TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шекеринска за случајот „Мијалков“: Очигледно некој ја споделил информацијата со човекот кој требаше да се соочи со ...

ТВ21 - 23.02.2021

„Ова не е превид, туку очигледно дека некој од малкутемина што знаеле ја споделиле таа информација со човекот што требаше да се соочи со правдата“, е реакцијата на министерката за одбрана Радмила Шекеринска за случајот со Сашо Мијалков.

Шекеринска: Ќе бараме политичка, но кај некои и кривична одговорност за бегството на Мијалков

Сител

Шекеринска: Политичка и кривична одговорност за оние што го информирале Мијалков и му помогнале да избега

360 степени

Шекеринска: Ќе бараме одговорност кој го информирал Мијалков и го обезбедил неговото бегство

Press24

Шекеринска: За бегството на Мијалков потребна е не само политичка, туку и кривична одговорност

Слободен Печат

Шекеринска: Ова не е превид, потребна е и политичка и кривична одговорност

Фактор

Шекеринска: Очигледно е дека некој од малкумината кои знаеле за притворот му кажал на Мијалков

Република

Локално Телма Нова ТВ Либертас 24Инфо 24 Вести Фокус Курир

Мијалков нема чешки пасош, само државјанство и лична карта

24Инфо - 23.02.2021

Вчера во полиција беа повикани синовите, сопругата и братот на екс директорот на УБК Сашо Мијалков, по кого веќе е издадена и меѓународна потерница откако избега неколку дека пред да му биде изречена првостепената пресуда во предметот за масовното ...

На распит во МВР повикани и други блиски на Мијалков

Телма

Заев даде рок до четврток да се испорачаат резулатати за бегството на Мијалков - во спротивно следува одговорност

Press24

Мијалков има чешко државјанство и лична карта - на распит во МВР повикани и други негови блиски

Press24

Заев ја разводни одговорноста – ќе чека резултати па ќе пресече кој ќе „лета“ поради бегството на Мијалков

+инфо

„Мијалков да го вратите“ – најавен протест пред Владата во 18 часот

Радио МОФ

И сопругата на Мијалков на информативен разговор во полициска станица

Фокус

Р.С.Европа Нетпрес Канал5 Frontline Курир Курир Нетпрес ТВ21

Официјален Брисел за ТВ24: ЕУ ја следи ситуацијата со потрагата по Мијалков многу внимателно

24 Вести - 23.02.2021

Телевизија 24 побара став од Европската Комисија, за бегството на екс-шефот на тајната полиција Сашо Мијалков. Прашавме - Каква порака испраќа официјален Брисел? Колку ова може да влијае на проширувањето, довербата на ЕУ во македонската влада и ...

Заев дал рок до четврток да се испорачаат резултати за Мијалков, во спротивно следува одговорност

Фокус

Заев бесен поради бегството на Мијалков: Или да се најде или оставки на сите одговорни

Слободен Печат

Бегството на Мијалков и неодговорените прашања

CivilMedia

Кој му јави на Сашо Мијалков дека треба да бега!?

Во Центар

Мијалков си донесе ослободителна пресуда

Либертас

Алармантно: Мијалков е трет висок разузнавач во бегство

еМагазин

Н.Македонија Република еМагазин CivilMedia Press24 МКД +инфо Канал5

Влада: Институциите надлежни за бегството на Мијалков се должни да го лоцираат и да дадат одговори на сите прашања

360 степени - 23.02.2021

Министерството за внатрешни работи распиша меѓународна потерница по ексдиректорот на УБК кој од неделата е недостапен за полицијата Премиерот Зоран Заев изутринава ги собрал на состанок сите шефови на институциите, кои имаат надлежност во врска со ...

Заев разговарал со надлежните за случајот „Бегство на Мијалков“, бара одговори за истрагата

МКД

МИНИСТРИ, ДИРЕКТОРИ, ОБВИНИТЕЛИ, СУДИИ - високи тонови во Кабинетот на Заев за бегството на Мијалков

Фактор

Владата потврди: Заев ги повикал на состанок одговорните лица на институциите надлежни за бегството на Мијалков

Либертас

Заев ги повикал на состанок одговорните лица на институциите надлежни за бегството на Мијалков

Опсервер

Заев ги повикал на состанок одговорните лица на институциите надлежни за бегството на Мијалков

Алсат-М

Ќе има ли оставки: Заев на состанок со одговорните лица на институциите надлежни за бегството на Мијалков

еМагазин

Канал5 Република Сител Кајгана iPortal Р.С.Европа ММС Телма

Трајанов: Да бев јас прв човек на полицијата Мијалков немаше да избега 100%

24 Вести - 23.02.2021

„Хипотетички, најодговорна за бегството е Владата, треба институциите да функционираат, ако тие не функционираат, ако нема координација, јасно е. Многу е лошо да се прогнозира, институциите ги имаат сите средства, располагаат со современи средства ...

