TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ ѝ одговори на американската амбасада во БиХ за Република Српска

МКД - 11.06.2024

По соопштението на амбасадата на Соединетите Американски Држави во Сараево дека заклучоците на Сесрпскиот собир во Белград е „напад врз Дејтонскиот договор“, на социјалните мрежи се огласи претседателот на Србија Александар Вучиќ и најави одговор.

Амбасадата на САД во БиХ: Пораките од Белград се закана за Дејтон и за мирот

МКД - 10.06.2024

Американската амбасада во Босна и Херцеговина ја оцени декларацијата на Сесрпскиот собир одржан во Белград како смислен напад врз Дејтонскиот мировен договор, а пораките на претседателот на Република Српска Милорад Додик како закана за мирот.

АП: Српскиот популистички претседател и лидерот на босанските Срби организираа голем националистички собир

МКД - 10.06.2024

Американската новинска агенција Асошиејтед прес пишува денес дека „српскиот популистички претседател повика на мир и хармонија на Балканот, иако тој и лидерот на сепаратистите босанските Срби организираа голем националистички собир на кој повикаа на ...

Комшиќ предупредува: Декларацијата на Сесрпскиот собор ги дефинира целите и платформата за нов конфликт

А1 On - 10.06.2024

Членот на Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ, вели дека Сесрпскиот собор има дефинирано цели и политичко-верска платформа која е подготвка за нов конфликт. „Декларацијата претставува подобрена и поприлагодена, во согласност со актуелната ...

Беќировиќ: Декларацијата од Сесрпскиот собор го реинкарнира проектот за голема Србија

Рацин - 10.06.2024

„Декларацијата за заштита на националните и политичките права и заедничката иднина на српскиот народ“ усвоена во саботата во Белград во „Сесрпскиот сабор “ под наслов „Еден народ, еден парламент – Србија и Српска“ ги загрозува меѓународните закони и ...

САД и Западот не се согласуваат со позициите на Декларацијата на „Сесрпскиот сабор“, вели Ховениер

Локално - 10.06.2024

Соединетите Американски Држави (САД) и западните партнери не се согласуваат со Декларацијата што ја усвоија владите на Србија и Босна и Херцеговина – ентитетот Република Српска, на 8 јуни како дел од „Сесрпскиот сабор “.

Комшиќ: Сесрпскиот сабор дефинираше цели и политичко-верска платформа која се подготвува за нов конфликт

Локално - 10.06.2024

Членот на Претседателството на Босна и Херцеговина Жељко Комшиќ се осврна на декларацијата што беше усвоена на Сесрпскиот сабор што минатиот викенд се одржа во Белград. „Декларацијата претставува подобрена и адаптирана, во согласност со актуелната ...

Атина и Софија како продолжена рака на Брисел за евроинтегративните блокади

Н.Македонија - 10.06.2024

Деновиве белградски „Блиц“ со наслов „Бугарска диверзија против Србија“ пишува за изјавата на бугарскиот претседател Румен Радев, кој рекол дека „Бугарија можеби ќе ја преиспита поддршката за Србија на патот кон ЕУ“.

„Српскиот народ отсекогаш бил на вистинската страна на историјата“- Прв сесрпски собор: Ова е целосниот текст на ...

Пулс24 - 09.06.2024

Владите на Србија и Република Српска на првиот сесрпски парламент насловен „Еден народ, еден парламент – Србија и Српска“ ја усвоија нацрт-декларацијата за заштита на националните и политичките права и заедничката иднина на српскиот народ.

Вучиќ: Ќе го зачуваме мирот, ќе го зачуваме српското име, ќе ги зачуваме Република Српска и Србија

Пулс24 - 09.06.2024

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на централниот настан на првиот Сесрпски собир „Еден народ, еден парламент – Српска и Србија заедно“ на Плоштадот на Републиката изјави дека денеска е многу важен ден бидејќи е постигнат договор за српско ...

Американски медиуми за „сесрпскиот собор“: Голем националистички собир

Пулс24 - 09.06.2024

Американската новинска агенција АП пишува дека денеска „српскиот популистички претседател повика на мир и хармонија на Балканот, иако тој и лидерот на босанските Срби сепаратисти организираа голем националистички митинг на кој повикаа на „единство“ ...

Додик: Овој век ќе биде век на обединување на Србија и Република Српска

Пулс24 - 09.06.2024

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, вечерва на свечениот коктел на крајот од Првиот сесрпски парламент „Еден народ, еден парламент – Србија и Српска“ изјави дека српскиот народ изгубил половина од своето население.

