TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ништо од Ѓер, Цвијиќ пред портите на ЦСМ Букурешт

Gol.mk - 14.02.2018

Драгана Цвијиќ, можеби најдобриот пивот во женскиот ракомет, по крајот на сезоната како и сите останати странски ракометарки ќе си замине од Вардар, а како што стојат работите, кариерата ќе ја продолжи во Романија.

Лејно потпиша за Ѓер од следната сезона

Шеталиште - 13.02.2018

Францускиот чувар на мрежата Амандин Лејно дресот на Вардар ќе го замени со оној од Ѓер, откако двете странија договорија соработка која ќе започне следната сезона. Лејно со унгарскиот шампион потпиша договор на една година со опција за продолжување ...

Лејно: Вардар ми донесе голема радост, тажна сум што ќе заврши вака

Gol.mk - 13.02.2018

Француската голманка во редовите на ЖРК Вардар , Амандин Лејно од вчера и официјално откри дека стави потпис на договор со унгарски Ѓер . Таа ќе си замине од Скопје на крајот од сезоната и ќе игра за европскиот шампион една година, со можност ...

Ѓер прави тим од кој ќе боли глава (Видео)

Дерби - 13.02.2018

Амандин Лејно голманката на ЖРК Вардар, која брани во одлична форма и која е една од најдобрите ракометарките оваа сезона, во интервју за француски „Л’Екип“,потврди дека од наредната сезона ќе биде нов голман на Ѓер.

Лејно: Вардар ми донесе радост, жал ми е што завршува вака

Екипа - 13.02.2018

Амандин Лејно вчера ги разреши сите дилеми околу својата иднина потпишувајќи договор со Ѓер. Сепак, Французинката не го крие разочарувањето што авантурата во Вардар ќе заврши на ваков начин, со финансиски колапс на тимот и заминување на сите ...

Самсоненко го жртвувал ЖРК, за да продолжи со РК и ФК Вардар!

Sport 1 - 13.02.2018

Амандин Лејно е првата ракометарка на Вардар која официјализираше трансфер, откако раководството на ЖРК Вардар соопшти дека од следната сезона ќе продолжи со многу поскромен буџет. Французинката вчера беше претставена како нов голман на Ѓер, а ...

Лејно откри нешто за спонзорот на ЖРК Вардар што долго време се шпекулираше

Дерби - 13.02.2018

Амандин Лејно голманката на ЖРК Вардар, која брани во одлична форма и која е една од најдобрите ракометарките оваа сезона, во интервју за француски „Л’Екип“,потврди дека од наредната сезона ќе биде нов голман на Ѓер, а го откри она што подолго време ...

Лејно: Немавме избор, моравме да се снаоѓаме, навистина е чудно...

SportMedia - 13.02.2018

Амандин Лејно и официјално во следните две сезони ќе го носи дресот на унгарскиот тим на Ѓер. Французинката за „Лакип" го потврди она што веќе е познато, ЖРК Вардар од следната сезона ќе биде само еден обичен тим.

Лејно се отвори за „Лекип“ и откри што им било кажано од управата на Вардар

Спортклуб - 13.02.2018

Актуелната светска шампионка со Франција и голманката на Вардар, Амандин Лејно во текот на вчерашниот ден потпиша за Ѓер каде што ќе се пресели на почетокот на идната сезона. Ова доаѓа откако управата на „црвено-црните“ им соопшти на сите ...

Лејно: Немам друг избор, освен да си заминам!

24 Ракомет - 13.02.2018

Француската репрезентативка Амандин Лејно на крајот на сезоната ќе си замине од Вардар и ќе се пресели во европскиот шампион Ѓер. Таа потпиша едногодишен договор, со можност да биде продолжен за уште, доколку двете страни се задоволни од соработката.

