TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Контраспин: Османи со различен аршин за Венцијанската комисија сега и пред две години

Окно - 13.12.2019

Забелешките на Венецијанската комисија околу Законот за употреба на јазиците деновивe подигнува доста прав во политичкиот живот кај нас. Ситуацијата, пред сè заради фактот што за чeтири месеци веројатно ќе имаме предвремени парламентарни избори, ...

Закон за јазици; се уште не се формирани работните групи

Алсат-М - 13.12.2019

Власта нема методологија за примена на Законот за употреба на јазиците во правосудството, по препораките на Венецијанската комисија. Премиерот Зоран Заев сè уште не ги започнал преговорите со коалициските партнери за формирање работни групи кои ќе ...

Заев: Работни групи ќе ги разгледаат модалитетите за имплементирање на препораките на Венецијанската комисија

Канал5 - 13.12.2019

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

Сагата со јазиците ги турна на страна и името и ЕУ и НАТО…

Мета - 13.12.2019

Освен за сапунската серија со прислушувани разговори и судски процеси околу коруптивната афера „Рекет“ во која како сведоци, обвинети и притворени се јавуваат познати личности од политичката, јавната и бизнис сферата, атмосферата ја п открена и ...

Насилно донесениот закон , и покрај препораката на Венецијанската комисија Заев нема да го менува

Магазин - 13.12.2019

Како што соопшти премиерот во заминување Зоран Заев, Законот за употреба на јазици нема да се менува и покрај препораките на Венецијанската комисија. За потсетување, Заев пред неколку дена најави дека власта ќе ги испочитува укажувањата на ...

Работни групи ќе разгледуваат како да се имплементираат препораките на Венецијанската комисија

Република - 13.12.2019

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, изјави денеска премиерот во заминување Зоран Заев.

Здравев: Законот за употреба на јазиците не може да се спроведува во судските постапки

Сител - 13.12.2019

Претседателот на Судскиот совет Киро Здравев вели дека е неспорно дека одредбите од Законот за употреба на јазиците не може да се спроведува во судските постапки бидејќи на таков начин ќе се одолговлечат процесите.

Непочитувањето на препораките – пречка за приемот

Н.Македонија - 13.12.2019

Препораките на Венецијанската комисија во кои јасно и недвосмислено се посочува дека Законот за примена на албанскиот јазик излегува од рамките на европските стандарди за малцински јазици, но и дека овој закон има и редица други аномалии, што го ...

Претседателот на Судскиот совет смета дека Законот за јазиците е неприменлив

Фактор - 13.12.2019

Киро Здравев, претседателот на Судскиот совет, смета дека Законот за употреба на јазиците би бил неприменлив во правосудниот систем, односно дека не може да се спроведува во судските постапки.

Калеска: Мислењето на Венецијанската да се земе во предвид во делот на правосудството

Алсат-М - 12.12.2019

Венецијанската комисија во своето мислење не вели дека постапката на носењето на Законот за употреба на јазиците е во спротивнот на Утавот и Деловникот, рече пратеничката на СДСМ, Снежана Калеска Ванчева во емисијата „Паток кон“, на телевизија Алсат.

Груби: Законот за јазиците се имплементира, се тече како „мед и млеко“

Алсат-М - 12.12.2019

На прашањето дали ДУИ би дали прифатиле да се расправа околу можните законски измени во Собрание, за законот за употреба на јазиците, пратеникот Артан Груби рече дека за овој закон се расправа најмногу, веќе 17 години и не се се видело ништо лошо од ...

Груби: Законот за јазиците ќе продолжи да се спроведува и со идните коалициски партнери

Алсат-М - 12.12.2019

Пратеникот Артан Груби од ДУИ на прашањето како би постапила неговата партија доколу ВМРО-ДПМНЕ на наредните избори добие мнозинство пратеници и бара албанскиот јазик да се врати назад, дали би прифатиле коалција, во емисијта Патот кон на Алсат вели ...

Арсовски: Законот за јазиците е тотално нефункционален и неприменлив

Алсат-М - 12.12.2019

Според портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, Венецијанската комисија во своето мислење посочила дека Законот за употребата на јазиците е неприменлив особено во делот на судството. Донесен на шверцерски начин без јавна дебата.