Павле Трајанов: Да бев јас на чело на МВР, Мијалков 100 посто немаше да исчезне

Република

ВИДЕО | Трајанов: Формирање на независна работна група за расчистување на бегството на Мијалков

Либертас

Трајанов: Владејачкото мнозинство е стабилно

Опсервер

Мијалков сѐ уште недостапен за надлежните

Вечер Прес

Ивица Коневски за „Фокус“: Немам информации за Мијалков

Република

Коневски нема информации каде е Мијалков

24Инфо

Нетпрес Мак. Весник +инфо Република 24Инфо Press24 Либертас ТВ21

Стејт департмент: Одблизу ја следиме ситуацијата со Сашо Мијалков

Канал5 - 23.02.2021

Информации околу бегството на поранешниот директорот на тајната полиција, будно се следат и во Вашингтон. Од Стејт Депарментот на САД во изјава за Гласот на Америка велат дека одблизу ја следат ситуацијата со Сашо Мијалков и додаваат дека се свесни ...

Стејт департмент: Одблизу ја следиме ситуацијата со Сашо Мијалков

360 степени

Стејт Департмент: Ја следиме ситуацијата со Мијалков

Канал5

Стејт департмент: Одблизу ја следиме ситуацијата со Мијалков

Слободен Печат

Стејт департмент: Одблизу ја следиме ситуацијата со бегството на Мијалков

Р.С.Европа

Одблизу ја следиме ситуацијата со Мијалков, вели Стејт департментот

24 Вести

Стејт департментот: Ја следиме ситуацијата со Мијалков

Press24

Фактор Глас на Америка Фокус Точка Expres Опсервер 24Инфо Локално

Заев тврди дека нема политички договор со Мијалков

Deutsche Welle - 23.02.2021

Македонскиот премиер Зоран Заев најави барање одговорност за бегството на Сашо Мијалков откако ќе се знаат сите детали за случајот. Тој тврди дека со Мијалков нема политички договор. „Народот бара и очекува правда.

Милчин за „разочараниот“ Заев за Мијалков: Му кажал некој дека зборот веќе не му крепи?

Expres

Заев за Мијалков: Разочаран сум, народот бара правда, доколку постои одговорност ќе се бара и од судот и од Обвинителството

Frontline

Заев: Разочаран сум што сѐ уште не е пронајден Сашо Мијалков

Курир

Заев разочаран што Мијалков не е најден и не е приведен

Независен

Заев: Разочаран сум поради тоа што Мијалков не е пронајден

Нетпрес

Заев: Јас и народот сме разочарани што се уште не е пронајден Сашо Мијалков

Сител

PressingTV 24 Вести Телма Опсервер Денешен Сител CivilMedia iPortal

Полициски извори за Телма: Мијалков во неделата во 15 часот влегол во куќата на Водно

Фактор - 23.02.2021

Полициски извори за Телевизија Телма тврделе дека екс директорот на тајната полиција, во неделата, откако последен пат бил во барот Дистрикт кој е во склоп на неговиот хотел Мериот, некаде околу 14 часот, потоа се вратил и влегол во неговиот дом на ...

До вчера закани, по бегството на Мијалков молк: Мериот коалицијата во “аут”

Expres

Мијалков го нема, Мериот последна локација – полицијата не може да го најде, а Заев ќе бара одговорност

ТВ21

Крвта не е вода

Frontline

Полиција пред Мериот и пред домот на Мијалков на Водно

Фокус

ВИДЕО: Врие полиција пред домот на Сашо Мијалков и пред хотелот „Мериот“

Курир

Полиција пред домот на Сашо Мијалов и пред хотелот „Мериот“ (ВИДЕО)

Нетпрес

Република ТВ21 Фокус 360 степени Нетпрес Скопје1 365 24Инфо

Пендаровски бара одговорност за бегството на Мијалков

24 Вести - 22.02.2021

Итна истрага и одговорност за случајот со сашо мијалков бара претседателот на државата. Пендаровски очекува надлежните институции во најкус можен рок целосно да го расветлат случајот, и доколку бидат констатирани какви било пропусти, да се утврди ...

Пендаровски за бегството на Мијалков: Расветлување на случајот во најкус можен рок

Алсат-М

Пендаровски за бегството на Мијалков: Секој кој се огрешил пред законот да биде казнет

Слободен Печат

Реакција од претседателот Пендаровски во врска со бегството на Сашо Мијалков

Канал5

Пендаровски бара истрага и одговорност за бегството на Мијалков

Телма

Пендаровски со реакција: „Вакви случувања се неприфатливи за земја која очекува да започне преговори за членство во ЕУ“

ТВ21

Пендаровски: Бегството на Мијалков е неприфатливо за земја која очекува преговори за членство во ЕУ

+инфо

Press24 24 Вести Фокус Република Сител Опсервер Акцент 24Инфо

24 Вести: УЈП ја блокирал сметката на Бест Веј Инвестмент

Фактор - 23.02.2021

Телевизијата „24 Вести“ во вчерашната информација за тоа со каков имот располага поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, кој избега пред пресудата за случајот „Таргет Тврдина“, меѓудругото информира дека Управата за јавни приходи ја блокирала ...

