TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Македонија може да биде транспортен центар на Балканот

24 Вести - 07.12.2017

„Изградбата на коридорите 8 и 10 е дополнителна можност за раст и развој на регионот на Западен Балкан, како и за приближување на регионот кон ЕУ“, рече премиерот Зоран Заев на заедничката прес конференција во Софија на премиерите од регионот, во ...

Кристалина Георгиева: Светската Банка ќе даде 200 милиони долари за трговија и транспорт во земјите од Западен Балкан

Поглед - 07.12.2017

Подготвени сме да финансираме проект до 200 милиони долари за трговија и транспорт во земјите од Западен Балкан – изјави извршната директорка на Светската банка Кристалина Георгиева во текот на Форумот организиран од бугарската Влада и Светската ...

(ВИДЕО) Заев на Меѓународната конференција во Софија: Македонија може да биде транспортен центар на Балканот

А1 On - 07.12.2017

„Изградбата на коридорите 8 и 10 е дополнителна можност за раст и развој на регионот на Западен Балкан, како и за приближување на регионот кон ЕУ“, рече премиерот Зоран Заев на заедничката прес конференција во Софија на премиерите од регионот, во ...

Заев: Македонија може да биде транспортен центар на Балканот

Алсат-М - 07.12.2017

Македонија сака да учествува во сите регионални проекти и може да биде транспортен центар на Балканот зашто преку неа поминуваат два важни коридора, 8 и 10, истакна македонскиот премиер Зоран Заев на меѓународната конференција „Посилна регионална ...

Заев: Имаме шанса да го убедиме Брисел дека носиме и мудрост, а не само проблеми (ВИДЕО)

Стандард - 07.12.2017

Македонија сака да учествува во сите регионални проекти и може да биде транспортен центар на Балканот зашто преку неа поминуваат два важни коридора, 8 и 10, истакна македонскиот премиер Зоран Заев на меѓународната конференција „Посилна регионална ...

Заев во Софија на состанок на лидерите на Западен Балкан

Р.С.Европа - 07.12.2017

Премиерот на Македонија Зоран Заев денеска во Софија ќе учествува на Меѓународна конференцијапод наслов „Посилна регионална интеграција на Балканот“ што ја организира Светска банка. На состанокот ќе се разговара за регионалната соработка и ...

За каква интеграција на Балканот ќе се зборува во Софија?

Локално - 07.12.2017

Во Софија се собраа претседатели и премиери на Балканот Премиерот Бојко Борисов и Главниот извршен директор на Светската банка денеска ќе отворат форум кој започна како иницијатива за поддршка на регионалната интеграција во Западен Балкан.

На Балканот се вратиле 300 терористи на ИСИС (ВИДЕО)

МКД - 06.12.2017

Официјалните проценки на безбедносните служби на ЕУ и земјите од Западниот Балкан покажуваат дека, од појавата на ИСИС, на Блискиот Исток заминале да војуваат околу илјада луѓе од овие простори.

Инфо сесија по повод првиот повик за регионални проекти за Фондот за Западен Балкан

А1 On - 06.12.2017

Денес во просториите на Министерството за надворешни работи на Република Македонија во координација со Фондот за Западен Балкан, се одржа Инфо сесија по повод првиот повик за поднесување на регионални предлог проекти.

300 борци на ИСИС се враќаат на Балканот (видео)

Кумановски м. - 06.12.2017

loading... Безбедносните служби на ЕУ и земјите на Балканот процениле дека по падот на Рака борците на ИСИС се враќаат во своите домови, а на Балкан ќе се вратат околу 300. Од илјадниците нив кои заминале да се борат за Исламската држава, 200 ...

Фондот за Западен Балкан ќе ги додели првите средства во висина од 230 илјади евра

Сител - 06.12.2017

Фондот за Западен Балкан основан за промоција и поддршка на проекти кои ќе помогнат во поврзување на регионот, почна да делува. Упатен е првиот повик за поднесување регионални предлог проекти.

Фондок на Западен Балкан во Македонија: Со проекти за култура, образование и наука

ТВ21 - 06.12.2017

Фондот за Западен Балкан во Македонија ги покани невладините организации да поднесат предлог проекти во сферата на културата, образованието и науката. Фондот е прва, инклузивна и автохтона регионална иницијатива, со основна мисија за промоција на ...

