TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(Видео) Под урнатините спасена мајка со три деца

Макфакс - 08.02.2023

Колку и да е страшна ситуацијата во Турција и Сирија, каде што повеќе од 9.500 луѓе загинаа во разорните земјотреси што го погодија регионот во понеделникот, повремено има оптимистички вести.

Од урнатините во Сирија спасена мајка со три деца (ВИДЕО)

ТВ21

Видео кое ќе ве расплаче: Мајка со три дечиња извлечени од рушевините по земјотресот

Хитпортал

Потресно видео од девојче кое го штити братчето под урнатите по земјотресот во Сирија го обиколи светот

еМагазин

Потресно видео од девојче кое го штити братчето под урнатите по земјотресот во Сирија го обиколи светот

4NEWS

Потресни фотографии од Турција: Мајка и две ќерки преживеале 33 часа под урнатините, ги вратиле во живот со реанимација

Либертас

ПОСЛЕДНАТА ПРЕГРАТКА ПРЕД СМРТТА Неверојатни сцени од борбата за живот во Турција (ГАЛЕРИЈА)

+инфо

Курир Макфакс 24Инфо Фактор Точка Centar MTM Скопје1

ВИДЕО: Тригодишно дете извлечено живо од урнатините по 43 часа

А1 On - 08.02.2023

3,5-годишниот Ариф Кан е извлечен утрово од урнатите во Кахраманмарас по 43 часа од земјотресот што ја погоди Турција. Во Труција спасувачите се борат со лошите временски услови и продолжуваат да ги бараат луѓето што останаа заглавени под ...

Мајка со нејзиното 6-месечно бебе спасени од под урнатините во Турција 29 часа по земјотресот

Пулс24

ВИДЕО: Брат и сестра од Сирија спасени по 36 часа, зборовите на девојчето ќе ве шокираат

Курир

ПОТРЕСНИ СЦЕНИ: Бебе спасено по 48 часа под урнатините (ВИДЕО)

Кумановски м.

ЕМОТИВНО ВИДЕО: Две бебиња спасени од урнатините

Локално

ВИДЕО | Зрак надеж од под урнатините: Близначиња стари година и пол извлечени живи во Турција

Слободен Печат

(ВИДЕО) Осумнаесетмесечни близнаци извлечени од урнатините 40 часа по земјотресот

360 степени

Сакам да кажам Алсат-М ТВ21 Мастило ММС Локално Независен 4NEWS

(ВИДЕО) ПРЕЖИВЕАЛА ПО НЕКОЕ ЧУДО – ДЕВОЈЧЕ ПОМИНАЛО ПОВЕЌЕ ОД 40 ЧАСИ ВО УРНАТИНИ ВО СИРИЈА: Потоа дошле спасувачите, ...

Екран - 08.02.2023

По разорниот земјотрес што во понеделникот рано наутро ги погоди југот на Турција и Сирија, веќе трет ден има видеа од спасувањето на многу луѓе од урнатините, меѓу кои и деца, додека очите на целиот свет се насочени кон спасувачите кои прават се за ...

(Видео) Дeвојче од Сирија спасено од под урнатините по 40 часа

Макфакс

ВИДЕО: Девојче во Сирија извлечено по 40 часа под урнатините

А1 On

Чудо во Сирија: Девојче извлечено жива по повеќе од 40 часа под урнатините (ВИДЕО)

Кумановски м.

Девојче извлечено од под урнатините во Сирија 40 часа по земјотресот (ВИДЕО)

Локално

(видео) Извлечено девојче од под урнатините во Сирија

Телма

Дeвојче од Сирија спасено од под урнатините по 40 часа

Точка

Скопје1 Н.Македонија Во Центар Сител

Турците бесни: Каде сте? Каде се парите?

Фокус - 08.02.2023

Граѓаните на Турција се бесни поради, како што велат, бавниот и несоодветен одговор на владата на разорните земјотреси што ја погодија земјата во понеделникот и вторникот. Според сегашните податоци, повеќе од 8.400 луѓе загинале, илјадници се ...

