TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонски фанови слават низ Загреб за победата над Словенија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 14.01.2018

Победата на Македонија над Словенија беше причина за голема радост кај фановите од Македонија кои добија причина плус за добро расположение. Се слави уште насекаде низ Загреб така што е вистинско уживање денеска да се биде во главниот град на ...

ФОТО: Навивачите го прославија првиот триумф во Загреб

Алфа - 14.01.2018

Ракометната репрезентација и на Европскиот шампионат во Хрватска има огромна поддршка од ...

ВИДЕО: Долга ќе биде ноќта во Загреб – „Фалангата“ со 100 на саат ја слави победата

Спортклуб - 13.01.2018

Победата на Македонија силно одекна во ракометна Европа, но повеќе еуфорија постои во нашите редови. Вечерва над 2000 навивачи ја поддржуваа нашата репрезентација на мечот против Словенија и тоа беше наградено со грандиозна победа (25:24).

Еуфорија во македонската фан-зона по триумфот: Ечи победничка песна во Загреб (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.01.2018

Големата победа на македонската ракометна репрезентација против Словенија со 25-24 ја израдува целата јавност, а навивачите во Загреб ги турна во екстаза. Еуфорично победата се слави во македонската фан-зона во хрватската престолнина во барот ...

Овој македонски навивач ги привлече сите погледи во загрепската „Арена“

Република - 13.01.2018

Македонската фаланга и овој пат го покажа сиот свој сјај и со фантастично навивање ги предводеше нашите ракометари во големата победа, со која широко се отворија вратите за добар пласман на Македонија во групата.

ФОТО ВЕСТ: Словенци меѓу „Фалангата“ – провокација или фер плеј?

Дерби - 13.01.2018

За „Дерби“ од Загреб, Александар Табаковски Двајца ентузијастички настроени навивачи на Словенија го минаа натпреварот во Загреб против Македонија навивајќи веднаш зад клупата на Раул Гонзалес.

ФОТО: Хрватите со признание за Македонските навивачи: Ова е најлуд натпревар на првенството!

Sport M - 13.01.2018

Желни сме за спорт, Македонија деновиве е спортска и можеби ова е единственото нешто кое не сплотува на секаков основ. Вечерва немаше поделености, по партија, националност, вера…Вечерва сите бевме исто, вечерва сите бевме Македонија.

ГАЛЕРИЈА: Убави Македонки и Словенки ја окупираа арената: Навивачките ја донесоа атмосферата до самиот врв

Sport M - 13.01.2018

Иако Македонија вечерва ја однесе победата против Словениј, на трибините може да кажеме дека беше еднакво, барем што се однесува до вистинските навивачи. Во загреб пристигнаа голем број на екипи од Македонија и Словенија, а со нив и убавици кои уште ...

ВИДЕО: Македонците еуфорично слават во Загреб

Курир - 13.01.2018

Големата победа на македонската ракометна репрезентација против Словенија со 25-24 ја израдува целата јавност, а навивачите во Загреб ги турна во екстаза. Еуфорично победата се слави во македонската фан-зона во хрватската престолнина во барот ...

(ВИДЕО) Се тресат сводовите на Арена – почнува навивачка војна

Спортклуб - 13.01.2018

И Македонија и Словенија имаат огромна поддршка на трибините на загрепска „Арена“. Можеби Словенците се малку побројни, но нашите навивачи не планираат да се предадат лесно. Почна војната на теренот, но и на ...

ФОТО: Словенци меѓу „Фалангата“ во Загреб

Вечер - 13.01.2018

Двајца ентузијастички настроени навивачи на Словенија го минаа натпреварот во Загреб против Македонија навивајќи веднаш зад клупата на Раул Гонзалес. Од Вардар до Триглав во Загреб Фото: ...

2.000 навивачи ќе ја бодрат Македонија вечерва во Загреб

+инфо - 13.01.2018

Се очекува капацитетот на „Арена Загреб“ да биде исполнет за дербито на вечерта. Атмосферата во „Арена Загреб“ полека се подгрева за најважниот дуел вечерва во 19.30 часот во рамките на Ц-групата меѓу Македонија и Словенија.

ПО ПОБЕДАТА: Македонците во Загреб пеат „Едно име имаме“ „Излези момче право на тераса“ (ВИДЕО)

Поглед - 13.01.2018

Нашите Македонци во Загреб одиграа машки, играа од срце и победија со 25:24 над тимот од Словенија. ВИДЕО од прославата по победата на ...

