TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НОВА ОПАСНОСТ ИЛИ ПРИРОДЕН ПРОЦЕС: Се шири нов подвид на омикрон – потврден е во над 40 земји

Panacea.mk - 27.01.2022

Уште од првиот сој на омикрон BA.1, познато е дека побрзо се шири отколку претходните соеви на коронавирусот. Сега се појави и подвид ВА.2. Со него во Велика Британија во првите десет дена на јануари се заразиле најмалку 400 лица.

Пандемијата го преполови медицинскиот кадар - поради заразата нема кој да ги лекува болните од Ковид

Сител

Петтиот бран ги полни болниците, бројот на смртни случаи повторно во пораст

Канал5

Пановски: Сојот Омикрон молскавично се шири, смртноста во Македонија далеку е прва во светот.

24 Вести

Д-р Пановски: Да беше омикрон смртоносен како делта, на овие заразени ќе имавме и до 70 смртни случаи дневно

Скопје инфо

Малите деца имаат поблаги симптоми од омикрон отколку од делта сојот: Ризикот од хоспитализација е речиси 70 проценти помал

Во Центар

Пановски: Да беше омикрон смртоносен како делта, на овие заразени ќе имавме и до 70 смртни случаи дневно

еМагазин

Локално Денешен Слободен Печат Скопје1

Лазаров: Како по список ми се реинфицираат пациенти на 11-12 месеци од прележување

ТВ21 - 26.01.2022

Во заштитата против коронавирусот, се чини дека ни вакцината, ниту прележаноста нема некакво влијание, па така секојдневно во статистиката од Министерството за здравство можеме да забележиме реинфекции на заразата.

Речиси да нема негативен во државава, сите се позитивни и сите шмркаат и кашлаат!

Вечер Прес

Доктор Лазаров: Како по список ми се реинфицираат пациенти на 11-12 месеци од прележување

еМагазин

Др.Лазаров: Како по список ми се реинфицираат пациенти на 11-12 месеци од прележување

Локално

Како по список ми се реинфицираат пациенти, се пожали д-р Ненад Лазаров

Скопје инфо

Како по список ми се реинфицираат пациенти, се пожали д-р Ненад Лазаров

Слободен Печат

По список ми се реинфицираат пациенти, вели Лазаров

Скопје1

Zoom 24Инфо

МНОГУ ТЕШКО НЕКОЈ ДА БИДЕ ЗАШТИТЕН ОД ОМИКРОН, СИТЕ ЌЕ ГО ПРЕЛЕЖИМЕ: Професорот Пановски со став- болеста полесно ...

Фактор - 26.01.2022

Микробиологот, проф. д-р Никола Пановски со став-заразата со омикрон варијантата тешко дека некој ќе ја избегне, но болеста полесно поминува кај оние кои веќе прележале ковид и кои се вакцинирале против корона вирусот.

Омикронот сите ќе го прележиме, вели Пановски

Локално

Пановски: Омикрон варијантата тешко дека некој ќе ја избегне

24Инфо

МНОГУ ТЕШКО НЕКОЈ ДА БИДЕ ЗАШТИТЕН ОД ОМИКРОН, СИТЕ ЌЕ ГО ПРЕЛЕЖИМЕ: Професорот Пановски со став- болеста полесно поминува кај прележаните и вакцинираните

Женски магазин

Д-р Пановски: Смртоноста од ковид во болниците во Македонија е далеку прва во светот

Република

Д-р Пановски: Смртоноста од ковид во болниците во Македонија е далеку прва во светот

Zoom

Пановски: Омикрон варијантата тешко дека некој ќе ја избегне

Слободен Печат

Д-р Пановски: Косово има полош здравствен систем од нас, а има помалку починати од корона

Локално - 26.01.2022

Микробиологот д-р Никола Пановски смета дека маските треба и понатаму да се носат. -Треба да останат на овие бројки. Треба да се носат во затвоени простории, во продавниците, бидејќи бројот е голем и придонесува за хоспитализации.

Пановски: Заштитени се оние што прележале делта сој и што се вакцинирани со 3-та доза

Локално

Пановски: Заштитени се оние што прележале делта сој и што се вакцинирани со 3-та доза

Курир

Пановски: Заштитени се оние што прележале делта сој и што се вакцинирани со 3-та доза

Press24

Пановски: Заштитени се оние што прележале делта сој и што се вакцинирани со трета доза

Сител

Пановски: Заштитени се оние што прележале делта сој и што се вакцинирани со трета доза

Нетпрес

Пановски: Заштитени се оние што прележале делта сој и што се вакцинирани со 3-та доза

Република

Точка Zoom +инфо Скопје1