TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Захариева посакува да бидеме „бугарска колонија“, т.е. како Аргентина,Чиле и Шпанија

Канал5 - 26.11.2020

Министерката за надворешни работи продолжува со сериозните вербални „бисери“ и ширење на географско-историски невистини.Аргентина и Чиле беа колонии на Шпанија, значи иницирале окупација ! Бугарската министерска за надворешни работи, Екатерина ...

Бугарија го поздрави бркањето на Зоран Иванов од МИА

Сакам да кажам - 26.11.2020

Во бугарското Министерство за надворешни работи денеска беше поканет македонскиот в.д. амбасадор во Софија Владимир Крстевски и на средбата бугарската страна ја поздрави брзата реакција на властите во Скопје во врска со говорот на омраза против ...

Бугарско МНР: Софија ја цени брзата акција на Скопје против провокациите

Макфакс - 26.11.2020

Софија ја цени брзата акција на Скопје против провокациите. Овој став бил изнесен на денешниот состанок на в.д. македонскиот амбасадор во Софија во Министерството за надворешни работи, јави агенцијата „Бгнес“.

Бугарското МНР: Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите

360 степени - 26.11.2020

Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите. Оваа порака била испратена откако денеска во бугарското Министерството за надворешни работи (МНР) на разговор бил поканет привремениот шеф на амбасадата на Република Северна Македонија во ...

Захариева тврди дека Македонците зборуваат бугарски јазик, како што Аргентинците зборуваат шпански

Фокус - 26.11.2020

Бугарската министерска за надворешни работи, Екатерина Захариева во интревју за „Ефе“ направи споредба на Македонија со латинските земји во однос на јазикот. -Земам пример од Латинска Америка.

Захариева: Односите меѓу Северна Македонија и Бугарија да наликуваат на оние на Шпанија со Латинска Америка

ТВ21 - 26.11.2020

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева денеска во интервју за Ефе изјави дека Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија се додека не се стави крај на „говорот на ...

Захариева: Односите меѓу Бугарија и Македонија треба да бидат како меѓу Шпанија и земјите од Латинска Америка

Телма - 26.11.2020

Министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, во интервјуто за “Ефе”, кое го пренесува БГНЕС, оценува дека односите меѓу двете соседни земји треба да наликуваат на односите кои денес ги имаат Шпанија и земјите од Латинска Америка.

Бугарското МНР: Софија ја цени брзата реакција на Скопје против палењето на бугарското знаме

Локално - 26.11.2020

„Софија ја цени брзата акција на Скопје по повод објавеното видео од провокациите и палењето на бугарското знаме“, стои во соопштението на бугарското Министерство за надворешни работи откако в.д. амбасадорот на С.

Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите

Бриф - 26.11.2020

Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите. Оваа позиција е изнесена, откако денеска во бугарското Министерството за надворешни работи на разговор бил поканет вршителот на работи амбасадор на Република Северна Македонија во ...

Захариева: Бугарија ја блокира С Македонија поради говорот на омраза

360 степени - 26.11.2020

Бугарија го блокираше почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со Европската Унија (ЕУ) сè додека не се напушти говорот на омраза кон сè што е бугарско, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина ...

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Северна Македонија поради говорот на омраза

Макфакс - 26.11.2020

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија сè додека не го напушти говорот на омраза кон сè што е бугарско, изјави вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Бугарија, Екатерина ...

Захариева: Блокадата за Северна Македонија е поради „говорот на омраза“

А1 On - 26.11.2020

Министерката за надоврешни работи на Бугарија, Екатерина Захарева вели дека блокатата од нејзината држава за Македонија произлегува од погрешното читање на историјата и од „говорот на омраза“ од македонската страна.

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите на Македонија со ЕУ поради говорот на омраза

Слободен Печат - 26.11.2020

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева во интервју за „Ефе“ изјави дека Бугарија го блокира почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со Европската Унија се додека не го напушти говорот на ...

Пендаровски за ДВ: Историјата не се повторува, дури ни како фарса

Deutsche Welle - 26.11.2020

Декларацијата на бугарското собрание и меморандумот до ЕУ излегоа надвор од рамките на договорот. Тука немавме маневарски простор, зашто барањата се однесуваа на прашања за кои не се преговара, вели претседателот Бугарското вето за почетокот на ...

