TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бура во регионот околу наводниот нон-пејпер на Јанез Јанша

Независен - 13.04.2021

Словенечкиот премиер негира дека испратил нон-пејпер до претседателот на Европскиот совет, во кој наводно се предлага поделба на БиХ, Македонија, Косово и Црна Гора Портпаролот на претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, изјави дека не можат ...

Нон пејпер на Јанша: Ќе го враќал Никола Груевски во Македонија и ќе ја дели Македонија. Јанша демантира

Во Центар

ЕУ: Мишел не може да потврди дека Брисел добил нон-пејпер од Јанез Јанша

Денешен

Брисел не потврдува дека Мишел добил нон-пејпер од Јанез Јанша

Опсервер

Брисел не потврдува дека Мишел добил нон-пејпер од Јанез Јанша

24Инфо

EУ не потврдува за словeнечкиот документ за поделба на Босна,Црна Гора, Косово и Македонија

Република

Брисел не потврдува дека Мишел добил нон-пејпер од Јанез Јанша

Либертас

MakPress Нова ТВ Фокус ММС Точка MTM

Дали словенечкиот премиер Јанша доставил документ за прекројување на границите на Балканот?

Канал5 - 13.04.2021

Автентичен документ, шпекулација или пробен балон? Политичката сцена во Словенија и Босна и Херцеговина втор ден ја тресе аферата дека словенечкиот премиер Јанша на првиот човек на Европскиот совет, Шарл Мишел наводно му доставил нон-пејпер со кој ...

Документот на Јанша за завршување на распадот на СФРЈ, доставен преку тајни канали, повикува и на враќање на Груевски

Слободен Печат

Документот на Јанша за довршување на распадот на СФРЈ, доставен преку тајни канали, повикува на враќање на Груевски и на поделба на БИХ

Либертас

Документот на Јанша за завршување на распадот на СФРЈ, доставен преку тајни канали, повикува и на враќање на Груевски

Бриф

Документот на Јанша за завршување на распадот на СФРЈ, доставен преку тајни канали, повикува и на враќање на Груевски

Мак. Весник

Таен документ на Јанша предвидува враќање на Груевски во С.Македонија

Локално

„Документот“ на Јанша за завршување на распадот на СФРЈ, повикува и на враќање на Никола Груевски

Frontline

Вечер Прес Слободен Печат 24Инфо

ЕУ не знае за нон-пејпер и отфрла дискусија за промена на граници на Западен Балкан

Р.С.Европа - 13.04.2021

Официјалните претставници на Унијата реагираат дека ниту добиле, ниту виделе нон-пејпер за прекројување граници во Западен Балкан, ниту, пак, разговараат за такво нешто Официјални претставници на Европската унија (ЕУ) изјавија дека не се запознаени ...

Стано: Позицијата на ЕУ за границите на Балканот е јасна – ништо не треба да се менува

Опсервер

Стано: Позицијата на ЕУ за границите на Балканот е јасна – ништо не треба да се менува

Канал5

Стано: Позицијата на ЕУ за границите на Балканот е јасна – ништо не треба да се менува

24Инфо

EУ не е за промена на границите на Балканот

Република

Стано: Позицијата на ЕУ за границите на Балканот е јасна – ништо не треба да се менува

Либертас

Стано: ЕУ поддржува регионална соработка и помирување, а не промена на граници

Нова ТВ

Независен Сител MakPress Frontline

Критики кон Јанша од Брисел: „Неодговорното однесување може да доведе до нова војна на Балканот“

Локално - 13.04.2021

Иако Јанез Јанша негираше дека испратил неофицијален документ до Брисел за наводното мирно распаѓање на БиХ, се огласила европратеничката Тања Фајон и го повикала словенечкиот премиер да објасни што има во тој документ.

Фајон: Завршувањето на планот за мирно распаѓање на БиХ може да доведе до нова војна на Балканот

Слободен Печат

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

Точка

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

24Инфо

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

Press24

Јанша напишал план за мирно распаѓање на БиХ

Независен

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

MTM

+инфо Нетпрес