УЈП ја блокирала сметката на Бест Веј Инвестмент

Република

УЈП ги блокираше сметките на Мијалков

Скопје1

ВИДЕО: Се бараат докази за бегството на Мијалков – по претрес на автомобил одземени мобилни телефони и актовки

ТВ21 - 22.02.2021

Се бараат докази за бегството на екс директорот на УБК, Сашо Мијалков. Повикани на информативен разговор членови на семејството на Мијалков, како и обезбедувањето. По претрес на автомобил одземени мобилни телефони и актовки.

ВИДЕO: Претрес на автомобил поврзан со истрагата за бегството на Мијалков

ТВ21

Полицијата изврши претрес на автомобил поврзан со истрагата за бегството на Мијалков

Press24

Mијалков веќе е во странство, тврди Обвинителството

Бриф

Истрагата продолжува: Претрес на автомобилот на обезбедувањето на Мијалков

Точка

[Видео] Одземени актовки, документи, телефони од возило на обезбедувачите на Мијалков

Мак. Весник

ВИДЕO: Претрес на автомобил поврзан со истрагата за бегството на Мијалков

24Инфо

+инфо Република

Ни за Јанкулоска немаше судска наредба, па полицијата беше на готовс и правеше претреси – за Мијалков други правила

Курир - 22.02.2021

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков од вчера не е достапен за органите на прогонот. По него веќе е распишана потерница. Куќниот притвор изминатиот викенд го изрекоа од Основниот кривичен суд во Скопје по предлог на обвинителството кое ...

Обвинителството поднело жалба до Апелација и бара притвор наместо куќен притвор за Мијалков

Фокус

Одреден куќен притвор за Мијалков, полицијата трага по него

Опсервер

Полицијата трага по Сашо Мијалков

24 Вести

Одреден куќен притвор за Мијалков, полицијата трага по него

24Инфо

Полицијата трага по Мијалков кој исчезна пред објавување на пресудата

+инфо

Одреден куќен притвор за Мијалков, полицијата трага по него

Кајгана

Сител Република Р.С.Европа MakPress PressingTV ММС Денешен CivilMedia

Павле Трајанов: Системот не функционира, Владата е загрозена, вината е кај Заев

Скопско Ехо - 23.02.2021

Имаме системска грешка во целиот систем кој не функционира, а вината за тоа е кај претседателот на Владата, посочи утринава Павле Трајанов, кој како лидер на Демократски сојуз е дел од владината коалиција.

Николоски: Коалицијата на Заеви со Мијалков која ја најавивме се потврди викендов

Press24 - 22.02.2021

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, одржа прес-конференција во која ја обвини власта за бегството на Сашо Мијалков. Тој рече дека најавената коалиција меѓу Заеви и Мијалков, сега станала вистина.

Николоски: Криминалната коалиција Заев, Вице и Мијалков има договор за бегство од правдата, имаат 24 часа да го соочат бегалецот со правдата

Курир

Николоски: Коалицијата на Заев и Мијалков се потврди

Независен

(ВИДЕО) Николоски: Криминалната коалиција Заев, Вице и Мијалков има договор за бегство од правдата, имаат 24 часа да го соочат бегалецот со правдата

Опсервер

Николоски: Викендов се потврди коалицијата Заеви со Мијалков за која зборувавме

+инфо

Николовски: Заев му овозможи на Мијалков да побегне

Сител

Николоски: Криминалната коалиција Заев, Вице и Мијалков има договор за бегство од правдата

Канал5

MakPress Алфа Нетпрес Слободен Печат Акцент 24 Вести Денешен Фокус

Левица: Заев е директно одговорен за бегството на неговиот побратим Мијалков

Фокус - 22.02.2021

Бегството на главниот и одговорен организатор на криминалите од времето на Груевски и екс-директорот на УБК, Сашо Мијалков, воопшто не изненадува. Напротив, ова е само уште една потврда за јавната тајна дека власта на чело со премиерот Заев и СДСМ ...

Левица: За бегството на Мијалков директно е одговорен Заев

МКД

Левица: Заев е директно одговорен за бегството на неговиот побратим Мијалков

Press24

Левица: Заев е директно одговорен за бегството на неговиот побратим Мијалков

Канал5

Левица: Заев е директно одговорен за бегството на Мијалков

Сител

Левица: Повеќе од јасно е дека ова не е „пропуст“ на МВР кое го води Спасовски

ТВ21

Левица: Заев е директно одговорен за бегството на неговиот побратим Мијалков

Антропол

Слободен Печат Мак. Весник Скопје1 +инфо еМагазин MakPress Фактор 360 степени