TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По 10 годишно лекување од депресија во Холандија Коко се врати во Скопје

Канал5 - 11.07.2019

Kоко е мојот дар од Бога и неизмерна љубов – вака ЗОО негувателот Драган раскажуваше за моментите на радост и среќа кога по 10 години повторно се сретна со својот стар пријател. Емоции, солзи радосници и по некоја прегратка – познатото шимпанзо ...

(фото) ШИЛЕГОВ: Коко се врати дома

Денешен - 11.07.2019

Новото живеалиште за шимпанза ги исполнува сите европски стандарди, што беше и еден од условите за нивното доаѓање во Скопје, истакна денеска градоначалникот на Скопје, на прес-конференцијата по повод враќањето на мајмунот Коко, по десетгодишното ...

Коко веднаш ме позна, како да не сме биле разделени, Вели Зоо негувателот Драган Трајкоски

Сакам да кажам - 11.07.2019

Зоо негувателот Драган Трајкоски пред 10 години го испрати шимпанзото Коко на ресоцијализација во Холандија, а вчера го пречека во скопската Зоолошка градина. При нивната прва средба после толку време, Коко веднаш го познал Драган.

(ВИДЕО): Трнлив пат на шимпанзото Коко до неговото враќање дома

А1 On - 11.07.2019

Десет години постар, со бела брадичка, смирен и кроток, 24-годишното шимпанзо Коко мирно седеше на прозорецот во Зоолошката градина во Скопје, откако заедно со уште три други шимпанза пристигна во Скопје, по десетгодишна ресоцијализација во ...

И другарите на шимпанзото Коко имаат емотивни приказни, биле малтретирани во циркус и грабнати од Африка

МКД - 11.07.2019

Приказната за шимпанзото Коко кој вчера по долги години беше вратен во Зоолошката градина во Скопје допре до многу луѓе. По 10 години поминати на рехабилитација, Коко заедно со уште неколку од неговиот вид се врати назад во Зоолошката градина.

Шимпанзото Коко го препозна негувателот кој го чуваше од бебе (ГАЛЕРИЈА)

Слободен Печат - 11.07.2019

Како во филмовите, по 10 години, Коко го познал човекот кој со голема љубов го чувал во скопската зоолошка градина, по што следувале прегратки и бакнежи, настан кој предизвикал воодушевување, и разбудил многу емоции и кај останатите вработени во ...

Коко се запозна со новиот дом

Н.Македонија - 11.07.2019

Познатото шимпанзо Коко кое 10 години се ресоцијализираше во Холандија, повторно е во својот дом во скопската Зоолошка градина. Коко вчера пристигна во Скопје со уште три шимпанза – Мими, Роси и Хјасл со кои ќе го дели живеалиштето.

Ново живеалиште за Коко и уште три шимпанза во Зоолошката градина Скопје

Локално - 11.07.2019

Шимпанзото Коко заедно со уште три шимпанза Мими, Роси и Хјасл, со кои се ресоцијализираше во Холандија повторно е во Зоолошката градина во Скопје. Изминатите десет години Коко престојуваше во Холандија на ресоцијализација откако остана сам во ...

Тешката животна судбина ги спои Коко и неговите другари пред да дојдат во Скопје (ВИДЕО)

PressingTV - 11.07.2019

По десет години престој на рехабилитација во Холандија, најпознатиот жител на Зоолошката градина во Скопје, шимпанзото Коко, се врати дома. Коко дојде назад заедно со три други шимпанза, двете женки Мими и Роси и алфа-мажјакот Хјасл, со кои Коко се ...

Шимпанзото Коко се врати дома

Независен - 11.07.2019

Познатото шимпанзо Коко кое 10 години се ресоцијализираше во Холандија повторно е во својот дом, во скопската Зоолошка градина. Коко пристигна во Скопје со уште три шимпанза – Мими, Роси и Хјасл со кои ќе го дели живеалиштето.

Ново живеалиште за Коко и уште три шимпанза во Зоолошката градина Скопје

ММС - 11.07.2019

Шимпанзото Коко заедно со уште три шипанза Мими, Роси и Хјасл, со кои се ресоцијализираше во Холандија повторно е во Зоолошката градина во Скопје. Изминатите десет години Коко престојуваше во Холандија на ресоцијализација откако остана сам во ...

Коко по 10 години го позна својот Драган

Република - 10.07.2019

Шимпанзото Коко, кое пред 10 години беше испратено на рехабилитација во Холандија, деновиве се врати во својот дом во Скопје. Таму, го пречека неговиот стар другар, Драган, кого Коко веднаш го препозна. Емотивен момент.

