавен обвинител

Тера - 22.07.2019

Обвинителката Вилма Русковска не знае каде е специјалната обвинителка Катица Јанева, која минатата недела поднесе неотповиклива оставка, а неколку часа подоцна беше отворена истрагата за случајот „Рекет“, во кои се осомничени Бојан Јовановски и ...

Новините во предложениот закон за јавното обвинителство

Академик - 22.07.2019

Министерството за правда подготви нов Предлог-закон за Јавно обвинителство , во кој се здружуваат постојните капацитети на СЈО и на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во Јавно обвинителство за гонење криминал ...

Интервју со обвинителот Јовески: Знаеме како се обезбедени парите за „рекет“

Независен - 22.07.2019

Никој што сторил кривично дело нема да биде поштеден, порачува републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески во интервју за „Независен весник“. Тој открива некои детали за истрагата за најновиот случај „Рекет“, за сметките на бизнисменот сведок и за ...

Покрај Русковска, и „Талир“ се испречи пред Законот на Заев

Независен - 22.07.2019

Фото: Б.Грданоски Откако го прочитаа предлог-законот за Обвинителство што го објави премиерот Зоран Заев, во ВМРО-ДПМНЕ излегуваат со низа забелешки и најавуваат оти не постои шанса да го прифатат во оваа форма.

Калајџиев: СДСМ не може да решава за СЈО

MakPress - 22.07.2019

СДСМ не може да ја одредува судбината на СЈО смета универзитетскиот професор Гордан Калајџиев. Според него обвинителството не може туку така да се уфрли во друго обвинителство оти за него постои посебен закон и цел на постоењето.

„Новото“ СЈО неприфатливо за опозицијата, во вторник ќе се најде пред пратениците во собранието

ТВ21 - 21.07.2019

Од утре новиот закон за Јавно обвинителство ќе треба да се најде на пленарка пред пратениците во Собранието. Со тој закон Специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во досегашното Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и ...

Во вторник законот за обвинителство влегува во собраниска процедура

Канал5 - 21.07.2019

Од владата за Канал 5 потврдуваат дека предлог законот за Јавно обвинителство во вторник влегува во собраниска процедура. Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во собранието, а ако имаат забелешки да поднесат амандмани.

За ВМРО-ДПМНЕ неприфатливо новото ЈО да го води Вилма Рускоска

Expres - 21.07.2019

Опозицијата го прифаќа владиниот предлог за интегрирање на СЈО во ЈО, што во вторник ќе се најде во Собрание, но не прифаќа истото да го предводи обвинителката Вилма Русковска. „Овој закон е предложен од Зоран Заев, знаеме дека Зоран Заев е ...

Аналитичарите оптимисти дека СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ ќе најдат заеднички јазик за новиот закон за обвинителство

24 Вести - 21.07.2019

Ќе најдат ли власта и опозицијата заеднички јазик за новиот предлог закон за Јавно обвинителство. ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса за албанците и натаму го анализираат законското решение кое го најави премиерот.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е најкриминалното суштество што се обидува да се спаси

PressingTV - 21.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ се уште го анализира предлог-законот за Јавното обвинителство, а станува збор за закон кој што треба да ја донеси правдата во Република Македонија, посочи денес на прес-конференција Димче Арсовски, портпароот на опозициската партија.

Во вторник новото обвинителство оди во собрание

Телма - 21.07.2019

Дебатата за новото СЈО кое повеќе нема да биде специјално туку обвинителство за организиран криминал и виска корупција се префрла мегу пратениците. Законот за јавно обвинителство, со кој сјо се спојува со организиран криминал во вторник влегува во ...

ВМРО-ДПМНЕ без конкретен предлог за новото Обвинителство

Алсат-М - 21.07.2019

Два предлог закона, но се уште ниту едно решение. И ВМРО ДПМНЕ го финализираше Предлог законот за Обвинителството, но истиот ќе го објават кога ќе завршат со разгледувањето на предлогот на Зоран Заев.

