TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Експертите најавуваат комбинирана вакцина против грип и Ковид-19 во блиска иднина

Точка - 24.02.2021

Во блиска иднина може да се направи комбинирана вакцина против грип и ковид, изјави денеска водечката британска специјалистка по вирологија, Венди Баркли. Баркли е раководителка на одделот за заразни болести при Кралскиот колеџ во Лондон, а денеска ...

Каде моментално може да се патува? Овие земји примаат туристи кои се вакцинирани

ММС

Вакцинираните лица нема да треба да се изолираат ако дојдат во контакт со заразен, велат новите препораки

Глас на Америка

Големата кражба на полио вакцини од 1959

Оff.net

Ниту вакцините нема да ги вратат учениците во училиште до крајот на оваа учебна година

Телма

Една доза вакцината против коронавирусот на „Johnson&Johnson“ е ефикасна и сигурна, уверува FDA

Нетпрес

Вирусолозите најавуваат, комбинирана вакцина против грип и ковид 19

Локално

Press24 Нетпрес Телма Нетпрес Press24 ММС 24Инфо 24Инфо

Португалија ќе отстапи пет отсто од своите дози на вакцини за поранешните колонии во Африка

Слободен Печат - 24.02.2021

Португалија во втората половина од годината ќе испрати пет проценти од своите дози на анти-ковид вакцини на група африкански земји од португалско говорно подрачје, како и на Источен Тимор и Југоисточна Азија, најави денеска министерот за надворешни ...

Само денеска во Бугарија се вакцинирани 18 900 Бугари, ние севкупно 1 510 лица

Денешен

И покрај масовната вакцинација во Србија, расте бројот на заразени

24Инфо

„Астра зенека“ повторно нема да ја испорача договорената доза вакцини во ЕУ

Centar

Приближно 2.000 нови случаи на коронавирус во Бугарија во последните 24 часа

24 Вести

Приближно 2.000 нови случаи на коронавирус во Бугарија во последните 24 часа

Опсервер

И покрај вакцинирањето во соседна Бугарија денеска вртоглав број на новозаразени лица

Курир

Сител Фокус 24Инфо Денешен Бриф Сител Либертас Кајгана

Бугарското Министерство за здравство со остра реакција против АстраЗенека

Независен - 24.02.2021

Министерството за здравство на Бугарија испрати остар допис до еден од производителите на вакцини – АстраЗенека, објави бугарската приватна телевизија НОВА, која го има документот, јави дописникот на МИА од Софија.

Тотален хаос со вакцините во ЕУ – Макрон ги отпиша, Германија има вишок

Независен

Нов удар од „АстраЗенека“ за ЕУ – ќе испорача помалку од половината договорени дози

Независен

АстраЗенека ги намалува испораките на вакцини

+инфо

Украина доби 500.000 вакцини на „Астразенека“, предност имаат медицинските работници и војниците

24Инфо

Во Украина стигнаа 500.000 вакцини од АстраЗенека

Слободен Печат

Во Украина пристигнаа 500.000 дози од вакцината АстраЗенека

MakPress

Денешен 24Инфо Фокус Опсервер Либертас Вечер Прес Н.Македонија Нетпрес

Словенечки лекар се заразил откако примил две дози од вакцината против коронавирус

+инфо - 24.02.2021

Лекарот неодамна се вратил од Африка, па се претпоставува дека можеби бил заразен со јужноафриканската мутација на вирусот, што сè уште не е докажано, пренесува Хина. Словенечки лекар, вработен во Клиничкиот центар во Марибор, повторно се заразил со ...

Кај словенечки лекар потврдена реинфекција со коронавирусот и покрај вакцинирањето

Нетпрес

Ги примил двете дози вакцини: Словенски лекар заболел од ковид 19 по враќањето од Африка

Локално

Словенски лекар примил две дози вакцина и пак се заразил

Centar

Словенечки лекар примил две дози вакцина и пак се заразил

24Инфо

Словенечки лекар примил две дози вакцина и пак се заразил

Точка

Лекар примил две дози од вакцината против коронавирус, па се заразил

Курир

Република Либертас Независен Опсервер Кајгана Нетпрес Слободен Печат Сител

Фон дер Лајен: Без размислување би се вакцинирала со вакцината на Астра зенека

МКД - 24.02.2021

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека ќе биде среќна да ја прими вакцината на Астра зенека во време кога официјални лица се трудат да не дозволат да пропаднат дозите од вакцината на која Германците не ѝ се наклонети.

Започнува вакцинацијата на вработените од Здраствениот дом-Кичево

Канал5

Денеска пристигнува втората пратка вакцини од Србија

Канал5

Две лица во Австралија примиле вакцина на „Фајзер“ во поголема доза отколку што е пропишано

24Инфо

Нови дози на „Фајзер“ од денеска во земјава

360 степени

До крајот на неделава се очекуваат и 200 000 вакцини од кинескиот производител „Синофарм”

Бизнис Вести

Студии: Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани

iPortal

Frontline Иновативност 24 Вести Сител Press24 Опсервер Денешен Курир

Кинески Синофарм побара одобрување за втора вакцина

Слободен Печат - 24.02.2021

Кинеската фармацевтска компанија Синофарм побара одобрување за општа употреба на неговата втора вакцина против ковид-19. Ова барање е само два месеци по одобрувањето на првата вакцина, а претставникот на компанијата Лиу Џингџен, како што пренесува ...