Арената во Загреб се тресе: Од сите страни се слуша само Македонија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 13.01.2018

Пред почетокот на средбата во Арената во Загреб може да се слушнат македонските навивачи кои ја добиваат битката во скандирањето со противничките фанови од Словенија. Иако според бројката се приближно исти, сепак, македонските фанови се тие коишто ...

Петре Шилегов со Фалангата се загреваше за мечот со Словенија

МКД - 13.01.2018

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов беше присутен во македонската фан зона во Загреб каде со навивачите се загреваше за натпреварот помеѓу Македонија и Словенија. ...

ГАЛЕРИЈА: Македонија тргна по деби победа – над 2.000 навивачи на трибините

Sport M - 13.01.2018

Македонија тргна по деби победа вечерва против Словенија, на Европското првенство во Загреб. Голем број на навивачи се присутни, иако беа планирани околу 2.000 на трибините се чини дека има многу повеќе.

Видео: Ечат песните на македонските симпатизери во Загреб...

Н.Македонија - 13.01.2018

Ечат песните на македонските симпатизери во Загреб Наши известувачки од Загреб Тања Димитриоска Маја Јаневска-Илиева Македонските навивачки песни ечат во кафе-ресторанот „Роко“ во Загреб, кој е фан-зона на македонската ракометна репрезентација.

ФОТО: Гужва пред билетарата на „Арена“ – се бара билет повеќе

Sport M - 13.01.2018

На половина час пред стартот на натпреварот Македонија – Словенија, објективот на Спорт М забележа се уште гужва на билетарата на арената во Загреб. Според информациите до кои дојдовте остануваат уште мал број на влезници за натпреварот Македонија – ...

Македонска офанзива над хрватската престолнина: За почеток нека капитулираат Словенците (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 13.01.2018

Подготвени сме за нова европска битка. Арена Загреб ќе „грми“ - македонските фанови пристигнаа во Загреб, дел со автомобили, дел со автобуси...Минаа долг пат, но на нивните лица не може да се примети заморот, бидејќи за Македонија се работи.

(ФОТО+ВИДЕО) Се тресе Загреб од песната на македонските навивачи

Спортклуб - 13.01.2018

Два часа пред натпреварот меѓу Македонија и Словенија, возбудливо е во фан-зоната на нашите навивачи. Кафе-барот Роко во центарот на Загреб е базата на македонските фанови кои наскоро ќе се упатат кон Арената.

ФОТО: „Итар Пејо“ пристигна и во Хрватска да ги бодри ракометарите!

Gol.mk - 13.01.2018

Македонија ќе има голема поддршка на Европското првенство кое се игра во Хрватска, а меѓу навивачите е и познатиот фан на спортот, „Итар Пејо“ од Битола. Дарко Јанкуловски, кој е познат по својата облека на натпреварите на Македонија, пристигна и во ...

ФОТО: Битолчани и „Итар Пејо“ пристигнаа во Загреб – одиме на победа

Sport M - 13.01.2018

Со организиран превоз или приватно, навивачите не ја оставија и овој пат Македонија сама во Загреб. Околу 2.000 навивачи се пристигнати и подготвени за вечерашниот натпревар против Словенија, кој започнува во 19:30.

Македонија вечерва во Загреб го почнува петтиот настап на ЕП во ракомет

24 Вести - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација денеска го игра својот прв натпревар на Европското првенство во Хрватска. Во загребска „Арена“ противник ќе ни биде репрезентацијата на Словенија. Навивачката армија – популарната „Фаланга“ веќе се екипира на ...

ЕП - Хрватска 2018: Македонските навивачи се подготвуваат за вечерашниот дуел

Сител - 13.01.2018

Македонските навивачи кои се присутни во Загреб веќе ја подреваат атмосферата за вечерашниот дуел со Словенија. Нашите навивачи се наоѓаат во фан зоната во „Club Roko" на улица Јарунска бр.5.

ВИДЕО: Ечи „Излези момче“ во Загреб – Македонските навивачи се подготвуваат за вечерашниот дуел

Sport M - 13.01.2018

На помалку од два часа до официјалниот старт на натпреварот помеѓу Македонија и Словенија, фан зоната на Македонија во клубот „Роко“ речиси е полна. Се пат македонски навивачки песни, се загрева атмосферата, се пие пиво, се фотографираат и ...

Се загрева атмосферата пред мечот Македонија – Словенија во Загреб (фото)

Република - 13.01.2018

Се загрева атмосферата пред вечерашниот прв натпревар на Европското ракометно првенство во кој Македонија и Словенија ќе ги одмерат силите во групата Ц која се игра во Загреб. Македонските навивачи кои се присутни во Загреб одлично се забавуваат во ...

