TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тинтраниот Мијалков

Мак. Весник - 25.02.2021

Органите на правдата го бараа Мијалков два дена, но тој дојде во свое време и по своја волја и на локација која што самиот ја одбра. Во меѓувреме, системот му исполнил и лични барања: Обвинителството се откажало од две жалби.

Петковски: И Мијалков не бил до крај решен да побегне ВИДЕО

+инфо

Кржаловски: Тоа што Мијалков се појави не дава одговор на прашањето каде затаија институциите

Press24

Доктор Сашо и мистер Мијалков ве советуваат: Променливо е времето, да се чувате, зошто и вие лесно можете да качите висока температура

Во Центар

24 Анализа - Како се случи пресврт во случајот со бегството на Мијалков?

24 Вести

Избега или се предаде? Како Мијалков ги „изигра“ сите?

ТВ21

Бегството и враќањето на Сашо Мијалков заврши со хепиенд, но остави многу дилеми

Телма

Слободен Печат Локално Локално Канал5 Точка Денешен 24 Вести Press24

Села: Некој посилен и од Заев и од Мијалков нареди да се пријави Мијалков во Обвинителство

ТВ21 - 24.02.2021

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 рече дека некој посилен од Заев и Мијалков наредил токму тој сам да се пријави во Обвинителството.

Села: Некој посилен од Заев и од Мијалков нареди негово појавување во Обвинителството

Слободен Печат

Села: Некој посилен од Заев нареди да се врати Мијалков

Фокус

Села: Некој трет кој е помоќен и од Мијалков наредил тој да се пријави во Обвинителството

Локално

Села и Гаши поднеле интерпелација за Спасовски, ќе поддржат и гласање за доверба на Владата

360 степени

Дали власта ја знае пресудата за Мијалков? Опозицијата обвинува за политички пазар, Села со интерпелација за Спасовски

Алфа

Села за случајот „Мијалков“: Сценарио и театар, граѓаните не веруваат повеќе

ТВ21

+инфо Точка Либертас 365 Скопско Ехо Локално Н.Македонија 24Инфо

Герила на ВМРО-ДПМНЕ: Браникот Мијалков се распука како бетонот на Заев

Република - 24.02.2021

И вечерва на подвозникот кај Бихакќа осамна натпис – Браникот Мијалков се распука како бетонот на Заев. Се работи за герила акција на ВМРО-ДПМНЕ во близина на седиштето на СДСМ. Повод за ваквата акција се случувањата околу бегството на Сашо Мијалков ...

Герила на ВМРО-ДПМНЕ на „Бихачка“: Браникот Мијалков се распука како бетонот на Заев (ФОТО)

Курир

Пандов: Целиот циркус изминативе денови е договор на Зоран Заев и Сашо Мијалков

Република

Богојески за тв 24: Од „бегството“ на Мијалков најмногу добија Мицкоски и Заев, а изгубија граѓаните

24 Вести

ВМРО-ДПМНЕ открива: Мијалков се криел во туѓа куќа, ама во Белград?!

+инфо

Кој ќе одговорa за срамот во меѓународните односи што го приреди власта на Заев?

Курир

Со блага казна ќе се мачкаат очи, договорот на Заев со Мијалков ќе се види на Апелација

Република

Република 360 степени Локално Deutsche Welle Локално Опсервер Press24 Курир

МВР нема опрема за 24 часовен надзор на Мијалков со видео и аудио каков што определи судот, па го чуваат повеќе ...

ТВ21 - 24.02.2021

Сашо Мијалков требаше да биде под 24 часовен аудио и видео надзор, така одлучи Кривичен суд, но за тоа МВР нема таква опрема, објави Телма . Како што објави денеска Телма, Министерството за внатрешни работи немало таква опрема за 24 часовно следење ...

МВР со повеќе полицајци ќе го замени видео-надзорот врз Мијалков определен од судот

Фокус

Адвокат Гажоски: ОЈО да побара затворски притвор, ако сака да испрати порака дека нема дил со Мијалков

Фокус

СВР Скопје нема технички можности за аудио и видео надзор – Мијалков во куќен притвор со полициско присуство

Press24

Мијалков се обезбедува во куќен притвор со полициско присуство, СВР Скопје немало технички можности за аудио и видео надзор

Слободен Печат

МВР нема технички можности за видео и аудио надзор на Мијалков во куќен притвор?