(Видео) Eмотивна приказна во скопската зооолошка – шимпанзото Kоко по 10 години си го препозна негувателот

1tv - 10.07.2019

Солзи радосници, прегратки, бакнежи и допири… ваква беше реакцијата на шимпанзото Коко кога по 10 години си го препозна својот зоо неговател Драган кој го чувал од бебе. Коко во Скопје пристигна од Холандија, каде 10 години се лекуваше од депресија ...

Мајмунот Коко се врати во Зоолошката градина Скопје

Фокус - 10.07.2019

По десет години во скопската Зоолошка се врати мајмунот Коко, откако се излечи во Холандија. Коко, кој страдал од депресија, бидејќи се чувствувал осамен, во 2009та беше испратен во AAP Stichting, една од најдобрите организации за ресоцијализација и ...

[Фото] Коко се врати дома со уште три пријатели

Радио МОФ - 10.07.2019

Во скопската зоолошка градина утрово се врати шимпанзото Коко, кое изминативе 10 години се рехабилитираше во Холандија од депресија. Стручен тим од холандската организација за Застапување и заштита на животните утрово ги донесе шимпанзата Коко, ...

По десет години, Коко се сретна со својот поранешен чувар

Макфакс - 10.07.2019

Враќањето во скопската зоолошка градина на шимпанзото Коко, кој 10 години беше на ресоцијализација во Холандија, предизвика многу емотивни реакции во јавноста, но една од поемотивните е фотографијата на која се гледа првата средба меѓу Коко и ...

Коко излечен во Холандија се врати дома

Сакам да кажам - 10.07.2019

Шимпанзото Коко денеска се врати дома, во скопската Зоолошка градина. После 10 година откако замина на ресоцијализација во Центарот за заштита на животни во Амстердам Холандија, Коко во Скопје пристигна заедно со три шимпанза, две женки и едно машко.

(ФОТО) ЗОО СКОПЈЕ: Коко е повторно дома

Фактор - 10.07.2019

Зоолошката градина во Скопје на својот фејсбук профил соопшти дека Коко се врати дома. Исто така тие соопштија дека дополнителни три шимпанза се нови членови на зоолошката во Скопје. Утрово Коко, Мими, Роси и Хјасал се сместени во своите нови ...

Ново живеалиште за Коко и уште три шимпанза во Зоолошката градина Скопје

Опсервер - 11.07.2019

Шимпанзото Коко заедно со уште три шимпанза Мими, Роси и Хјасл, со кои се ресоцијализираше во Холандија повторно е во Зоолошката градина во Скопје. Изминатите десет години Коко престојуваше во Холандија на ресоцијализација откако остана сам во ...

(Фото) Коко се врати дома

24Инфо - 11.07.2019

Познатото шимпанзо Коко кое 10 години се ресоцијализираше во Холандија повторно е во својот дом, во скопската Зоолошка градина. Коко во Скопје пристигна вчера со уште три шимпанза – Мими, Роси и Хјасл со кои ќе го дели живеалиштето.

Шимпанзото Коко по 10 години се враќа Скопската золошка

Нетпрес - 09.07.2019

По 10 години поминати во ААП Стицхтинг, нашиот Коко се враќа дома. Во 2009 година, Коко беше единствено шимпанзо во Скопје ЗОО, во тинејџерски години кога најмногу му треба друштво и љубов.

Шимпанзото Коко заедно со уште три шипанза повторно е во Зоолошката градина во Скопје

MakPress - 11.07.2019

Шимпанзото Коко заедно со уште три шипанза Мими, Роси и Хјасл, со кои се ресоцијализираше во Холандија повторно е во Зоолошката градина во Скопје. Изминатите десет години Коко престојуваше во Холандија на ресоцијализација откако остана сам во ...

Емотивен момент: Коко по 10 години го препозна својот неговател Драган

Скопје инфо - 11.07.2019

Шимпанзото Коко, кое пред 10 години беше испратено на рехабилитација во Холандија, вчера се врати во својот дом во Скопје. Таму, го пречека неговиот стар другар, Драган, кого Коко веднаш го препозна. Емотивен момент.

(Видео) Eмотивна приказна во скопската зооолошка – шимпанзото Kоко по 10 години си го препозна негувателот

Либертас - 10.07.2019

Солзи радосници, прегратки, бакнежи и допири… ваква беше реакцијата на шимпанзото Коко кога по 10 години си го препозна својот зоо неговател Драган кој го чувал од бебе. Коко во Скопје пристигна од Холандија, каде 10 години се лекуваше од депресија ...

