TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сали: Немаме конкретен предлог на маса за нашите позиции во владата ако влезе Алијанса

360 степени - 08.02.2023

Министерот за здравство од редовите на Алтернатива вели дека на маса засега нема ниту предлог за тоа што би добила Алијанса за Албанците односно што договорила оваа партија со останатите владини партнери Министерството за здравство е еден од ...

Алетернатива сè уште нема конкретен предлог за нивните позиции во Владата

Канал5

Алтернатива сè уште нема конкретен предлог за нивните позиции во Владата

MakPress

Алетернатива сè уште нема конкретен предлог за нивните позиции во Владата

Опсервер

Алетернатива сè уште нема конкретен предлог за нивните позиции во Владата

24Инфо

Алетернатива сè уште нема конкретен предлог за нивните позиции во Владата

Курир

Алтернатива сè уште нема конкретен предлог за нивните позиции во Владата

Фокус

Бриф Lider Република Алсат-М Zoom Нетпрес А1 On Нова ТВ

Ковачевски со нова понуда до Гаши

Слободен Печат - 08.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски на средба која е во тек, го информира претседателот на Алтернатива Африм Гаши за преговорите со Алијанса за Албанците за влез на опозициската партија во Владата и понудата до Алтернатива да остане дел од владиното ...

Алијанса е во комбинација за позицијата на Битиќи

Локално

АА ќе добие вицепремиер и министри за правда и здравство, директори на Царина, УЈП и Финансиска полиција?

Слободен Печат

Утре АА ќе се збогува со опозицијата – Ковачевски: Немаше несогласувања за УЈП и Царина

ТВ21

Сите прашања затворени, се чека одговорот на Алтернатива

Слободен Печат

Алијанса во Влада – Кои министерства ќе ги раководат кадри на АА

Алсат-М

Кој ќе ги води УЈП и Царина сè уште не е договорено со Алијанса – Ковачевски сака да го задржи и Гаши на Илинденска бр. 2

360 степени

Вечер Прес Deutsche Welle Локално MakPress Либертас Фокус Независен Курир

АЛИЈАНСА ГИ ДОБИ ПРАВДА, ЗДРАВСТВО, ВИЦЕПРЕМИЕР, УЈП, ЦАРИНА, ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА И ТРИ ОД КАРТИ Богат плен за Таравари ...

+инфо - 07.02.2023

Ако ДУИ го одобри конечниот договор меѓу Таравари и Ковачевски, што е речиси завршена работа, Гаши нема друг избор освен да остане во Владата. Челните места во министерствата за правда и за здравство, вицепремиерско место, заменик-министри во ...

Ќе му ги даде ли Ковачевски на Таравари МЕПСО и ПИОМ со кои раковид Гаши?

24 Вести

Ковачевски и Таравари очекуваат позитивен исход, огнените ја ситнат пратеничката група на ДУИ

Сител

Таравари: Се финализира договорот за влез на Алијанса за Албанците во Владата

Р.С.Европа

Преговорите со Алијанса пред финиш, до крајот на неделата се очекува договор за влез во Владата

Канал5

Таравари се сретна со бугарскиот амбасадор Ангелов

Слободен Печат

Таравари: До утре се‘ ќе биде јасно, со Владата сме скоро синхронизирани

Gostivarpress.mk

Макфакс MTM Н.Македонија Точка Zoom 24Инфо

Таравари на средба со бугарскиот амбасадор: Како и францускиот предлог, АА ќе ги поддржи и уставните измени

360 степени - 07.02.2023

„Со амбасадорот Ангелов се договоривме за неопходноста од негување добрососедски односи помеѓу Северна Македонија и Бугарија, во европскиот дух на договорот за пријателство меѓу нашите две земји“, вели лидерот на Алијанса за Албанците во ...

До утре би се знаело дали Алијанса влегува во Владата, Таравари вели договорени се поголемиот дел од точките

360 степени

Договорени се „поголемиот дел од работите“, вели Таравари

МКД

Таравари: Договорени „поголемиот дел од работите“ за влез на АА во Владата, преговорите треба да завршат до утре

Сител

Таравари: Договорени поголем дел од работите за влез на АА во Владата, преговорите треба да завршат до утре

Бриф

Таравари: Договорени поголем дел од работите за влез на АА во Владата

Канал5

Таравари: Договорени поголем дел од работите за влез на АА во Владата, преговорите треба да завршат до утре

Опсервер

CivilMedia Frontline MakPress 24Инфо Курир Нова ТВ Кајгана Република

Ковачевски се надева дека Алтернатива ќе остане владин партнер

Слободен Печат - 07.02.2023

Разговорите кои се водата со Алијанса за Албанците имаат добар прогрес во делот на програмски определби и во делот на кадровското екипирање, изјави премиерот Димитар Ковачевски и изрази надеж на позитивен исход на разговорите и со владиниот партнер ...

Од Уставни до „само обезбедување“ мнозинство во Собрание: Ковачевски вели дека преговорите со АА течат во најдобар ред

MakPress

Со Алијанса за Албанците нема проблем околу распределбата на раководните места, според Ковачевски

Н.Македонија

Ковачевски: Разговорите за обезбедување владино мнозинство насочено кон интегрирање на државата во ЕУ

ТВ21

Ковачевски: Разговорите за обезбедување владино мнозинство насочено кон интегрирање на државата во ЕУ

4NEWS

Ковачевски: Разговорите за обезбедување владино мнозинство насочено кон интегрирање на државата во ЕУ

Бриф

Ковачевски: Разговорите за обезбедување владино мнозинство насочено кон интегрирање на државата во ЕУ

Либертас

Zoom Во Центар