Владина делегација се сретна со претставници на Светската банка

Слободен Печат - 06.12.2017

Владина делегација во состав Кочо Анѓушев, заменик претседател на Владата задолжен за економски прашања и Драган Тевдовски, министер за финансии, попладнето во Софија се сретнаа со Кристалина Георгиева, главна извршна директорка на Светска Банка, ...

Можно ли е „балканската крчма“ да стане „европска слаткарница“?...

Н.Македонија - 06.12.2017

Можно ли е „балканската крчма“ да стане „европска слаткарница“? Вкоренетите политички околности на Балканот, создавани со векови во минатото и низ историјата во бурни и често драматични услови и во крајно нарушени меѓусоседски односи и соработка на ...

„Балканика“ над балканизмот ...

Н.Македонија - 06.12.2017

Се чини, „Балканика“ е успешна приказна, ја немаше таа судбина да остане само уште еден безуспешен обид за културна соработка и творечка дружба. Таквите приказни, ако ги има повеќе, би можеле да ја изменат сликата за Балканот, прво онаа како место ...

Регионот го избра Белград за седиште на Транспортната заедница

+инфо - 06.12.2017

Изборот на седиште беше со консензус на сите шест партнери од регионот. Министрите за транспорт на државите од регионот на Западен Балкан одлучија Белград да биде седиште на Транспортната заедница на Западен Балкан.

Речиси 300 терористи се вратиле на Балканот

Макфакс - 06.12.2017

Официјалните процени на службите на ЕУ и земјите од Западен Балкан покажуваат дека од појавата на Исламската држава на Блискиот Исток заминале да војуваат речиси илјада луѓе од овие простори.

Во МНР инфо средба за првиот регионален повик на Фондот за Западен Балкан

А1 On - 06.12.2017

Во Министерството за надворешни работи денеска се одржа прва информативна сесија на Фондот за Западен Балкан во Македонија, по повод првиот повик за поднесување регионални предлог проекти.

Во МНР инфо средба за првиот регионален повик на Фондот за Западен Балкан...

Н.Македонија - 06.12.2017

Во МНР инфо средба за првиот регионален повик на Фондот за Западен Балкан Во Министерството за надворешни работи денеска се одржа прва информативна сесија на Фондот за Западен Балкан во Македонија, по повод првиот повик за поднесување регионални ...

На Балканот се вратиле 300 терористи

Точка - 06.12.2017

Официјалните проценки на безбедносните служби на ЕУ и земјите од Западен Балкан покажуваат дека, од појавувањето на ИСИС, на Блискиот исток отишле да војуваат околу илјада луѓе од овие простори.

Инфо-сесија за првиот регионален повик на Фондот за Западен Балкан

Сител - 06.12.2017

Министерството за надворешни работи на Република Македонија во координација со Фондот за Западен Балкан (ФЗБ), денеска во Скопје ќе одржи официјална Инфо-сесија за првиот објавен повик за поддршка на проекти.

Балканските лидери се заложија за единствен економски регион

Слободен Печат - 07.12.2017

Изградбата на коридорите 8 и 10 е дополнителна можност за раст и развој на регионот на Западен Балкан, како и за приближување на регионот кон ЕУ, порача премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција во Софија на премиерите од регионот, во ...

Заев: Македонија може да биде транспортен центар на Балканот ВИДЕО

+инфо - 07.12.2017

Заев посочи дека преку Македонија со Коридорот 8 се поврзуваат Бугарија и Албанија, а со Коридорот 10 Грција и Централна Европа. Македонија сака да учествува во сите регионални проекти и може да биде транспортен центар на Балканот зашто преку неа ...

Рама: За нас е најважно што ќе се случи меѓу Западен Балкан и ЕУ

Нова ТВ - 05.12.2017

-Нашето прашање не е што ќе се случи меѓу нас (на Западен Балкан – н.з.), туку меѓу нас и Европската унија, изјави денеска во Брисел албанскиот премиер Еди Рама, отворајќи го 18. политички самит за Западен Балкан и ЕУ, организиран од стручната ...

Совет за регионална соработка: Западниот Балкан на крстосница

Алсат-М - 05.12.2017

Во Брисел денеска е одржан 18. Политички самит за Западен Балкан наречен „Западниот Балкан на крстосница: Нови предизвици, промена на динамиката“, кој се занимава со темите мир, демократија и помирување во регионот, како предуслов за економската и ...