Лејно по потврдата дека заминува во Ѓер: Жал ми е што приказната заврши на ваков начин

Дерби - 12.02.2018

Амандин Лејно ја игра последната сезона во дресот на македонскиот првак Вардар, а нејзина следна дестинација ќе биде Ѓер. Французинката од следната сезона ќе застане на голот на во моментов актуелниот европски шампион, трансфер кој дефинитивно ќе ...

Лејно го напушта Вардар и се сели во Ѓер!

МКД - 12.02.2018

Амандин Лејно си заминува од „Црвено-црните" дами по крајот на сезоната, Французинката кариерата ќе ја продолжи во редовите на Ѓер Пристигна потврда за она што се најавуваше со недели, Амандин Лејно потпиша за унгарскиот ракометен гигант Ѓер.

Кликовац на пат кон Романија

SportMedia - 12.02.2018

Вардарки и натаму се најактуелни на пазарот во Европа. По веста дека ЖРК Вардар ги „распушта“ своите ѕвезеди, во таборот на македонскиот шампион е доста раздвижено. Додека дел веќе ставија потпис на договорите со новите клубови, секојдневно на ...

Продолжува егзодусот: Лејно го напушта Вардар и се сели во Ѓер

Спортклуб - 12.02.2018

Француската репрезентативка и голман на ЖРК Вардар, Амандин Лејно од идната сезона ќе биде член на актуелниот европски првак Ѓер. Клубот потврди дека таа потпишала договор на две сезони (1+1) и ќе биде големо засилување во обидот да се продолжи ...

Ѓер ја потпиша Лејно, но не и Цвијиќ

Екипа - 12.02.2018

Амандин Лејно и дефинитивно својата кариера ќе ја продолжи во дресот на Ѓер, откако потпиша договор на една плус една сезона со актуелниот европски првак. Французинката и сезонава брани одлично за Вардар, па по најавите за распад на женскиот клуб на ...

Амандин Лејно и официјално во Ѓер: Среќна сум што доаѓам во најдобриот клуб во историјата (Видео)

Спортски - 12.02.2018

Како и што се најавуваше веќе подолго време голманката на Вардар, Амандин Лејно потпиша за унгарски Ѓер. Лејно со унгарскиот клуб се договори за договор на една година со опција истиот да биде продолжен за уште една.

ЧСМ Букурешт ја мерка Цвијиќ

24 Ракомет - 12.02.2018

Можеби најдобриот пикер во моментов во светот, Драгана Цвијиќ, на крајот на сезоната ќе си замине од Вардар. Кога стана јасно дека македонскиот тим нема да смета на ѕвездите во идната година, за Цвијиќ се шпекулираше со две можни дестинации, Ѓер или ...

ОФИЦИЈАЛНО: Амандин Лејно си заминува од Вардар и се сели во Ѓер

Gol.mk - 12.02.2018

Амандин Лејно, голманката на ЖРК Вардар , ќе ја напушти Македонија на крајот од сезоната за да застане на голот на актуелниот европски првак Ѓер . Договорот на 31-годишната Французинка завршува во јуни наредната година, но одлуката на вардарки да ги ...

Ѓер станува скандинавска колонија

24 Ракомет - 12.02.2018

Европскиот шампион Ѓер покрај потписот на Амандин Лејно, потпиша уште две нови ракометарки, а станува збор за норвешките репрезентативки Вероника Кристијансен и Кари Братсет, кои се обврзаа на тригодишна верност.

Лејно две години во Ѓер: Среќна сум што потпишав за овој тим

SportMedia - 12.02.2018

Најавите на „Спортмедиа“ добија потврда. Амандин Лејно во следните две сезони ќе го носи дресот на Ѓер. Вардаровата голманка уште во јануари се договори со унгарскиот тим, се чекаше само денот на нејзината промоција.

Ѓер прв го користи распадот на Вардар: Лејно заминува во Унгарија!

Sport 1 - 12.02.2018

Актуелната голманка на Вардар, Амандин Лејно од следната сезона ќе го брани голот на екипата на Ѓер. Французинката потпишала едногодишен договор со унгарскиот гигант со можност соработката да биде продолжена на уште една сезона.

