TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Коронавирус во регионот: Во Грција потврден првиот случај, во другите земји само сомнителни случаи

360 степени - 26.02.2020

Во Грција е потврден првиот позитивен случај на коронавирус. Се работи за 38-годишна Гркинка од Солун која неодамна патувала во Италија. Се прават проверки на сите со кои таа била во контакт и сите ќе бидат ставени под надзор.

Судбината на Евровизија на „стаклени нозе“: Можно е да се откаже поради коронавирус!

Слободен Печат - 26.02.2020

Овогодинешната Евровизија треба да биде одржана од 12 до 16 мај во Ротердам, откако минатата година претставникот на Холандија ја однесе победата. Меѓутоа, сепак се поставува прашањето дали овој престижен музички фестивал воопшто ќе биде одржан ...

АНКЕТА: Македонците не се плашат од коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен Печат - 26.02.2020

Коронавирусот, од кој утринава беа забележани 2.763 смртни случаи, а заразени се 80.790 лица, зема голем замав низ целиот свет. Државите се подготвуваат за заштита од евентуална пандемија. Вирусот деновиве почна да с ешири во Европа.

Мечот Интер – Лудогорец е забранет и за новинари

Екипа - 26.02.2020

Натпреварот меѓу Интер и Лудогорец од Лигата на Европа ќе се игра пред празни трибини, но денеска беше обелоденето дека влезот на стадионот „Џузепе Меаца“ ќе биде забранет и за новинарите што сакаа да известуваат за овој меч.

Најбогатите за еден ден загубија 120 милијарди евра

Локално - 26.02.2020

Петстотина најбогати луѓе на свет изгубија во еден ден вкупно 139 милијарди долари (повеќе од 120 милијарди евра), а берзата се „закочи“ поради стравувањата дека ширењето на коронавирус ќе ја загрози глобалната економија.

Прв случај на коронавирус во Солун

МКД - 26.02.2020

Грчките власти денеска потврдија дека се појавил првиот случај на коронавирус во земјата. Портпаролот на грчкото Министерство за здравство изјави дека пациентот, 38-годишна жена, која неодамна патувала во северна Италија, се наоѓа во солунската ...

38-годишна жена е прв случај на коронавирус во Грција

Телма - 26.02.2020

Позитивни се резултатите на коронавирус од примерокот на 38-годишна жена во Солун, со што е и потврден првиот случај на Ковид-19 во Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Жената неодамна патувала во Италија, а е во добра здравствена состојба, ...

Снимањето на „Невозможна мисија 7“ во Италија одложено поради коронавирусот

Макфакс - 26.02.2020

Коронавирусот во Италија го спречи снимањето на седмото продолжение на блокбастерот „Невозможна мисија“. Продукцијата на најновиот филм Mission Impossible , повторно со Том Круз во главната улога, е запрена во Италија по избувнувањето на ...

Во Солун потврден прв случај на коронавирус

Сакам да кажам - 26.02.2020

Грција денеска го потврди првиот случај на коронавирус. Здравствените власти на Грција објавија дека тој е регистриран во Солун и дека станува збор за 38-годишна жена која неодамна патувала во северна Италија.

(Видео) Бебе кое има само 17 дена излечено од коронавирус

Макфакс - 26.02.2020

17-дневно бебе од Вухан, на кое му беше дијагностицирана инфекција со коронавирус КОВИД-19 веднаш по неговото раѓање, се опоравило без лекување и е отпуштено од болницата во Вухан. Според кинеските медиуми, девојчето е најмладиот пациент кој се ...

Втора жртва на Ковид-19 во Франција

Слободен Печат - 26.02.2020

Починал 60-годишен Французин, кој доцна синоќа во многу сериозна состојба бил прегледан во болница во Париз. Во Франција почина уште едно лице заразено со новиот коронавирус, соопштија локалните власти.

Регионалниот центар за гранични работи Исток и делчевскиот Здравствен дом со зајакнати мерки ја следат ситуацијата со ...

ММС - 26.02.2020

Делчевскиот здравствен дом со внимание ги следи препораките за ситуацијата со Корона вирусот и мерките на претпазливост кои налагаат одредени дејствија согласно последниот состанок на Владата.

Грција потврди прв случај на коронавирус, заболена жена во Солун

Р.С.Европа - 26.02.2020

Грчкото министерство за здравство денеска потврди прв случај на коронавирус во Солун. Како што јавува грчката агенција АНА-МПА се работи за 38 годишна жена која неодамна патувала во Италија.

