TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мораториум за градежните работи на минарето на Алипашината џамија во Охрид

Сител - 20.03.2019

Мораториум на градежните активности околу Али Пашината џамија во Охрид. Надлежни институции да постапат согласно законот, да се запрат сите активности и објектот да се заобиколи со жолта линија ветил премиерот Зоран Заев на денешната средба со ...

ЗГ „Совест“ бара жолта лента и 24 часовен мониторинг на Али Пашината џамија

OhridNews - 20.03.2019

Итна реакција на надлежните инспекциски служби и стопирање на секакви градежни активности на Али Пашината цамија, заштита на просторот околу објектот и постојан мониторинг од страна на полицијата.

Изградбата на минарето во Охрид стопирана – фотографиите зборуваат поинаку

Алфа - 20.03.2019

Изградбата на 32 метарското минаре на Али пашината џамија е стопирана, ама само на хартија. Од фотографиите кои граѓаните ги прикачуваат на социјалните мрежи може да се види дека и покрај забраната, сред бел ден и денес на терен продолжуваат ...

И покрај забраната, се гради минарето на Алипашината џамија во Охрид

+инфо - 20.03.2019

Градежните активности на реставрацијата и конзервацијата на Алипашината џамија во охридската чаршија продолжуваат, независно изречените мерки за запирање на работите на објектот, во најголема мера стопирање на изградбата на оспоруваното минаре на ...

(ВИДЕО) Џамтоски: Заев вети дека ќе се стопира изградбата на минарето

А1 On - 20.03.2019

Жолта лента за забранет пристап до Али-пашината џамија и мораторум за градење, им ветил премиерот Зоран Заев на претставниците од граѓанското здружение „Совест“ на денешната средба во Владата.

Со дијалог ќе се бара чаре за минарето на Али Пашината џамија во Охрид

+инфо - 20.03.2019

Институциите ќе постапат согласно законите на Република Северна Македонија и преку дијалог со сите засегнати страни, а имајќи ја во предвид сензитивноста на прашањето, ќе се најдат решенија во интерес на граѓаните на Охрид и на државата која ...

Обновено: И покрај забраната градежните активности на Али Пашината џамија продолжуваат

OhridNews - 20.03.2019

Додека во Скопје утрово се одвиваа разговори во кабинетот на премиерот Заев со в.д. градоначалникот на Општина Охрид Константин Георгиески, в.д. директорката на Завод и Музеј Охрид Елеонора Новакоска и претставници на здружението на граѓани „Совест“ ...

ФОТО: Незаконски се гради минарето во Охрид-Заев лобира да му се дозволи градба?!

Курир - 20.03.2019

И покрај забраната за градба која ја издаде градоначалникот, утринава продолжува незаконската изградба на муслиманското минаре во Охрид, покажуваат фотографиите кои охриѓани ги објавуваат на социјалните мрежи.

Заев ги ислуша од „Совест“, побара стопирање на градежните активности и жолта лента околу џамијата

Скопје1 - 20.03.2019

Премиерот Зоран Заев, денеска ги ислуша поплаките од здружението „Совест“. По средбата на која му беа лично образложение сите аргументи за поплаките на охриѓани за неправилностите при реконструкцијата на Али Пашината џамија во центарот на Охрид, ...

Минарето се гради ден и ноќ – надлежните од институциите „не гледаат“

Скопје1 - 20.03.2019

Дали градењето на минарето во џамијата без дозвола, во строгиот центар на Охрид уште еднаш покажува дека одредени поединци имаат поголема моќ од институциите во државава? Ден среда 20 март, сончево време, повеќе него било кога раздвиженост по ...

ОЈО Охрид покрена постапка против повеќе физички и правни лица за неправилности околу реконструкцијата на Али Пашината ...

OhridNews - 19.03.2019

Основното јавно обвинителство Охрид покрена постапка против повеќе физички и правни лица за незаконски активности при реконструкцијата на споменикот на култура Али Пашина џамија во старата чаршија на која се доградува минаре од 32 метри, кое ...

Запрена изградбата на 32 метарското минаре во Охрид

Сител - 19.03.2019

Стопирана изградбата на 32 метри високото минаре на Али пашината џамија во центарот на Охрид. Од Управата за заштита на културното наследство велат дека инспекторите на терен утврдиле низа неправилности и отстапувања од конзерваторското одобрение ...

Стопирана изградбата на минарето на џамијата во Охрид

Алфа - 19.03.2019

Стопирана изградбата на минарето на Али пашината џамија,конците во свои раце ги зеде Основното јавно обвинителство Охрид. Во предметот кој се однесува на изградбата на Али Пашината џамија, во моментов се води постапка против најмалку 7 лица.

(ВИДЕО) Минарето во Охрид и во моментов се гради

Скопје1 - 19.03.2019

Државата умре или никој не ја ферма дека е жива ? ! Иако денес и официјално беше соопштено дека е донесена одлука да се стопира градбата на минарето, во моментов на него работници изведуваат градежни работи.

