TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ахмети за прашањето за името: Има позитивна атмосфера меѓу страните

ТВ21 - 17.02.2018

Дека има позитивна волја од двете земји за изнаоѓање решение за спорот со името меѓу Македонија и Грција, тврди и лидерот не ДУИ, Али Ахмети. Вели дека наскоро јавноста ќе биде информирана за резултатите од преговарачкиот процес.

Ахмети за законот за јазици: Чекавме 150 години, ќе почекаме уште неколку дена

ТВ21 - 17.02.2018

„Чекавме 150 години, ќе почекаме уште неколку дена“. Со овие зборови лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ја уверува јавноста дека во прашање се денови пред да завршат собраниските процедури за законот за албанскиот јазик. „Тоа е прашање на време.

Ахмети на прославата за Косово во Скопје: Сме чекале 150 години, ќе почекаме уште неколку дена за законот за јазиците

МКД - 17.02.2018

За мене законот за јазиците е веќе усвоен и покрај ветото на претседателот Ѓорге Иванов. Сме чекале 150 години, ќе почекаме уште неколку дена, рече Али Ахмети, претседателот на ДУИ на свечена академија по повод десетгодишнината од независноста на ...

Ахмети: Сме чекале 150 години, ќе почекаме уште малку за Законот за јазиците

24 Вести - 17.02.2018

Да се организира прослава за независноста на Косово во Македонија е морална и национална одговорност, смета лидерот на интегративците. Десетгодишниот јубилеј Али Ахмети го организирал во Скопје како благодарност, оти Косово им дало образование на ...

ДУИ ја прослави независноста на Косово

Телма - 17.02.2018

Свечена атмосфера надополнета со звуци на класична музика. На централно место слика од двајца команданти на УЧК Адем Јашари и Фехми Ладровци. Најубав поглед кон нив имаа лидерот на ДУИ Ахмети и амбасадорот на Косово.

Ахмети: Сме чекале 150 години, ќе почекаме уште неколку дена за Законот за јазиците

Алсат-М - 17.02.2018

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети изјави дека е прашање на време кога Законот за јазиците ќе помине на третото читање во Собранието, во верзијата што беше усвоена, а за која не беше потпишана указот од претседателот Ѓорѓе ...

(Видео) Ахмети е против референдум за името оти ќе се злоупотреби

Макфакс - 17.02.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети е против организирање референдум за името. Тој вели дека има позитивна атмосфера за решавање на деценискиот спор и прашање на денови е кога јавноста ќе ги дознае резултатите од преговорите.

(ВИДЕО) Ахмети: Јас сум против референдум за решението за името бидејќи тој може да се злоупотреби

А1 On - 17.02.2018

Не би било добро да се организира референдум за решението за името бидејќи тој може да се злоупотреби од страна на држави и организации кои не сакаат Македонија да чекори кон ЕУ и НАТО, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Али Ахмети задоволен од информираноста за текот на преговарачкиот процес

Канал5 - 17.02.2018

Лидерот на ДУИ Али Ахмети рече дека е задоволен од текот на преговорите за надминување на спорот за името со Грција и се надева на скорешно надминување на ова прашање. Ахмети и со најава за средба со претседателот на Вмро-Дпмне Христијан ...

Ахмети: Сме чекале 150 години, ќе почекаме уште неколку дена за Законот за јазиците

Стандард - 17.02.2018

Претседателот на ДУИ Али Ахмети вели дека што се однесува до него Законот за јазици веќе е усвоен и покрај ветото на претседателот Ѓорге Иванов. – Сме чекале 150 години, ќе почекаме уште неколку дена, рече Ахмети на свечена академија по повод ...

Ахмети: Чекавме 150 години, ќе почекаме уште некој ден за законот за јазиците

Фокус - 17.02.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека за него законот за јазици веќе е усвоен и покрај ветото на претседателот Ѓорге Иванов, туку, според него, е потребно уште некое време за негова конечност.

Ахмети повтори дека е против референдум за името, оти ќе се злоупотребил

еМагазин - 17.02.2018

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, кој денеска присуствуваше на прославата за 10 години од независноста на Косово, уште еднаш го повтори својот став и ставот на партијата за неодржување на референдум за евентуалното решение за името.