Закон за јазици, ДУИ и СДСМ ги доближија ставовите

Алсат-М - 12.12.2019

Законот за употреба на јазиците нема да биде изменет. СДСМ и ДУИ најдоа заеднички јазик. Преодната одредба на Законот за јазиците ќе и овозможи на власта да го спроведе Законот во судството преку градење на капацитетите до април.

Артан Груби: Повеќе реакции за Законот за јазиците отколку за промената на името

Слободен Печат - 12.12.2019

Според него, за законот за јазиците имало повеќе реакции отколку за селективната правда, промената на името, или договорот со Бугарија. Пратеникот на ДУИ, Артан Груби за време на гостувањето во емисијата „Патот кон“ на Алсат, изјави дека Законот за ...

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети знаел дека целиот закон за јазици, А не делови, ќе биде испратен во Венецијанската комисија

24 Вести - 12.12.2019

И лидерот на ДУИ – Али Ахмети го демантираше својот сопартиец, Артан Груби, кој како што рече знаел дека на мислење во Венецијанска ќе биде испратен само дел од Законот за јазици. Првиот човек на интегративците – дециден – партијата знаеше дека ...

Законот за јазиците нема да се менува, „Венецијанска“ ќе се спроведе преку измени во други закони

Сител - 12.12.2019

Препораките на Венецијанската комисија ќе се имплементираат без да се менува Законот за јазиците. Премиерот Заев вели дека вакви совети добил од правните експерти и дека поктај бројните забашелки граѓаните сепак имаат право да го користат албанскиот ...

СДСМ и ДУИ признаа дека Законот за јазици е плод на политички пазар

Курир - 12.12.2019

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби во емисијата Патот кон на Алсат М, уште еднаш потврди дека Законот за јазици е плод на политички пазар помеѓу СДСМ и ДУИ, а неговото донесување бил условот за формирање на коалицијата ДУИ-СДСМ.

Силјановска: Законот за јазиците во многу елементи е неспроведлив што значи дека може да го загрози и владеењето на ...

Курир - 12.12.2019

Кога се во прашање извештаите и мислењата на Венецијанската комисија, јас имам искуство и знам како ги пишуваме заклучоците. Значи Венецијанската комисија прво кога дава мислење ги цени стандардите и ако е нешто под стандардите тогаш е жестока, а ...

Османи ќе ги почитува препорaките од Венецијанската комисија, но Законот за јазици нема да го менува

Република - 12.12.2019

Вицепремиерот Бујар Османи истакна дека , со забелешка дека ќе се води сметка неговата имплементација да нема негативни влијанија врз останатите општествени процеси во земјата. – Во сегашниот Закон за јазици има преодна одредба што дозволува една ...

Фуере за Законот за јазици: Внимателно да се разгледаат препораките на Венецијанската комисија

Република - 12.12.2019

Поранешниот амбасадор на ЕУ во Македонија Ерван Фуере ги поздрави огромните напори што се прават во рамки на ЕУ во насока на отпочнување на претпрестапните преговори. – Очигледно е дека постојат различни ставови околу тоа, особено кај француската ...

Венецијанските маски на македонската политика

Република - 12.12.2019

Венеција, град на каналите, на гондолите, град на венецијанските маски и комедијата дел арте. Лулка на културата, уметноста и трговијата. Венеција, седиште на правните стандарди и вредности, место на оддржување на состаноците на Венецијанската ...

Tимоние: Да се почитува мислењето на Венециската комисија

МКД - 12.12.2019

Кога бараме мислење од некого тоа мислење треба да се земе предвид или парцијало или целосно. Сметаме дека телото Венециска комисија е доста почитувано и ја почитува целиот свет, изјави во интервју за Македонското радио, францускиот амбасадор во ...

Законот за јазици влезе во политичка злоупотреба

Слободен Печат - 12.12.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за измени на Законот за јазиците, но спикерот Талат Џафери најави дека нема да има двотретинско мнозинство, ниту Бадентерово мнозинство за да се изгласаат измените.

Ахмети: Законот за јазиците беше испратен во Венецијанската комисија за да се смират тензиите кај Македонците

Слободен Печат - 12.12.2019

„Во моментите кога се преговраше, се разговараше за Законот, нашите меѓународни пријатели ни дадоа мислење, дека би било добро Законот да се прати за мислење до Венецијанската комисија, со добра намера да се смират тензиите но и предрасудите кај ...

