TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Време е да се вмеша Бајден и да го заузда бугарскиот национализам

Независен - 22.06.2022

Пристигна балканската криза на американскиот претседател Џо Бајден. Годините на запоставување и дволичноста на Европската унија кон регионот повторно ги прогонуваат Соединетите Држави и Европа во ранлив момент.

Бугарското собрание ќе гласа за доверба на Владата на Петков

Канал5

Бугарија; Утре нов обид да заседава комисијата за надворешна политика

Алсат-М

Радев и Борисов го пофалија францускиот предлог, се очекува и билатералниот протокол, во кој Бугарија ги вметна барањата

ТВ21

„Дневник“: Кабинетот на Петков го отфрли условот на Борисов францускиот предлог прво да помине во владата, а потоа да оди во собранието

360 степени

Бугарското собрание ќе гласа за доверба на Владата, ГЕРБ даде поддршка за „францускиот предлог“

Канал5

Францускиот предлог прифатлив за Бојко Борисов: Најдоброто што може да го добие Бугарија

Алфа

Алсат-М Мак. Весник Канал5 Фактор Локално Независен ТВ21 Локално

Борисов задоволен од францискиот предлог, доби честитки и од Вархеји

Телма - 22.06.2022

На Бојко Борисов му се допаѓа францускиот предлог. Најави дека 59 – мината пратеници од ГЕРБ ќе го поддржат и ја повика владата на Кирил Петков што поскоро да го достави до Парламентот, каде е убеден дека ќе биде поддржан од мнозинството пратеници.

Вархеји ја поздрави одлуката на ГЕРБ да го поддржи „францускиот предлог"

Канал5

Вархеји смета дека „историската“ одлука на Борисов го придвижува патот кон Европа

Deutsche Welle

Вархеји му се заблагодари на Борисов за поддршката на францускиот предлог: Донесовте историска одлука

Слободен Печат

Вархеји му се заблагодари на Борисов што дава поддршка за францускиот предлог

Сакам да кажам

ДОНЕСОВТЕ ИСТОРИСКА ОДЛУКА Вархеји му заблагодари на Борисов што дава поддршка за францускиот предлог

+инфо

ГЕРБ ќе го поддржи францускиот предлог

Р.С.Европа

CivilMedia CivilMedia Либертас Макфакс Фокус Нова ТВ Република ТВ21

Нова драма во Софија- Сега ГЕРБ и Бојко Борисов поднесоа предлог за зелено светло за Македонија: Падна бугарската ...

Во Центар - 22.06.2022

ГЕРБ-СДСМ ќе предложи предлог-одлука за одобрување на преговарачката рамка со Македонија, што ќе биде гаранција дека Бугарија нема да го пропушти овој историски момент и дека бугарските национални интереси ќе бидат заштитени.

Вархеји: Благодарност до Борисов за историската одлука ГЕРБ да го прифати францускиот предлог за С Македонија

360 степени

Бугарската комисија ја одложи расправата за францускиот предлог

Независен

Борисов: ГЕРБ дава „зелено светло“ за С Македонија и Албанија

360 степени

ВИДЕО: Кукавицата и лажго Петков ќе има поддршка од 59 пратеници на ГЕРБ за францускиот предлог, најави Бојко Борисов

А1 On

Партијата на Борисов ќе го поддржи францускиот предлог за Северна Македонија

Телма

Борисов: ГЕРБ дава зелено светло за Македонија и Албанија

Слободен Печат

ТВ21 Press24 Локално Р.С.Европа Макфакс Точка +инфо Centar

Бугарија: Одложена седницата на Комисијата за надворешни работи – опозициските партии бараат за францускиот предлог ...

360 степени - 22.06.2022

Владината портпаролка Лена Бориславова рече дека Владата го отфрлила предлогот на претседателот на ГЕРБ, Бојко Борисов, Советот на министри прво да го одобри францускиот предлог за „отклучување“ на преговарачкиот процес за пристапување на Северна ...

Бориславова: Бугарија ја поддржува европската иднина на Македонија и Албанија

Канал5

Бориславова за МИА: Бугарија ја поддржува европската иднина на Северна Македонија и Албанија

Сител

Бориславова за МИА: Бугарија ја поддржува европската иднина на Северна Македонија и Албанија

Либертас

Бориславова: Владата ќе процени дали со францускиот предлог се заштитени интересите на Софија

MakPress

Бориславова за МИА: Бугарија ја поддржува европската иднина на Северна Македонија и Албанија

Бриф

Бориславова: Бугарија ја поддржува европската иднина на Северна Македонија и Албанија

Frontline

ТВ21 24Инфо Опсервер Press24 Бизнис Вести +инфо Lider Во Центар

Одложена седницата на Комисија за надворешни работи на бугарското Собрание посветена на „францускиот предлог“

Сител - 22.06.2022

Членовите во Комисија за надворешни работи на бугарското Народно собрание денеска ја одложија седницата на која требаше да биде разгледан предлогот на француското претседателство со ЕУ за решавање на спорот меѓу Бугарија и Северна Македонија, јави ...