Во Турција револт поради бавната реакција на властите: Во некои место спасувачите пристигнаа по 12 часа

А1 On

Граѓаните на Турција бесни на властите: „Никој не ни помага, сами копаме во урнатините“

Макфакс

Граѓаните на Турција бесни на властите: „Никој не ни помага, сами копаме низ урнатините“

Скопје1

Граѓаните на Турција бесни на властите: „Никој не ни помага, сами копаме низ урнатините“

MTM

Граѓаните на Турција бесни на властите: Никој не ни помага, сами копаме низ урнатините

Република

Граѓаните на Турција гневни поради бавната реакција на властите: „Спасувачите пристигнаа по 12 часа“

Кумановски м.

Либертас

(видео) Спасено новороденче од под урнатините во Сирија – папочната врвца се уште била врзана за неговата мајка, која ...

Телма - 08.02.2023

Во текот на вчерашниот ден светот го обиколи снимката од штотуку родено бебе спасено од под урнатините во земјата. Неодвоената папочната врвца со мајката, е доказот дека мајката за време на земјотресот го родила бебето.

Глетка која го расплака светот: Сестричка 17 часа со своето тело го штитела братчето под рушевини (ВИДЕО)

Кумановски м.

Страшни сцени под урнатините: Родителите со своите тела ги штителе децата од земјотресот

4NEWS

Близнаци од 18 месеци спасени под урнатините во Турција 40 часа по земјотресот (ВИДЕО)

МКД

Сириски спасувачи: Последиците се катастрофални, ни недостига опрема

Канал5

(ВИДЕО) Глетката на малото девојче кое го загуби целото семејство во земјотресот го крши срцето

Во Центар

Сириските спасувачи копаат со раце за да извлечат луѓе од под урнатините

Локално

Независен Независен А1 On 4NEWS Факултети Lider Кајгана Centar

Ѕвездите од турските серии со лелеци и пораки по земјотресот: „Роднини ни лежат под урнатините“,„Болката е толку ...

Еспресо - 08.02.2023

Познати турски актери објавија дека нивните роднини лежат под урнатините на уништените згради. Бројот на загинати по земјотресот во Турција и Сирија утрото на 8 февруари се искачи на над 7.900 лица, а Реџеп Таип Ердоган го нарече земјотресот ...

Поставени над 50.000 големи шатори за сместување на жртвите од земјотресот во Турција

Кумановски м.

Мексико ги испрати своите славни кучиња трагачи да бараат преживеани по земјотресот во Турција и Сирија

Сакам да кажам

Дронски снимки од хоророт во Турција и Сирија – сè е срамнето со земја! Морничави сцени по земјотресот: „Како воена зона“

Точка

Студент извлечен од под урнатините откако објавил на социјалните мрежи

Во Центар

НЕВЕРОЈАТНА СНИМКА! ЖЕНА СЕ ПОРОДИ ПОД урнатините ВО СИРИЈА: Чудо сред СТРАШЕН земјотрес, бебето остана сирак (ВИДЕО)

Во Центар

Божјо чудо среде тага и катастрофа: Жена се породи во урнатините во Сирија, хероите безбедно го извлекоа бебето (ВИДЕО)

Фактор

4NEWS А1 On Сител Точка 4NEWS Кумановски м. Кумановски м. MakPress

Снимка од дрон во Хатај ги покажува размерите на деструктивноста на земјотресот

Независен - 08.02.2023

Нова снимка направена од дрон над турската провинција Хатај, го покажува целиот ужас и деструктивноста на силните земјотреси во Турција. Градот е разорен по силниот земјотрес од 7,8 степени според Рихтер и последувателните кои надминуваат и пет ...

Ова девојче во земјотресот го загуби целото семејство, нејзиниот тажен поглед го кине срцето/ВИДЕО

Вечер Прес

Бројот на загинати надмина 5.000 лица во земјотресот во Турција и Сирија

Радио МОФ

ПИСТАТА Е ПРЕПОЛОВЕНА НА ДВА ДЕЛА – ваква апокалипстична глетка има само во филмовите, аеродромот во Хатај по земјотресот тешко да се врати во нормала (ВИДЕО)

Курир

Над 5 000 загинати во земјотресите во Турција и Сирија

Телма

Видео од кое и срцето пука, спасувачите тешат девојче заробено под урнатините во Турција

Zoom

ФОТО | Емотивни сцени од Турција: Животните не се одвојуваат од своите сопственици

Слободен Печат

Р.С.Европа 4NEWS Кумановски м. Независен Во Центар Независен Кумановски м. Курир

Емотивна глетка: Татко ја држи раката на својата мртва ќерка затрупана под рушевините