Еуфорично во Загреб - ечи „Излези момче“ во фан зоната (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.01.2018

Македонската репрезентација вечерва ќе го има својот деби настап на еврошампионатот, а поддршката од трибините нема да изостане во ниту еден момент. Еуфорично е и пред натпреварот во фан зоната, а пеколно ќе биде и во Арената во ...

Фалангата почна да грми во Загреб, црвени знамиња и песна пред мечот со Словенија (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 13.01.2018

Македонските навивачи се собраа во фан зоната и почнаа со загревање за натпреварот на нашата репрезентација против Словенија, песни, знамиња и фантастична атмосфера како увертира за настапот на Македонија.

Сега сме комплетни: „Фалангата“ полека го окупира Загреб (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 13.01.2018

Од Загреб, Марија Ковачева ФОТО: Петр Стојановски За разлика од вчера, денеска низ улиците на главниот град на Хрватска е поинаку. Убаво е да се види „црвено-жолтата" боја, му дава светол тон на сивиот Загреб, кој засега со ништо не најавува дека е ...

(ФОТО) „Фалангата“ од дијаспората се мобилизираше, автобусите од Македонија ги тресат на граница

Спортклуб - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација се очекува да има голема поддршка на првиот натпревар на Европското првенство против Словенија кој стартува од 19:30 часот и се игра во загрепска „Арена“.

„Фалангата“ го освојува Загреб (ФОТОГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

24 Ракомет - 13.01.2018

Македонија вечерва со почеток во 19:30 часот ќе го одигра првиот натпревар на Европското првенство во Хрватска, а противник ќе биде стартиот должник Словенија, предводена од миленикот на нашата публика, Веселин Вујовиќ.

УПАТСТВО ЗА НАВИВАЧИТЕ: Внимавајте каде ги носите железните парички

SportMedia - 13.01.2018

Од Загреб, Марија Ковачева Со оглед на тоа дека пред секој влез на Арената Загреб ќе има строги контроли, македонските фанови ќе мора да внимаваат што ќе понесат со себе. „Спортмедиа“ го праша организаторот што не е дозволено да се внесе во салата.

(ФОТО) „Фалангата“ пристигнува во Загреб: Македонците ќе ја обојат „Арена“ во црвено и жолто

Спортклуб - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација денеска го игра својот прв натпревар на Европското првенство во Хрватска, а за таа цел веќе почна да се екипира и македонската навивачка армија – популарната „Фаланга“.

Почнаа да се собираат македонските навивачи...

Н.Македонија - 13.01.2018

Почнаа да се собираат македонските навивачи Македонски навивачи од Дојран, Струмица, Св. Николе и Штип се собираат во фан-зоната на македонската репрезентација, кафе-ресторанот „Роко“ во Загреб.

Рано, рано во Загреб: Македонци ја „нападнаа“ билетарницата во Арена (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 13.01.2018

Бројот на навивачи од Македонија станува се поголем во Загреб, а фановите веќе ја опколија Арената во која вечерва ќе се игра дуелот против Словенија од 19:30 часот. Навивачите ја „нападнаа“ билетарницата и веќе се во голем број кој се очекува до ...

Видео: Она кога Македонците и Хрватите навиваат заедно

Вечер - 13.01.2018

Средбата меѓу Хрватска и Србија која се играше во Сплит беше следена со големо внимание насекаде низ Хрватска, а во Загреб на Бан Јелачиќ имаше голема заинтересираност. На едно место имаше навивачи од Хрватска и од Македонија кои навиваа заедно, па ...

Србија има поддршка во Сплит - осамна графит на Гробари до салата! (ФОТО)

Sport 1 - 12.01.2018

Вечерва Србија има поддршка во Сплит од белградските црвено-црни, а тоа најдобро го тврди графитот кој осамна во непосредна близина каде вечерва ќе се игра натпреварот помеѓу Хрватска и Србија..

ВИДЕО: Атмосферата на Бан Јелачиќ пред мечот Хрватска – Србија, присутни беа и Македонци

Спортклуб - 12.01.2018

Домаќинот Хрватска настапот на ЕП на кое што се домаќани го отвори со меч против србија. Атмосферата во Спаладиум Арена во Сплит е пеколна, но ништо поразличен не е амбиентот ниту во фан зоната во загреб која се наоѓа на плоштадод бан јрлачиќ Покрај ...

24 Ракомет ТВ на Бан Јелачиќ: Македонските и хрватските фанови навиваа заедно (ВИДЕО)

24 Ракомет - 12.01.2018

Средбата меѓу Хрватска и Србија која се игра во Сплит е следена со големо внимание насекаде низ Хрватска, а во Загреб на Бан Јелачиќ имаше голема заинтересираност. На едно место имаше навивачи од Хрватска и од Македонија кои навиваа заедно, па тоа е ...

