TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија под вршник – спуштете ролетни, пуштете ги климите и не излегувајте од дома!

Вечер Прес - 19.06.2024

Доаѓаат неподносливи горештини – од утре земјава ќе ја зафати портокалова фаза Високите летни температури веќе се во полн замав, а уште нè чекаат и неколку топлотни бранови. Во наредните пет денови, почнувајќи од денеска па сè до недела на 23 јуни, ...

Портокаловата фаза ги препоти граѓаните

Мета

Северна Македонија под топлотен бран: Како најдобро да се заштитите?

Deutsche Welle

Топлотен бран во земјава со температури до 40 степени, надлежните со препораки за заштита на граѓаните

Слободен Печат - 19.06.2024

Од денеска до недела, како што соопштија од УХМР, земјава ќе биде под влијание на стабилна и многу топла воздушна маса од југ, која ќе предизвика сончево и натпросечно топло време за овој период од годината.

Високи температури во Македонија се препорачува да се ослободат од работа најранливите категории

Во Центар

Топлотен бран во Македонија: Температури до 38°C

Кајгана

Еве кој град беше најтопол денес во Македонија

ТВ21 - 19.06.2024

Денеска во Македонија беше сончево и многу топло. Имаше мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од променлив правец. Најтопол град денеска е Велес каде температурите достигнаа 40 степени.

Измерени рекордни 40 степени: Кој град беше најтопол денес во Македонија

24Инфо

Велес најтопол град, измерени рекордни 40 степени

Lider