Фокус - 07.02.2023

Спасувачите од текот на вчерашниот ден интензивно трагаат по преживеани по разорниот земјотрес во Турција и Сирија. Бројките на загинати, но и на спасени, растат, а на социјалните медиуми се појавуваат шокантни фотографии од местото на настанот.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Татко ја држи за рака својата ќерка закопана под урнатините

ТВ21

(Фото) Татко ја држи за рака својата почината ќерка затрупана под урнатините: И камен би заплакал на овие сцени од Турција

Точка

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Татко ја држи за рака својата ќерка закопана под урнатините

4NEWS

ПОТРЕСНО ДО БОЛКА- Татко ја држи раката на својата мртва ќерка затрупана под урнатините

Вечер Прес

ВОЗНЕМИРУВАЧКО: Татко ја држи за рака својата мртва ќерка заглавена под урнатините во Турција

А1 On

Потресна фотографија: Татко ја држи раката на својата мртва ќерка затрупана под урнатините во Турција

Република

Lider Денешен Либертас Канал5

(Видео) Расплакани спасители: „Слушајте ги, живи се, нѐ викаат, децата се исто така долу но не можеме да ги извадиме“

Макфакс - 07.02.2023

„Ројтерс“ објави видео од маж кој стои пред урнатините и слуша затрупана жена која го моли да и помогне. Удира во нешто метално. Тој е очаен бидејќи не може да и помогне. Кажува и дека децата се долу.

ДОЛУ НИ СЕ ДЕЦАТА, ЖИВИ СЕ, НО НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ДО НИВ - Шокантни сцени по разорниот земјотрес

Фактор

Целиот ужас во Турција сумиран во зборовите на овој човек: „Ни викаат, но не можеме да помогнеме. Молете се, нема никој овде“.

А1 On

Целиот ужас на Турција во зборовите на еден човек: „Нѐ викаат, а ние не можеме да им помогнеме“

Независен

Во Сирија бавно пристигнува потребната помош – луѓето од под урнатините викаат, но нема кој да ги спаси

Телма

Расплакани спасители: „Слушајте ги, живи се, нѐ викаат, децата се исто така долу но не можеме да ги извадиме“

Centar

Десетгодишно девојче спасено од под урнатини 39 часа по земјотресот во јужна Турција

Н.Македонија - 07.02.2023

Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави Анадолија. Девојчето со сириско потекло било спасено од петкатница во Хатај, една од 10-те провинции тешко погодени од ...

10-годишно девојче извлечено живо од урнатините после 37 часа

Фокус

ЧУДО ПО ЦЕЛИ 39 ЧАСА: 10-годишно девојче спасено од под урнатините од силниот земјотрес што ја погоди Турција

Курир

Десетгодишно девојче спасено од под урнатини 39 часа по земјотресот во јужна Турција

Zoom

Десетгодишно девојче спасено од под урнатини 39 часа по земјотресот во јужна Турција

Опсервер

Десетгодишно девојче спасено од под урнатини 39 часа по земјотресот во Турција

А1 On

Десетгодишно девојче спасено од под урнатини 39 часа по земјотресот во јужна Турција

Сител

Кајгана Lider Во Центар Press24 24Инфо +инфо Вечер Прес MakPress

Видео: Мајка и три деца спасени од урнатините 28 часа по земјотресот

Канал5 - 07.02.2023

Мајка и три деца се спасени од урнатините 28 часа по разорниот земјотрес што ја погоди јужна Турција, јавува Анадолија. Како што јави репортерот на Анадолија, во населбата Низип во Газиантеп, мајката Дона Озкилик била спасена од под урнатините на ...

Мајка и три деца спасени од урнатините 28 часа по земјотресот во Турција

Кумановски м.

МАЈКА И ТРИ ДЕЦА ИЗВЛЕЧЕНИ ОД УРНАТИНИТЕ Останале заробени 28 часа (ВИДЕО)

+инфо

Чудо во Турција: Мајка и три деца се спасени од урнатините 28 часа по земјотресот

Фактор

ВИДЕО: Апокалиптични снимки – Десно спасуваат луѓе од под рушевини, лево паѓаат згради

Курир - 07.02.2023

Во Турција и Сирија траат спасувачки операции за што повеќе извлечени преживеани по разорниот земјотрес. Студеното време ја отежнува работата. Интернетот е преплавен од фотографии и видео снимки кои се повеќе сведочат за големата трагедија.