TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Коалицијата „Европски фронт“ доставила приговор до ДИК за прегласувањето во Желино

Zoom - 25.05.2024

Коалицијата „Европски фронт“ доставила приговор до Државната изборна комисија (ДИК) за прегласувањето на Изборното место 2101 во село Ларце во Општина Желино, потврдуваат за МИА од ДИК. Други приговори за прегласувањето на 22 мај во седум изборни ...

ДУИ доставила приговор за прегласувањето во Желино

Локално - 25.05.2024

Коалицијата Европски фронт, предводена од ДУИ, доставила приговор до Државната изборна комисија (ДИК) за прегласувањето на Изборното место 2101 во село Ларце во Општина Желино. ДИК е должна да донесе одлука во рок од 72 часа по приемот на приговорот.

Некои слават и преговараат, други негодуваат: „ВЛЕН по секоја цена бара незаслужена власт, Европскиот фронт нема само ...

Локално - 25.05.2024

Прегласувањето за изборите заврши, ДИК ги одби приговорите, па оттаму веќе е познат конечниот распоред на силите во Собранието. Во вторник на конститутивната седница треба да се избере верификационата комисија којашто ќе ги завери мандатите на ...

Од вторник Битола ќе има пет пратеници во Собранието на Македонија

Тера - 25.05.2024

За вторник 28 мај е закажана конститутивната седница на новиот состав на Собранието на Македонија. На интернет страницата на Собранието објавен е денвниот ред со четити точки за оваа седница.

Два дена по изборите во Ларце, МВР откри и соопшти дека симпатизери на “Вреди” пукале при прослава

Телма - 24.05.2024

(ФОТО ИЛУСТРАЦИЈА) Откако заврши прегласувањето во селото Ларце каде со доволна разлика за уште еден мандат победи коалицијата “Вреди”, на партиската прослава имаше повеќе истрели од огнено оружје.

Разговорите за новата влада траат, Собранието ја закажа конститутивната седница за вторник

24 Вести - 24.05.2024

Африм Гаши најверојатно ќе биде новиот собраниски спикер . Иако во интервју за ТВ 21 конкретно не ја потврди информацијата сепак посочи дека од преговорите меѓу Влен и ВМРО ДПМНЕ било договорено претседателското место во законодавниот дом да им ...

МВР постапува во врска со пукањето на прославата на „Вреди“ по победата во тетовско Ларце

360 степени - 24.05.2024

Прославата на „Вреди“ во Ларце беше проследена со огномет и истрели од пиштоли и автоматско оружје, а уследи откако по прегласувањето коалицијата доби еден пратеник плус за сметка на коалицијата „Европски фронт“.

На 28 мај ќе се конституира Собранието, набрзо се чека и новата Влада

Во Центар - 24.05.2024

Во вторник на 28 мај од 11 часот е закажана Конститутивната седница на Собранието на Република Северна Македонија, на која ќе се верификуваат мандатите на новиот собраниски состав. Оваа прва седница на новоизбраните пратеници може да трае до три ...

(ВИДЕО) Пиштоли, тапани и Албин Курти на торта – како Ларце го избра и прослави новиот пратеник на „Вреди“

360 степени - 23.05.2024

За разлика од гласањето за парламентарните избори на 8 мај кога во Општина Желино во ИМ 2101 во селото Ларце излегле на гласање 479 гласачи, вчера, на прегласувањето, на гласање излегоа значително повеќе – 550 избирачи На 8 мај, коалицијата ...

МВР постапува во врска со пукањето на прославата на „Вреди“ по победата во тетовско Ларце

365 - 24.05.2024

Министерството за внатрешни работи постапува по пријава во врска со пукањето од огнено оружје на прославата на коалицијата „Вреди“ во тетовско Ларце, по прегласувањето на парламентарните избори од пред два дена.

„Вреди“ пукал во Ларце по освоениот пратеник

Фактор - 24.05.2024

Министерството за внатрешни работи потврди дека постапува по пријава во врска со пукање од огнено оружје на прославата на коалицијата „Вреди“ (ВЛЕН) во тетовско Ларце, по прегласувањето на парламентарните избори од пред два дена.

МВР постапува во врска со пукањето на прославата на „Вреди“ по победата во тетовско Ларце

Либертас - 24.05.2024

Министерството за внатрешни работи постапува по пријава во врска со пукањето од огнено оружје на прославата на коалицијата „Вреди“ во тетовско Ларце, по прегласувањето на парламентарните избори од пред два дена.

ДУИ НИКАКО ДА СЕ ПОМИРИ СО ПОРАЗОТ Коалицијата Европски фронт бара ново прегласување во Желино

+инфо - 25.05.2024

По прегласувањето во избирачко место 2101 во Ларце, Желино, Коалицијата Европски фронтпредводена од ДУИ загуби еден пратеник во однос на резултатите од 8 мај, додека Коалицијата Вреди доби еден пратенички мандат.

Коалицијата „Европски фронт“ доставила приговор до ДИК за прегласувањето во тетовско Ларце

Либертас - 25.05.2024

Коалицијата „Европски фронт“ доставила приговор до Државната изборна комисија (ДИК) за прегласувањето на Изборното место 2101 во село Ларце во Општина Желино, потврдуваат за МИА од ДИК. Други приговори за прегласувањето на 22 мај во седум изборни ...

Коалицијата „Европски фронт“ доставила приговор до ДИК за прегласувањето во Желино

А1 On - 25.05.2024

Коалицијата „Европски фронт“ доставила приговор до Државната изборна комисија (ДИК) за прегласувањето на Изборното место 2101 во село Ларце во Општина Желино, потврдуваат за МИА од ДИК. Други приговори за прегласувањето на 22 мај во седум изборни ...

Коалицијата Европски фронт доставила приговор до ДИК за прегласувањето во Желино

Н.Македонија - 25.05.2024

Коалицијата Европски фронт доставила приговор до Државната изборна комисија (ДИК) за прегласувањето на Изборното место 2101 во село Ларце во Општина Желино, потврдуваат за МИА од ДИК. Други приговори за прегласувањето на 22 мај во седум изборни ...

Коалицијата „Европски фронт“ доставила приговор до ДИК за прегласувањето во Желино

Бриф - 25.05.2024

Коалицијата „Европски фронт“ доставила приговор до Државната изборна комисија (ДИК) за прегласувањето на Изборното место 2101 во село Ларце во Општина Желино, потврдуваат за МИА од ДИК. Други приговори за прегласувањето на 22 мај во седум изборни ...

Приговор на Европски фронт за гласањето во Желино

МКД - 25.05.2024

Парламентарни избори 2024 Коалицијата Европски фронт доставила приговор до Државната изборна комисија (ДИК) за прегласувањето на Изборното место 2101 во село Ларце во Општина Желино, потврдуваат за МИА од ДИК.

Европскиот фронт предводен од ДУИ бара прегласување во Желино

Нетпрес - 25.05.2024

Коалицијата Европски фронт доставила приговор до Државната изборна комисија (ДИК) за прегласувањето на Изборното место 2101 во село Ларце во Општина Желино, потврдуваат за МИА од ДИК. Други приговори за прегласувањето на 22 мај во седум изборни ...