TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Македонија“, Северна Македонија и Преспа во фокусот на грчките медиуми

Рацин - 10.05.2024

На употребата на името „Македонија“, без одредницата „Северна“, на почитувањето на Договорот од Преспа, но и на ставот на Грција за конкретното прашање, акцентот го ставаат дел од грчките медиуми во анализите по завчерашните избори кај нас, по ...

Рама во недела ќе одржи собир во Атина

Курир - 09.05.2024

Според медиумите во Грција, најверојатно попладнево бил постигнат договор собирот да биде во затворена спортска сала. Албанскиот премиер Еди Рама в недела ќе одржи митинг во Атина, односно собир со Албанците кои живеат во грчката метропола во ...

Герапетритис: Се надевам дека нема да има промена во надворешната политика на Северна Македонија

Бриф - 09.05.2024

Надеж дека новата Влада на ВМРО-ДПМНЕ нема да направи промени во надворешната политика, но и дека земјата ќе го продолжи својот европски пат, изрази шефот на грчката дипломатија Јоргос Герапетритис во интервјуто за грчкото радио Скај“, јави ...

„Катимерини“: Атина ја чека прво заклетвата на Силјановска

Рацин - 09.05.2024

Секој потег на новите власти во Скопје ќе се следи многу внимателно, пишува весникот близок на владејачката Нова демократија Атина внимателно го очекува однесувањето на новите власти во Скопје околу почитувањето на Преспанскиот договор и уште сега ...

Шефот на грчката дипломатија Герапетритис се надева дека нема да има промена во надворешната политика на Северна ...

Frontline - 09.05.2024

Надеж дека новата Влада на ВМРО-ДПМНЕ нема да направи промени во надворешната политика, но и дека земјата ќе го продолжи својот европски пат, изрази шефот на грчката дипломатија Јоргос Герапетритис во интервјуто за грчкото радио Скај“, јави ...

Се надевам дека нема да има промена во надворешната политика кај соседите, вели грчкиот шеф на дипломатијата

Република - 09.05.2024

Надеж дека новата Влада на ВМРО-ДПМНЕ нема да направи промени во надворешната политика, но и дека земјата ќе го продолжи својот европски пат, изрази шефот на грчката дипломатија Јоргос Герапетритис во интервјуто за грчкото радио Скај“, јави ...

Рама в недела ќе одржи собир во Атина

Канал5 - 09.05.2024

Албанскиот премиер Еди Рама в недела ќе одржи митинг во Атина, односно собир со Албанците кои живеат во грчката метропола во рамките на неговата турнеја во неколку европски земји. Албанскиот премиер Еди Рама в недела ќе одржи митинг во Атина, ...

Рама в недела ќе одржи собир со Албанците во Атина

Независен - 09.05.2024

Албанскиот премиер Еди Рама в недела ќе одржи митинг во Атина, односно собир со Албанците кои живеат во грчката метропола во рамките на неговата турнеја во неколку европски земји, а министерот за надворешни работи на Грција, коментираше дека ...

Рама во недела ќе одржи собир во Атина

Нетпрес - 09.05.2024

Албанскиот премиер Еди Рама в недела ќе одржи митинг во Атина, односно собир со Албанците кои живеат во грчката метропола во рамките на неговата турнеја во неколку европски земји, а министерот за надворешни работи на Грција, коментираше дека ...

Рама в недела ќе одржи собир во Атина

Република - 09.05.2024

Албанскиот премиер Еди Рама в недела ќе одржи митинг во Атина, односно собир со Албанците кои живеат во грчката метропола во рамките на неговата турнеја во неколку европски земји, а министерот за надворешни работи на Грција, коментираше дека ...

Герапетритис: Се надевам дека нема да има промена во надворешната политика на С. Македонија

24Инфо - 09.05.2024

Надеж дека новата Влада на ВМРО-ДПМНЕ нема да направи промени во надворешната политика, но и дека земјата ќе го продолжи својот европски пат, изрази шефот на грчката дипломатија Јоргос Герапетритис во интервјуто за грчкото радио Скај“, јави ...

Рама в недела ќе одржи собир во Атина

Сител - 09.05.2024

Албанскиот премиер Еди Рама в недела ќе одржи митинг во Атина, односно собир со Албанците кои живеат во грчката метропола во рамките на неговата турнеја во неколку европски земји, а министерот за надворешни работи на Грција, коментираше дека ...

„Македонија“, Северна Македонија и Преспа во фокусот на грчките медиуми

Канал5 - 10.05.2024

Ова е реалноста, бидејќи имаме Влада која е непријател на Договорот од Преспа, која се има закането дека ќе се обиде да го торпедира. На употребата на името „Македонија“, без одредницата „Северна“, на почитувањето на Договорот од Преспа, но и на ...