TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали дадоа резултат или не? „Мерките против загадувањето за замачкување очи“

ТВ21 - 23.01.2019

Мерките против загадувањето, како што се бесплатниот превоз или поскапувањето на паркингот, траеја два дена. Но колку влијаеја на прочистувањето на воздухот? Иако денеска мерните станици покажуваат почист воздух, Жаклина Анастасова од Движење за ...

Прилепчани бараат решение, партиите водат битка кој е виновен за загадениот воздух

Сител - 23.01.2019

Наместо превземање итни и конкретни мерки за огромното загадување на воздухот во Прилеп, граѓаните и овој пат се само сведоци на партиски препукувања и докажувања во чие време воздухот бил позагаден.

Струмица најзагадена - еве колку ПМ честички има

Фактор - 23.01.2019

Тетово, Струмица и делови од Скопје вечерва се високо загадени. Ова го покажуваат податоците на Министерството за животна средина. Во Тетово се измерени 71 ПМ на 100 микограми, а во Струмица 73 ПМ.

Како загадувањето влијае врз здравјето?

Тера - 23.01.2019

И денеска воздухот во Битола загаден, така покажаа мерните станици на Министерството за животна средина. Според мерната станица Битола 2 која е поставена во центарот на градот во 11 часот е регистрирано многу високо загадување со ПМ 2,5 честичките.

Во Тетово претставени иновативни решенија за намалување на аерозагадувањето

Вечер - 23.01.2019

Пет иновативни проекти за намалување на загадувањето на воздухот беа промовирани денеска од страна на Фондот за иновации и технолошки развој на Научно технолошкиот парк при Универзитетот на југоисточна Европа во Тетово.

Владата за мерки против загадувањето ќе потроши 2 милиони евра, додека за лубриканти, луксузен мебел, месо, кафе и ...

Курир - 23.01.2019

Граѓаните во Македонија се гушат во смог. Додека мерните станици покажуваат алармантни вредности на штетните ПМ честички во воздухот, надлежните активираат краткотрочни мерки кои воопшто не се покажуваат дека има било какво подобрување.

Попов: Јани Макрадули и нивните соработници не се грижат за здравјето на граѓаните

Курир - 23.01.2019

Интегрален текст од прес-конференцијата на Сергеј Попов од ВМРО-ДПМНЕ Почитувани Зоран Заев, Петре Шилегов, Јани Макрадули и нивните соработници не се грижат за здравјето на граѓаните. Би сакала да напоменам дека илјадници граѓани се директна жртва ...

Презентација на одобрени проекти од „О2 Предизвик“-Тетово

Фактор - 23.01.2019

Во Технолошкиот парк во Тетово, денеска беа презентирани досегашните резултати од спроведувањето на проектите избрани во рамките на Јавниот повик за финансирање на проекти за намалување на загадувањето на воздухот во урбаните средини во Република ...

Квалитетот на амбиенталниот воздух ќе се мери и во Гевгелија

Сител - 23.01.2019

Градоначалникот на Гевгелија, Сашо Поцков најави дека градот наскоро ќе добие мерна станица со која во секој момент би се добивале валидни информации за тоа каков воздух дишат гевгеличани.

И загадениот воздух во Скопје стана тема за изложба

Н.Македонија - 23.01.2019

Овие денови кога Скопје се задушува во загаден воздух, а сѐ поголем број граѓани со маски за дишење се движат по неговите улици, во неговото Дебар Маало, во галеријата „Акантус“ една изложба насловена „Селебрајт лајф/емоции за еден град“ – изложба ...

Старите автобуси на ЈСП и денеска загадуваа, ама бесплатно

24 Вести - 22.01.2019

Кратко траеше бесплатниот јавен превоз во Скопје. Откако дождот малку го расчисти воздухот, Градот ги стопираше интервентните мерки против заерозагадувањето. Па така, ако утрово сте заминале некаде со бесплатен автобус, за назад до дома, вечерва, ќе ...

Дали дадоа резултат или не? „Мерките против загадувањето за замачкување очи“

4NEWS - 23.01.2019

Мерките против загадувањето, како што се бесплатниот превоз или поскапувањето на паркингот, траеја два дена. Но колку влијаеја на прочистувањето на воздухот? Иако денеска мерните станици покажуваат почист воздух, Жаклина Анастасова од Движење за ...

