TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонците почнаа да плаќаат 30 отсто поевтин роаминг во ЕУ, во 2028 година цените ќе бидат исти како дома

Макфакс - 04.10.2023

Договореното намалување на трошоците за роаминг е веќе во сила и Македонците кои патуваат надвор од државата имаат 30% намалени трошоци. Министерот за информатичко општество и администрација Азир Алиу вели дека се договориле термини за целосно ...

Алиу: Цената на роамингот се намалува за 30 %, а до 2028 година ќе се изедначи со цените во ЕУ

Канал5

Роамингот поевтинува за 30%, до 2028 ќе се изедначи со цените во ЕУ

Локално

Рама: Цените за роаминг меѓу Европа и Западен Балкан до 99 отсто помалку

Слободен Печат

ПАЃААТ ЦЕНИТЕ ВО РОАМИНГ МЕЃУ ЕУ И ЗАПАДЕН БАЛКАН: Од октомври најмногу 18 евра за 1 ГБ

Фактор

Брегу: Почна намалувањето на цените за роаминг меѓу Европската  Унија и Западен Балкан

Бриф

Роамингот за граѓаните од балканските земји кои патуваат во ЕУ е помал за 99 отсто

Слободен Печат

Вечер Прес Пари Банкарство.мк 24Инфо CivilMedia Курир А1 On Мета

На самитот на ЕУ во Гренада, европските лидери ќе ја потврдат посветеноста на проширувањето

Р.С.Европа - 03.10.2023

На неформалниот самит на Европската унија (ЕУ) што ќе се одржи на 6 октомври во Гренада, се очекува лидерите на земјите членки на ЕУ да објават дека проширувањето е геостратешка инвестиција во мирот, безбедноста, стабилноста и просперитетот и ...

Австрија, Словенија и Хрватска го туркаат напред проширувањето и очекуваат уставни измени во С. Македонија

Глас на Америка

Заедничка изјава на Фајон, Шаленберг и Радман: Недовршената ЕУ – интегрирање на Западен Балкан како геостратешки императив

Zoom

Министрите на Словенија, Хрватска и Австрија со порака за побрзо членство на Западен Балкан во ЕУ

Мета

Колумна на Фајон, Шаленберг и Грлиќ: Недовршената ЕУ – интегрирање на Западен Балкан како геостратегиски императив

Фактор

Заедничка изјава на Фајон, Шаленберг и Радман: Западен Балкан да ја зајакне меѓусебната доверба, а интегрирањето во ЕУ да биде геостратешки императив

Нетпрес

Колумна на Фајон, Шаленберг и Грлиќ: Недовршената ЕУ – интегрирање на Западен Балкан како геостратегиски императив

Centar

Вести плус MakPress Бизнис Вести Независен 24 Вести CivilMedia Бриф Frontline

Секој документ што дава поддршка за зачленувањето во ЕУ е добредојден, вели Маричиќ за австрискиот нон-пејпер

360 степени - 02.10.2023

Според Маричиќ, австрискиот документ е позитивен притисок кон институциите на ЕУ и кон државите членки за изготвување, како што рече, недвосмислен план за членство на државите од Западен Балкан бидејќи само тоа може да ја врати довербата кај сите ...

Маричиќ за австрискиот нон-пејпер: Секој документ што дава отворена поддршка на зачленувањето во ЕУ е добредојден

Република

Маричиќ за австрискиот нон-пејпер: Секој документ што дава отворена поддршка на зачленувањето во ЕУ е добредојден

Телма

Маричиќ: Секој документ што дава отворена поддршка на зачленувањето во ЕУ е добредојден

24Инфо

Маричиќ за австрискиот нон-пејпер: Секој документ што дава отворена поддршка на зачленувањето во ЕУ е добредојден

Слободен Печат

Маричиќ за австрискиот нон-пејпер: Секој документ што дава отворена поддршка на зачленувањето во ЕУ е добредојден

Бриф

Маричиќ за австрискиот нон-пејпер: Секој документ што дава отворена поддршка на зачленувањето во ЕУ е добредојден

Zoom

Денешен MakPress

Шефовите на дипломатиите на Хрватска, Австрија и на Словенија: Западен Балкан во ЕУ што е можно побргу

Макфакс - 02.10.2023

Западен Балкан треба да се интегрира во ЕУ бидејќи тоа е најдобриот начин да се стабилизира ситуацијата во тој дел од европскиот континент, најавија шефовите на дипломатиите на Хрватска, Австрија и Словенија.

Шефовите на дипломатиите на Хрватска, Австрија и Словенија: Западен Балкан во ЕУ што е можно поскоро

Опсервер

Шефовите на дипломатиите на Хрватска, Австрија и Словенија: Западен Балкан во ЕУ што е можно поскоро

Кајгана

Шефовите на дипломатиите на Хрватска, Австрија и на Словенија: Западен Балкан во ЕУ што е можно побргу

MTM

Шефовите на дипломатиите на Хрватска, Австрија и Словенија согласни: „Западен Балкан што побрзо во ЕУ“

Локално

Шефовите на дипломатиите на Хрватска, Австрија и Словенија: Западен Балкан во ЕУ што е можно поскоро

Бизнис Вести

Хрватска, Австрија и Словенија сакаат да го видат Западен Балкан во ЕУ „што е можно поскоро“

Слободен Печат

Сител 24Инфо Канал5 Frontline Точка