TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Милошоски: Го знам Стево 19 години, никогаш не бил нервозен и напнат

Република - 14.04.2019

Го знам Стево Пендаровски од 2000 година и како портпароли заедно сме биле пред камерите на десетици новинари во кризната 2001, но и на ТВ расправи за политика во изминативе 15 години. Но, никогаш досега не сум го видел Стево така НЕРВОЗЕН и напнат, ...

(ГАЛЕРИЈА) Силјановска од високо го следеше митингот на Пендаровски

Фокус - 14.04.2019

Владејачката СДСМ денеска го одржа централниот митинг во Скопје за нејзиниот претседателски кандидат Стево Пендаровски. На митингот се обратија Наумче Мојсовски, кандидатот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев.

Заев: Да се оди напред е одговорност, да го избереме Стево Пендаровски!

Канал5 - 14.04.2019

На централниот митинг на СДСМ во Скопје се обрати и претседателот на партијата Зоран Заев , кој порача дека ова се времиња на чесни водачи кои дејствуваат, преземаат иницијатива, се водат од граѓанските интереси - не од лични интереси.

Демант од ВМРО-ДПМНЕ: Начинот на кој што СДСМ објавува лажни вести покажува колку се очајни Заев и Пендаровски

Курир - 14.04.2019

Начинот на кој што СДСМ објавува лажни вести преку електронски медиуми покажува колку се очајни Заев и Пендаровски, ова вечерва преку соопштение до јавноста го истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -Како што наближува 21 април, така се зголемува паниката кај ...

Караванот “Заедно напред!„ утре во Старо Нагоричане, Ранковце, Кр.Паланка и Куманово

iPortal - 14.04.2019

Централниот караван на коалицијата „Заедно напред!“ во текот на утрешниот ден ќе биде на средби со граѓаните во Старо Нагоричане, Ранковце, Крива Паланка и Куманово. Во текот на утрешниот ден (15.04.2019, Понеделник), заедничкиот кандидат за ...

Пендаровски: Патот е трасиран, заедно одиме напред

24 Вести - 15.04.2019

Изборната кампања на претседателските кандидати влегува во последната фаза. Уште eдна недела пред одржувањето на првиот круг од претседателските избори. И оваа недела тројцата претседателски кандидати ги продолжуваат митинзите и средбите со ...

Заев објави видео на социјалните мрежи

Centar - 14.04.2019

-На 21 април и 5 мај придружете се на победничката опција – #ЗаедноНапред. Нема друга опција за нас. Стево е заеднички кандидат на сите граѓани. Стево ги штити граѓанските интереси. Стево обединува! Ова е единствената иднина на нашата земја!, напиша ...

Пендаровски: Ќе водам политика на заедништво а не на поделби!

Глас на Америка - 14.04.2019

Патот кон НАТО и ЕУ е трасиран а тоа е патот на прогресот. Ќе се грижам за сите граѓани подеднакво и ќе градам едно општество за сите, порача претседателскиот кандидат Стево Пендаровски од централниот митинг во Скопје СКОПЈЕ - „ Што сте по ...

Пендаровски за „едно евро за Вицето“: Според пресудата недостасуваат важни делови од снимката

Фокус - 14.04.2019

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во денешната претседателска дебата доби прашање од Христијан Мицкоски како го коментира случајот „едно евро за Вицето, едно за цркавата“.

Пендаровски: Да покажеме одговорност пред иднината, приклучете се, продолжуваме заедно напред!

Канал5 - 14.04.2019

Не барам поддршка само за да станам претседател, туку поддршка за концептот за иднината – порача кандидатот за претседател на СДСМ и ДУИ Стево Пендаровски. Пендаровски се обрати на централниот митинг кој партиите од коалицијата под мотото Заедно ...

Пендаровски: Откако влегов во политиката нагло станав популарен кај девојките

+инфо - 14.04.2019

Откако почнав да се занимавам со политика, преку ноќ им станав поубав на девојките, откри кандидатот за претседател Стево Пендаровски во емисијата „Еден на еден“. – Во 1996 година првпат се по јавив на државната телевизија, тогаш и немаше многу ...

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Реки од народ на митингот за поддршка на Стево Пендаровски

iPortal - 14.04.2019

Во позитивна атмосфера со огромен број на насмеани лица, помина денешниот централен митинг за поддршка на Стево Пендаровски за претседател на државата. Македонци, албанци, турци, власи, срби, роми, бошнаци…сите заедно во еден глас ја испратија ...