Утре во 15 кај „Роко“ – подготвена е фан-зоната на Македонија во Загреб

Sport M - 12.01.2018

Дел пристигнаа, а дел веќе се на пат и треба да пристигнат во текот на утрешниот ден. Утре во 15.00 часот во клубот „Роко“ на улица Јарунска бр. 5 во Загреб ќе се соберат фановите на Македонија и заедно од тука ќе се упатат кон арената каде што од ...

Торцида лудува(ла) низ Сплит – има уапсени

Sport 1 - 12.01.2018

Злогласната сплитска Торцида, која има историјат на многу проблематична навивачка група со илјадници нереди, но и со приврзаници во групата кон фашизмот денеска лудува(ла) во Сплит во пресрет на стартот на Европското првенство и дуелот на Хрватска ...

ФОТО: Арена спремна – домаќинот најавува силни безбедносни мерки пред инвазијата на македонски и словенечки навивачи

Спортклуб - 12.01.2018

СпортКлуб.мк, директно од Загреб Македонската ракометна селекција веќе втор дене е во престолнината на Хрватска, Загреб каде ги врши последните подготовки пред почетокот на новиот настап на ЕП.

Ќе биде пеколно: Секој Македонец ќе мора да се „тепа“ против петмина Словенци!

Sport 1 - 12.01.2018

Нерамноправна битка ја очекува македонската навивачка фаланга на утрешниот меч против Словенија на стартот од ракометното Европско првенство (ЕП), со оглед што се очекува на трибините во загрепска „Арена“ да се најдат дури 10.000 навивачи на ...

Фан-зоната подготвена - Македонците се собираат во клубот „Роко“ утре од 15.00 часот

Gol.mk - 12.01.2018

Македонските навивачи веќе пристигнуваат во Загреб, а кулминацијата се очекува утре преку ден кога ќе биде отворена и фан-зоната, која традиционално ги собира сите македонски навивачи кои дојдоа да го бодрат националниот тим.

Хрватите ни порачаа: Ќе навиваме за Македонија, победете ја Словенија и „спуштете“ го Вујо на земја

SportMedia - 12.01.2018

ОД ХРВАТСКА, МАРИЈА КОВАЧЕВА Македонските навивачи дефинитивно се едни од омилените во Хрватска. Во тоа се уверивме и денеска, додека патувавме кон Загреб. Уште на граничниот премин, хрватскиот службеник нѐ увери дека Македонија во Загреб ќе ја има ...

„Фалангата“ го живна Загреб: Пазете се доаѓаат опасните Македонци (ФОТО)

SportMedia - 12.01.2018

Од Загреб, Марија Ковачева Фановите на македонската репрезентација денеска ги има во мал број, но затоа утре се очекува Арената Загреб да биде обоена во „црвено-жолто". Дел од „Фалангата" која веќе е во Загреб заедно со хрватската полиција го ...

Убави Македонки ја окупираа загрепската „Арена“ (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Курир - 14.01.2018

Иако Македонија вечерва ја однесе победата против Словенија, на трибините може да кажеме дека беше еднакво, барем што се однесува до вистинските навивачи. Во Загреб пристигнаа голем број на екипи од Македонија и Словенија, а со нив и убавици кои ...

ФОТО: Овој македонски навивач ги привлече погледите во загрепската „Арена“

Sport M - 13.01.2018

Иако македонските навивачи беа помалубројни во „Арена“ во Загреб во однос на Словенците, каде што Македонија ја совлада Словенија си 25:24, сепак беа погласни и ечеше „Македонија, Македонија“.

Околу 2.000 навивачи ќе ги бодрат нашите ракометари во Хрватска

Нова ТВ - 13.01.2018

Атмосферата во „Арена Загреб“ полека се загрева за најважниот дуел вечерва во 19 часот и 30 минути во рамките на Ц-групата меѓу Македонија и Словенија. Двете репрезентации ќе имаат голема поддршка од трибините.

ПОБЕДНИЧКА АТМОСФЕРА: Се е спремно за старт, македонска навивачка песна ечи во Загреб (ВИДЕО)

Курир - 13.01.2018

Македонија вечерва ќе има поддршка од околу 2.000 навивачи, грлата на Фалангата ќе треба да ги надвикаат побројните Словенци. Македонските навивачи се собраа во фан зоната и почнаа со загревање за натпреварот на нашата репрезентација против ...