Ахмети: Законот за јазици е веќе усвоен, имам трпение за негово официјализирање

24 Вести - 17.02.2018

Лидерот на ДУИ Али Aхмети одговарајќи на новинарски прашања изјави дека смета дека Законот за јазици е веќе донесен и дека има трпение за негово официјализирање. Порачува, во интерес на државата е да се има конструктиивен пристап по ова ...

Ахмети: Што се однесува до мене, законот за јазици е усвоен

Макфакс - 17.02.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека што се однесува до него законот за јазици е усвоен и дека прашање на време е неговата конечност. „Сме чекале 150 години, ќе почекаме уште неколку дена“, рече Ахмети на свечена академија по повод 10-годишнината ...

Али Ахмети како каубоецот Џон Вејн!

Република - 17.02.2018

На социјалните мрежи се појави фотографија од лидерот на ДУИ Али Ахмети, на која се гледа дека во појасот носи пиштол. Како што стои во објаснувањето на фотографијата, која ја објавија и дел од албанските портали, Ахмети бил во неговото родно село ...

ДУИ организира свечена Академија за 10 години независно Косово

+инфо - 16.02.2018

Свечената Академија е под покровителство на лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Свечената Академија по повод десетгодишнината од независноста на Република Косово ќе се одржи утре во 12 часот во хотелот „Континентал“ во Скопје.

Ахмети за прашањето за името: Има позитивна атмосфера меѓу страните

Либертас - 17.02.2018

Дека има позитивна волја од двете земји за изнаоѓање решение за спорот со името меѓу Македонија и Грција, тврди и лидерот не ДУИ, Али Ахмети. Вели дека наскоро јавноста ќе биде информирана за резултатите од преговарачкиот процес.

Ахмети: Сме чекале 150 години ќе почекаме уште неколку дена за Законот за јазиците

Вечер - 17.02.2018

Да се организира прослава за независноста на Косово во Македонија е морална и национална одговорност, смета лидерот на интегративците. Десетгодишниот јубилеј Али Ахмети го организирал во Скопје како благодарност, оти Косово им дало образование на ...

(Видео) Ахмети е против референдум за името оти ќе се злоупотреби

Вечер - 17.02.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети е против организирање референдум за името. Тој вели дека има позитивна атмосфера за решавање на деценискиот спор и прашање на денови е кога јавноста ќе ги дознае резултатите од преговорите.

Ахмети: Сме чекале 150 години, ќе почекаме уште неколку дена за Законот за јазиците...

Н.Македонија - 17.02.2018

Ахмети: Сме чекале 150 години, ќе почекаме уште неколку дена за Законот за јазиците Претседателот на ДУИ Али Ахмети вели дека што се однесува до него Законот за јазици веќе е усвоен и покрај ветото на претседателот Ѓорге Иванов.

Ахмети на 10. годишнината од независноста на Косово: По 150 години чекање, законот за јазици е донесен

Поглед - 17.02.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека за него законот за јазици веќе е усвоен и покрај ветото на претседателот Ѓорге Иванов, туку, според него, е потребно уште некое време за негова конечност.

За Ахмети законот за јазиците е усвоен

Р.С.Европа - 17.02.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети изјави денеска дека што се однесува до него законот за јазици е усвоен. Тој, како што јавува Макфакс, посочил дека само прашање на време е неговата конечност. „Сме чекале 150 години, ќе почекаме уште неколку дена“, рече ...

Ахмети за законот за јазици: Сме чекале 150 години, ќе почекаме уште неколку дена

+инфо - 17.02.2018

Законот за јазици заглави во Собранието, откако опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесе над 35.000 амандмани. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека што се однесува до него законот за јазици е усвоен и дека прашање на време е неговата конечност, пренесе ...

Ахмети е против референдум за името оти ќе се злоупотреби

Кајгана - 17.02.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети е против организирање референдум за името. Тој вели дека има позитивна атмосфера за решавање на деценискиот спор и прашање на денови е кога јавноста ќе ги дознае резултатите од преговорите.

Ахмети: Ќе почекаме уште некој ден за официјализирање на законот за јазици

Фактор - 17.02.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети одговарајќи на новинарски прашања изјави дека за него законот за јазици веќе е усвоен и покрај ветото на претседателот Ѓорге Иванов. „Во една прилика јас реков сме чекале 150 години, ќе почекаме уште неколку дена“.

