TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Можни ли се рестрикции на струја - загриженост кај експертите

Сител - 22.10.2021

Се погласни алармите дека зимава не очекуваат рестрикции на струјата. Енергетскиот консултант Сања Божиновска за Сител вели дека веќе се кројат такви планови, откако вчера пропадна тендерот за набавка на 1,2 милиони тони јаглен.

Мицкоски шири паника – Најавува рестрикции за струја – веднаш стигна демант за лажната вест

Centar

Енергетика – Владата да ги врати во живот „пензионираните“ капацитети

Алсат-М - 22.10.2021

По неуспешниот тендер за набавка на јаглен за РЕК Битола, експертите предупредуваат дека земјава се наоѓа пред енергетски колапс. Државата мора да најде брзо решение, иако во енергетиката не постојат такви, вели за Алсат консултантот по енергетика ...

Греењето на струја неизвесно, можни се рестрикции зимава?

Вечер Прес

Домаќинствата не треба да се плашат, за нив ќе има домашна струја

Слободен Печат

ЕСМ: Нема да има рестрикции на струја, набавката на јаглен е за индустријата да не плаќа високи цени

Мета - 22.10.2021

Од Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) категорично ги отфрлаат написите во дел од медиумите и тврдат дека земјава има стабилно производство на електрична енергија за домаќинствата и цената на струјата за домаќинствата нема да се менува.

ПРОСТОРОТ ЗА ДРЖЕЊЕ НА ЦЕНИТЕ НА МИНИМУМ Бизнисот плаќа и 4 пати повисоки сметки за струја, следува ценовен шок

+инфо

ЕСМ смирува-Струја за домаќинствата има, цената останува иста, а узвозот на јаглен е за фирмите и институциите

ММС

Ковачевски: Струја за домаќинствата има, набавката на јаглен е за стопанството и институциите

Локално

Има доволно струја за домаќинствата по иста цена, соопштуваат Електрани

Телма

Има доволно струја за домаќинствата, цената останува иста, тврди директорот на ЕСМ, Ковачевски

еМагазин

Ковачевски: Eлектрична енергија за домаќинствата има, цената останува иста

Канал5 - 22.10.2021

Изјава на генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски. „АД ЕСМ има стабилно производство на електрична енергија за домаќинствата и цената на струјата за домаќинствата нема да се менува.

Ковачевски уверува: Eлектрична енергија за домаќинствата има, цената останува иста

Република

Ковачевски: Има електрична енергија за домаќинствата, цената останува иста

Н.Македонија

(Видео) Ковачевски: Електрична енергија за домаќинствата има, цената останува иста

Точка

(Видео) Ковачевски: Електрична енергија за домаќинствата има, цената останува иста

MTM

Ковачевски: Електрична енергија за домаќинствата има, цената останува иста

Тера

Има доволно струја за домаќинствата, цената останува иста, тврди директорот на ЕСМ, Ковачевски

Скопје24

Zoom

АНЃУШЕВ ЗА ФАКТОР: Никој не можеше да предвиди ваква енергетска криза

Фактор - 22.10.2021

Добро е што државата се обидува да набави јаглен за РЕК Битола, коментира за Фактор Кочо Анѓушев, сопственик на „Фероинвест“ и поранешен вицепремиер за економски прашања. Самиот е еден од поголемите познавачи во енергетиката, а за Фактор вели дека ...

НЕМИНОВНО Е ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ЦЕНАТА НА СТРУЈАТА Анѓушев вели дека може берзанската цена да се намали, но не до нивото од пред кризата

+инфо

Анѓушев: Струјата ќе мора да поскапи

Нетпрес

Анѓушев: Струјата ќе поскапи, EСМ не може неограничено да дава евтина енергија во системот

Република