TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Град Скопје: Немаме надлежност за постапување во случаи со змии…

ТВ21 - 21.06.2024

Град Скопје ја разјасни својата позиција во врска со обвинувањата за ненадлежност во случаите со змии и други влекачи, по неодамнешниот инцидент во Идризово. Од Градот појаснуваат дека, според Законот за Град Скопје, дератизацијата и дезинфекцијата ...

Град Скопје: Општините а не градот е надлежен за дератизација или постапување во случаи со змии, други влекачи или глодари

Либертас

Град Скопје: Немаме надлежност за дератизација или постапување во случаи со змии, други влекачи или глодари

Zoom

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Макфакс

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаи со змии, влекачи или глодари

А1 On

Град Скопје: Немаме надлежност за дератизација или постапување во случаи со змии, други влекачи или глодари

Телма

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Опсервер

Слободен Печат Скопје инфо 24Инфо Канал5 360 степени +инфо Фокус Во Центар

Иден полицаец нападнат од змија во тренинг центарот Идризово

ТВ21 - 21.06.2024

Во последно време се зголемува бројот на случаи на каснувања од змии во различни делови на земјата, вклучително и два релативно нови случаи кои привлекле внимание. Првиот случај е регистриран во близина на кафеана покрај Вардар во Скопје, додека ...

Момче каснато од змија отровница, надлежните апелираат на внимателност

Канал5

Шетаат змии низ Скопје: Две лица за една недела завршија на Инфективна

Сител

Прв случај на каснување од змија во Скопје: 50-годишен маж хоспитализиран на Инфективната клиника

360 степени

Има доволно серум против каснување од змии во Куманово, велат од болницата

Kumanovo News

Прв случај на каснување од змија во Скопје

24 Вести

Прв случај на каснување од змија, надлежните апелираат на внимателност

Алсат-М

Канал5 ММС Курир Женски магазин 24 Вести 24Инфо

ЗМИИТЕ ЗАЧЕСТИЈА ПОРАДИ ТОПЛОТО ВРЕМЕ: експертите советуваат „не паничете, и при каснување има време да се стигне на ...

Фактор - 21.06.2024

Змиите зачестено излегуваат поради високите температури, поради што почесто се забележуваат од граѓаните. Експертите велат дека не е зголемен бројот на змии во земјава, туку дека е зголемена појавата на влекачи.

Високите температури ја зголемија појавата на влекачи

Телма

Високите температури ги привлекоа змиите во населени подрачја

Слободен Печат

Змии се шетаат низ Скопје, Град Скопје нема служба за нивно заловување, алармира Апостолов

Скопје инфо

ТЕЖОК ЗА РАЗБИРАЊЕ, НО ИЗВОНРЕДЕН: Петерсон за змиите што Бог им ги пушти на Израелците и за значењето на Библијата

Денешен

„Природата нема заштитни огради како во Зоолошка градина“ – Се повеќе пријави за змии, а нема специјализирана служба за нивно заловување!

ТВ21

Ако плаќаме за змиите, зошто не плаќаме и за спасувачките акции по планините?

Денар

4NEWS 24 Вести

Прв случај на каснување од змија, надлежните апелираат на внимателност за време на летото

Либертас - 21.06.2024

Итната медицинска помош во Скопје го евидентираше првиот случај на каснување од змија. Од Центарот за управување со кризи (ЦУК) редовно информираат за пријави за змии во населени места, а надлежните апелираат да се внимава во текот на летото, со цел ...

Маж каснат од змија во Идризово, надлежните апелираат на внимателност

Слободен Печат

Внимавајте: Прв случај на каснување од змија во Скопје

24Инфо

ЗМИЈА КАСНА ПЕДЕСЕТ ГОДИШЕН МАЖ ВО СКОПЈЕ: надлежните апелираат „бидете особено внимателни кога шетате во природа“

Фактор

Во Скопје: Прв случај на каснување од змија, надлежните апелираат на внимателност за време на летото

А1 On

Прв случај на каснување од змија во Скопје

ТВ21

Итната медицинска помош го евидентираше првиот случај на каснување од змија во Скопје

4NEWS

Курир Бриф Скопје инфо Агротим МКД Локално Фокус Градска

ВНИМАТЕЛНО, НА СЕКОИ НЕКОЛКУ ДЕНА ИМА ПОВИЦИ ЗА ЗМИИ! Центарот за управување со кризи има неколку препораки

+инфо - 20.06.2024

Носете стапчиња за движење во природа и низ густата вегетација пред вас да проверувате и да ги избркате змиите, секако ако ги има пред вас, а ако има случајно има каснување од змија да се повика 112, велат од ЦУК.

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

Макфакс

Се’ повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

Опсервер

Граѓаните сè повеќе пријавуваат присуство на змии, ЦУК апелира за внимателно движење во природа

Press24

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

Centar

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

Точка

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

24Инфо

Кајгана