365

Обвинителство потврди дека на Мијалков му го врачиле решението за определување домашен притвор

Канал5

Слободен Печат Опсервер 24Инфо Либертас Курир Скопје1 Република Денешен

Јовески: И со куќен притвор се обезбедува присуството на Мијалков

Press24 - 24.02.2021

Републичкиот јавен обвинител, ЉУбомир Јовески во изјава за ТВ 24 рече дека жалбата за затворски притвор на Сашо Мијалков е повлечена, но сепак, тоа може да се промени по изрекувањето на пресудата во предметото „Таргет-Тврдина“.

Јовески: Обвинителството досега нема побарано замена на мерката куќен притвор за Мијалков со потешка

Слободен Печат

Јовески: И со куќниот притвор се обезбедува присуство на Мијалков

Фокус

Јовески: Ќе се ревидира мерката за Мијалков

24 Вести

Јовески за Тв24: Можна е промена на одлуката по пресудата, Мијалков од куќен заминува во затворски притвор?!

Локално

Јовески: Ќе се ревидира мерката за Мијалков

Нова ТВ

Јовески: И со куќен притвор се обезбедува присуството на Мијалков

+инфо

24Инфо Либертас Република Нетпрес Frontline 360 степени

Што покажа драмата со Сашо Мијалков?

24 Вести - 24.02.2021

Што покажа драмата со Сашо Мијалков? Дека државата е силна или дека државата е театар?Имаат ли право граѓаните кога немаат доверба во правосудните органи и во политичкото влијание? Како пријавувањето на Мијалков ќе влијае врз јавноста? Во исто време ...

Се врати со стил: Дали знаете колку чини блузата на Мијалков?

Фактор

Трула власт: Кој му кажал на Мијалков дека ќе има притвор?

Курир

Пладневен преглед: Мијалков ќе биде во домашен притвор и под постојан надзор, олеснителна околност е што Мијалков сам се појавил, вели Русковска, нова пратка вакцини

Frontline

Заев: Мијалков се пријавил во ОЈО, веќе е во домашен притвор

iPortal

Заев: Мијалков се пријави во Обвинителството за организиран криминал

Кајгана

Заев објави: Сашо Мијалков е најден и однесен во домашен притвор

Centar

Курир Република MakPress Независен Press24 Фокус Нова ТВ +инфо

Ременски: Власта не смее да го претставува како успех појавувањето на Мијалков пред ЈО

Курир - 24.02.2021

Екс пратеничката од СДСМ Фросина Ременски, во вечерашното гостување во емисијата Топ тема на ваша страна на ТВ Телма, вели дека бегството на екс директорот на УБК Сашо Мијалков е срам за правосудниот систем, но и дека власта не треба да го ...

Ременски: Јовевски требаше да каже кој ќе биде изземен од истрагата за бегството на Сашо Мијалков

Локално

Спасовски: Одговорно тврдам дека никој не преговарал со Мијалков

Алсат-М

Спасовски: Ако не се предадеше Мијалков, за неколку часа ќе беше поинаку

+инфо

ВИДЕО | Спасовски: Се води истрага за бегството на Мијалков, цело време беше во Скопје

Слободен Печат

Спасовски: Никој не преговара за ништо со Мијалков

Скопје1

Спасовски: Се води истрага за бегството на Мијалков, цело време беше во Скопје

Либертас

iPortal Сител Бизнис Вести 24 Вести Бриф Република Frontline CivilMedia

Филипче нема информации дали Мијалков бил контактиран од епидемиолози

360 степени - 24.02.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче, одговарајќи на новинарски прашања , по преземањето на втората пратка вакцини на Фајзер, донација од Србија, зборуваше и за оправдувањето на Сашо Мијалков кој тврдеше дека не бегал од правдата туку се изолирал ...

Филипче нема информации дали Мијалков бил контактиран од епидемиолози

Телма

Филипче: Немаме информација дали Сашо Мијалков контактирал со епидемиолози

Фокус

Филипче: Немам информации дали Мијалков контактирал со епидемиолози за неговата здравствена состојба

Press24

Филипче: Немаме информации дали Сашо Мијалков контактирал со епидемиолози за неговата здравствена состојба

Фактор

Филипче нема информации дали Мијалков се тестирал за Ковид-19

Скопје1

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Н.Македонија

Мак. Весник 24Инфо Опсервер Сител Frontline Кајгана Република +инфо

Ременски: Преку кој телефон Мијалков испратил порака дека сака да се пријави?