Кога 61 глас во Собранието се посилни од 81 глас

Н.Македонија - 12.12.2019

Настрана партиско-политичката еквилибристика во однос на толкувањето на препораките на Венецијанската комисија, правните експерти во своите одвоени изјави, независно анкетирани и прашани, дејствуваат усогласено, концизно, небаре синхронизирано со ...

Нема „Бадентер“ за измени на Законот за употреба на јазиците

Опсервер - 12.12.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најавува амандмани за Законот за употреба на јазиците, но кај партиите од албанскиот блок не постои расположение за поддршка, а нивниот глас е важен, бидејќи за усвојување е потребно Бадентерово мнозинство.

Али Ахмети: Венецијанска комисија ја користевме само за да се намалат тензиите кај Македонците

Фактор - 12.12.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вчера изјави дека Законот за употреба на јазиците бил испратен на мислење во Венецијанската комисија само заради намалување на тогашните актуелни тензии што се јавиле кај Македонците.

Нема „Бадентер“ за измени на Законот за употреба на јазиците

Press24 - 12.12.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најавува амандмани за Законот за употреба на јазиците, но кај партиите од албанскиот блок не постои расположение за поддршка, а нивниот глас е важен, бидејќи за усвојување е потребно Бадентерово мнозинство.

Нема „Бадентер“ за измени на Законот за употреба на јазиците

А1 On - 12.12.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најавува амандмани за Законот за употреба на јазиците, но кај партиите од албанскиот блок не постои расположение за поддршка, а нивниот глас е важен, бидејќи за усвојување е потребно Бадентерово мнозинство.

Нема „Бадентер“ за измени на Законот за употреба на јазиците

Локално - 12.12.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најавува амандмани за Законот за употреба на јазиците, но кај партиите од албанскиот блок не постои расположение за поддршка, а нивниот глас е важен, бидејќи за усвојување е потребно Бадентерово мнозинство.

Нема „Бадентер“ за измени на Законот за употреба на јазиците

Сител - 12.12.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најавува амандмани за Законот за употреба на јазиците, но кај партиите од албанскиот блок не постои расположение за поддршка, а нивниот глас е важен, бидејќи за усвојување е потребно Бадентерово мнозинство.

Нема Бадентерово мнозинство за измени на Законот за употреба на јазиците

iPortal - 12.12.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најавува амандмани за Законот за употреба на јазиците, но кај партиите од албанскиот блок не постои расположение за поддршка, а нивниот глас е важен, бидејќи за усвојување е потребно Бадентерово мнозинство.

Нема „Бадентер” за измени на Законот за употреба на јазиците

24Инфо - 12.12.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најавува амандмани за Законот за употреба на јазиците, но кај партиите од албанскиот блок не постои расположение за поддршка, а нивниот глас е важен, бидејќи за усвојување е потребно Бадентерово мнозинство.

Законот за употреба на јазиците и ставот на Венецијанската комисија и понатаму во фокусот

ММС - 12.12.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најавува амандмани за Законот за употреба на јазиците, но кај партиите од албанскиот блок не постои расположение за поддршка, а нивниот глас е важен, бидејќи за усвојување е потребно Бадентерово мнозинство.

Нема „Бадентер“ за измени на Законот за употреба на јазиците

Алсат-М - 12.12.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најавува амандмани за Законот за употреба на јазиците, но кај партиите од албанскиот блок не постои расположение за поддршка, а нивниот глас е важен, бидејќи за усвојување е потребно Бадентерово мнозинство.

Нема “Бадентер“ за амандмани на Законот за употреба на јазиците

Вечер Прес - 12.12.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најавува амандмани за Законот за употреба на јазиците, но кај партиите од албанскиот блок не постои расположение за поддршка, а нивниот глас е важен, бидејќи за усвојување е потребно Бадентерово мнозинство.

Ахмети: Венецијанската комисија ја користевме за да се намалат тензиите и предрасудите кај македонските сограѓани

Курир - 12.12.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вчера изјави дека Законот за употреба на јазиците бил испратен на мислење во Венецијанската комисија само заради намалување на тогашните актуелни тензии што се јавиле кај Македонците.

