TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Путин: Снимките со Нотр Дам во пламен сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите

Руска реч - 18.04.2019

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на обновата на храмот, изјави претседателот на Русија Владимир Путин.

Откриена причината за пожарот во Нотр Дам

Република - 18.04.2019

Краток спој најверојатно е причина за пожарот во катедралата Нотд Дам во Париз, тврди неименувано официјално лице на француската судска полиција. Тој напоменува дека поради безбедносни причини, лицата кои ја водат истрагата се уште не добиле зелено ...

Медиуми – Од светот за Нотр Дам, дома за видео игри, морбили и избори

Р.С.Европа - 18.04.2019

Веста за пожарот во париската катедрала Нотр Дам ги наполни медиумите. Тие пишуваат и за епидемијата на морбили, за учениците кои се самоповредувале и за изборите. Кој медиум, печатен или електронски во земјава не објави за пожарот на катедралата ...

Се сеќавате на таткото и ќерката кои ги барал целиот свет: Си играле пред Нотр Дам кога избил пожарот, сега се ...

Точка - 18.04.2019

Туристката од САД, Брук Виндзор, успеала да ги пронајде таткото и ќерката кои ги фотографирала пред Нотр Дам, само еден час пред да избие пожарот. Таа ги фотографирала двајцата пред славната катедрала, а потоа ги замолила сите на социјалните мрежи ...

Електричен спој најверојатно го предизвикал пожарот во Нотр Дам, сметаат иследниците (ВИДЕО)

МКД - 18.04.2019

Иследниците веруваат дека електричен краток спој најверојатно го предизвикал пожарот што делумно ја уништи катедралата Нотр Дам во Париз, соопшти француски функционер. Ни првичната истрага, исто така, не откри докази за злосторство.

Мистеријата решена, пронајдени таткото и ќерката од фотографијата пред Нотр Дам

Макфакс - 18.04.2019

Туристиката од САД, Брук Виндзор успеа да ги пронајде таткото и ќерката кои биле фотографирани пред Нотр Дам, само еден час пред да избие пожарот во катедралата. Таа ги фотографирала пред несреќата, по што јавно замоли на социјалните мрежи да и се ...

Целата купола исчезна, а останаа рушевини: Видео кое најдобро ги покажува размерите на катастрофата во Нотр Дам

Press24 - 18.04.2019

Париската катедрала Нотр Дам за малку успеа да ја спаси структурата благодарение на пожарникарите кои се избореле со огнот. Пожарот го уништи кровот и кулата, а колкави се размерите и штетатакоја ја направи огнот може да се види на видеото во ...

Опасност од уривање на три главни елементи на структурата на Нотр Дам

Н.Македонија - 18.04.2019

Три дена по пожарот што ја опустоши Богородичната црква во Париз, експертите изразија стравување од уривање на три главни елементи на нејзината структура, јави дописникот на МИА. Францускиот министер за култура Франк Ристер денеска изјави дека овие ...

Пред Нотр Дам би можела да биде изградена привремена катедрала

А1 On - 18.04.2019

Привремена дрвена катедрала би можела да биде поставена пред црквата Нотр Дам во Париз се додека трае обновата на опожарениот објект, соопшти денеска ректорот на катедрала Патрик Шуве. -Градоначалничката на Париз Ан Идалго се согласи дека градските ...

Страв од уривање на три главни елементи на Нотр Дам

+инфо - 18.04.2019

Ако се урне овој елемент од неколку тони, може да понесе со себе голем дел од северната фасада на катедралата и нејзините розети, но исто така и зградите во соседната улица „Клоатр Нотр Дам“, каде се наоѓа седиштето на Париската ...

Почит за пожарникарите кои го гаснеја пожарот во Нотр Дам

А1 On - 18.04.2019

Во текот на денешниот ден жителите на Париз изразуваа благодарност за париските пожарникари кои го спречија уривањето на катедралата Нотр Дам и спасија многу бесцености за време на пожарот, кој изби во понеделникот.

Пред катедралата Нотр Дам ќе никне нова катедрала?

365 - 18.04.2019

Градоначалничката на Париз – Ан Хидалго, е согласна да изнајми дел од плоштадот пред катедралата Нотр Дам на градските власти. На тој изнајмен дел, како што соопшти Patrick Chauvet – ректор на Нотр Дам, би можела да биде поставена нова, привремена ...

Пред Нотр Дам ќе биде изградена привремена катедрала

Макфакс - 18.04.2019

Привремена катедрала би можела да биде изградена пред Нотр Дам во Париз додека трае обновувањето на изгорената црква, рече ректорот Патрик Шуве. Париската градоначалничка, Ан Идалго, се согласи дека градските власти би можеле да изнајмат дел од ...