Ахмети: Што се однесува до мене, законот за јазици е усвоен

Sky - 17.02.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека што се однесува до него законот за јазици е усвоен и дека прашање на време е неговата конечност. „Сме чекале 150 години, ќе почекаме уште неколку дена“, рече Ахмети на свечена академија по повод 10-годишнината ...

Ахмети е против референдум за името оти ќе се злоупотреби (видео)

Република - 17.02.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети е против организирање референдум за името. Тој вели дека има позитивна атмосфера за решавање на деценискиот спор и прашање на денови е кога јавноста ќе ги дознае резултатите од преговорите.

ДУИ со свечена Академија за 10 години независно Косово – Ахмети вели По 150 години чекање, законот за јазици е донесен

МК News - 17.02.2018

Свечената Академија по повод десетгодишнината од независноста на Република Косово се одржa во хотелот „Континентал“ во Скопје. Свечената Академија е под покровителство на лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Ахмети: Законот за јазици е усвоен, што се однесува до мене

А1 On - 17.02.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека што се однесува до него законот за јазици е усвоен и дека прашање на време е неговата конечност. „Сме чекале 150 години, ќе почекаме уште неколку дена“, рече Ахмети на свечена академија по повод 10-годишнината ...

(Видео) Ахмети е против референдум за името оти ќе се злоупотреби

Тера - 17.02.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети е против организирање референдум за името. Тој вели дека има позитивна атмосфера за решавање на деценискиот спор и прашање на денови е кога јавноста ќе ги дознае резултатите од преговорите.

Ахмети: Законот за јазици е веќе усвоен, чекавме 150 години, ќе почекаме уште неколку дена

Курир - 17.02.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека за него Законот за јазици веќе е усвоен и покрај ветото на претседателот Ѓорге Иванов, и според него е потребно уште некое време за негова конечност. -Сме чекале 150 години, ќе почекаме уште неколку дена – рече ...

За Али Ахмети, законот за јазици веќе е усвоен

Нова ТВ - 17.02.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека што се однесува до него законот за јазици е усвоен и дека прашање на време е неговата конечност, пренесе Макфакс . „Сме чекале 150 години, ќе почекаме уште неколку дена“, рече Ахмети на свечена академија по ...

Ахмети е против референдум за името оти ќе се злоупотреби

Слободен Печат - 17.02.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети е против организирање референдум за името. Тој вели дека има позитивна атмосфера за решавање на деценискиот спор и прашање на денови е кога јавноста ќе ги дознае резултатите од преговорите.

Ахмети: Чекавме 150 години, ќе почекаме уште некој ден за законот за јазиците

Локално - 17.02.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека за него законот за јазици веќе е усвоен и покрај ветото на претседателот Ѓорге Иванов, туку, според него, е потребно уште некое време за негова конечност.

Ахмети: Што се однесува до мене, законот за јазици е усвоен

Точка - 17.02.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека што се однесува до него законот за јазици е усвоен и дека прашање на време е неговата конечност. „Сме чекале 150 години, ќе почекаме уште неколку дена“, рече Ахмети на свечена академија по повод 10-годишнината ...

(Видео) Ахмети е против референдум за името оти ќе се злоупотреби

Sky - 17.02.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети е против организирање референдум за името. Тој вели дека има позитивна атмосфера за решавање на деценискиот спор и прашање на денови е кога јавноста ќе ги дознае резултатите од преговорите.

Ахмети: Сме чекале 150 години, ќе почекаме уште неколку дена за Законот за јазици

Нетпрес - 17.02.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека што се однесува до него законот за јазици е усвоен и дека прашање на време е неговата конечност, пренесе Макфакс. „Сме чекале 150 години, ќе почекаме уште неколку дена“, рече Ахмети на свечена академија по повод ...

Ахмети за законот за јазици: Сме чекале 150 години, ќе почекаме уште неколку дена

Либертас - 17.02.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека што се однесува до него законот за јазици е усвоен и дека прашање на време е неговата конечност, пренесе Макфакс . „Сме чекале 150 години, ќе почекаме уште неколку дена“, рече Ахмети на свечена академија по ...