TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собранието од ќе работи без пауза додека не се донесе законот за ЈО

Слободен Печат - 14.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери соопшти дека од 18 до 19 часот ќе трае паузата од расправата за предлог законот за јавното обвинителство, а по 19 часот ќе продолжи и ќе трае без прекин додека законот не биде донесен.

Рангелова: Инволвираните во судски постапки да не одлучуваат за законот за јавното обвинителство

+инфо - 14.02.2020

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова побара пратениците кои се инволвирани во судски постапки да не дискутираат и да не учествуваат во гласање за законот за јавното обвинителство. – Принципиелно е сите кои сме инволвирани и засегнат да не ...

Сите што сме обвинети, немаме право ни да дискутираме, ни да гласаме за Законот за јавно обвинителство, рече ...

Сакам да кажам - 14.02.2020

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова попладнево излезе на говорница во Собранието и побара сите што се осомничени и обвинети во некакви постапки, да не дискутираат за Законот за јавно обвинителство, зашто тоа е неетички пред граѓаните.

Бурна расправа за Законот за јавно обвинителство

Канал5 - 14.02.2020

Веќе седум часа, вклучително и две паузи, во Собранието трае расправата за Законот за јавно обвинителство. По тензичниот почеток, седницата доби извесен тек, но доминираат довикувања од место, процедурални забелешки, реплики и ...

Рангелова: Сите што се дел од случаи како обвинети лица, да не зборуваат за законот за ЈО

Макфакс - 14.02.2020

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова, од собраниската говорница им се обрати на сите пратеници, а особено на своите колеги од партијата, од каде што им порача дека сите што се дел од случаи како обвинети лица, дел од предистражна или ...

Рангелова: Обвинетите и пратениците под истрага да не дискутираат за ЈО

Frontline - 14.02.2020

Сите оние кои се затекнати во случаи, обвинети, или во истражна постапка, да не учествуваат во расправа за овој закон. Денес нема да зборувам за законот бидејќи сметам дека како пратеник што е инволвиран во случај од СЈО не би требало, додека нема ...

Рангелова бара обвинетите и осомничените пратеници да не дискутираат за законот за ЈО

360 степени - 14.02.2020

Во Собранието во тек е седницата за предлог-законот за јавно обвинителство на која најголем дел од дискусијата се сведува на обвинувања помеѓу СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и независната „осумка“ за случајот „Рекет“, за работата на СЈО, за „бомбите“, но и низа ...

Рангелова: Кога ќе дојде време ќе го кажам своето мислење за Законот за Јавно обвинителство

Локално - 14.02.2020

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова смета дека пратениците кои се опфатени во случаите кои ги отвори Специјалното јавно обвинителство не требало да учествуваат во разговорите за Законот за Јавно обвинителство.

Стојановска: Ова не е европски закон, во ЕУ нема пример за вакво силување на правдата

Курир - 14.02.2020

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојановска од денешната расправа за законот за ЈО од говорницата истакна дека власта не носи европски закон затоа што во ЕУ нема вакво силување на правдата.

Собранието расправа за законот за јавно обвинителство

ММС - 14.02.2020

По повеќекратни процедурални забелешки, тензични реплики контрареплики, обвинувања и контраобвинувања за криминал, и две паузи по еден час, попладнево почна расправата по Предлог-законот за јавно обвинителство.

Рангелова: Обвинетите и пратениците под истрага да не дискутираат за Законот за Јавно обвинителство

CivilMedia - 14.02.2020

“Сите оние кои се засегнати во случаи, обвинети, дали се во истражна постапка или не да не учествуваат во расправа за овој закон”, изјави Даниела Рангелова на денешната седница во Собранието за Законот за Јавно ...

„Тргни – застани“ – продолжи седницата за Законот за Јавно обвинителство

Канал5 - 14.02.2020

Тензијата која почна синоќа во Собранието, продолжува и денеска во законодавниот дом. Со довикувања од место, процедурални забелешки и две паузи, стартуваше расправата за Законот за Јавно обвинителство.

Собраниската седница за законот за ЈО почна со расправии

Р.С.Европа - 14.02.2020

Во Собранието претпладнево продолжи седницата на чиј дневен ред е Предлог-законот за јавно обвинителство, а почетокот на продолжението помина во меѓусебно обвинување на координаторите на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за тоа кој сака или не ...