Стопирана изградбата на минарето на Али-пашината џамија во Охрид

24 Вести - 19.03.2019

Управата за заштита на културното наследство ја стопира изградбата на 32 - метарското минаре на Али - пашината џамија. Надзорот кој во петокот излегол на терен утврдил низа нерегуларности и отстапувања од конзерваторското одобрение поради што ...

И покрај забраната продолжува изградбата на Алипашината џамијата во Охрид

24Инфо - 20.03.2019

Градежните активности на реставрацијата и конзервацијата на Алипашината џамија во охридската чаршија продолжуваат, независно изречените мерки за запирање на работите на објектот, во најголема мера стопирање на изградбата на оспоруваното минаре на ...

(Видео) Џамтоски: Заев вети мораториум за градење и забранет пристап до Али-пашината џамија

Макфакс - 20.03.2019

Жолта лента за забранет пристап до Али-пашината џамија и мораторум за градење, им ветил премиерот Зоран Заев на претставниците од граѓанското здружение „Совест“ на денешната средба во Владата.

Дијалог е чарето за минарето на Алипашината џамија во Охрид

Пулс24 - 20.03.2019

Институциите ќе постапат согласно законите и преку дијалог со сите засегнати страни, а имајќи ја во предвид сензитивноста на прашањето, ќе се најдат решенија во интерес на граѓаните на Охрид и на државата која останува посветена на заштита и ...

Кој се ќе одговара пред ОЈО за изградбата на Али Пашината џамија?

Скопје1 - 20.03.2019

Основното јавно обвинителство Охрид постапува во предмет кој се однесува на изградбата на Али Пашината џамија. Предметот е оформен веднаш по добиени сознанија и беше заведен против едно правното лице и едно физичко лице, а по прибавување на тековна ...

Дали “шерифот Нефи од ДУИ” е вмешан во градбата на минарето во Охрид?!

Магазин - 20.03.2019

Во предметот кој се однесува на изградбата на Али Пашината џамија, во моментов се води постапка против најмалку 7 лица. Иако предходно властите изјавија дека е стопирана изградбата на минарето на Али пашината џамија и дека конците во свои раце ги ...

Стопирана изградбата на 32 метарското минаре на Али-пашината џамија во Охрид

Магазин - 19.03.2019

Управата за заштита на културното наследство ја стопира изградбата на 32 – метарското минаре на Али – пашината џамија. Надзорот кој во петокот излегол на терен утврдил низа нерегуларности и отстапувања од конзерваторското одобрение поради што ...

И покрај оспорувањата и изречената забрана продолжуваат градежните работи на Алипашината џамијата во Охрид

Опсервер - 20.03.2019

Градежните активности на реставрацијата и конзервацијата на Алипашината џамија во охридската чаршија продолжуваат, независно изречените мерки за запирање на работите на објектот, во најголема мера стопирање на изградбата на оспоруваното минаре на ...

Џамтоски: Заев вети мораториум за градење и забранет пристап до Али-пашината џамија

Точка - 20.03.2019

Жолта лента за забранет пристап до Али-пашината џамија и мораторум за градење, им ветил премиерот Зоран Заев на претставниците од граѓанското здружение „Совест“ на денешната средба во Владата.

Стопирана изградбата на минарето на џамијата во Охрид

Press24 - 19.03.2019

Управата за заштита на културното наследство ја стопира изградбата на 32 - метарското минаре на Али - пашината џамија. Надзорот кој во петокот излегол на терен утврдил низа нерегуларности и отстапувања од конзерваторското одобрение поради што ...

Џамтоски: Заев вети дека ќе се стопира изградбата на минарето на Али Пашината џамија

МКД - 20.03.2019

Наследените проблеми за спорната градба без соодветна документација на дел од религиозен објект во центарот на Охрид и изнаоѓање на решенија согласно закон, биле тема на денешната средба на премиерот Зоран Заев со в.д.

Изградбата на минарето на џамијата во Охрид – стопирана

Пулс24 - 19.03.2019

Управата за заштита на културното наследство ја стопира изградбата на 32 – метарското минаре на Али – пашината џамија. Надзорниот орган кој во петокот излегол на терен утврдил низа нерегуларности и отстапувања од конзерваторското одобрение поради ...

Алипашината џамија стигна и до премиерот Заев

Н.Македонија - 20.03.2019

Се одложува најавениот мирен протест против незаконската и без соодветна дозвола доградба на минарето и на придружните објекти на Алипашината џамија, која се наоѓа во центарот на старото градско јадро во Охрид.

Стопирана изградбата на минарето од Али Пашината Џамија

OhridNews - 19.03.2019

Изградбата на 32 метри високото минаре на Алипашината џамија во Охрид, е запрена од страна на инспекцијата на Управата за заштита на културно наследство, јавува Вечер. Како што посочиле од институцијата, инспекцијата која во петокот излегла на терен ...