По десет години, Коко се сретна со својот поранешен чувар

Н.Македонија - 10.07.2019

Враќањето во скопската зоолошка градина на шимпанзото Коко, кој десет години беше на ресоцијализација во Холандија, предизвика многу емотивни реакции во јавноста, но една од поемотивните е фотографијата на која се гледа првата средба меѓу Коко и ...

Ново живеалиште за Коко и уште три шимпанза во Зоолошката градина Скопје (ФОТО)

MTM - 11.07.2019

Шимпанзото Коко заедно со уште три шимпанза Мими, Роси и Хјасл, со кои се ресоцијализираше во Холандија повторно е во Зоолошката градина во Скопје. Изминатите десет години Коко престојуваше во Холандија на ресоцијализација откако остана сам во ...

(ВИДЕО) Шилегов ги виде условите каде што ќе живее шимпанзото Коко

Скопје1 - 11.07.2019

Познатото шимпанзо Коко кое 10 години се ресоцијализираше во Холандија повторно е во својот дом, во скопската Зоолошка градина. Коко во Скопје пристигна вчера со уште три шимпанза – Мими, Роси и Хјасл со кои ќе го дели живеалиштето.

(Видео) Шимпанзото Коко и неговите пријатели добија пространо живеалиште во скопската зоолошка

Макфакс - 11.07.2019

Познатото шимпанзо Коко кое 10 години се ресоцијализираше во Холандија повторно е во својот дом, во скопската Зоолошка градина, поради што денеска се одржа прес-конференција, на која беше промовирано и новото живеалиште за шимпанза.

По 10 години шимпанзото Коко денеска се враќа во скопската зоолошка

Скопје инфо - 10.07.2019

По 10 години поминати во AAP Stichting, нашиот Коко се враќа дома. Во 2009 година, Коко беше единствено шимпанзо во Скопје Зоо, во тинејџерски години кога најмногу му треба друштво и љубов.

Пристигнаа четирите шимпанза од Холандија - Коко е повторно дома

Скопје инфо - 10.07.2019

Шимпанзото Коко, кој 10 години беше на ресоцијализација во Холандија, се врати во Зоолошката градина во Скопје. Со него, се донесени уште три шимпанза. „Со стручен тим од AAP Animal Advocasy and Protection- организација која спасува илјадници ...

Коко во друштво ужива дома

Скопје инфо - 11.07.2019

Познатото шимпанзо Коко кое 10 години се ресоцијализираше во Холандија повторно е во својот дом, во скопската Зоолошка градина. Коко во Скопје пристигна вчера со уште три шимпанза - Мими, Роси и Хјасл со кои ќе го дели живеалиштето.

Коко повторно е дома, вработените од Зоо Скопје се поздравија со стариот другар

Вечер - 10.07.2019

Коко и неговите тројца другари Мими, Роси и Хјасл веднаш беа пренесени во новото живеалиште. Како што информираа од Зоо Скопје, шимпанзата прво се адаптираа во карантинскиот дел заедно со своите чувари од Холандија, а по одморот и адаптацијата, ...

Коко пристигна во Зоолошката градина во Скопје

Точка - 10.07.2019

Шимпанзото Коко, кој 10 години беше на ресоцијализација во Холандија, се врати во Зоолошката градина во Скопје. Со него, се донесени уште три шимпанза. „Со стручен тим од AAP Animal Advocasy and Protection- организација која спасува илјадници ...

Коко се врати со друштво од Холандија

+инфо - 11.07.2019

Познатото шимпанзо Коко кое 10 години се ресоцијализираше во Холандија повторно е во својот дом, во скопската Зоолошка градина. Коко пристигна во Скопје со уште три шимпанза – Мими, Роси и Хјасл со кои ќе го дели живеалиштето.

По 10 години, Коко се враќа во Зоолошката во Скопје

Макфакс - 10.07.2019

По 10 години поминати во Холандија, шимпанзото Коко се враќа во скопската зоолошка градина. Коко од 2009 година беше на ресоцијализација поради анксиозност и депресија. „Во 2009 година, Коко беше единствено шимпанзо во Скопје Зоо, во тинејџерски ...

Коко пристигна во Зоолошката градина во Скопје

Скопје1 - 10.07.2019

Шимпанзото Коко, кое 10 години беше на ресоцијализација во Холандија, се врати во Зоолошката градина во Скопје. Со него, се донесени уште три шимпанза. „Пристигнаа четирите шимпанза од Холандија.