Законот за ЈО не е услов, но е важен сигнал за ЕУ

Р.С.Европа - 14.02.2020

Националниот координатор за европски прашања во Владата, Бојан Маричиќ за РСЕ вели дека одлуката за отпочнување на преговори со ЕУ не зависи од законот за ЈО, но неговото донесување би била одлична вест и сигнал дека државата може да носи тешки ...

Дури 38 пратеници пријавени за дискусија за законот за ЈО

Frontline - 14.02.2020

Дури 36 пратеници кои се јавиле за дискусија се од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Пленарната седница за законот за Јавно обвинителство изгледа и денеска ќе биде маратонска и не се знае дали и денеска законот ќе биде изгласан.

Дескоска одби да го образложи Законот за ЈО пред пратениците – ВМРО-ДПМНЕ во знак на протест побара 1 час пауза

Press24 - 14.02.2020

Министерката за правда Рената Дескоска одби да го образложи Законот за јавното обвинителство пред пратениците. Таа одговарајќи на повикот на координаторот на СДСМ пратениците од неговата партија да не дискутираат за овој закон за да се скрати ...

Неизвесно е кога ќе стигне на гласање законот за ЈО

360 степени - 14.02.2020

Почетокот на расправата за законот за ЈО во текот на денешниот ден е поизвесен отколку тоа дали ова законско решение до полноќ ќе биде ставено на гласање. Прашање е дали на собраниската седница, која требаше да почне во 11 часот, пратениците ќе ...

Дескоска: Очигледна е намерата на некои политички партии да го опструираат процесот на носење на Законот за јавно ...

Локално - 14.02.2020

Очигледна е намерата на некои политички партии да го опструираат процесот на носење на Законот за јавно обвинителство. Очигледно е дека дел од стратегијата на ВМРО-ДПМНЕ е меѓу другото триесеттина од нив да се јават за реплики на мојот говор и тоа ...

Бујар Османи повикува да се изгласаат законот за ЈО и изборниот законик

ТВ21 - 14.02.2020

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи кој во изминатите денови беше во посета на Париз, на својот профил на „Фејсбук“ повика да бидат изгласани Законот за ЈО и за изборниот законик.

Координарот на СДСМ: Ајде да го донесеме законот за ЈО и да го распуштиме парламентот (ВИДЕО)

ТВ21 - 14.02.2020

„Војна на зборови“ се случува меѓу координаторите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ во моментов во Собранието. Координаторот на СДСМ Јован Митревски на говорницата побара да биде донесен законот за ЈО.

Митревски: Нема да ни бидат расипани односите со ДУИ ако гласаат за законот за ЈО како што се договоривме

Фактор - 14.02.2020

Долго се работеше на ова законско решение за законот за јавно обвинителство, зад кое застанаа и нашите пријатели од САД и ЕУ. Пред граѓаните ветивме неселективна правда и ова е шанса тоа да го оствариме.

Собранието треба да ја продолжи седницата за законот за ЈО

Р.С.Европа - 14.02.2020

Собраниската седница за законот за Јавно обвинителство (ЈО) треба да продолжи денеска во 11 часот. Седницата почна доцна синоќа, а претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина поради, како што рече, бројката од пријавени повеќе од 30 ...

Законот за ЈО денеска пред пратениците

Макфакс - 14.02.2020

За денеска во 11 часот закажана е собраниската седница за предлог-измените во законот за јавното обвинителство. Собранието синоќа со доцнење ја почна расправата за законот, но истата беше прекината и презакажана за денеска.

Денеска во 11 часот ќе започне собраниската седница за Законот за ЈО

Нетпрес - 14.02.2020

Денеска во 11 часот ќе се одржи нова собраниска седница за предлог-законот за Јавното обвинителство. Парламентот вчера ја започна расправата за овој закон, но беше прекината и презакажана за денеска.

Законот за ЈО денеска пред пратениците

Вечер Прес - 14.02.2020

За денеска во 11 часот закажана е собраниската седница за предлог-измените во законот за јавното обвинителство. Собранието синоќа со доцнење ја почна расправата за законот, но седницата беше прекината и презакажана за ...