Захариева за македонскиот и бугарскиот: Фактот што во Чиле зборуваат шпански не ги прави помалку Чилеанци

365 - 26.11.2020

Бугарија ќе го блокира влезот на Северна Македонија во ЕУ сѐ додека земјата не признае дека има заедничка историја и јазик со нејзиниот источен сосед и сѐ додека не се откаже од она што Софија го смета за „говор на омраза кон сѐ што е бугарско“.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев

24 Вести - 26.11.2020

Итна средба со премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Бујар Османи и Димитров бара опозициската ВМРО-ДПМНЕ, од партијата побараа Заев да си даде оставака по како што велат тие антидржавните ставови искажани во интревјуто за ...

Захариева: Односите меѓу Бугарија и Македонија треба да бидат како оние што ги имаат Шпанија и земјите од Латинска ...

Локално - 26.11.2020

Во интервју за шпанската агенција ЕФЕ, бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева вели дека Бугарија го блокирала почетокот на преговорите на С. Македонија со ЕУ сè додека земјата не го напушти јазикот на омраза кон сè што е ...

Захариева по интервјуто на Заев: Тоа што Аргентинците зборуваат Шпански не ги прави помалку Аргентинци

Press24 - 26.11.2020

Б угарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева со свој став се огласи на социјалните мрежи во врска со интервјуто на Заев и напиша дека условите кои Бугарија ги поставува не влијаат на идентитетот на Македонија.

Реакции во регионот за интервјуто на премиерот Заев

24 Вести - 26.11.2020

Балканскиот сервис на Ал Џезеира пишува дека Заев ја обвинил Југославија дека ги раздвоила Македонија и Бугарија, а интервјуто на македонскиот премиер го пренесоа и бројни хрватски, босански и словенечки медиуми.

Не стивнуваат реакциите за интервјуто на премиерот за бугарски медиум во кое зборува за историјата

Глас на Америка - 26.11.2020

Не стивнуваат ниту коментарите со осуда на социјалните мрежи за изјавите на премиерот од кои се оградија дел од членовите на Мешовитата македонско-бугарска историска комисија. Премиерот жали што неговото интервју за бугарски медиум во кое зборува за ...

Заев свесен за реакциите по интервјуто – „Замената, окупација со администрација се темели на историски факти“

ТВ21 - 26.11.2020

Бројни реакции и натписи предизвика интервјуто што премиерот Зоран Заев го даде вчера за бугарски БГНЕС. Не изостанаа и новинарските прашања на кои Заев како да беше подготвен со претходно напишан говор.

Од поддршка до оградување за интервјуто на Заев за БГНЕС од владините министри

Телма - 26.11.2020

Граѓаните, опозицијата или најблиските соработници. Кого најмногу го погодија зборовите на премирот Зоран Заев по вчерашното интервју за бугарската телевизија. Од поддршка до оградување, се нижат реакции во медиумите и на социјалните мрежи.

Захариева: Односите меѓу Бугарија и Македонија да бидат како меѓу Шпанија и Латинска Америка!?

Expres - 26.11.2020

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатерина Захариева и денес потврди дека Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Македонија со ЕУ сè додека не го напушти јазикот на омраза кон сè што е бугарско.

Борците навредени, Заев ги разбира негативните емоции

Р.С.Европа - 26.11.2020

Сојузот на борци бара премиерот Заев да се огради од своите ставови дадени во интервју за БГНЕС. Историчарот Петар Тодоров вели дека секоја изјава која ќе ги оживее старите и ќе создаде нови проблеми во односите меѓу државите и народите може само ...

Заев: Давањето етнички карактеристики на фашизмот е неприфатливо

Тера - 26.11.2020

Заев изрази жалење што интервјуто предизвика силни негативни емоции во јавноста, за што рече дека е свесен и ги разбира, но додаде дека има обврска да ги поттикне македонските граѓани за изнаоѓање решение.

ВЛАДИМИР МИЛЧИН Кој да прости, жртвата или крвникот?

+инфо - 26.11.2020

Што е слабост на историјата според Заев, тоа што Бугарија окупирала или тоа што окупираните не ја прифаќале окупацијата како администрација па ги зеле пушките? Ако не сме ги признаеле слабостите на историјата… не ќе сме можеле да градиме заедничка! ...

Македонскиот јазик и идентитет не се на маса за преговори, тврди премиерот

Фокус - 26.11.2020

Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се на маса за преговори, никаде во светот не се преговара за идентитет и за свој мајчин јазик. Бугарија ја признава реалноста за македонскиот јазик и македонскиот идентитет, но сака да зборува за ...