Укинати вонредните мерки за заштита од аерозагадувањето - ЈСП повторно наплаќа билети, а почнува и школската година

Сител - 22.01.2019

Во 18 часот се укинуваат мерките поради екстремното загадување. Од утре ризичните категории граѓани се враќаат на работа а за учениците почнува второто полугодие. Заврши зимскиот распуст кој беше пролонгиран два дена поради екстремното загадување.

Последниците допрва ќе ги чувствуваме: Загадениот воздух – една од причините за малигни заболувања

ТВ21 - 22.01.2019

Загадениот воздух може да влијае на порано созревање на постелката кај трудниците според повеќе испитувања. Најризично е првото тромесечие кога се оформуваат органите на бебето. Трудницата и воопшто да не пуши цигари, со аерозагадувањето како да ...

Завршуваат итните мерки за загадувањето

Алфа - 22.01.2019

Денеска се укинуваат итните вонредни мерки кои Град Скопје ги воведе пред два дена заради огромното аерозагадување. Од градот велат итните мерки ќе бидат укинати денеска во 18 часот, а пак од Владата информираа дека почнувајќи од утре, 23 јануари, ...

МОДОМ: Град Скопје да продолжи со итните мерки и бесплатниот автобуски превоз!

ТВ21 - 22.01.2019

Младинската организација на ДОМ – МОДОМ бара од Град Скопје да ги продолжи итните мерки против загадувањето, односно да остане во сила бесплатниот јавен градски превоз. „Младинската организација на ДОМ – МОДОМ смета дека во денови кога неколку ...

Загадувањето на воздухот ги прави луѓето несреќни

Кајгана - 22.01.2019

Загадувањето ан воздухот освен што се одразува лошо на физичкото здравје на луѓето, исто така има негативно влијание на душевната состојба на луѓето, покажа едно најново истражување. Истражувачите на универзитетот МИТ и Универзитетот на Пекинг ...

Прекинува бесплатниот јавен превоз во Скопје

Независен - 22.01.2019

Одлуката за бесплатно користење на јавниот превоз прекинува да важи денеска, 22.01.2019 година од 18 часот, информираат од Јавното сообраќајно претпријатие од Скопје. „Одлуката ја донесе Град Скопје, согласно добиените информации од Министерството ...

Дали денеска скопјани куртулија од загадување?

Фактор - 22.01.2019

За разлика од претходните денови, кога Скопје беше во топ 10 најзагадени градови во светот, денеска е 12 на air visual. Тетово и Кичево вечерва се многу високо загадени, покажуваат податоците на Министерството за животна средина.

„Луѓе возете се уште некој саат, кога ќе се симнете од автобус вдишете со полни гради, чист воздух“

Скопје инфо - 22.01.2019

Градот Скопје ги известува граѓаните дека денеска од 18 часот се укинуваат вонредните мерки меѓу кои e и бесплатниот јавен превоз, како и интервентните препораки за намалување на загадувањето на воздухот што беа воведени на 20 јануари 2019 година, ...

Во 18 часот се укинува бесплатниот јавен превоз во Скопје

Макфакс - 22.01.2019

Во 18 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје поради намалување на загаденоста во градот, соопштија од Град Скопје. И Владата претходно соопшти дека од утре ќе ги укине препораките за граѓаните поради намалување на прагот на штетните ...

Денови на опасно дишење

Н.Македонија - 22.01.2019

Неколку македонски града (Скопје, Тетово, Битола, Прилеп, Струмица) деновиве се најдоа на врвот на ранг-листата на најзагадени градови во светот. Оваа состојба со фаталното загадување на воздухот не е од вчера, туку се повторува со години и влијае ...

Бесплатниот автобуски превоз се укинува денеска од 18 часот

Вечер - 22.01.2019

Интервентните мерки што во неделата напладне ги воведе Град Скопје, денеска попладне ќе престанат да важат. Како што најави градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов бесплатниот автобуски превоз за скопјани ќе биде укинат најверојатно околу 18 ...

Алармантно! Дури 15 дена во јануари гостиварци дишеле смог – границата е 35 дена годишно

Gostivarpress.mk - 22.01.2019

Загрижувачки податоци за загадувањето на воздухот во Гостивар. Скоро цел јануари гостиварци дишат смог. Мерната станица покажува високи вредности на штетни ПМ10 честички, а ништо подобар не е ниту индексот на квалитет на воздухот.

Денес без училиште и со лимитирано работно време

Независен - 22.01.2019

Печење на очите, често кивање, отежнато дишење, гребење на грлото се дел од симптомите што ги почувствувале граѓаните изминативе денови кога аерозагадувањето досигна и над осум пати повисоки вредности од максимално дозволените.

