TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ветото на Иванов не е опасно за Законот за јазиците

Слободен Печат - 13.01.2018

Ако претседателот на државата не го потпише указот, тогаш Законот за јазици ќе треба да се врати во Собрание, а за да биде повторно изгласан, ќе биде потребно мнозинство гласови од вкупниот број пратеници.

Што мислат граѓаните за законот за јазици?

Телевизија Нова - 13.01.2018

Тв Нова направи анкета во која ги праша граѓаните што мислат за законот за јазици и дали претседателот Иванов треба да стави потпис.Анкетата ја направи Андријана ...

ВМРО-ДПМНЕ очекува Иванов да не го потпише указот за Законот за употреба на јазиците

Телма - 12.01.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува претседателот Иванов да не го потпише Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците што вчера беше изгласан во Собранието. Указот веќе стигнал на масата на Иванов, но од неговата канцеларија засега нема ...

Поделени мислења околу применувањето на Законот за употреба на јазиците

Алсат-М - 12.01.2018

По усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во Собранието, следува рок од 10 дена за потпишување на указот од страна на претседателот Ѓорге Иванов. Останува нејасно дали Иванов ќе го прифати или ќе го блокира Законот.

Доколку Иванов не го потпише указот, Законот за јазици повторно пред Собранието

Канал5 - 12.01.2018

Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик во државата и кој беше донесен од Собранието, според Уставот и парламентарниот Деловник треба да биде потпишан од првиот парламентарец ...

Иванов го доби указот за Законот за јазици, не одлучил дали ќе го потпише

+инфо - 12.01.2018

Ако тој не го потпише указот, законот ќе се врати со Собрание и за да биде донесен ќе биде потребно мнозинство гласови од вкупниот број пратеници. Претседателот Ѓорге Иванов уште вчера го добил указот за Законот за употреба на јазиците, но не се ...

Доколку Иванов не го потпише указот, Законот за јазици повторно пред Собранието

А1 On - 12.01.2018

Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик во државата и кој беше донесен од Собранието, според Уставот и парламентарниот Деловник треба да биде потпишан од првиот парламентарец ...

Иванов го доби указот за законот за јазици, допрва ќе одлучува дали ќе го потпише

Алфа - 12.01.2018

Законот за употреба на јазиците е на маса пред шефот на државата Ѓорѓе Иванов. Веднаш по експресното гласање, со едногласно „ЗА“ од сите 69 присутни пратеници на СДСМ, ДУИ, Алијанса и Албанците, Беса, Амди Бајрам и Чедомир Саздовски, вчера со потпис ...

Каракамишева: Со Фејсбук и Твитер нема да ја спречиме двојазичноста, потребни се протести

Република - 12.01.2018

На својата страница на фејсбук, универзитетската професорка Тања Каракамишева ја истакна штетата од двојазичноста која се воведува во Македонија со новиот закон за јазици. Професорката смета дека претседателот Иванов ќе го блокира законот, но затоа ...

Ако Иванов не го потпише за седум дена, законот за јазиците ќе почека уште еден месец

10без10 - 12.01.2018

По усвојувањето во Собранието, Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише указот за негово прогласување за да може законот да биде објавен во Службен весник и ...

Во следните седум дена Законот за двојазичност е во рацете на Иванов

Вечер - 12.01.2018

Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише указот за негово прогласување за да може законот да биде објавен во Службен весник и официјално да стапи на сила.

ОМД го повика Иванов да не го потпишува Законот за јазиците

Мета - 12.01.2018

Обединетата македонска дијаспора во реакција до јавноста ги осуди пратениците кои вчера гласаа за усвојувањето на Законот за употреба на јазици и порача дека македонската заедница надвор од Македонија нема да го толерира редефинирањето на ...

Иванов го доби указот за Законот за јазици, не одлучил дали ќе го потпише

Алфа - 12.01.2018

Претседателот Ѓорге Иванов уште вчера го добил указот за Законот за употреба на јазиците, но не се знае дали ќе го потпише или ќе го искористи правото на вето. Претседателот Ѓорге Иванов уште вчера го добил указот за Законот за употреба на јазиците, ...

Иванов го добил указот за Законот за јазиците - сега е на потег дали ќе го потпише

Press24 - 12.01.2018

Собранието на Република Македонија вчера со 69 гласа За и ниеден против го изгласа Законот за потребата на јазиците. На седницата не присуствуваше опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Претседателот Ѓорге Иванов уште вчера го добил указот за Законот за употреба ...

Доколку Иванов не го потпише указот, Законот за јазици повторно пред Собранието

Алсат-М - 12.01.2018

Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик во државата и кој беше донесен од Собранието, според Уставот и парламентарниот Деловник треба да биде потпишан од првиот парламентарец ...

Законот за јазици е пред Иванов - Внимателно ќе решава за вето

Фактор - 12.01.2018

Новиот закон за употреба на јазиците кој вчера го изгласа Собранието, а содржи многу спорни елементи како двојазичност на парите и униформите, веќе е доставен на одобрување пред претседателот Иванов.