Заев, Османи и Пендаровски: Да излеземе масовно на гласање, да ја покажеме нашата европска сила

Канал5 - 14.04.2019

Голем обединувачки митинг се одржа во Скопје , со порака го поддржат заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски. Од митингот се испратени пораки на 21.април и на 05.мај, граѓаните, независно од политичката и од етничката припадност, во ...

Централен митинг на Пендаровски во Скопје – „Држава во која нема место за криминал“

ТВ21 - 14.04.2019

Определени сме за правна држава во која нема место за криминал. Денеска сме признат партнер на цел свет. Донесовме тешки одлуки, но со секој ден сме се поблиску до Европската унија, истакна во своето обраќање на централниот митинг, претседателскиот ...

Пендаровски се заплетка на прашањето на Мицкоски: Потврди дека видел како Заев бара поткуп, ама судот не одлучил дека ...

Курир - 14.04.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го праша Стево Пендаровски дали тој како легалист, како поранешен припадник на министерството за внатрешни работи, како го коментира случајот „Поткуп“, дали видел и како го коментира тоа што Заев за ...

Гласот за мене е глас за ЕУ и НАТО, кажа Пендаровски на централниот митинг на СДСМ

Сакам да кажам - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски кажа дека глас за него е глас за продолжување на патот кон ЕУ и НАТО, на централниот митинг што се одржа денеска пред ЕУ-инфо центарот во Скопје.

Од митингот на Пендаровски во Скопје

МКД - 14.04.2019

„Сега чекориме на патот кон евроинтеграцијата и одиме заедно напред. Градиме едно општество за сите, во кое сите сме еднакви пред законите. Не барам поддршка само за да бидам претседател, туку да го поддржиме концептот на заедништво.

Ракометарот Наумче Мојсоски на митинг на СДСМ: Пендаровски ќе остави срце на терен

Нова ТВ - 14.04.2019

Меѓу говорниците на големиот граѓански митинг на кандидатот за претседател на СДСМ и коалицијата се обрати и Наумче Мојсоски. Поранешниот македонски ракометен репрезентативец пред присутните изрази уверување дека Стево Пендаровски е вистинскиот ...

Пендаровски: Преку ноќ станав популарен кај девојките во младоста

Независен - 14.04.2019

Откако почнав да се занимавам со политика, преку ноќ им станав поубав на девојките, сподели кандидатот за претседател поддржан од СДСМ и останати триесетина партии, Стево Пендаровски. Тој во гостувањето на емисијата “Еден на еден”, одговараше на ...

Пендаровски - Само заедно може да газиме напред

Р.С.Европа - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, поддржан од владејачката коалицијата на централниот митинг во Скопје ги повика сите да му се придружат на патот заедно напред. Тој вели дека треба да му покажат на светот дека може да се организираат фер ...

(ФОТО) Наумче Мојсовски во први редови на митингот на СДСМ: Знам дека Пендаровски ќе остави срце на терен

Фокус - 14.04.2019

На денешниот централен митинг на СДСМ и нивниот претседателски кандидат Стево Пендаровски во првиот ред до премиерот Зоран Заев стоеше поранешниот ракометен репрезентативец Наумче Мојсовски. Тој имаше и обраќање на митингот.

Стево, извини што ти упаѓам, но каде се судските одлуки за тие 20.000 прислушувања?

Република - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат на СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски пресуди дека виновна за прислушувањето е претходната влада, иако за ова се уште нема никаква пресуда. Во дебатата на ТВ Сител Пендаровски почна да ја обвинува претходната власт за ...

Пендаровски: Ова не се само обични избори за претседател

Фокус - 14.04.2019

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски на денешниот централен митинг пред ЕУ Инфо Центарот во Скопје порача дека овие избори се и избори за концептот на иднината. -Имаме неповторлива можност како генерација да оставиме трајно ...

Пендаровски повторно ја излажа јавноста: Нема користење на службени возила во неговата изборна кампања падна во вода ...

Курир - 14.04.2019

Пендаровски иако во дебатата на телевизија Телма тврдеше дека не се користат службени автомобили за неговата изборна кампања, сепак времето покажа дека се работи за лага. Кандидатот за претседател од редовите на СДСМ Стево Пендаровски имено во ...

(ФОТО) Науче Мојсовски во први редови на митингот на Стево Пендаровски

Фокус - 14.04.2019

На денешниот централен митинг на СДСМ и нивниот претседателски кандидат Стево Пендаровски во првиот ред до премиерот Зоран Заев стоеше поранешниот ракометен репрезентативец Наумче Мојсовски.