Пред Нотр Дам ќе биде изградена времена катедрала

Канал5 - 18.04.2019

Времена дрване катедрала би можела да биде изградена пред црквата Нотр Дам во Париз , додедка трае обновувањето на изгорената црква, рече ректорот Патрик Шуве. Париската градоначалничка Ан Идалго се согласи дека градските власти би можеле да ...

Сопственикот на компанијата за реставрација е прв осомничен за пожарот во Нотр Дам

24 Вести - 18.04.2019

Сопственикот на компанијата за реставрација, Жулиен ле Бра е првиот осомничен за избувнување на пожарот во париската катедрала Нотр Дам. Во истрагата на случајот зработат 50 истражители, но до сега е утврдено само дека пожарот започнал во покривна ...

Камбаните на сите француски катедрали истовремено биеја во чест на Нотр Дам (ВИДЕО)

МКД - 18.04.2019

Камбаните на катедралите низ цела Франција биеја во средата за Нотр Дам, додека пожарникарите и експертите продолжија внимателно да го надгледуваат ова обожавано, но ослабнато обележје. Од Сакре коер во Париз до градовите Стразбур на исток и Руан на ...

ПСЖ против Монако ќе игра во дресови во чест на катедралата Нотр Дам

Sport 1 - 18.04.2019

Во понеделникот во Франција се случи страшна трагедија. Изгоре една од најголемите знаменитости на оваа земја ако не и најголема, катедралата Нотр Дам. За да учествува во повторната изградба на катедралата париската продавница за спортска опрема ...

Неправедна критика за поддршката на богатите за Нотр Дам

Deutsche Welle - 18.04.2019

Да се критикуваат големите донатори поради нивната помош за обнова и наместо тоа да се бара тие да ги искористат парите за борба против катастрофи, со оглед на значењето на Нотр Дам, не е праведно, коментира Инес Пол. Рефлексот е разбирлив.

Одличен потег на Ubisoft: Преземете ја Assassins Creed: Unity бесплатно и „прошетајте“ низ Нотр Дам!

Точка - 18.04.2019

Ubisoft одговори на барањата на голем број на гејмери и го стори тоа што е сосема логично – донираше за обновата на париската катедрала Нотр Дам. Познато е дека популарната видео игра Assassins Creed: Unity, благодарение на деталното 3Д моделирање ...

По 20 години распаѓање, кумановски Нотр Дам се враќа во стариот сјај

Сакам да кажам - 18.04.2019

Занаетчискиот дом во Куманово, кумановскиот Нотр Дам како што многумина го нарекуваат, е препознатлив белег на градот. Неговата изградба е поврзана со почетоците на планскиот урбанистички развој на градот и ова е прв објект во Куманово кој имал ...

Assassin’s Creed Unity е бесплатна на uPlay

IT.mk - 18.04.2019

Набргу по немилите настани во кои голем пожар ја зафати Богородичната црква во Париз , издавачката куќа Ubisoft донира половина милион евра за реставрација на оваа историско обележје. Паралелно со ова, француските издавачи ја подаруваат и Assassin’s ...

Colossus – роботот кој помогна во спасување на Нотр Дам (видео)

Денар - 18.04.2019

Париските пожарникари се соочија со огромна задача во обид да го запрат пожарот во Нотр Дам во кој се запали покривот и ја уништи кулата. Огнот уништи непроценливи делови од катедралата, но пожарникарите успеаа да спасат поголем дел од вредностите ...

Како некое пророштво: Најтажната филмска реплика за катедралата Нотр Дам

Таратур - 18.04.2019

Додека мнозинството корисници на социјалните мрежи коментираа и уште коментираат за пожарот кој го проголта покривот од славната париска катедрала Нотр Дам, некои се потсетија на сцената од еден филм од пред 15 години која, на некој профетски начин ...

Франција нема доволно високи дрвја за да го реновира покривот на Нотр Дам

Макфакс - 18.04.2019

По катастрофалниот пожар што ја погоди катедралата Нотр Дам во понеделникот, францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека катедралата ќе биде обновена во рок од пет години. Бертран де Фејдо, архитект и потпретседател на Фондацијата за заштита ...

Донации за Нотр Дам, реформи во јавната администрација и интеграција на Северна Македонија во НАТО – Поенти во Студио 1

1tv - 18.04.2019

Отвореното Студио 1 со Елена Милошевска и Антонио Крствевски го почнавме со потсетување на вчерашното гостување на шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров кој зборуваше за шансите на Северна Македонија за интеграција во евро-атлантските ...