Тридневниот рекорд на бесплатен јавен превоз завршува

Фактор - 22.01.2019

Тридневниот бесплатен јавен превоз за граѓаните на Скопје завршува утре со престанувањето на важење на мерките и препораките за заштита од загадувањето што ги воведе завчера Владата. Истите од утре престануваат да важат бидејќи концентрациите на ...

ЈСП во возен ред пушти стари автобуси од пред 20 години, а се фалат дека прогласија мерки против загаденоста

Курир - 22.01.2019

Додека граѓаните се гушат во енормно загадениот воздух, власта несериозно се однесува кон граѓаните. Иако локалната власт како една од мерките против загаденоста ја наговести бесплатно користење на јавен превоз, денеска од ЈСП наместо да пуштат нови ...

Промовирани пет проекти за намалување на загадувањето на воздухот

Мета - 23.01.2019

Фондот за иновации и технолошки развој промовираше пет иновативни проекти, со цел намалување на загадувањето на воздухот, денеска во при Штуловиот универзитет во Тетово. Се работи за методи, кои се во рамките на О2 Предизвик – јавен повик за ...

Превозот во автобусите и денеска е бесплатен

Република - 22.01.2019

Автобускиот превоз во Скопје и денеска е бесплатен поради високото загадување на воздухот. соопшти ЈСП. Од таму ги повикуваат граѓаните да пријават доколку во некој од автобусите е вклучено апаратчето за наплата. , велат од ЈСП.

Загадениот воздух го зголемува ризикот од мозочен удар

Скопје1 - 22.01.2019

Загадениот воздух го зголемува ризикот од мозочен удар. Потврдено е дека предизвикува промени во мозокот, проблеми во учењето и паметењето, дури и депресија. Им штети на бремените жени и фетусите. Го зголемува ризикот од срцев удар.

Каква штета му прави смогот на организмот?

Курир - 22.01.2019

Индексот на квалитет на воздухот (AQI) покажува колку е воздухот (не)чист. Во деновите кога воздухот е најзагаден обично се препорачува граѓаните да остануваат во своите домови и да не се изложуваат на нечистиот воздух.

Превозот и денеска е бесплатен, граѓаните може да пријават ако има вклучен апарат за наплата

Макфакс - 22.01.2019

Автобускиот превоз во Скопје и денеска е бесплатен поради загадувањето на воздухот. „Одлуката, која е дел од мерките за намалување на загадувањето на воздухот и е на сила од 12 часот од неделата, 20 јануари, ќе важи сè до моментот на намалување на ...

Отровен воздух – невидлив убиец во ЕУ

+инфо - 22.01.2019

Што се однесува до ЕУ и напорите за справување со прекуграничните еколошки проблеми, најчесто е актуелно повикувањето на т.н. минимална регулатива, односно дека секоја ЕУ-членка може да има уште повисоки критериуми за сопствената животна средина, но ...

Нови бизнис модели за греење против загадувањето

Женски магазин - 22.01.2019

Загадувањето на воздухот во Скопје и во остатокот од Македонија е проблем со кој се соочуваме секоја година како лоша реприза. Секоја година се креира план со мерки против загадувањето кои се чини дека се забораваат со првото дување на ветар или пак ...

Автобусите полупразни, паркинзите полни: Скопјани кога седнуваат зад волан забораваат на загадениот воздух

Скопје инфо - 22.01.2019

Град Скопје вчера ги активираше мерките за намалување на загадувањето на воздухот, откако два дена по ред концентрацијата на ПМ10 честичките во воздухот беше над дозволеното ниво и тоа измерено на најмалку две мерни станици во главниот град.

Истражување на универзитетите на САД и Кина: Колку повеќе е загаден воздухот, толку понесреќни се луѓето

Фактор - 22.01.2019

Обратнопропорционален е односот помеѓу квалитетот на воздухот и расположението на луѓето, односно повисоките нивоа на загадување на воздухот се поврзани со намаленото ниво на среќа за жителите во истото место на живеење, според новото ...

(ВИДЕО) Попов: Илјадници граѓани се директна жртва на големото загадување на воздухот

А1 On - 23.01.2019

„Зоран Заев, Петре Шилегов, Јани Макрадули и нивните соработници не се грижат за здравјето на граѓаните. Би сакала да напоменам дека илјадници граѓани се директна жртва на големото загадување на воздухот.

Градови се задушуваат во смог, ништо од ветувањето на СДСМ за чист воздух

Скопје1 - 22.01.2019

Во недостиг од идеи, главно ветување на кандидатите за градоначалници на СДСМ пред локалните избори беше чистиот воздух, но без никакви конкретни мерки како би дошло токму до тој почист воздух.