Листата е долга: Пријавени говорници за законот за ЈО

Република - 14.02.2020

Долга е листата на пријавени говорници за расправата за Законот за јавно обвинителство. Досега се пријавени 36 пратеници а прв треба да се обрати Антонио Милошоски, а по него министерката за правда Рената Дескоска.

Избори во април нема да има, СДСМ ќе прави мнозинство и влада без ДУИ?

Фокус - 13.02.2020

Иако се очекуваше денеска да започне крајот на сагата наречена „закон за јавно обвинителство“, вечерва се случи пресврт. ДУИ почна да наметнува нови услови за да гласа за законот, што го налути коалициониот партнер СДСМ.

Џафери ја одложи седницата за законот за ЈО

Телма - 13.02.2020

Само што почна седницата за законот за јавното обвинителство претседателот на Собранието Талат Џафери ја одложи за утре во 12 часот. На самиот почеток координаторите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ изразија повеќе забелешки за нејзиното одржување, по што ...

Пратениците за законот за ЈО ќе расправаат утре, а за в недела е закажано и распуштањето

МКД - 13.02.2020

Седницата за распуштање на Собрание е закажана за в недела во 12 часот. Вечерва почна 135-та собраниска седница за предлог-измените во законот за јавно обвинителство и се презакажа за утре во 11 часот.

Седницата за Законот за ЈО одложена за утре

Алсат-М - 13.02.2020

Иако ја отвори првата точка, за Законот за Јавно обвинителство, собранискиот спикер, Талат Џафери 135. седница на Собранието ја презакажа за утре на пладне, откако за дискусија по точката се пријавија повеќе од 30 ...

Седницата за Законот за ЈО одложена за утре во 11 часот

Press24 - 13.02.2020

Иако ја отвори првата точка, за Законот за Јавно обвинителство, собранискиот спикер, Талат Џафери 135. седница на Собранието ја презакажа за утре во 11 часот, откако за дискусија по точката се пријавија повеќе од 30 пратеници.

Седницата за законот за ЈО започна и е презакажана за утре

360 степени - 13.02.2020

По само 15 минути од почетокот на седницата на чиј дневен ред се предлог законот за ЈО и за измени на Законот за Советот на јавни обвинители, претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина и продолжението го закажа за утре во 11 часот.

Само што беше започната, собраниската седница за законот за ЈО беше прекината, продолжува утре во 11 часот

Frontline - 13.02.2020

Собраниската седница посветена на законот за јавно обвинителство, по повеќекратните закажувања и презакажувања, конечно започна во неколку минути пред 22 часот, за веднаш потоа да биде прекината.

Седницата за законот за обвинителство доцни скоро еден час

Фокус - 13.02.2020

Иако конечно седницата на чиј дневен ред е законот за јавно обвинителство беше закажана за 21 часот, се уште не е почната. Првично седницата беше закажана за 15 часот, а потоа спикерот Џафери ја презакажа за 21 ...

Пленарна седница за законот за ЈО

24 Вести - 13.02.2020

Додека се чека седницата на која треба да се изгласа законот за јавно обвинителство, на паркингот пред собранието вечерва бил оштетен автомобилот на пратеничката од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, Емилија Александрова.

Се чека почеток на собраниската седница за Предлог – законот за Јавно обвинителство

Независен - 13.02.2020

По целодневно натегање, партиски пазарења и неизвесност околу обезбедување на неопходното двотретинско мнозинство, конечно вечерва за 21 часот, беше закажана собраниската седница на која на дневен ред се Предлог-законот за Јавно обвинителство и ...

Седницата за ЈО заврши пред да почне, продолжува утре во 11 часот

Денешен - 13.02.2020

Иако во Собранието на Република Македонија денеска почна 135. собраниска седница на која пратениците ќе расправаа за Предлог-законот за Јавно обвинителство и Предлог-законот за Советот на јавни обвинители и 136 седница за разрешување на член од ...

И покрај сите уцени и закани Заев и власта не успеваат да обезбедат двотретинско мнозинство за Законот за ЈО

Република - 13.02.2020

Статусот на Фејсбук објавен од генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски собранискиот спикер го протолкува вечерва како порака од партискиот лидер Зоран Заев и ја прекина 135 седница на Собранието на која требаше да се гласа Законот за ЈО.