Потврден првиот случај на корона вирус во Грција

Фокус - 26.02.2020

Позитивни се резултатите на корона вирус од примерокот на 38-годишна жена во Солун. Тоа е и првиот потврден случај на Ковид-19 во Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Жената неодамна патувала во ...

И братот близнак на првиот со коронавирус од Хрватска е заразен!

Фокус - 26.02.2020

Братот близнак на првиот човек заразен со коронавирус од Хрватска, исто така е позитивен на вирусот – јавуваат хрватските медиуми. Ова е втор случај на коронавирус во Хрватска, а според информациите од тамошното Министерство за здравство, двајцата ...

Можат ли миленичињата да се заразат со коронавирус и што можеме ние да направиме?

Локално - 26.02.2020

Коронавирусот, како што веќе ни е познато, може да ги нападне и домашните и дивите животни. Ако веќе имате домашно милениче, сигурно сте загрижени и за тоа дали е изложено на ризик од коронавирус, но и се прашувате како можете да го заштитите.

Во Грција потврден прв случај на коронавирус

Centar - 26.02.2020

Прв случај на новиот коронавирус е потврден денеска во Солун, во соседна Грција, соопшти грчкото Министерство за здравство. Станува збор за 38-годишна државјанка на Грција која допатувала од Италија, изјави претставникот на грчкото министерство, ...

Во Грција потврден прв случај на коронавирус

Макфакс - 26.02.2020

Прв случај на новиот коронавирус е потврден денеска во соседна Грција, соопшти грчкото Министерство за здравство. Станува збор за 38-годишна државјанка на Грција која допатувала од Италија, изјави претставникот на грчкото министерство, Сотирис ...

Италијанците трупаат залихи на храна додека корона вирусот се движи кон јужна Италија

Кајгана - 26.02.2020

Неколку градови и села во северниот дел на Италија се под карантин, што значи дека откажани се сите јавни настани, не работат туристичките атракции, на луѓето им е ограничено движењето и сите активности се сведени на ниво „по потреба“.

Вистини, лаги и митови за коронавирусот

Локално - 26.02.2020

Според најновите податоци, во светот се регистрирани речиси 80.000 случаи на заболени од коронавирусот. Додека ситуацијата во Кина се стабилизира, новиот бран на инфекцијата Ковид-19 го зголеми бројот на заразени во Италија, а во Хрватска беа ...

Во Италија од коронавирусот починаа 12 лица, расте бројот на заразени

ТВ21 - 26.02.2020

Расте бројката на починати како последица од коронавирусот во Италија, која што во моментов е најголемо жариште. Заразени се повеќе од 300 лица, од кои седум се малолетни. Во Австрија почина туристка од Италија, а потврден е прв случај на починат во ...

Заразени се 0.0055% од Кинезите

Окно - 26.02.2020

Кина има 1.386.000.000 жители, од нив заразени се 77.000 на 1.4 милијарди жители. Тоа е 0.0055 % од сите Кинези. „Дури“ 0.0055 отсто од сите Кинези е заразено од корона вирусот. Тоа значи дека во земјата од кадешто доаѓа врусот, 99,9945 отсто од ...

Статистика за коронавирусот што мора да ја знаете: Опасност има, но не е воопшто толку страшно

Женски магазин - 26.02.2020

Еве една статистика поврзанa со корнона вирусот. До денес, WHO објави дека има 79.300 вкупно заразени со Ковид-19. Од нив, огромно мнозинство, 77.000 се во Кина, поточно огромно мнозинство во Вухан. Вухан има население од 11 милиони.

Во Бразил забележана првата жртва на коронавирусот

Макфакс - 26.02.2020

Бразилската влада потврди дека тестовите покажале присуство на коронавирус кај 61-годишен маж кој неодамна се вратил од Италија. Тој е сместен во болница во Сао Паоло, пренесе „Ројтерс“. Досега од коронавирусот ширум светот заболеа околу 81.000 ...

И со корона вирусот во политичка битка!

Слободен Печат - 26.02.2020

Не е соодветно да се користат кризните ситуации како оваа со корона вирусот бидејќи таа е надпартиска и се однесува на безбедноста на сите граѓани во државата. Веќе се обистинуваат предвидувањата дека ова изборна битка ќе биде валкана, помалку ...