Пристигнаа четирите шимпанза од Холандија: Коко се врати дома (ФОТО)

Слободен Печат - 10.07.2019

Шимпанзата ќе имаат огромно живеалиште со внатрешен и надворешен дел, збогатен со многу реквизити. Со стручен тим од AAP Animal Advocasy and Protection- организација која спасува илјадници животни и каде што престојуваа Коко, Мими, Роси и Хјасл, ...

Шилегов со електричниот тротинет дојде во ЗОО (ВИДЕО)

PressingTV - 11.07.2019

Градоначалникот на Скопје денеска во Зоолошката градина дојде со електричниот тротинет. Познатото шимпанзо Коко кое 10 години се ресоцијализираше во Холандија се врати во скопската ЗОО со уште три шимпанза – Мими, Роси и Хјасл со кои ќе го дели ...

Шимпанзото Коко и неговите пријатели добија пространо живеалиште во скопската зоолошка

Точка - 11.07.2019

Познатото шимпанзо Коко кое 10 години се ресоцијализираше во Холандија повторно е во својот дом, во скопската Зоолошка градина, поради што денеска се одржа прес-конференција, на која беше промовирано и новото живеалиште за шимпанза.

По 10 години, Коко се враќа во Зоолошката во Скопје

Точка - 10.07.2019

По 10 години поминати во Холандија, шимпанзото Коко се враќа во скопската зоолошка градина. Коко од 2009 година беше на ресоцијализација поради анксиозност и депресија. „Во 2009 година Коко беше единствено шимпанзо во ЗOO Скопје, во тинејџерски ...

Шимпанзото Коко по десет години се врати во Скопје

Женски магазин - 10.07.2019

Шимпанзото Коко по десет години, денеска се врати дома, во скопската Зоолошка градина. Во 2009 година, Коко беше пратен во Холандија, на ресоцијализација во Центарот за заштита на животни во Амстердам. „ Пристигнаа четирите шимпанза од Холандија.

По 10 години, Коко се враќа во Зоолошката во Скопје

Денар - 10.07.2019

По 10 години поминати во Холандија, шимпанзото Коко се враќа во скопската зоолошка градина. Коко од 2009 година беше на ресоцијализација поради анксиозност и депресија. „Во 2009 година, Коко беше единствено шимпанзо во Скопје Зоо, во тинејџерски ...

Мајмунот Коко се врати дома, со него уште три шимпанза

Независен - 10.07.2019

Мајмунот Коко се врати во скопската Зоолошка градина, откако 10 години беше на ресоцијализација во Холандија. Со него дојдоа уште три шимпанза. „Со стручен тим од AAP Animal Advocasy and Protection- организација која спасува илјадници животни и каде ...

Коко пристигна во Зоолошката градина во Скопје

Centar - 10.07.2019

Шимпанзото Коко, кој 10 години беше на ресоцијализација во Холандија, се врати во Зоолошката градина во Скопје. Со него се донесени уште три шимпанза. „Со стручен тим од AAP Animal Advocasy and Protection – организација која спасува илјадници ...

Коко се врати дома и со него три нови шимпанза

ММС - 10.07.2019

Мајмунот Коко се врати во скопската Зоолошка градина, откако 10 години беше на ресоцијализација во Холандија. Со него дојдоа уште три шимпанза. „Со стручен тим од AAP Animal Advocasy and Protection- организација која спасува илјадници животни и каде ...

По десет години, Коко се сретна со својот поранешен чувар

Скопје24 - 10.07.2019

Враќањето во скопската зоолошка градина на шимпанзото Коко, кој 10 години беше на ресоцијализација во Холандија, предизвика многу емотивни реакции во јавноста, но една од поемотивните е фотографијата на која се гледа првата средба меѓу Коко и ...

Пристигнаа четирите шимпанза од Холандија во Зоо Скопје- Коко е повторно дома (ФОТО)

Курир - 10.07.2019

Шимпанзото Коко, кој 10 години беше на ресоцијализација во Холандија, се врати во Зоолошката градина во Скопје. Со него, се донесени уште три шимпанза. -Пристигнаа четирите шимпанза од Холандија. Коко е повторно дома.

Коко се врати дома и тоа во друштво

Пулс24 - 10.07.2019

Коко, шимпанзото кој 10 години беше на ресоцијализација во Холандија, се врати во Зоолошката градина во Скопје. Со него се донесени уште три шимпанза. -Пристигнаа четирите шимпанза од Холандија. Коко е повторно дома.