Седницата за законот за ЈО закажана за 21 часот

Алсат-М - 13.02.2020

Во Собранието на Република Северна Македонија вечерва во 21 часот ќе се одржи 135. собраниска седница на која пратениците ќе расправаат за предлог-законот за Јавно обвинителство и Предлог-законот за Советот на јавни обвинители, потврдија ...

Власта собра двотретинско мнозинство – Во 21 часот ќе се гласа за Законот за јавно обвинителство

Centar - 13.02.2020

Законот за Јавно обвинителство ќе биде ставен на дневен ред во македонскиот парламент, откако Талат Џафери од ДУИ во својство на претседател на Собранието реши да ја закаже 135-тата седница за во 21 часот.

Законот за ЈО во 21 часот на пленарна седница во Собранието

Press24 - 13.02.2020

Предлог Законот за Јавно обвинителство ќе влезе во Пленарната сала откако собранискиот спикер, Талат Џафери ја закажа 135-седница. На оваа седница на дневен ред има две точки, предлог законот за Јавно обвителство и предлог Законот за изменување и ...

Седницата за Законот за Јавно обвинителство закажана за во 21 часот

Локално - 13.02.2020

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја закажа седницата за Законот за Јавно обвинителство за во 21 часот. Седницата доаѓа по целодневна неизвесност, откако во 15 часот пратениците беа повикани во Законодавниот дом.

ТВ21 дознава: Седницата на која треба да се гласа Законот за ЈО продолжува во 21 часот

ТВ21 - 13.02.2020

Седницата на која треба да се гласа законот за јавно обвинителство, е закажана за 21 часот, дознава ТВ21. Седницата требаше првично да започне во 15 часот, но спикерот Талат Џафери не ја закажа бидејќи немало 80 пратеници кои би гласале за.

Седницата за законот за ЈО закажана за 21 часот

360 степени - 13.02.2020

По целодневна неизвесност , за 21 часот е закажана собраниската седница на чиј дневен ред се предлог законот за ЈО и измените на Законот за Совет на јавни обвинители. Исто така неизвесно е и дали се обезбеди потребните 80 гласа за изгласување на ...

Собраниската седница за законот за јавното обвинителство закажана за 21 часот

+инфо - 13.02.2020

Седницата за законот за јавното обвинителство ќе се оддржи вечерва во 21 часот. Ова е најновата информација која ја добиле пратениците. Официјална потврда за седницата има и од Собранието.

Собраниската седница за законот за јавното обвинителство закажана за 21 часот

Вечер Прес - 13.02.2020

Седницата за законот за јавното обвинителство ќе се оддржи вечерва во 21 часот. Ова е најновата информација која ја добиле пратениците. Официјална потврда за седницата има и од Собранието. На 135.

ДУИ ја условува поддршката за законот за ЈО со прекројување на изборната единица 6

МКД - 13.02.2020

Во Собранието денеска сѐ што се случува е по ходниците, канцелариите и во собраниското бифе. Цел ден се очекува почетокот на пленарна собраниска седница на која треба да се гласа за предлог-измените на законот за јавно обвинителство, но засега ...

Седницата за законот за јавното обвинителство закажана за 21 часот

Р.С.Европа - 13.02.2020

Собраниската седницата на која треба да се расправа за предлог-законот за јавно обвинителство и за предлог-законот за јавни обвинители ќе се одржи во 21 часот. Пртетседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа 135-седница вечерва.

Законот за ЈО условен од изборниот законик, се прекројува 6-ката

24 Вести - 13.02.2020

Прекројување на 6тата изборна единица во 5 до 12 пред распуштањето на Собранието. Според информациите од мнозинството во собранието, застојот во собрание за ЈО е поради инсистирањето на ДУИ да се прекрои 6тата изборна единица прњд да се распушти ...

Недостигаат гласови за законот за ЈО, почетокот на седницата е неизвесен

360 степени - 13.02.2020

Недостигаат гласови за донесување на законот за јавно обвинителство. Според извори од раководството на СДСМ, тоа е причината поради која се одолговлекува почетокот на собраниската седница, на која треба да почне расправата за законите за јавно ...