КОЈ И ОД КАДЕ ГО ДОНЕСЕ: Коронавирусот стигна во Грција

Фактор - 26.02.2020

Првиот случај на коронавирус ја зафати соседна Грција. Властите во таа земја, денеска го потврдија позитивниот резултат на 38-годишна жена во Солун. Како што пренесоа грчките медиуми, жената е во добра здравствена состојба а вирусот го закачила на ...

Ќе ја инфицира ли коронавирусот македонската економија

Р.С.Европа - 26.02.2020

Иако е се уште рано за конкретни бројки и предвидувања, дел од домашните компании веќе стравуваат дека ширењето на корона вирусот на европско тло би можело да ја погоди македонската економија.

Втор случај на коронавирусот во Хрватска, во Италија се заразени 5 малолетници

МКД - 26.02.2020

Вториот случај на заразување со коронавирусот е потврден во Хрватска, јавуваат хрватските медиуми. Заразен е братот на момчето на кое вчера му беше дијагностициран коронавирусот откако се вратил од Милано, каде што со девојката бил на натпревар на ...

Стравот како средство за политичка манипулација

Н.Македонија - 26.02.2020

Подигнатото ниво на алармирање од коронавирусот во светот, сѐ повеќе се доближува и до Македонија. Всушност, Владата веќе презема мерки за превенција, со здравствена контрола на граничните премини, како и со низа препораки и упатства.

Швајцарија поради коронавирусот затвори војници во касарна во близина на границата со Италија

Макфакс - 26.02.2020

Ширењето на коронавирусот во Европа наведе властите да преземаат необични мерки, како што е случајот во Швајцарија. Челниците на армискиот врв во кантонот Тесин, кој граничи со Италија, им наложија на војниците да не ја напуштаат касарната.

Засилена контрола за корона вирус на скопскиот аеродром

Panika.be - 26.02.2020

На социјалната мрежа твитер се појави видео од засилената контрола на скопскиот аеродром која е поставена како превенција од корона вирусот. Со ваква контрола, вирусот нема шанса. засилени контроли за корона вирус на скопскиот аеродром ...

Њујорк тајмс: Вирусот може да ги совлада слабите здравствени системи на Балканот

МКД - 26.02.2020

Појавата на вирусот на Балканот може да биде тест за слабо финансираните здравствени системи, вели Њујорк тајмс . Владата на Хрватска од петни жили се трудеше да ја истакне својата подготвеност и да зрачи смиреност.

Јапонската Џеј-лига одложена поради коронавирусот

Sport 1 - 26.02.2020

Епидемијата од Коронавирусот сериозно влијае на сите делови од животот па така и на спортот. Во Италија ќе се играат фудбалски натпревари пред празни трибина, а во Јапонија лигата е целосно одложена.

Коронавирусот се рашири во 30 земји во светот

Макфакс - 26.02.2020

Досега 30 земји воведоа итни мерки или зголемени мерки на претпазливост за коронавируси, при што првите случаи се пријавени во Латинска Америка, Бразил, додека во Алжир еден италијански државјанин е ставен во изолација, пренесуваат агенциите.

Бројот на починати од коронавирус во Иран достигна 19, заразени се 139 лица

24Инфо - 26.02.2020

Иранските власти соопштија дека во последните 24 часа уште четири лица починале од коронавирусот, а исто така регистрирани се уште 44 нови случаи на заразата. Со тоа вкупниот број на починати во Иран достигна 19 лица, а 139 се заболени.

За сега нема случаи на новиот коронавирус во Турција

А1 On - 26.02.2020

Министерот за здравство на Турција Фахретин Коџа информира дека во Турција досега нема потврдени случаи на новиот коронавирус, но според него, не мора да значи дека никогаш нема да има, јави агенцијата Анадолија.

Уште едно лице почина од коронавирус во Франција

Макфакс - 26.02.2020

Уште едно лице заразено со коронавирус почина во Франција, соопштија властите. Станува збор за 60-годишен Французин, кој беше прегледан во болница во Париз доцна синоќа во многу сериозна состојба.

Се повеќе земји јавуваат за коронавирус на нивна територија

Р.С.Европа - 26.02.2020

Повеќе од 30 земји во светот соопштија дека на нивните територии има потврдени случаи на коронавирус. Најголемиот број се во Кина, од каде што и почна ова заболување, а голем број заразени имаат и Јапонија, Јужна Кореја, Италија и Иран.