Заев во Софија на состанок на лидерите на Западен Балкан

Тера - 07.12.2017

Премиерот на Македонија Зоран Заев денеска во Софија ќе учествува на Меѓународна конференцијапод наслов „Посилна регионална интеграција на Балканот“ што ја организира Светска банка. На состанокот ќе се разговара за регионалната соработка и ...

Рама доби позитивни оценки во Брисел

Алсат-М - 05.12.2017

Премиерот на Албанија Еди Рама, за време на посетата во Брисел доби позитивни оценки за реформите во правдата и борбата против нарко-мафијата . Рама изјави дека се надева оти позитивните резултати ќе и помогнат на Албанија да ги започне преговорите ...

Рама: Проклетството на Балканот – кога ние сме добро, ЕУ има проблеми

Алсат-М - 05.12.2017

Земјите од Западен Балкан денес се во многу подобра состојба отколку во 90-те години, а сега Европската унија е таа која има проблеми, изјави денеска албанскиот премиер Еди Рама. – Тоа е како некој вид балканско проклетство.

Таравари во Брисел: ЕУ да се фокусира и на локалната власт на Западен Балкан

А1 On - 05.12.2017

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари беше панелист на годишниот европски Самит за Балканот, „Западен Балкан на крстопат – Нови предизвици, динамика во промените“, што се одржа во Брисел.

„Катимерини“: САД се враќаат на Балканот

Шеталиште - 05.12.2017

Посетата на Вашингтон на министрите за надворешни работи на земјите од регионот, грчкиот весник „Катимерини“ ги коментира како први чекори за враќање на САД на Балканот. Во текстот, дописничката на весникот од Вашингтон, ја пренесува изјавата на ...

Критериумите за земјите од Западен Балкан се построги од претходно, призна Даниелсон

Мета - 05.12.2017

Кристијан Даниелсон, директор на Комесаријатот за проширување на ЕУ, денеска изјави дека земјите од Западен Балкан минуваат низ многу потешки реформски процеси при пристапувањето во ЕУ во споредба со државите што се приклучиле на Унијата во ...

На Балканот се вратиле 300 терористи на ИСИС

Тера - 07.12.2017

Официјалните проценки на безбедносните служби на ЕУ и земјите од Западниот Балкан покажуваат дека, од појавата на ИСИС, на Блискиот Исток заминале да војуваат околу илјада луѓе од овие простори.

Средба на владина делегација со претставници на Светска банка

+инфо - 06.12.2017

На средбата е изразена заедничка согласност на двете страни дека унапредувањето на соработката во последните месеци ќе продолжи и во иднина. Продлабочување на соработката меѓу земјите од Западен Балкан и поддршката што ја дава Светска банка беше ...

Регионот го избра Белград за седиште на Транспортната заедница

А1 On - 06.12.2017

Министрите за транспорт на државите од регионот на Западен Балкан одлучија Белград да биде седиште на Транспортната заедница на Западен Балкан. Одуката е потврдена денеска во Брисел на првиот состанок на Советот ЕУ-Западен Балкан за Транспортна ...

Околу 300 терористи се вратиле на Балканот

Вечер - 06.12.2017

Официјалните проценки на службите на ЕУ и земјите од Западен Балкан покажуваат дека од појавата на „Исламска држава“, на Блискиот Исток заминале да војуваат околу илјада луѓе од овие простори.

Инфо средба за првиот регионален повик на Фондот за Западен Балкан

Нова ТВ - 06.12.2017

Во Министерството за надворешни работи денеска се одржа прва информативна сесија на Фондот за Западен Балкан во Македонија, по повод првиот повик за поднесување регионални предлог проекти.

На Балканот се вратиле 300 терористи

Курир - 06.12.2017

Официјалните проценки на безбедносните служби на ЕУ и земјите од Западен Балкан покажуваат дека, од појавувањето на ИСИС, на Блискиот исток отишле да војуваат околу илјада луѓе од овие простори.

Инфо-сесија за првиот регионален повик на Фондот за Западен Балкан

А1 On - 06.12.2017

Министерството за надворешни работи на Република Македонија во координација со Фондот за Западен Балкан (ФЗБ), денеска во Скопје ќе одржи официјална Инфо-сесија за првиот објавен повик за поддршка на проекти.