Објавен е спот по Сесрпскиот собор: Сите како еден за командантот Вучиќ (ВИДЕО)

Канал5 - 09.06.2024

Утрово во утринската програма на српската телевизија Пинк беше прикажано видео во кое се вика дека „сите треба да застанат заедно како еден со командантот Александар Вучиќ“. Во позадина се слуша гласот на Вучиќ: „Тврдиот орев е чудно овошје, не се ...

Сесрпскиот собор е будење на проектот на Слободан Милошевиќ, вели шефот на дипломатијата на БиХ

Фокус - 09.06.2024

Двете водечки бошњачки партии, Народ и Правда и Партијата за демократска акција, го нарекоа Сесрпскиот парламент одржан вчера во Белград, оживување на проектот на Милошевиќ, кој беше извор на војна и агресија.

(Видео) Со голем огномет заврши сесрпскиот собор во Белград

Фокус - 09.06.2024

Со огномет од паркот на Република Српска во Белград заврши синоќа Првото сесрпско собрание на Србија и Република Српска наречено „Еден народ, едно собрание – Србија и Српска“, од кое беа испратени пораки за потребата од „зачувување на мирот и ...

Сесрпски собор во Белград

MakPress - 09.06.2024

Политичките лидери на Србија и на Република Српска (РС) денеска на „Сесрпскиот собор“ во Белград, објавија „Декларација за заштита на националните и политичките права и Заедничка иднина на српскиот народ“ во која се наведува дека „Косово и Метохија ...

(Видео) Со голем огномет заврши сесрпскиот собир во Белград

Либертас - 09.06.2024

Со огномет од паркот на Република Српска во Белград заврши синоќа Првото сесрпско собрание на Србија и Република Српска наречено „Еден народ, едно собрание – Србија и Српска“, од кое беа испратени пораки за потребата од „зачувување на мирот и ...

(Видео) Објавен спот по сесрпскиот собор: „Сите како еден со командантот Вучиќ“

Фокус - 09.06.2024

Во утринската програма на српската телевизија Пинк беше прикажан спот во кој се повикува „сите како еден да застанат заедно со командантот Александар Вучиќ“. Во позадина се слуша гласот на Вучиќ: „Тврдиот орев е чудно овошје, не се крши, туку крши ...

Сесрпскиот собор е будење на проектот на Слободан Милошевиќ, вели шефот на дипломатијата на БиХ

Либертас - 09.06.2024

Двете водечки бошњачки партии, Народ и Правда и Партијата за демократска акција, го нарекоа Сесрпскиот парламент одржан вчера во Белград, оживување на проектот на Милошевиќ, кој беше извор на војна и агресија.

Шефот на дипломатијата на БиХ: Сесрпскиот собор е будење на проектот на Слободан Милошевиќ

Локално - 09.06.2024

Двете водечки бошњачки партии, Народ и Правда и Партијата за демократска акција, го нарекоа Сесрпскиот парламент одржан вчера во Белград, оживување на проектот на Милошевиќ, кој беше извор на војна и агресија.

📽 „СИТЕ СО КОМАНДАНТ АЛЕКСАНДАР“ Србија и Српска се едно, ечеше на Сесрпскиот собор на Вучиќ и на Додик

+инфо - 10.06.2024

Косово е слатко срце, знаеш што се случи таму. Мајка плаче, го чека синот да се врати оддалеку. Нека се вее српското знаме, жестока битка е сега, се бореле сите како еден, брат со брат, со командатот Александар.

🎥 Вучиќ повика на обединување со контроверзна порака за Косово на популарна српска телевизија: Жестока битка е сега, се ...

Локално - 10.06.2024

Во утринската програма на српската телевизија Пинк денес беше прикажана снимка на која се вели дека „сите треба да застанат заедно како еден со командантот Александар Вучиќ“. Во позадина на снимката се слуша гласот на Вучиќ: „Тврдиот орев е чудно ...

Беќировиќ: Декларацијата од Сесрпскиот собор го реинкарнира проектот за голема Србија

Сител - 10.06.2024

„Декларацијата за заштита на националните и политичките права и заедничката иднина на српскиот народ“ усвоена во саботата во Белград во „Сесрпскиот сабор “ под наслов „Еден народ, еден парламент – Србија и Српска“ ги загрозува меѓународните закони и ...

Беќировиќ: Декларацијата од Сесрпскиот собор го реинкарнира проектот за голема Србија

MakPress - 10.06.2024

„Декларацијата за заштита на националните и политичките права и заедничката иднина на српскиот народ“ усвоена во саботата во Белград во „Сесрпскиот сабор “ под наслов „Еден народ, еден парламент - Србија и Српска“ ги загрозува меѓународните закони и ...