(Видео) Богатите се тркаат кој ќе даде повеќе пари за Нотр Дам, но спасител за катедралата може да биде видеоигра

Макфакс - 18.04.2019

Видеоиграта Assassins Creed: Unity би можела да биде вистинскиот спасител во реставрацијата на катедралата Нотр Дам, која во голем дел изгоре во пожар за кои причините и натаму не се целосно познати.

Катедралата Нотр Дам ќе биде отворена за помалку од 5 години

Макфакс - 18.04.2019

Катедралата Нотр Дам во Париз ќе биде отворена за помалку од пет години откако пожарот сериозно ја оштети средновековната зграда и ја уништи нејзината шпицеста кула, вели францускиот министер за култура, Франк Ристер, пренесува „Спутник“.

По пожарот се зголеми популарноста на „Ѕвонарот на Богородичната црква“

Макфакс - 18.04.2019

По страшниот пожар што го зафати покривот на познатата катедрала Нотр Дам во Париз, книгата на Виктор Иго „Ѕвонарот на Богородичната црква” се најде на врвот на листата на бестселери на „Амазон“ во Франција.

Косово и Албанија со донации за Нотр Дам

Слободен Печат - 18.04.2019

Рамуш Харадинај најави дека Косово ќе донира средства од буџетот за реставрација на Нотр Дам. Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, вчера најави дека Косово ќе подели средства за донација од својот буџет за реставрација на историската црква на Нотр ...

Њујорчанец тргнал да ја пали катедралата Свети Патрик на Менхетн

365 - 18.04.2019

Два дена по пожарот на Нотр Дам во Париз, спречен е обид за „нов Нотр Дам“ во Њујорк. Полицијата yaпcила 37-годишен маж кој вечерта пред 20 часот влегол во катедралата Свети Патрик во центарот на Менхетн во Њујорк, носејќи со себе канистери со ...

„Шума“ го разгоре пожарот во Нотр Дам (ФОТО)

+инфо - 18.04.2019

Експерти велат оти истегнатата дрвена рамка направена од 1.300 дрвја со никнејм „Шума“ го разгоре пожарот во 850-годишната катедрала Нотр Дам во Париз, пренесува „ Дејли мејл “. Експертите велат дека вкупно 52 хектари дрва се искористиле за греди.

Албанија издвои 100.000 евра за обновата на Нотр Дам

Република - 18.04.2019

И албанската Влада стана дел од донаторите за обнова на катедралата Нотр Дам во Париз, која се запали пред три дена. За таа цел донесена е одлука да се доделат средства во износ од 100.000 евра.

Како, кога и колку ќе чини се: Обновата на Нотр Дам ќе потрае со децении

Фактор - 18.04.2019

За поправка и обнова на катедралата Нотр Дам, една од најпознатите згради во светот, ќе биде потребно многу време, можеби дури и децени, што е многу подолг период од што замислил францускиот претседател Емануел Макрон.

Катастрофата видлива и од Вселената: Првите сателитски снимки од Нотр Дам после пожарот

Точка - 18.04.2019

Првата снимка на париската катедрала Нотр Дам после пожарот која е направена од космосот, објавена е на порталот на космичката програма „Коперник“ на Европаската унија, за надзор на Земјата.

ФОТО: Катастрофата е видлива и од космосот - прва сателитска снимка од Нотр Дам после пожарот

Press24 - 18.04.2019

Прва снимка од париската катедрала Нотр Дам после пожарот направени од космосот се објавени на сајтот за космички програми „Коперник“ на Европската унија за надгледување на Земјата. -Нашите колеги од американските компании-оператори сателити за ...

ФОТО: Овој занаетчија е првиот осомничен за пожарот во Нотр Дам

Магазин - 18.04.2019

Триесет и две годишниот Жулијен Ле Бра, кој е сопственик на мала занаетчиска компанија „Ле Брас Фререс“ во Париз, е првиот осомничен за избувнувањето на големиот пожар во Нотр Дам. Инаку катастрофалниот пожар кој уништи делод историјата на Франција, ...

Се огласија ѕвоната на катедралите ширум Франција

Локално - 18.04.2019

Ѕвоната од катедралите ширум Франција се огласија синоќа во чест на изгорената црква Нотр Дам во Париз. Тие се слушале од базиликата Сакр Кер во Париз па се до Стразбур на исток и Руена на запад.

Кои се првите осoмничени за пожарот во Нотр Дам

Фактор - 18.04.2019

Минатата година го добил тендерот од 5 милиони евра за реконструкција на Нотр Дам, а денес е прв осомничен за избувнувањето на големиот пожар, кој уништи голем дел од катедралата. Жулијен Ле Бра е сопственик на мала занаетчиска компанија која ...