Река до Пендаровски: Немате ниту еден кој е голем криминалец, а да е во затвор

Курир - 14.04.2019

Во денешната емисија „Детектор“ кандидатот за претседател на Република Македонија, Блерим Река му се обрати на Стево Пендаровски потсетувајќи го дека во овие 2 години од власт немаат ниту еден голем криминалец затворено.

ВМРО-ДПМНЕ: И покрај уцените и притисоците, дебакл на митингот на СДСМ

А1 On - 14.04.2019

Граѓаните му свртеа грб на Заев и Пендаровски. Пендаровски и Заев мораа да носат полупразни автобуси од цела Република Македонија за да го пополнат колку толку просторот пред бината од која ги лажеа дојдените активисти, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ по ...

Пендаровски: Само еден е патот кон прогрес и води преку ЕУ и НАТО

1tv - 14.04.2019

Имаме неповторлива можност како генерација да оставиме трајно наследство зад нас. Обезбедена и сигурна држава, партнер на демократскиот свет, рамноправен дел од најзначајните светски сојузи.

Заев: Има да ви држам лекции по економија

Република - 14.04.2019

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, претседателскиот кандидат Стево Пендаровски и кандидидатот за градоначалник, Никола Андонов, вечерва на трибината со жителите на Ново Село, повикаа на поддршка на единствената успешна опција за државата „Заедно ...

Пендаровски во Скопје порача: Патот е трасиран!

24 Вести - 14.04.2019

„Оваа слика на заедништво покажува дека патот е трасиран, ова покажува колку сме подготвени да продолжиме напред“. Ова денеска на централниот митинг во Скопје под мотото „Заедно напред“ го порача претседателскиот кандидат, Стево ...

Наумче Мојсоски се обрати на митингот на СДСМ: Знам дека Стево ќе го остави срцето на терен

Курир - 14.04.2019

Прв говорник на денешниот централен митинг за поддршка на кандидатот за претседател на СДСМ, Стево Пендаровски беше ракометарот Наумче Мојсовски. -Играв и не се штедев, играв со срце за екипата за оваа нација, не можам да кажам дека беше лесно и не ...

(Видео) Заев: Пендаровски обединува и ќе ги продолжи промените

Макфакс - 14.04.2019

По говорот на кандидатот за претседател Стево Пендаровски, на централниот митинг во Скопје, се обрати и лидерот на СДСМ и премиер Зоран Заев, кој воводушевен од, како што рече, големиот број граѓани, нагласи дека државата ќе добие европски ...

(Видео) Скопје блокирано, се одржува централниот митинг на Пендаровски

Макфакс - 14.04.2019

Огромен број автобуси беа паркирани во Општина Кисела Вода пред Стара рампа, од каде што започуваше централниот митинг на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, поддржан од СДСМ. Се вееја македонски и европски знамиња, а стотици луѓе се ...

ФОТО: Многу автобуси, малце граѓани- СДСМ, Заев и Пендаровски останаа без поддршка од граѓаните на Македонија

Курир - 14.04.2019

Слаб одзив на централниот митинг на СДСМ. Скопјани не излегоа за лидерот на партијата Зоран Заев, ниту за неговиот претседателски кандидат Стево Пендаровски. Автобусите пак, кои ги носат граѓаните на митинг од цела Македонија, иако беа многу на број ...

Наумче Мојсоски: Знам дека Стево ќе го остави срцето на терен за оваа земја

Република - 14.04.2019

Прв говорник на денешниот централен митинг за поддршка на кандидатот за претседател на СДСМ, Стево Пендаровски беше ракометарот Наумче Мојсовски. , истакна Мојсовски. ...

ВИДЕО: Пендаровски држи говор пред полупразен простор

Курир - 14.04.2019

Фијаско на митингот на СДСМ. Во моментот кога држеше говор кандидатот за претседател Стево Пендаровски просторот пред бината беше ...

Наумче Мојсовски: Пендаровски е вистинскиот играч и за Македонија срцето ќе го остави на терен!

Магазин - 14.04.2019

Денеска во Скопје се одржа централниот митинг на СДСМ, заедно со кандидатот за претседател Стево Пендаровски заедно со премиерот на Република Македонија, Зоран Заев. На митингот зеде учество и македонскиот ракометар од Струга, Наумче Мојсовски, кој ...

Пендаровски на централен митинг во Скопје, Сиљановска во Велес

МКД - 14.04.2019

Денеска СДСМ и заедничкиот кандидат за претседател на државата Стево Пендаровски ќе одржат голем граѓански митинг во Скопје. Кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска-Давкова денеска ќе има собири во Свети Николе и Велес.

