TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѓоргиев за Телма: Решение за Гоце Делчев е да се прифатат и македонската и бугарската перцепција

360 степени - 27.09.2020

Фактичната состојба околу решавањето на прашањето за Гоце Делчев меѓу бугарската и македонската страна е дека и двете го перцепираат за свој национален херој, вели копретседавачот на мешовитата комисија за историја, Драги Ѓоргиев, во интервју за ...

Ѓоргиев: Нации не се создаваат со декрет

Телма - 27.09.2020

По пауза од речиси една година на 15 и 16 октомври ќе се одржи нова средба на мешовитата Комисија за историски прашања меѓу Македонија и Бугарија. Во Скопје по четврти пат двата тима ќе се обида да најдат излез од ќорсокакот во кој западнаа по ...

Договорен датум за средба на мешовитата комисија со Бугарија

Сител - 27.09.2020

По речиси една година застој, македонските и бугарските историчари во нов обид да најдат решение за спорните прашања. Според извори на Сител од Комисијата, мешовитиот историски комитет продолжува со работа на 15-ти и на 16-ти октомври.

Ѓоргиев: Решение за Делчев да прифатат и македонското и бугарското општество

Фокус - 27.09.2020

Фактичната состојба околу решавањето на прашањето за Гоце Делчев меѓу бугарската и македонската страна е дека и двете го перцепираат за свој национален херој. Ова го истакна копретседавачот на мешовитата комисија за историја, Драги Ѓоргиев, во ...

Димитров: Бугарскиот меморандум не го негира македонскиот идентитет

Телма - 26.09.2020

Меморандумот од Бугарија воопшто не го негира македонскиот идентитет, вели во интервју за Телма првиот човек на бугарскиот тим во Комисијата за историски прашања, Ангел Димитров. Во пресрет на новата средба на Комисијата која треба да се одржи кон ...

Димитров од бугарскиот тим на Комисијата за историски прашања: Идентитетот на Делчев мора да биде определен

Фокус - 26.09.2020

Првиот човек на бугарскиот тим во Комисијата за историски прашања, Ангел Димитров во интервју за Телма говореше за актуелното прашање за револуционерот Гоце Делчев. Како што вели тој, додека на се реши прашањето за Гоце Делчев, Комисијата за ...

Димитров: Идентитетот на Гоце Делчев мора да биде определен

Мак. Весник - 26.09.2020

Првиот човек на бугарскиот тим во Комисијата за историски прашања, Ангел Димитров во интервју за Телма говореше за актуелното прашање за револуционерот Гоце ...