(ФОТО) Нови фотографии од Нотр Дам направени од воздух, отворен конкурс за архитекти

Независен - 18.04.2019

Два дена по пожарот во катедралата Нотр Дам во Париз, француските власти планираат меѓународен конкурс за архитекти кои ќе работат на реконструкција на зданието. Во меѓувреме се објавени нови фотографии од Нотр Дам од воздух, кои ја прикажуваат ...

(ВИДЕО) За обновувањето на Нотр Дам може да помогне видео игра

Независен - 18.04.2019

Невообичаено, но за обновувањето на париската катедрала Нотр Дам може да помогне познатата видео игра „Assasin’s Creed“, пишува Бизнис инсајдер. Имено, артистката Каролин Миусе, која ја подготвувала играта чие дејствие се случува во Париз, потрошила ...

Жена тврди дека го видела ликот на Исус во пожарот во Нотр Дам (ВИДЕО)

Канал5 - 17.04.2019

Страшните глетки од пожарот на катедралата Нотр Дам во Париз го обиколија светот , а една жена е убедена дека на една од фотографиите го видела ликот на Исус. Лесли Рован од Шкотска вели дека навистина на една од фотографиите го видела Исус.

Британска новинарка: Не давајте пари за Нотр Дам, многу луѓе живеат во сиромаштија

МКД - 17.04.2019

Тие пари подобро е да се потрошат на справување со сиромаштијата, војните на банди и дилањето дрога во париските предградија и „Џунглата“ во Кале , рече вчера познатата британска новинарка и ТВ-личност Џенет Стрит-Портер.

Дали ова е вистинската причина за пожарот во Нотр Дам?

Денар - 17.04.2019

Француските истражувачи размислуваат за можноста дека пожарот во катедралата Нотр Дам е предизвикан од краток спој во струјното коло. -Можеби се случил краток спој. Истражувачите го покренаа прашањето за механизмот за подигање што се користел во ...

Цел свет ги бара, фотографирани еден час пред пожарот во Нотр Дам: Татко си играл со ќеркичката пред катедралата, а ...

Точка - 17.04.2019

Непосредно пред избивањето на пожарот во париската катедрала Нотр Дам, била направена фотографија која ги разгоре социјалните мрежи. Само еден час пред разорниот пожар да ја зафати познатата париска атракција Нотр Дам, татко и ќерка биле ...

Дали ова момче е виновно за пожарот во катедралата Нотр Дам?

Канал5 - 17.04.2019

,,Нашата прва мисла е да ја заштитиме вредноста на историските згради.” ; изјави лани Жулијен Ле Бра , кога победи на тендерот вреден 5 милиони евраз а реконструкција на Нотр Дам . Денеска Жулијен Ле Бра , сопственик на мала занаетчиска компанија Le ...

Тимоние: Нотр Дам повторно ги обедини Французите

Нова ТВ - 17.04.2019

Францускиот амбасадор во земјава, Кристијан Тимоние, раскажа за историското значење и вредноста на Нотр Дам. -Во моментот истрагата е во тек. На самиот почеток префектурната француската полиција отвори истрага.Топлината беше до 800 степени, доказите ...

Француската влада ќе предложи закон за Нотр Дам

Макфакс - 17.04.2019

Францускиот премиер Едуард Филип денеска изјави дека неговата влада ќе преземе серија мерки за обезбедување на финансирање и забрзување на реновирањето на катедралата Нотр Дам, која беше сериозно оштетена во пожарот кој избувна во понеделникот.

Француските милијардери се потепаа да платат за обновата на Нотр Дам

МКД - 17.04.2019

Сопственикот на Луј Витон и сопственикот на Сен Лорен се „тепаат“ кој ќе стори повеќе за да ѝ помогне на легендарната француска катедрала. Двајца од најбогатите луѓе во Франција, за кои е познато дека се долгогодишни ривали, уште еднаш се соочија во ...

Дарежливоста на „богатите“ за Нотр Дам не поминува кај дел од француската јавност

24 Вести - 17.04.2019

Дарежливоста на богатите семејства и на некои од големите компании за обновата на париската катедрала Нотр Дам, не наиде на најдобар одѕив кај целата француска јавност. Носителката на листата на левичарската партија за европските избори, Манон Обри, ...

Има осомничен за големиот пожар во катедралата Нотр Дам

Press24 - 17.04.2019

Жулијен Ле Бра, сопственик на мала занаетчиска компанија Le Bras Freres е првиот осомничен за избувнувањето на големиот пожар во Нотр Дам. Пожарот избувнал во покровна празнина на врвот на кулата , што се урна подоцна, а реставраторите користеле ...