TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кинезите ја покажаа внатрешноста на својата нова вселенска станица (ВИДЕО)

МКД - 19.06.2021

Кинеските астронаути стигнаа вчера на својата нова вселенска станица во орбитата на Земјата и со тоа потврдија дека Кина станува нова вселенска сила. Леталото Шенжу 12 беше лансирано во четвртокот кон модулот на вселенската станица Тианхе од ...

Пристигнаа првите астронаути во кинеската вселенска станица

Кајгана - 19.06.2021

Кинеските астронаути пристигнаа на новата станица во орбитата на Земјата со што уште еднаш потврдија дека Кина стана нова вселенска сила. Леталото со три астронаути пристигна на новата вселенска станица седум часа по лансирањето.

Турција планира мисија на Месечината

Кумановски м. - 19.06.2021

Турција има намера да испрати ровер на Месечината до крајот на оваа деценија и да испрати една ракета на Земјиниот сателит – веќе во 2023 година. Се повеќе земји се приклучуваат на вселенската трка, а Турција во февруари откри детали за својата ...

Кинезите објавија снимка од внатрешноста на нивната нова вселенска станица (ВИДЕО)

Канал5 - 18.06.2021

Кинеските астронаути вчера пристигнаа на нивната нова станица во орбитата на Земјата, уште еднаш потврдувајќи дека Кина станува нова вселенска сила. Вселенското летало Шенжу 12 беше лансирано вчера според модулот на вселенската станица Тијанхе од ...

ВИДЕО/Кинезите стигнаа на својата нова вселенска станица, погледнете како изгледа

Вечер Прес - 19.06.2021

Вселенското летало Шенжу 12 беше лансирано вчера според модулот на вселенската станица Тијанхе од центарот за лансирање Џикуан во северозападна провинција Гансу, а на вселенската станица слета околу седум часа подоцна.

Вака изгледа кинеската вселенска станица: Тројцата астронаути пристигнаа по 7 часа пат (ВИДЕО)

Кумановски м. - 19.06.2021

Кинеските астронаути пристигнаа на нивната нова станица во орбитата на Земјата, со што потврдија дека Кина станува нова вселенска сила. Вселенското летало „Шенжу 12“ беше лансирано во четвртокот според модулот на вселенската станица Тијанхе од ...

Турција планира да стане вселенска сила и во рок од пет години да прати летало на Месечината

Канал5 - 18.06.2021

Турција има намера да испрати ровер на Месечината до крајот на оваа деценија користејќи домашен ракетен мотор, кој треба да се тестира во 2023 година на пробен лет кон Месечината. Претседателот на Турската вселенска агенција (ТУА) Сердар Хусеин ...

Астронаутите стигнаа во вселената: Кина успешно чекори кон амбициозен проект (ВИДЕО)

Кумановски м. - 18.06.2021

Кинески вселенски брод со тројца астронаути денес се спои со нова вселенска станица, што е голем чекор напред во амбициозната вселенска програма на Кина. Бродот „Шенжу-12“ се спои со модулот „Тијанхе“ околу шест часа по лансирањето од вселенскиот ...