Унгарските власти ги повикуваат граѓаните да веруваат во кинеската вакцина

MTM

Унгарија ќе започне вакцинирање со кинеска вакцина

Р.С.Европа

Унгарските власти со апел до граѓаните да веруваат во кинеската вакцина на Синофарм

Независен

Унгарските власти ги повикуваат граѓаните да веруваат во кинеската вакцина

PressingTV

Во Унгарија пристигнаа 100.000 дози вакцина „спутник В“

Centar

Полска ги попушта мерките, имунизираните со вакцина одобрена од ЕУ не мора да одат во карантин

24Инфо

Точка 24Инфо Република Опсервер Либертас MakPress 24Инфо Република

ЕФИКАСНА Е ВО 72,51 ОТСТО ОД СЛУЧАЕВИТЕ - еве колку штити кинеската вакцина „Синофарм“

Женски магазин - 24.02.2021

Одделот на „Синофарм“ во Институтот за биолошки производи во Вухан денеска ја информира јавноста дека нејзината вакцина против ковид-19, според првичните анализи, во третата фаза од клиничките испитувања се покажала ефикасна во 72,51 проценти од ...

Кинеската вакцина „Синофарм“ ефикасна во 72,51 отсто од случаите со коронавирус

+инфо

Новата вакцина на Синофарм ефикасна 72,51 отсто против коронавирус

Локално

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

24Инфо

Кинеската вакцина „Синофарм“ ефикасна 72,51 отсто, Фајзер и Модерна на врвот

Независен

Кинеската вакцина „Синофарм“ ефикасна во 72,51 отсто од случаите со коронавирус

Бриф

Кинеската вакцина „Синофарм“ ефикасна во 72,51 отсто од случаите со корона вирус

Фокус

Точка Кајгана Centar Фактор Press24

Израел ќе испрати неискористени дози вакцина во други земји

МКД - 24.02.2021

Израел најави дека ќе испрати „ограничени количини на неискористени дози" вакцина против ковид-19 на Палестинците и некои земји како Хондурас, кој планира да отвори амбасада во Ерусалим. Израел, кој го држи светскиот рекорд по бројот на вакцинирани ...

Неискористените дози вакцини Израел им ги испраќа на други држави

Независен

Израел ќе ги испрати неискористените дози вакцини до 15 држави

Н.Македонија

Израел неискористените вакцини ги праќа на други држави

Курир

Израел неискористените дози вакцини им ги испраќа на други држави

Слободен Печат

Неискористените дози вакцини Израел им ги испраќа на други држави

Опсервер

Неискористените дози вакцини Израел им ги испраќа на други држави

Кајгана

Сител 24Инфо Република Либертас Нетпрес +инфо ТВ21 Frontline

Борисов: Со вакво темпо на вакцинирање од 1 март во Бугарија ќе се отворат рестораните и салите

Опсервер - 24.02.2021

– Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти заздравеле од Ковид-19. -Со оваа стапка на вакцинација и овој штит од 350.000 луѓе што го имавме пред ...

Борисов: Со вакво темпо на вакцинирање од 1. март во Бугарија ќе се отворат рестораните

24 Вести

Борисов: Со вакво темпо на вакцинирање од 1 март во Бугарија ќе се отворат рестораните и салите

24Инфо

Борисов: Со вакво темпо на вакцинирање од 1 март во Бугарија ќе се отворат рестораните и салите

Кајгана

Борисов: Со вакво темпо на вакцинирање од 1 март во Бугарија ќе се отворат рестораните и салите

Курир

Борисов: Со вакво темпо на вакцинирање од 1 март во Бугарија ќе се отворат рестораните и салите

Нетпрес

Борисов: Со вакво темпо на вакцинирање од 1 март во Бугарија ќе се отворат рестораните и салите

Либертас

Сител Република MakPress

Мицотакис повторно го покрена предлогот за сертификат за вакцинација на состанокот со Мишел, Фон дер Лајен, Меркел, ...

Опсервер - 23.02.2021

Предлогот за воведување европски сертификат за вакцинација одново го покренал грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на состанокот преку видеоконференција со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел со претседателката Европската комисија ...

Мицотакис повторно го покрена предлогот за „ковид пасош“ на состанокот со Мишел, Фон дер Лајен, Меркел, Драги и Коста

Слободен Печат

Мицотакис повторно го покрена предлогот за сертификат за вакцинација на состанокот со Мишел, Фон дер Лајен, Меркел, Драги и Коста

Либертас

Мицотакис повторно го покрена предлогот за сертификат за вакцинација на состанокот со Мишел, Фон дер Лајен, Меркел, Драги и Коста

MakPress

Мицотакис повторно го покрена предлогот за сертификат за вакцинација

Р.С.Европа

Мицотакис повторно го покрена предлогот за сертификат за вакцинација

Алсат-М

Мицотакис повторно го покрена предлогот за сертификат за вакцинација на состанокот со Мишел, Фон дер Лајен, Меркел, Драги и Коста

24Инфо