Доколку Иванов не го потпише указот, Законот за јазици повторно пред Собранието

Сител - 12.01.2018

Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик во државата и кој беше донесен од Собранието, според Уставот и парламентарниот Деловник треба да биде потпишан од првиот парламентарец ...

Каракамишева: Со Фејсбук и Твитер нема да ја спречиме двојазичноста, потребни се протести

Курир - 12.01.2018

На својата страница на фејсбук, универзитетската професорка Тања Каракамишева ја истакна штетата од двојазичноста која се воведува во Македонија со новиот закон за јазици. На својата страница на фејсбук, универзитетската професорка Тања Каракамишева ...

Што вели Уставот: Иванов има седум дена да одлучи дали ќе го потпише законот за двојазичност

Телевизија Нова - 12.01.2018

Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише указот за негово прогласување за да може законот да биде објавен во Службен весник и официјално да стапи на сила.

ОМД: Иванов да не го потпишува Законот за јазиците, САД и ЕУ да го осудат овој акт

Стандард - 12.01.2018

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) преку соопштение го осуди вчерашното усвојување на Законот за употреба на јазици и порача дека македонската заедница надвор од Македонија „нема да го толерира редефинирањето на македонскиот национален ...

Иванов го доби указот за Законот за јазици, не одлучил дали ќе го потпише

Либертас - 12.01.2018

Претседателот Ѓорге Иванов уште вчера го добил указот за Законот за употреба на јазиците, но не се знае дали ќе го потпише или ќе го искористи правото на вето. Од неговиот кабинет велат дека тој одлуката ќе ја донесе согласно законски предвидениот ...

Закон за јазиците: Што следува доколку Иванов не го потпише указот

Нова ТВ - 12.01.2018

Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик во државата и кој беше донесен од Собранието, според Уставот и парламентарниот Деловник треба да биде потпишан од првиот парламентарец ...

Каракамишевa: Дали Македонците конечно ќе се освестат што се прави во нивната држава?

Фактор - 12.01.2018

Универзитетската професорка, Тања Каракамишева на својот Фејсбук профил се осврна на Законот за употреба на јазиците кој беше усвоен вчера во Собранието. Таа смета дека претседателот, Ѓорѓе Иванов ќе го блокира законот, но затоа што е најавено ...

Законот за двојазичност сега е во рацете на Иванов

Нетпрес - 12.01.2018

Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише указот за негово прогласување за да може законот да биде објавен во Службен весник и официјално да стапи на сила.

Иванов го доби указот за Законот за јазици, не одлучил дали ќе го потпише

Локално - 12.01.2018

Претседателот Ѓорге Иванов уште вчера го добил указот за Законот за употреба на јазиците, но не се знае дали ќе го потпише или ќе го искористи правото на вето. Од неговиот кабинет велат дека тој одлуката ќе ја донесе согласно законски предвидениот ...

Што ќе се случи со законот за јазиците доколку Иванов не го потпише указот

iPortal - 12.01.2018

Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик во државата и кој беше донесен од Собранието, според Уставот и парламентарниот Деловник треба да биде потпишан од првиот парламентарец ...

Каракамишева: Со Фејсбук и Твитер нема да ја спречиме двојазичноста, потребни се протести

Вечер - 12.01.2018

На својата страница на фејсбук, универзитетската професорка Тања Каракамишева ја истакна штетата од двојазичноста која се воведува во Македонија со новиот закон за јазици. Професорката смета дека претседателот Иванов ќе го блокира законот, но затоа ...

Претседателот Иванов го доби указот за Законот за јазици, но дали ќе го потпише?

Точка - 12.01.2018

Законот за употреба на јазиците во следните седум дена е во рацете на претседателот на државата Ѓорге Иванов кој треба да го потпише указот за негово прогласување за да може законот да биде објавен во Службен весник и официјално да стапи на сила.

Иванов го доби указот за Законот за јазици, не одлучил дали ќе го потпише

Шеталиште - 12.01.2018

Претседателот Ѓорге Иванов уште вчера го добил указот за Законот за употреба на јазиците, но не се знае дали ќе го потпише или ќе го искористи правото на вето. Од неговиот кабинет велат дека тој одлуката ќе ја донесе согласно законски предвидениот ...

Каракамишева: Потребни се протести

Телевизија Нова - 12.01.2018

На својата страница на фејсбук, универзитетската професорка Тања Каракамишева ја истакна штетата од двојазичноста која се воведува во Македонија со новиот закон за јазици. Професорката смета дека претседателот Иванов ќе го блокира законот, но затоа ...

Иванов го доби указот за законот за јазици

МКД - 12.01.2018

Претседателот Ѓорге Иванов вчера го добил указот за законот за употреба на јазиците , но не се знае дали ќе го потпише или ќе го искористи правото на вето. Доколку претседателот не го потпише указот, законот ќе се врати во собраниска процедура и ...