Фокус - 24.02.2021

Фросина Ременски во вечерашното гостува на телевизија Телма коментирајќи ја целата ситуација со Сашо Мијалков рече дека -Главниот проблем е што зборуваме за формата, а не за суштината. Самото распишување на централна потерница значи вонредна ...

Што се крие зад исчезнувањето, па појавувањето на Мијалков?

Р.С.Европа

Спасовски: Во ниту еден момент Мијалков не ја напуштил државата, да размислиме за кратење на процедурите за потерница

ТВ21

МВР ја повлече меѓународната потерница за Мијалков

Република

МВР ја повлече меѓународната потерница откако Mијалков сам се пријави во Обвинителство

Бриф

МВР ја повлече потерницата за Мијалков

Нетпрес

Полицијата ја повлече меѓународната потерница

Фактор

iPortal Press24 Фокус Скопје1 360 степени 360 степени Вечер Прес Курир

Арсовски: Владата нема да толерира ситауции што ја уриваат довербата на системот

Канал5 - 24.02.2021

Портпаролот на Владата Душко Арсовски денеска уште еднаш го повтори ставот на Владата во врска со случајот со Сашо Мијалков, дека институциите ги превзеле сите редовни и вонредни мерски за неговото бегство и оти тој веќе е во домашен притвор.

Координацијата на институциите била клучна во случајот со Мијалков

ММС

Арсовски: Правдата е обезбедена, Мијалков е во притвор

Независен

Арсовски: Владата нема да толерира ситауции што ја уриваат довербата на системот

24Инфо

Арсовски: Владата нема да толерира ситуации што ја уриваат довербата на системот

Слободен Печат

Арсовски за случајот со Мијалков: Владата потврди дека нема да толерира ситуации кои ја уриваат довербата во системот

Фокус

Арсовски: Владата нема да толерира ситауции што ја уриваат довербата на системот

PressingTV

Бриф Сител Frontline CivilMedia iPortal Нова ТВ Нетпрес MakPress

РУСКОВСКА: Се радувам што Мијалков се врати, а за затворски притвор ќе се размислува натаму

Денешен - 24.02.2021

Се радувам на тоа што обвинетиот Сашо Мијалков самиот се пријави, истакна вчера на прес-конференција обвинителката Вилма Рускоска. Таа појасни дека Мијалков „преку посредници побарал да се пријавил токму во Обвинителството за организиран криминал и ...

Обвинителите ја повлекле жалбата со која бараа затворски притвор за Мијалков

Точка

Обвинителите ја повлекле жалбата со која бараа затворски притвор за Мијалков

Н.Македонија

Обвинителството ја повлече жалбата за Мијалков со која бараше затворски притвор

Вечер Прес

Обвинителство ја повлече жалбата: Мијалков во домашен притвор, наместо во затворски

Република

Обвинителството ја повлекло жалбата со која бараше на Мијалков да му се одреди притвор, наместо куќен притвор

Акцент

Обвинителите ја повлекле жалбата со која бараа затворски притвор за Мијалков

MTM

Канал5 Денешен Независен Сител Frontline 24 Вести Press24 Либертас

Спасовски: Се потврди дека Мијалков е во земјава, ангажманот на МВР и другите институции даде резултат

Бизнис Вести - 23.02.2021

Целосната ангажираност и опсежност во потражните дејствија на МВР и другите институции и преземање на низа активности даде резултати. Денеска истакнав дека Мијалков е во земјава и дека очекувам успех за неколку часови, изјави за МИА министерот за ...

Спасовски: Се потврди дека Мијалков е во земјава, ангажманот на МВР и другите институции даде резултат

Frontline

Спасовски: Се потврди дека Мијалков е во земјава, ангажманот на МВР и другите институции даде резултат

Независен

Спасовски: Се потврди дека Мијалков е во земјава, ангажманот на МВР и другите институции даде резултат

Скопје инфо

Спасовски: Се потврди дека Мијалков е во земјава, ангажманот на МВР и другите институции даде резултат

Фокус

Спасовски: Се потврди дека Мијалков е во земјава

Press24

Спасовски: Се потврди дека Мијалков е во земјава, ангажираноста на МВР даде плод

Кајгана

ТВ21 Вечер Прес 24Инфо Курир Локално Опсервер CivilMedia Канал5

Јовески: Мијалков го прими решението за домашен притвор

MakPress - 23.02.2021

Врз основа на добиени сознанија и преземените дејства на Обвинителството, обвинетиот Сашо Мијалков, попладнево се јави во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција каде што му е враќено решението за домашен притвор, ...