Бугарски уплав од малцинства

+инфо - 26.11.2020

Во барабанот кој сега акцелерира со сè поголема брзана на релација меѓу Бугарија и Македонија, се уфрлени сите можни точки на допирање и раздвојување во регионот – историските личности, малцинствата и нивните јазици, претензиите кон соседни ...

Заев се дообјаснува за интервјуто за БГНЕС но не ретерира во ставовите

Телма - 26.11.2020

Свесен сум за негативните реакции за моето интервју, но и двата народа мора да се соочат со историјата, вели премиерот Зоран Заев на ден по интервјуто за бугарската телевизија БГНЕС, кое предизвика жестоки реакции во јавноста.

Историчарите се оградуваат од Заев: Терминот „окупација“ е општоприфатен за улогата на Бугарија во ВСВ

Алфа - 26.11.2020

Речиси целата македонска интелектуална елита, вклучувајќи ги и членовите од македонскиот тим на историската комисија со Бугарија бурно реагираа на ставовите на Заев искажани во вчерашнотот скандалозно интервју.

Менкиноски: Заев нема легитимитет да потпишува за малцинството, Бугарија има обврска да ги регистрира македонските ...

Вечер - 26.11.2020

Адвокатот Тони Менкиноски и правен застапник на „Македонскиот клуб за Етничка толеранција во Бугарија“ за „Слободна зона“ на бугарската ТВ Европа вели дека изјавата на господинот Заев е несериозна и е надвор од неговиот мандат како премиер на ...

Капитулацијата пред насилството може да донесе само пизма и горчина

Призма - 26.11.2020

Несмасното, непромислено и недостоинствено однесување на Заев и владата кон уцените на Софија прават непроценлива историска штета. Како на македонските национални интереси, така и на искрените заложби за македонско-бугарско пријателство и ...

Нашата држава почива на антифашизмот, но неприфатливо е на фашизмот да му се дава етнички карактер, се дообјасни Заев ...

Сакам да кажам - 26.11.2020

Нашата државност почива на делата на антифашизмот и нашата слобода е резултат на антифашизмот, вели премиерот Зоран Заев во дообјаснувањето на ставовите изнесени во вчерашното интервју за бугарската агенција „БГНЕС“.

Заев попаметен си кога молчиш, Југославија ви даде држава – бура реакции и од српските медиуми

Алфа - 26.11.2020

Скандалозно интервју на премиерот Заев, Заев за односите со Бугарија: Не раздели Југославија, Заев попаметен си кога молчиш, Југославија ви даде држава ….. Медиумите од регионот „зовреа“ по вчерашното интервју на претседателот на Владата за ...

(ВИДЕО) Заев: Треба да се соочиме со прашањата од историјата и да развиеме капацитет за разбирање и простување

360 степени - 26.11.2020

Премиерот Заев изрази жалење што интервјуто за БГНЕС предизвика силни негативни емоции во јавноста, но смета дека има обврска да ги поттикне македонските граѓани за изнаоѓање решение Имам обврска кон македонските граѓани да поттикнам придвижување ...

Граѓаните разочарани од премиерот: После ова интервjу, единствено што треба е Заeв да се прати на Голи Оток

Курир - 26.11.2020

Не стивнуваат реакциите на граѓаните по интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарската телевизија БГНЕС, во кое тој прави огромни отстапки од македонските национални интереси кон Бугарија и јавно се откажува од многу праша, како македонското ...

Заев потврди дека преку историски фалсификати ги продава македонскиот идентитет и јазик

Курир - 26.11.2020

Премиерот Зоран Заев го потврди тоа од што се плашеше целиот македонски народ, а тоа е откажување од корените на македонскиот идентитет и јазик. Во неговото интервју за бугарската агенција БГНЕС, тој практично даде потврда дека ги прифаќа сите ...

Богојески: Очигледно Заев не ја познава историјата

24 Вести - 26.11.2020

„Секој премиер има должност да го штити достоинството на својата држава, Заев вчера тоа не го направи. Заев воспостави цензура на слободата на говорот и правото да ги браниме македонските национални интереси.

Заев изрази жалење што интервјуто за БГНЕС предизвика бурни реакции во јавноста

Канал5 - 26.11.2020

Премиерот Зоран Заев изрази жалење што вчерашното интервју за БГНЕС предизвика бурни реакции во јавностн на отворањето на новата инвестиција на конзорциумот на домашни и странски инвеститори „Интернешанал Фреш Фуд“.