Балканските лидери се заложија за единствен економски регион

Сител - 07.12.2017

Изградбата на коридорите 8 и 10 е дополнителна можност за раст и развој на регионот на Западен Балкан, како и за приближување на регионот кон ЕУ, порача премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција во Софија на премиерите од регионот, во ...

Заев: Македонија може да биде транспортен центар на Балканот

Сител - 07.12.2017

Македонија сака да учествува во сите регионални проекти и може да биде транспортен центар на Балканот зашто преку неа поминуваат два важни коридора, 8 и 10, истакна македонскиот премиер Зоран Заев на меѓународната конференција „Посилна регионална ...

Еди Рама: Не е важно што ќе се случи меѓу нас, туку меѓу Западен Балкан и ЕУ

Мета - 05.12.2017

Нашето прашање не е што ќе се случи меѓу нас ( Западен Балкан – н.з.), туку меѓу нас и Европската Унија, изјави денеска во Брисел албанскиот премиер Еди Рама, отворајќи го 18. политички самит за Западен Балкан и ЕУ, организиран од стручната ...

Совет за регионална соработка: Западниот Балкан на крстосница

Сител - 05.12.2017

Во Брисел денеска е одржат 18. Политички самит за Западен Балкан наречен „Западниот Балкан на крстосница: Нови предизвици, промена на динамиката“, кој се занимава со темите мир, демократија и помирување во регионот, како предуслов за економската и ...

Заев во Софија на состанок на лидерите на Западен Балкан

24 Вести - 07.12.2017

Премиерот на Македонија Зоран Заев денеска во Софија ќе учествува на меѓународна конференција под наслов „Посилна регионална интеграција на Балканот“ што ја организира Светска банка. На состанокот ќе се разговара за регионалната соработка и ...

Рама: Проклетството на Балканот – кога ние сме добро, ЕУ има проблеми

ТВ21 - 05.12.2017

Земјите од Западен Балкан денес се во многу подобра состојба отколку во 90-те години, а сега Европската унија е таа која има проблеми, изјави денеска албанскиот премиер Еди Рама. – Тоа е како некој вид балканско проклетство.

Таравари: ЕУ да се посвети и на локалната власт на Западен Балкан

Макфакс - 05.12.2017

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари ги нагласи клучните предизвици со кои се соочуваат општините, како што се социјалната заштита, доброто управување и транспарентноста, инфраструктурата и животната средина, во неговото обраќање како ...

Даниелсон: Критериумите за земјите од Западен Балкан се построги од претходно

Локално - 05.12.2017

Кристијан Даниелсон, директор на Комесаријатот за проширување на ЕУ, денеска изјави дека земјите од Западен Балкан минуваат низ многу потешки реформски процеси при пристапувањето во ЕУ во споредба со државите што се приклучиле на Унијата во ...

Средба на владина делегација со претставници на Светска банка

Канал5 - 06.12.2017

Владина делегација предводена од вицепремиерот Анѓушев и министерот Тевдовски попладнево во Софија остварија средба со претставници на Светска банка . Продлабочување на соработката меѓу земјите од Западен Балкан и поддршката што ја дава Светска ...

Сите се плашеа од ова сценарио: Дури 300 џихадисти се вратиле на Балканот

Press24 - 06.12.2017

Официјалните проценки на безбедносните служби на ЕУ и земјите од Западен Балкан покажуваат дека, од појавувањето на ИСИС, на Блискиот исток отишле да војуваат околу илјада луѓе од овие простори.

Балканските лидери се заложија за единствен економски регион

Нова ТВ - 07.12.2017

Изградбата на коридорите 8 и 10 е дополнителна можност за раст и развој на регионот на Западен Балкан, како и за приближување на регионот кон ЕУ, порача премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција во Софија на премиерите од регионот, во ...

Заев: Македонија може да биде транспортен центар на Балканот

Press24 - 07.12.2017

Македонија сака да учествува во сите регионални проекти и може да биде транспортен центар на Балканот зашто преку неа поминуваат два важни коридора, 8 и 10, истакна македонскиот премиер Зоран Заев на меѓународната конференција „Посилна регионална ...