TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Жителите на Октиси најавуваат протести против сечата на шума

24 Вести - 21.02.2020

Итно да запре сечата на шума близу струшкото село Октиси или ќе следуваат масовни протести. Вака жителите на струшкото село под Јабланица денеска го изразија својот револт од повеќегодишната експлоатација на шумата во нивната околина.

Протест во Октиси против неконтролирана сеча на шума

Сител - 21.02.2020

Жителите од Октиси го кренаа својот глас против девастацијата на околната шума. Тие преку протест побараа од надележните да се спречи неконтролираната сеча во спротивно најавија радикализирање на протестите ,бидејќи како што велат може да дојде до ...

Протести во Октиси поради сечата на дрва на Јабланица

Алсат-М - 21.02.2020

Жителите на струшкото село Октиси на протест денес побараа под итно да прекине сечата на шума на планината Јабланица во атарот на нивното село. Велат дека планината сè повеќе се уништува и упатија конкретни барања до надлежните институции и ...

Жителите на Октиси бараат итно стопирање на уништувањето на шумата на Јабланица

OhridNews - 21.02.2020

Да се повлечат машините за сечење на дрвја од шумата која го опкружува селото Октиси, да се поништат сите тендери што се распишуваат за сеча или слични активности, надлежните да преземат итни мерки за прогласување на планината Јабланица за ...

Жителите на Октиси бараат итно стопирање на уништувањето на шумата на Јабланица

Курир - 21.02.2020

Да се повлечат машините за сечење на дрвја од шумата која го опкружува селото Октиси, да се поништат сите тендери што се распишуваат за сеча или слични активности, надлежните да преземат итни мерки за прогласување на планината Јабланица за ...

Жителите на Октиси бараат да престане сечата во шумата на Јабланица

Нетпрес - 21.02.2020

Да се повлечат машините за сечење на дрвја од шумата која го опкружува селото Октиси, да се поништат сите тендери што се распишуваат за сеча или слични активности, надлежните да преземат итни мерки за прогласување на планината Јабланица за ...

Протест во Октиси против неконтролирана сеча на шума

4NEWS - 21.02.2020

Жителите од Октиси го кренаа својот глас против девастацијата на околната шума. Тие преку протест побараа од надележните да се спречи неконтролираната сеча во спротивно најавија радикализирање на протестите ,бидејќи како што велат може да дојде до ...