Адвокатката Јошевска бара обвинителката Русковска да ги отвори картите за „колегите од СЈО“

МКД - 21.07.2019

Ова зеде некултурни размери, но во суштина многу опасни. Обвинителката Вилма Рускоска мора да даде официјално, институционално образложение за инволвираноста на како ги нарекува, „колегите од СЈО" или во спротивно нека молчи и нека не ја пали ...

Незгодни прашања за Рускоска и Заев – Зошто против „колегите од СЈО“ не е покрената истрага?

Алфа - 21.07.2019

Обвинителката Рускоска треба да даде официјално образложение за инволвираноста на лица од СЈО во случајот Рекет, а премиерот Заев не може самиот да донесува одлуки околу судбината на ова обвинителство, без притоа да обезбеди политички консензус.

КАРАКАМИШЕВА: “Заев ја избра Русковска за шеф на СЈО, БЕЗ ОКО ДА МУ ТРЕПНЕ, НИ ВЕЃА ДА МУ МРДНЕ”

Магазин - 21.07.2019

Со новото законско решение, СЈО со обвинителите ќе функционираат во рамки на обвинителството за организиран криминал, кое пак ќе добие зголемени ингеренции, а на чие чело ќе биде актуелната шефица, Вилма Русковска., по предлог на премиерот Заев.

Предлог законот за ЈО од утре во собраниска процедура

Press24 - 22.07.2019

Владејачката партија очекува предлогот да наиде на одобрување меѓу пратениците и со потребното двотретинско мнозинство да се донесе законот според којшто Специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во Јавното обвинителство за организиран ...

ВМРО-ДПМНЕ крои нов закон за обвинителство: Постоечкиот е закон предложен од Заев кој е најкриминалното суштество

Скопје1 - 21.07.2019

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски вели дека неговата партија спремила нов предлог-закон за обвинителство. „Тој предлог закон е во финална фаза, односно се финишира. Од поодамна е започнат да се прави од страна на нашите правни тела во ...

БЕСА против законот на Заев за ново СЈО на чело со Русковска: Ваков како што е не го гласаме!

PressingTV - 22.07.2019

Од БЕСА велат дека нема да го подржат законското решение на Зоран Заев за интегрирање на специјалното во јавното обвинителство, не чие чело би застанала Вилма Русковска, доколку не претрпи битни измени. Преку новиот предлог-закон беше погребано СЈО.

Каде потенцијално „чкрипи“ во преговорите за новото обвинителство

Либертас - 21.07.2019

Министерството за правда го објави предлог текстот на Законот за јавно обвинителство кој влегува во владина процедура, а од следната недела се очекува да влезе и во собраниска процедура. Текстот содржи вкупно 111 члена, чија суштина вчера на ...

За опозицијата прифатливо интегрирањето на СЈО во ЈО, но не и Русковска на раководна позиција

Локално - 21.07.2019

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во досегашното Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција.

Груби: Владата и Собранието не треба да избираат обвинител, видовме тоа како излезе

Фокус - 22.07.2019

Не е работа на Владата или на Собранието да назначуваат шеф на новото Обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција, смета пратеникот од ДУИ, Артан Груби. -Тоа беше направено пред 4 години и гледаме како излезе – рече Груби, ...

ДУИ: Политичките партии не можат да разговараат за наследник на Јанева

Вечер - 22.07.2019

Не е работа на Собранието или Владата да одредуваат прв човек на новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција што треба да го наследи СЈО, туку на Советот на обвинител, коментира пратеникот на ДУИ Артан Груби за предлогот на ...

Случај „Рекет“ – танго за кое се потребни тројца

Либертас - 22.07.2019

Жртва, посредник/ци и центар на моќ. Тоа е триаголникот во кој може да се реализира оваа криминалната шема. Истрагата што поскоро мора да ја утврди и третата страна. Обвинителката Катица Јанева има дадено овластувања за обвинителите кои ги ...