Ѓер веќе се пофали со Лејно (видео)

TopSport - 12.02.2018

Унгарскиот тим Ѓер има големи амбиции во европскиот ракомет, потврдувајќи го со потписот на голманката на Вардар, Французинката Амандин Лејно. Лејно, како и повеќето ракометарки на европскиот вице-шампион ЖРК Вардар заминуваат на крајот на сезоната, ...

ОФИЦИЈАЛНО: Лејно ќе го брани голот на Ѓер (ВИДЕО)

24 Ракомет - 12.02.2018

Она што подолго време се најавуваше, но беше во рамките на шпекулациите, денеска доби официјализација. Француската репрезентативка од редовите на Вардар, Амандин Лејно потпиша за европскиот првак Ѓер и ќе брани во Унгарија.

Пенезиќ меѓу ѕвездите на колото, Лејно во ТОП-5 одбрани

+инфо - 12.02.2018

Вардар си обезбеди место во четврт-финалето на елитното натпреварување по саботниот триумф над Будуќност со 31-24 во Главната фаза на ЛШ. Бекот на Вардар, Андреа Пенезиќ е избрана од страна на ЕХФ за една од трите ѕвезди на колото во Лигата на ...

ЛШ: Пенезиќ меѓу „трите ѕвезди“ на колото, Лејно со одбрана во ТОП 5

24 Вести - 12.02.2018

Не може да помине една рунда во Лигата на шампионките, а да ги нема девојките на Вардар во традиционалниот избор на ЕХФ за најистакнати ракометарки на изминатото коло. Андреа Пенезиќ со осум погодоци ги предводеше Вардарки до триумф против Будуќност ...

(ВИДЕО) Пенезиќ меѓу трите ѕвезди на колото во ЛШ

Спортклуб - 12.02.2018

Не минува ниту едно коло во женската Лига на шампиони, а да нема една ракометарка на ЖРК Вардар во изборот на ЕХФ за најистакнатите во завршената рунда. Андреа Пенезиќ постигна осум гола во победата на Вардарки над Будуќност (31:24) и со тоа се ...

Пенезиќ ѕвезда на колото, Лејно одново со Топ 5 одбрана (ВИДЕО)

МКД - 12.02.2018

Одличното издание на Андреа Пенезиќ против Будуќност и обезбеди место помеѓу трите ѕвезди на колото во ЛШ, Амандин Лејно како по обичај одново се најде во изборот за одбрана на колото Вардарки сигурно чекорат кон нов Ф4, изминатиов викенд повторно ...

Пенезиќ меѓу ѕвездите на колото - Лејно меѓу Топ-5 одбрани

Вардар - 12.02.2018

Вардар си обезбеди место во четврт-финалето на лигата на шампионите, но нашите девојки сигурно чекорат и на патот кон Ф4 турнирот во Будимпешта. На последниот меч од Главната фаза на ЛШ во Скопје беше победен Будуќност со 31-24.

Уште оваа сезона и моќниот тим на ЖРК Вардар заминува во историјата (видео+фото)

Турлитава - 12.02.2018

Македонскиот шампион, ЖРК Вардар и против Будуќност ја продолжи перфектната сезона во ЛШ. Тие ја играат својата најдобра сезона во ЛШ и веќе имаат 9 победи на 9 средби сезонава. И против Будуќност славеа на домашен терен убедливо со 31-24 и ја ...

(ВИДЕО) Лејно со место во топ-5 најубави одбрани во ЛШ

Спортски - 12.02.2018

Ракометарки пред дуелот со Будуќност ветија дека нема да дозволат никому сезонава да освојуваат бодови во СЦ „Јане Сандански” – и тоа го остварија. Во мечот од лигата на шампионите Вардар го победи првакот на Црна Гора со 31-24 (19-8).