Премиерот Заев изрази жалење што интервју за БГНЕС предизвика бурни реакции во јавноста

Канал5 - 26.11.2020

Премиерот Зоран Заев изрази жалење што вчерашното интервју за БГНЕС предизвика бурни реакции во јавноста рече дека бил свесен за тоа што го рекол и какви реакции ќе предизвика. Објасни дека треба да работиме на отстранување на пречките од ...

Заев жали за негативните реакции на интервјуто

Независен - 26.11.2020

„Дозволете најпрво да изразам жалење што моето интервју за бугарскиот медиум предизвика толку силни негативни емоции, за кои сум целосно свесен и кои ги знам и разбирам до детаљ. Но, во исто време имам обврска кон македонските граѓани да поттикнам ...

Единствена Македонија: Заев и Борисов да излезат со заедничка изјава за Мировниот договор и историската Бледска ...

Скопје1 - 26.11.2020

Единствена Македонија и македонскиот народ со неверување слушаат за интервју на Зоран Заев за бугарската БГНЕС во кое на штета на Македонија и Македонците се искривуваат општо познатите историски факти прифатени од светската историска наука, се вели ...

Интелектуалците гневни, Заев прави велепредавство!

Република - 26.11.2020

По вчерашното интервју на Зоран Заев за БГНЕС каде говорејќи за историскиот период од Втората светска војна тој вели дека имало некоја администрација во тој момент, но потоа Бугарија се покренала заедно со антифашистите борејќи се за слободата и ...

Испечи, па речи: Какви реакции предизвикаа вчерашните изјави на Заев во интервју за бугарски медиум

Вечер Прес - 26.11.2020

Изјавите кои вчера во интервјуто за БГНЕС ги даде премиерот Зоран Заев, предизвикаа бурни реакции и во јавноста и кај политичарите од сите провиниенции. Додуша Заев се извини за интервјуто, иако не е сосема јасно за што од кажаното се извини, но еве ...

Историчарот Александар Стојчев за Фактор: Ниту еден договор да не влијае на националната посебност на македонскиот ...

Фактор - 26.11.2020

Интервјуто на премиерот Зоран Заев за БГНЕС предизвика лавина на остри реакции во домашната јавност за употребата на термини како „таму на почетокот некоја администрација“ и дека македонски и бугарски војски учествувале во ослободувањето на повеќе ...

Отворено писмо од Македонски манифест: Со сето ова дефинитивно ќе биде погребан македонизмот

Слободен Печат - 26.11.2020

Имајки ја предвид нашата политика на коленичење и прифаќање на сѐ што од нас ќе се побара, збунувачки се острите критики кон Бугарија и отфрлање на бугарските максималистички барања со кои се негира македонскиот идентитет и јазик… Но уште повеќе ...

Сите Турци – Бугари, обидот за насилна асимилација

Н.Македонија - 26.11.2020

Поранешниот колега од Македонската телевизија, Слободан Трајковски, објави едно свое професионално сеќавање од посетата на некогашната претседателка на Извршниот совет на Југославија на Бугарија, поточно за средбата меѓу Милка Планинц и ...

Заев: Нам ни треба историја која гради мост на пријателство, преку глава ни е од истории кои создаваат раздор

Локално - 26.11.2020

Фашизмот не е поглед кон иднинта прашањето е дали ги употребуваме вистинските збороив за да градиме пријателство.Историјата треба да не учи дека можеме и поинаку, дека можеме и подобро, дека треба да соработуваме, но и меѓусебно да ги почитуваме ...

Заев: Македонската државност се темели на антифашизмот, но на фашистичката идеологија не треба да и се припишуваат ...

Либертас - 26.11.2020

– Македонската државност се темели на антифашизмот. Нашата слобода е резултат на антифашизмот. Македонскиот народ ја оствари својата сувереност во АВНОЈ-ска Југославија и го оствари својот вековен идеал за своја држава со АСНОМ-ска Македонија.

Продолжуваат контактите со Софија, Скопје со оптимизам гледа на можните решенија

Независен - 26.11.2020

Македонската и бугарската влада се во постојан контакт и размена на идеи за изнаоѓање на можни решенија, кои ќе обезбедат европска иднина на земјава, со целосно почитување на нашиот национален идентитет.