Предлог измените на Законот за јазиците на ВМРО-ДПМНЕ услов за ЕУ

Курир - 12.12.2019

Според информациите кои излегоа во медиумите. Францускиот нон пејпер за промена на методологијага за отпочнување на пристапни преговори, кој во јануари ќе се најде пред Европската Комисија во себе содржи јасен став дека понатамошното приближување на ...

Ахмети: Венецијанската комисија ја користевме за да се намалат тензиите и предрасудите кај македонските сограѓани

Нетпрес - 12.12.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вчера изјави дека Законот за употреба на јазиците бил испратен на мислење во Венецијанската комисија само заради намалување на тогашните актуелни тензии што се јавиле кај Македонците.

Ахмети: Законот го пративме во Венецијанска комисија заради предрасудите кај македонските сограѓани

Фокус - 12.12.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, изјави дека Законот за употреба на јазиците бил испратен на мислење во Венецијанската комисија само заради, како што вели, намалување на тогашните тензии што се јавиле кај Македонците.

Ахмети: Венецијанската комисија ја користевме за да се намалат тензиите и предрасудите кај македонските сограѓани

Република - 12.12.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вчера изјави дека Законот за употреба на јазиците бил испратен на мислење во Венецијанската комисија само заради намалување на тогашните актуелни тензии што се јавиле кај Македонците.

Предлог измените на Законот за јазиците на ВМРО-ДПМНЕ услов за ЕУ

Нетпрес - 12.12.2019

Според информациите кои излегоа во медиумите. Францускиот нон пејпер за промена на методологијага за отпочнување на пристапни преговори, кој во јануари ќе се најде пред Европската комисија во себе содржи јасен став дека натамошното приближување на ...

Нема „Бадентер“ за измени на Законот за употреба на јазиците

Скопје инфо - 12.12.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најавува амандмани за Законот за употреба на јазиците, но кај партиите од албанскиот блок не постои расположение за поддршка, а нивниот глас е важен, бидејќи за усвојување е потребно Бадентерово мнозинство.

Ахмети знаел дека целиот Закон за употреба на јазиците ќе биде испратен во Венецијанската комисија

24 Вести - 12.12.2019

Лидерот на ДУИ Али Ахмети знаел дека Законот за употреба на јазиците во целост ќе биде испратен за Мислење во Венецијанската комисија и оти тоа било направено за да се намалат тензиите кај Македонците.

Ахмети знаел дека целиот Закон за употреба на јазиците ќе биде испратен во Венецијанската комисија

ТВ21 - 12.12.2019

Лидерот на ДУИ Али Ахмети знаел дека Законот за употреба на јазиците во целост ќе биде испратен за Мислење во Венецијанската комисија и оти тоа било направено за да се намалат тензиите кај Македонците.

Ахмети знаел дека во Венецијанска комисија е испратен целиот Закон за јазици

+инфо - 12.12.2019

Според лидерот на ДУИ, тоа било направено за да се намалат тензиите кај Македонците. Лидерот на ДУИ Али Ахмети знаел дека Законот за употреба на јазиците во целост ќе биде испратен за Мислење во Венецијанската комисија и вели оти тоа било направено ...

Ахмети знаел дека целиот Закон за употреба на јазиците ќе биде испратен во Венецијанската комисија

Опсервер - 12.12.2019

Лидерот на ДУИ Али Ахмети знаел дека Законот за употреба на јазиците во целост ќе биде испратен за Мислење во Венецијанската комисија и оти тоа било направено за да се намалат тензиите кај Македонците.

Албанските партии не би поддржале измени во законот за јазици, а без „Бадентер“ нема измени

MakPress - 12.12.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најавува амандмани за Законот за употреба на јазиците, но кај партиите од албанскиот блок не постои расположение за поддршка, а нивниот глас е важен, бидејќи за усвојување е потребно Бадентерово мнозинство.

Ахмети знаел дека целиот Закон за употреба на јазиците ќе биде испратен во Венецијанската комисија

24Инфо - 12.12.2019

Лидерот на ДУИ Али Ахмети знаел дека Законот за употреба на јазиците во целост ќе биде испратен за Мислење во Венецијанската комисија и оти тоа било направено за да се намалат тензиите кај Македонците.