Ќе има ли ефект од мерките против загадувањето, граѓаните со поделени ставови

Сител - 21.01.2019

Паркинзите иако двојно поскапи денеска беа преполни. Граѓаните бараа место повеќе и тоа токму во центарот на градот. ПМ честичките и натаму ги надминуваат дозволените граници но се помалки присутни во воздухот од вчера.

Mакедонски компании во Тетово презентираа проекти за намалување на загадувањето на воздухот

Макфакс - 23.01.2019

Во Технолошкиот парк во Тетово, денеска беа презентирани досегашните резултати од спроведувањето на проектите избрани во рамките на Јавниот повик за финансирање на проекти за намалување на загадувањето на воздухот во урбаните средини во Република ...

Автобусите на ЈСП возат празни: За кого мерките против загадениот воздух

еМагазин - 22.01.2019

Автобусите на ЈСП и денеска возеа полупразни, иако се уште важат мерките против загадениот воздух. Реакција има и од граѓаните кои негодуваат што едни даваат свој придонес во борбата против загадувањето, а другите не излегуваат од своите автомбили.

Пред да дојдат на власт ветуваа почист воздух, на власт не мрднуваат со прст- Градоначалниците на СДСМ ги заборавија ...

Курир - 21.01.2019

Скопје со денови се гуши, додека владата предводена од СДСМ, министрите и градоначалниците никако да преземат нешто за намалување на загаденоста. И додека во минатото ветуваа брда и планини, министрите и градоначалниците од СДСМ заборавија дека ...

Не може сам: Макрадули ги повика граѓаните да му помогнат во борбата со загадувањето

Република - 21.01.2019

Заменик-министерот за животна средина, Јани Макрадули ги повикува граѓаните на мобилизација за справување со загадениот воздух. Според него, кога нашата државата ќе влезе во ЕУ и НАТО најголем приоритет ќе треба да биде решавање на овој проблем.

Квалитетот на амбиенталниот воздух ќе се мери и во Гевгелија

MTM - 23.01.2019

Градоначалникот на Гевгелија, Сашо Поцков најави дека градот наскоро ќе добие мерна станица со која во секој момент би се добивале валидни информации за тоа каков воздух дишат гевгеличани.

Згадување од загадување

iPortal - 21.01.2019

Ви пренесуваме дел од најновата колумна на Ѕвездан Георгиевски за Призма: Еден циничен пријател, пред некој ден ми вели дека нема потреба ниту да се помируваме меѓу себе, ниту, пак, да се испоубиеме. Целата работа и онака ќе ја заврши воздухот.

(ФОТО) Власта најави бесплатен јавен превоз, ЈСП ги уклучи дел од апаратите

Скопје1 - 21.01.2019

Поради големите концентрации на ПМ10 честичките во главниот град за време на викендот, беа преземени привремени мерки со цел нивно намалување. Една од мерките беше и бесплатен јавен превоз во текот на овие денови.

Последниците допрва ќе ги чувствуваме: Загадениот воздух – една од причините за малигни заболувања

4NEWS - 22.01.2019

Загадениот воздух може да влијае на порано созревање на постелката кај трудниците според повеќе испитувања. Најризично е првото тромесечие кога се оформуваат органите на бебето. Трудницата и воопшто да не пуши цигари, со аерозагадувањето како да ...

МОДОМ: Град Скопје да продолжи со итните мерки и бесплатниот автобуски превоз

Макфакс - 22.01.2019

Младинската организација на ДОМ – МОДОМ смета дека во денови кога неколку градови во Македонија се наоѓаат на првото место по аерозагадување во светот, бесплатниот автобуски превоз мора да продолжи и во наредните денови.

ЈСП- Скопје со најнова информација за граѓаните

Курир - 22.01.2019

Сакаме да ја информираме јавноста дека одлуката за бесплатно користење на јавниот превоз прекинува да важи денеска, 22.01.2019 година од 18 часот, информираат од ЈСП-Скопје. -Одлуката ја донесе Град Скопје, согласно добиените информации од ...

Град Скопје ги укина мерките донесени поради загадувањето: Автобусот бесплатен само до денес до 18 часот

Курир - 22.01.2019

По добиените информации од Министерството за животна средина и просторно планирање дека среднодневните концентрации на ПМ10 честички во воздухот се под дефинираниот праг на алармирање од 200 µг/м3 и епизодата со зголемено загадување во текот на два ...