Пенезиќ меѓу трите звезди, Лејно со Топ 5 одбрана (видео)

Спортски - 12.02.2018

Андреа Пенезиќ го предводеше Вардар во победата над Будуќност и е една од трите ѕвезди на колото во Лигата на шампионките. Во клубот на Топ 3 ѕвезди на колото, друштво и прават Ксениа Смитс од Мец и голманката на Ростов, Ана Седојкина.

Андреа Пенезиќ меѓу трите ѕвезди на колото во Лигата на шампионите

Gol.mk - 12.02.2018

Ракометарките на Вардар доминираат во женската Лига на шампиони и со девет победи во исто толку натпревари се доминантна екипа во најсилниот европски Куп. Така и во инвидуалните награди има место за многу вардарки.

ВИДЕО: Лејно повторно блесна и влезе во ТОП 5 одбрани на колото во ЛШ

Спортклуб - 12.02.2018

Ракометарките на Вардар викендов прокнижија уште една лесна победа во Лигата на шампионите откако слвеа над Будуќност со резултат од 31-24. Повторно со одличен настап пред публиката во СЦ „Јане Сандански“ се покажа Амандин Лејно која блескаше помеѓу ...

Пенезиќ пак со место меѓу „трите ѕвезди“ во ЛШ

Екипа - 12.02.2018

Андреа Пенезиќ игра уште една фантастична сезона во дресот на Вардар, а низата одлични настапи го продолжи и против Будуќност, меч на кој Хрватката постигна осум погодоци. „ Нема доволно зборови во речникот за да се опиша колкава сила на природата е ...

Пенезиќ го торпедираше Будуќност и влезе во Топ 3 ѕвезди на колото

Дерби - 12.02.2018

Андреа Пенезиќ со одличната игра против тимот на Будуќност успеа да си обезбеди место во Топ 3 ѕвезди на колото во Лигата на шампионите според ЕХФ. Таа на натпреварот не застана да го торпедира голот на Будуќност и стрелаше од сите страна, а ...

За Лејно секогаш има место во Топ 5 (видео)

Екипа - 12.02.2018

Амандин Лејно продолжува со формата со која ја однесе Франција до титулата на последниот мундијал, па оваа одлична голманка повторно се најде и на топ 5 листата од најдобри одбрани во третото коло од главната фаза од ЛШ.

Пенезиќ избрана за ракометарка на колото во ЛШ

Sport 1 - 12.02.2018

Ракометарката на Вардар, Андреа Пенезиќ, се најде меѓу најдобрите три ракометарки за ова коло во Лигата на шампионите. Искусната ракометарка со осум гола од 12 обиди ги водеше црвено-црните до победа против Будуќност и беше најефикасна во тимот.

Речиси и да нема коло, а да ја нема Лејно меѓу најдобрите одбрани

Sport 1 - 12.02.2018

Амандин Лејно како по обичај повторно се најде во изборот на ЕХФ за одбрана на колото во ракометната Лига на шампиони. Французинката нанижа 14 интервенции и беше една од најзаслужните за убедливиот триумф на Вардар над Будуќност од 31-24.

Лејно го откажа Будуќност и си закажа место во Топ 5 одбрани (Видео)

SportMedia - 12.02.2018

Вардарки и во изминатово коло продолжија со перфектната игра во Лигата на шампионките, откако убедливо со 31:24 го победија Будуќност. Уште во првото полувреме Вардар стигна до двоцифрена предност и беше јасно кој ќе биде победникот.

Лејно повторно блескаше на голот и си обезбеди место во Топ 5 најдобри одбрани (Видео)

Дерби - 12.02.2018

Голманката на ЖРК Вардар, Амандин Лејно благодарение на нејзините одбрани повторно си обезбеди место во Топ 5 листата со најдобри одбрани во третото коло од Лигата на шампиони. Мајсторијата на Лејно беше на натпреварот со Будуќност која успеа со ...