Османи: Пендаровски ќе биде претседател кој ќе обединува и во добро и во лошо

24Инфо - 14.04.2019

Стево Пендаровски е вистински консензуален кандидат за претседател, затоа што ја има поддршката од сите етнички заедници, поддршката од 30 партии и е предвесник на нашата европска иднина, порача денеска на големиот граѓански митинг, Бујар Османи од ...

Заев: По 10 години, конечно ќе добиеме претседател на државата

Локално - 14.04.2019

Премиерот Зоран Заев на денешниот централен митинг на СДСМ во Скопје, во поддршка на заедничкиот претседателски кандидат, Стево Пендаровски порача дека Македонија ќе добие вистински претседател кој влече напред.

Мојсовски на големиот граѓански митинг: Стево ќе даде 100 отсто од себе, ја има поддршката, продолжуваме заедно напред

Centar - 14.04.2019

На големиот граѓански митинг во Скопје, пред присутните се обрати Наумче Мојсовски, ракометар и репрезентативец кој истакна дека поддршката за заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски е поддршка за победа на напредокот и развојот.

Пендаровски: Вашата правда е и моја правда но вашата неправда е моја грижа

iPortal - 14.04.2019

Ги фрливме стегите на режимот на буништето и сега чекориме кон патот кон интеграцијата, економскиот развој и целокупниот општествен наредок и на тој пат не сме осамени. Погледнете околу нас, илјадници други стапки го чекорат овој пат и денес, баш ...

(ВИДЕО) Заев: Ќе ги победиме и на 21 септември ако треба

Бриф - 14.04.2019

-Ни следуваат два големи празници Велигден и победата на Стево Пендаровски. Ќе ги победиме на 21 апри, ќе ги победиме на 5 мај, ќе ги победиме и на 21 септември ако треба, рече претседателот на СДСМ, Зоран заев на денешниот митинг на СДСМ, затоа што ...

Пендаровски од Скопје: Вашата правда е и моја правда, вашата неправда ќе биде и моја грижа

Centar - 14.04.2019

Градиме едно општество за сите и горди сме што тој концепт е препознаен како концепт за успех и прогрес. Градиме општество во кое сите сме еднакви пред законите, порача на денешниот митинг во Скопје кандидатот за претседател Стево Пендаровски.

Централен граѓански митинг во 14 часот во Скопје за поддршка на Стево Пендаровски

Нова ТВ - 14.04.2019

Денес во 14 часот во Скопје ќе се одржи голем граѓански митинг за поддршка на Стево Пендаровски за претседател на Република Северна Македонија, под мотото „Заедно Напред!“. Митингот ќе започне со граѓански марш пред зградата на Црвениот крст и ќе ...

Пендаровски: Силјановска ниту може ниту сака да биде претседател на сите

iPortal - 14.04.2019

Сведоци сме самите дека од другата страна на нашата политичка опција не постои реална понуда. Нема ништо што означува прогрес, развој или иднина, но враќање назад нема, порача Пендаровски на централниот митинг.

(ВИДЕО) Заев: Имаме двојно поголеми странски инвестиции од Дрим Тимот кој остана само лош

Бриф - 14.04.2019

-Бележиме голем напредок во еконимијата истакна претседателот на СДСМ Зоран Заев на денешниот митинг за поддршка на кандидато за претседател Стево Пендаровски. – Досега бележиме рекордни 624 милиони евра странски инвестиции, број што е двојно ...

Заев: Да се обединиме и заедно да продолжиме да чекориме кон НАТО и ЕУ, оваа шанса не смееме да ја испуштиме

Press24 - 14.04.2019

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев и кандидатот за претседател на државата, Стево Пендаровски на митингот во Стумица повикаа граѓаните од општината и од државата, масовно да ја поддржат опцијата Заедно Напред.

(ВИДЕО) Заев со ново селфи на митингот за поддршка на Пендаровски

24Инфо - 14.04.2019

По говорот на Пендаровски пред присутните се обрати премиерот Зоран Заев. Заев кажа дека е фасциниран од глетката и од присутните на митингот по што рече дека е време за ново селфи, по што се качи меѓу хористите од хорот „Злата Мегленска“ и направи ...

(ВИДЕО) Започна централниот митинг во Скопје за поддршка на Пендаровски

24Инфо - 14.04.2019

Денес во 14 часот во Скопје започна големиот граѓански митинг за поддршка на Стево Пендаровски за претседател на Република Северна Македонија, под мотото „Заедно Напред!“. Митингот започне со граѓански марш пред зградата на Црвениот Крст, а ќе ...