Во Австрија починала Италијанка – сомнеж дека се работи за коронавирус

А1 On - 26.02.2020

Синоќа во комплекс апартмани во местото Бад Клајнкирхајм во Австрија, починала 56 годишна Италијанка, за која докторите се сомневаа дека е заразена со новиот коронавирус. Како што јави дописникот на МИА, докторите од итната медицинска помош веќе ...

Двајцата заразени Хрвати биле близнаци: Нивната мајка не се чувствува добро, колегите не доаѓаат на работа

Точка - 26.02.2020

Во Хрватска се потврдени два случаи на коронавирус, а еден од пациентите бил во Италија. "24 Sata" се јавија во домот на заразените, инаку близнаци и ја побараа нивната мајка, а госпоѓата која се јавила се претставила како куќна помошничка.

Сите луѓе што се под надзор во Црна Гора се чувствуваат добро

А1 On - 26.02.2020

Сите лица кои во Црна Гора се под здравствено-санитарен надзор поради новиот коронавирус, се чувствуваат добро, информира денеска доктор Сања Меденица од Институтот за јавно здравје. Синоќа беше објавено дека во Црна Гора моментално има 184 лица под ...

Корона во Грција, прашање на денови е дали и кај нас, коментира Јоци

Скопје1 - 26.02.2020

Политикологот и ексновинар, Јорданка Ивановска-Јоци, на својот фејсбук профил прогнозира дека доколку се рашири коронавирусот, предвремените парламентарни избори кои се веќе закажани, ќе бидат одложени.

Коронавирусот го напаѓа и европскиот фудбал

Н.Македонија - 26.02.2020

Реванш-мечот од шеснаесеттинафиналето во Лига Европа (ЛЕ), Интер – Лудогорец (2-0 во првиот натпревар), утревечер ќе се одигра зад затворени врати на стадионот „Џупезе Меаца“ во Милано, поради стравувањата од ширење на коронавирусот.

Што коронавирусот му прави на организмот - експертите откриваат кои се симптомите и како да ги заштитите децата

Press24 - 26.02.2020

Коронавирусот или Ковид 19 практично ни е пред врата, засега се регистрирани околу 80.000 заболени, а забележани се повеќе од 2.600 смртни случаи. Откако вирусот завладеа во Италија, паника се создаде и на Балканот, а странските експерти ...

Швајцарија ги затвори војниците во касарните од кантонот Тесин од страв од коронавирусот

А1 On - 26.02.2020

Ширењето на коронавирусот во Европа многу влади наведе на преземање необични заштитни мерки, каква што е и онаа од Швајцарија, каде првите луѓе на воената команда во кантонот Тесин, што се граничи со Италија, на војската и наредија да не ги напушта ...

Руско-српски дезинформации за „руски спасители со лек за корона вирусот“

Мета - 26.02.2020

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно ...

Близнаци заразени со коронавирус во Хрватска

Макфакс - 26.02.2020

Двајцата заразени од коронавирус во Хрватска се близнаци. Како што пишуваат хрватските медиуми, затворена е фирмата каде што работел едниот од браќата кои имаат зимптоми на коронавирус, а неговите колеги биле замолени да не доаѓаат на работа.

Матија е првиот кој се зарази од коронавирусот во Италија - заразена и неговата бремена сопруга

Press24 - 26.02.2020

Во Италија прв кој се зарази од коронавирусот е мажот на кој му е познато само името, станува збор за 38-годишниот Матија, кој поради респираторните проблеми бил хоспитализиран на одделението на интензивна нега во Кодоња, а во моментов се наоѓа во ...

Филипче Корона наспроти Корона вирус – чудото кое ги убива белите мантили!

Република - 26.02.2020

Во услови кога Светската здравствена организација (СЗО) објави епидемија на коронавирусот, а државите ширум светот се борат да го запрат ширењето на вирусот COVID-19 се наметнува прашањето колку здравствените власти кај нас се подготвени да се ...

Паника во Динамо: Двајца соиграчи на Адеми во карантин поради коронавирусот

Gol.mk - 26.02.2020

Поради превентива од коронавирусот кој од вчера е идентивикуван и во Хрватска, двајца фудбалери на Динамо Загреб се под посебен режим и во следниот период ќе бидат во карантин. По Италија, која веќе неколку дена е во паника поради смртоносниот ...