Пенезиќ е ѕвездата на ЕХФ

SportMedia - 12.02.2018

Андреа Пенезиќ е првата опција во нападот на Вардар. Така беше и на дуелот против Будуќност. Бекот во „црвено-црниот“ дрес беше незадржлив за црногорките. Пенезиќ беше прв стрелец во тимот, постигнувајќи осум погодоци од 12 обиди.

Ѕвездата на Вардар е една од „трите ѕвезди“ на колото (ВИДЕО)

24 Ракомет - 12.02.2018

Андреа Пенезиќ го предводеше нападот на Вардар со 8 голови на дуелот против Будуќност и беше најдобра ракометарка на теренот. Со одличниот настап хрватската интернационалка, апсолутно заслужено се најде меѓу „трите ѕвезди“ на колото во ЛШ заедно со ...

Веќе и стана навика: Лејно пак во ТОП 5 одбрани (ВИДЕО)

24 Ракомет - 12.02.2018

Малку се изборите на ЕХФ за најдобри одбрани сезонава во кои ја нема француската интернационалка на голот на Вардар, Амандин Лејно. Па така и во последното коло против Будуќност, таа беше една од најзабележителните на теренот, а една од нејзините ...

Пенезиќ ѕвезда на ЕХФ, Лејно со Топ 5 одбрана (Видео)

TopSport - 12.02.2018

Андреа Пенезиќ е една од трите ѕвезди на колото во Лигата на шампионките. Хрватката го предводеше Вардар до победата 31:24 над Будуќност. Пенезиќ во саботата постигна осум гола, а вкупно оваа сезона во Лигата на шампионките има постигнато 59 гола и ...

Лејно : Го сакам Вардар, но немам друг избор освен да си заминам!

Спортски - 13.02.2018

Француската голманка во редовите на ЖРК Вардар Амандин Лејно од вчера и официјално откри дека стави потпис на договор со унгарски Ѓер Таа ќе си замине од Скопје на крајот од сезоната и ќе игра за европскиот шампион една година, со можност ...

Ѓер прави тим од кој ќе боли глава

Точка - 13.02.2018

Амандин Лејно голманката на ЖРК Вардар, која брани во одлична форма и која е една од најдобрите ракометарките оваа сезона, во интервју за француски „Л’Екип“,потврди дека од наредната сезона ќе биде нов голман на Ѓер.

Лејно откри нешто за спонзорот на ЖРК Вардар што долго време се шпекулираше

Точка - 13.02.2018

Амандин Лејно голманката на ЖРК Вардар, која брани во одлична форма и која е една од најдобрите ракометарките оваа сезона, во интервју за француски „Л’Екип“,потврди дека од наредната сезона ќе биде нов голман на Ѓер, а го откри она што подолго време ...

Амандин Лејно потпиша за Ѓер

ЗаЗабава - 13.02.2018

Амандин Лејно во текот на вчерашниот ден потпиша за Ѓер каде што ќе се пресели на почетокот на идната сезона. Ова доаѓа откако управата на црвено-црните им соопшти на сите интернационалки дека по крајот на тековната сезона се слободни.

Пенезиќ меѓу ѕвездите на колото, Лејно во ТОП-5 одбрани

Sport M - 12.02.2018

Бекот на Вардар, Андреа Пенезиќ е избрана од страна на ЕХФ за една од трите ѕвезди на колото во Лигата на шампионите за ракометарки. Вардар си обезбеди место во четврт-финалето на елитното натпреварување по саботниот триумф над Будуќност со 31-24 во ...

Пенезиќ го торпедираше Будуќност и влезе во Топ 3 ѕвезди на колото

Точка - 12.02.2018

Андреа Пенезиќ со одличната игра против тимот на Будуќност успеа да си обезбеди место во Топ 3 ѕвезди на колото во Лигата на шампионите според ЕХФ. Таа на натпреварот не застана да го торпедира голот на Будуќност и стрелаше од сите страна, а ...