Јавниот обвинител Јовески: На Мијалков му е врачено решението за домашен притвор, ќе биде спроведен на извршување на мерката

+инфо

Јовески: Решението за домашен притвор му е врачено на Мијалков

360 степени

Јовески: На Мијалков му е врачено решението за домашен притвор, ќе биде спроведен на извршување на мерката

Frontline

Јовески: На Мијалков му е врачено решението за домашен притвор, ќе биде спроведен на извршување на мерката

Фокус

Јовески: На Мијалков му е врачено решението за домашен притвор, ќе биде спроведен на извршување на мерката

Вечер Прес

Мијалков официјално во домашен притвор

Курир

Телма ТВ21 CivilMedia Канал5 Слободен Печат 24Инфо Press24 Република

Заев: Правдата е обезбедена, Мијалков немаше друг избор и го стори она што му беше неизбежна опција

Локално - 24.02.2021

„Во координарана акција на институциите, Сашо Мијалков немаше друг избор и го стори она што му беше неизбежна опција – да се пријави и да си го земе решението за притвор“, објави утрово премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил.

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

Кајгана

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

Сител

Заев: Судот и ОЈО никако не треба да го сметаат пријавувањето на Мијалков за олеснителна околност

Либертас

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

Опсервер

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

Телма

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

Бриф

Слободен Печат iPortal 24Инфо Акцент еМагазин OhridNews Centar Вечер Прес

Рускоска: Ќе размислиме дали да бараме затворски притвор, олеснителна околност е што Мијалков сам се пријави

Нова ТВ - 23.02.2021

Обвинителката Вилма Русковска вечерва изјави дека ќе се размисли дали да се бара затворски притвор за Сашо Мијалков , но напомена дека олеснителна околност било што тој сам се пријавил. -Тој прати порака преку други луѓе дека сака да се пријави, но ...

Русковска: Ќе размислиме дали да бараме затворски притвор – олеснителна околност е што Мијалков сам се пријави

Вечер Прес

Русковска: Ќе размислиме дали да бараме затворски притвор, но олеснителна околност е што Мијалков сам се пријави

Акцент

Видео: Рускоска не верува во приказната на Мијалков дека бил болен

Точка

Русковска: Се израдував што се појави Мијалков, ни прати порака преку други луѓе

Република

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Н.Македонија

Русковска: Олеснителна околност е што Мијалков сам се пријави, ќе размислиме за затворски притвор

Нетпрес

Нетпрес MTM Centar PressingTV Deutsche Welle МКД Телма Слободен Печат

СДСМ: Државата, институциите, покажаа капацитет и подготвеност во обезбедување на правдата

Кумановски м. - 23.02.2021

Институциите на Владата во координација со правосудните органи, во изминатите 40 часа спроведоа ефикасна акција координирана лично од претседателот Зоран Заев каде се обезбеди присуство на обвинетиот Сашо Мијалков, велат од Социјалдемократскиот ...

Државата, институциите, покажаа капацитет и подготвеност во обезбедување на правдата

24Инфо

СДСМ за враќањето на Мијалков: Државата, институциите, покажаа капацитет

Press24

СДСМ: Државата, институциите, покажаа капацитет и подготвеност во обезбедување на правдата

Сител

СДСМ: Со Мијалков покажавме капацитет и бескомпромисност во обезбедувањето правда за сите

Денешен

СДСМ: Со Мијалков покажавме капацитет и бескомпромисност во обезбедувањето правда за сите

Република

СДСМ: Државата, институциите, покажаа капацитет и подготвеност во обезбедување на правдата

Канал5

Села и Гаши поднеле интерпелација за Спасовски, ќе поддржат и гласање за доверба на Владата

24Инфо - 24.02.2021

Интерпелација за министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски за вчерашниот скандал со бегството и појавувањето на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков поднела коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива, информираа лидерите, Зијадин ...