Одложена седницата на Комисија за надворешни работи бугарското Собрание посветена на „францускиот предлог“

Либертас

Одложена седницата на Комисија за надворешни работи бугарското Собрание посветена на „францускиот предлог“

Бриф

Комисија за надворешни работи на Бугарија ја одложи седницата за „францускиот предлог“

MakPress

ЗАХАРИЕВА КАЖА „СТОП“ Одложена е седницата во бугарското Собрание за францускиот предлог

+инфо

ЗАХАРИЕВА КАЖА „СТОП“ Одложена е седницата во бугарското Собрание за францускиот предлог

Курир

Одложена седницата на Комисија за надворешни работи бугарското Собрание посветена на „францускиот предлог“

Во Центар

Фокус Р.С.Европа Press24 еМагазин Zoom CivilMedia Вечер Прес Нова ТВ

Бучковски: Борисов демонстрира лидерство и пријателство кон Македонија

Локално - 22.06.2022

Бојко Борисов денеска демонстрираше лидерство и пријателство кон Македонија, смета поранешниот македонски премиер и поранешен специјален претставник на Владата за Бугарија, Владо Бучковски по повод одлуката на Борисов неговата партија во Бугарското ...

Бучковски за БГНЕС: Борисов демонстрира лидерство и пријателство кон Македонија

Zoom

Бучковски за БГНЕС: Борисов демонстрира лидерство и пријателство кон Македонија

Република

БОЈКО ЌЕ ЈА ВРАТИ ДОВЕРБАТА Бучковски се воодушевил од Борисов

+инфо

Бучковски: Борисов демонстрира лидерство и пријателство кон Македонија

Фокус

Бучковски за БГНЕС: Борисов демонстрира лидерство и пријателство кон Македонија

Нова ТВ

Бучковски: Борисов демонстрира лидерство и пријателство кон Македонија

Курир

Мак. Весник Либертас Нетпрес Слободен Печат Денешен Press24 МКД

Радев и Борисов денес го поддржаа францускиот предлог – веќе работата е чиста…

Мак. Весник - 22.06.2022

Поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски бара итно владата да го одбие предлогот на Франција како недостоинствен и штетен. „Румен Радев и Бојко Борисов денес го поддржаа францускиот предлог за Македонија… Тоа значи дека овој катастрофално ...

Димовски: Власта да го одбие францускиот предлог и да не дозволи национална катастрофа

Press24

Димовски: Радев и Борисов го поддржуваат францускиот предлог, тоа се нови негации на нацијата и јазикот

Скопје1

Димовски: Македонија итно да го отфрли францускиот предлог, тој веќе доби поддршка во Бугарија

4NEWS

Димовски: Радев и Борисов го поддржаа предлогот, работата е чиста - нови негации на јазикот и нацијата

Press24

Димовски: Борисов и Радев го поддржаа, значи францускиот предлог ќе добие пас во бугарскиот парламент

Република

Димовски: Радев и Борисов го поддржуваат францускиот предлог, тоа се нови негации на нацијата и јазикот

Вечер Прес

Радев: Бугарските политичари да не брзаат со прогласување историска победа

Независен - 22.06.2022

„Францускиот предлог“ за деблокирање на евроинтегративниот процес на Северна Македонија е најдобар за Бугарија, но бугарските политичари не треба да брзаат да прогласат историска победа, бидејќи предложените документи не даваат доволно гаранции за ...

Радев: „Францускиот предлог“ е најдобар во моментов, но бугарските политичари да не брзаат со прогласување историска победа

Frontline

Радев: „Францускиот предлог“ е најдобар во моментов

Фокус

Радев: „Францускиот предлог“ е најдобар во моментов

Сител

Радев: „Францускиот предлог“ е најдобар во моментов, но бугарските политичари да не брзаат со прогласување историска победа

Опсервер

Радев: „Францускиот предлог“ е најдобар во моментов, но бугарските политичари да не брзаат со прогласување историска победа

Lider

Радев: „Францускиот предлог“ е најдобар во моментов, но...

Кајгана

MakPress +инфо Press24 Република Бриф 24Инфо Канал5 Слободен Печат

Димовски: Владата, итно денеска, да го одбие предлогот како недостоинствен и штетен за европската перспектива на ...

еМагазин - 22.06.2022

и денес го поддржаа францускиот предлог за Македонија тоа значи дека овој катастрофално лош предлог ќе добие поддршка во бугарскиот Парламент, веќе работата е чиста, напиша поранешниот пратеник на ВМР0-ДПМНЕ, на неговиот Фејсбук-профил.

Бојко Борисов побара пратениците да дадат зелено светло за Македонија и Албанија во ЕУ

4NEWS - 22.06.2022

Лидерот на ГЕРБ и поранешен премиер Бојко Борисов побара од пратениците на ГЕРБ да им дадат зелено светло на северна Македонија и Албанија за членство во ЕУ. „Премиерот и владејачкото мнозинство носат и тешки и непопуларни одлуки.

Промената на Уставот е прв чекор кон интеграцијата на Македонија во ЕУ, Билатералниот протокол не е доволна гаранција, вели Радев

еМагазин

Борисов: ГЕРБ дава зелено светло за Македонија и Албанија

Либертас

Борисов: Ова е најдобро решение, ГЕРБ дава зелено светло за Македонија и Албанија

Фокус

Борисов: Кукавичкиот премиер ќе има поддршка од 59 пратеници од ГЕРБ, даваме зелено светло за Северна Македонија и за Албанија

Макфакс

Борисов: ГЕРБ дава зелено светло за Северна Македонија и Албанија

Zoom

Борисов: ГЕРБ дава зелено светло за Македонија и Албанија

Локално

Точка Centar MTM ММС