Беса против Законот за обвинителство на Заев: Ваков како што е, не го гласаме

Курир - 22.07.2019

Законот за обвинителство што во петокот го предложи премиерот Зоран Заев, утре влегува во собраниска процедура. Власта ќе се обиде да стигне до двотретинско мнозинство за да ги протурка измените со кои СЈО станува дел од новоформираното ...

Опозицијата прифаќа делови од Законот но се противи на решението Русковска да го води новото СЈО

Сител - 20.07.2019

Обезбедувањето на двотретинско мнозинство за новиот предлог Закон за јавното обвинителство нема да биде лесна задача за премиерот Заев. За опозициската ВМРО-ДПМНЕ предлогот Вилма Рускоска да го води новото специјално обвинителство е како што велат, ...

ВМРО-ДПМНЕ не го прифаќа предлогот Вилма Русковска да го води новото обвинителство

24 Вести - 20.07.2019

Спојувањето на СЈО со Јавното обвинителство е прифатливо за ВМРО – ДПМНЕ, но не и предлогот на премиерот Заев на чело на новото обвинителството да застане актуелната шефица, Вилма Русковска.

ВМРО ДПМНЕ: Спојување на СЈО со ЈО може, Вилма Рускоска не може

Нова ТВ - 20.07.2019

Прифаќаме Специјалното Јавно Обвинителство (СЈО) да се спои со Јавното Обвинителство (ЈО), но не прифаќаме Вилма Рускоска да раководи со новата институција, истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Најголемата опозициска партија е против изборот на Рускоска ...

Русковска: Новото обвинителство може да го отвори од почеток „Империја“

Локално - 20.07.2019

Новото обвинителство најавено со Предлог законот што го објави вчера премиерот Зоран Заев може да го отвори од почеток предметот „Империја“, рече шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција Вилма Русковска во денешното ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Ново Јавно обвинителство - Русковска неприфатлива за ВМРО- ДПМНЕ

Фактор - 20.07.2019

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во домот на Специјалната обвинителка во заминување, Катица Јанева барало два телефони, но ...

Нацрт закон за новото јавно обвинителство спремен, СЈО и ОЈО ќе се спојат во ново јавно обвинителство

ТВ21 - 20.07.2019

Министерството за правда подготви нов Предлог-закон за Јавно обвинителство во кој се здружуваат постојните капацитети на СЈО и Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во: „Јавно обвинителство за гонење криминал и ...

Обвинителка на која ѝ се плашат: Која е Вилма Русковска?

Независен - 20.07.2019

Вилма Русковска, шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и предложена за нова шефица на СЈО е обвинителката која ја водеше истрагата за насилствата од 27 април, како и истрагата за бегството на ...

ВМРО- ДПМНЕ не ја прифаќа Русковска за шефица на новото Јавно обвинителство

Фактор - 20.07.2019

Далеку од прифатлива е Вилма Русковска за да го води новото Јавното обвинителство, велат од најголемата опозициска партија во земјава, ВМРО-ДПМНЕ. Според нив обвинителката Русковска е лична желба на премиерот Заев, а за нив таа како предлог за шеф ...

ВМРО-ДПМНЕ: Прифатливо е припојувањето на СЈО во ЈО, но Русковска е лична желба на Заев

PressingTV - 20.07.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе изнесе конкретни забелешки за новиот закон за јавно обвинителство што го предложи премиерот Зоран Заев откако ќе го анализира, а за нив е прифатливо спојувањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во Јавното ...

ВМРО-ДПМНЕ не ја сака Вилма како личен избор на Заев

Expres - 20.07.2019

За опозициската ВМРО-ДПМНЕ спојувањето на СЈО со Јавното обвинителство е прифатливо, но не и предлогот на премиерот Зоран Заев на чело на новото ЈО да застане обвинителката Вилма Русковска.