TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонските Бугари ќе бараат заштита од ЕУ и крај на говорот на омраза против нив

Deutsche Welle - 30.01.2023

Претседателот на бугарскиот клуб во Битола, Љупчо Ѓоргиевски за ДВ најавува со кои позиции и барања македонските Бугари ќе седнат на заедничка маса со еврокомесарот Оливер Вархеји во Брисел.

Лорер: Тепаниот во Македонија не е бугарски државјанин, туку еден од напаѓачите

Канал5

ЛОРЕР: Тој што е тепан во Охрид не е бугарски граѓанин, туку тепачот, а за него не зборуваме

Денешен

Вангелов: Софија преку декларацијата покажува дека Историската комисија ја гледа како алатка за политички притисок

Локално

Зашов во СТУДИО 10: ЕУ требаше да реагира на масовното издавање бугарски пасоши на Македонци, треба да реагира и на оваа ескалација

24 Вести

Лорер: Тепаниот во Македонија не е бугарски државјанин туку еден од напаѓачите

360 степени

Еден од напаѓачите на Пендиков е бугарски државјанин, зошто не се зборува за тоа?

Нетпрес

Н.Македонија Фактор Локално Локално Либертас 4NEWS +инфо Р.С.Европа

Средба Вархеи - македонски Бугари

24 Вести - 30.01.2023

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји неделава ќе се сретне со претставници на македонските Бугари на нивно барање, јави бугарската новинска агенција БГНЕС. Во делегацијата ќе бидат Петар Колев и Георги Трендафилов од ГДУ)и Љупчо Георгиевски ...

Македонски Бугари во Брисел на средба со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји

Алфа

Вархеји во Брисел ќе прими претставници на македонските Бугари откако побарале средба со него

360 степени

Георгиевски, Трендафилов и Колев ќе ги бранат интересите на Бугарите кај еврокомесарот Вархељ

А1 On

Вархеји во Брисел ќе се сретне со македонските Бугари

Слободен Печат

Вархеји ќе се сретне со претставници на македонските Бугари

Фокус

Вархеји ќе се сретне со претставници на македонските Бугари

Либертас

Вечер Прес Курир +инфо Нетпрес Локално Денешен Press24

Димитров: Уставните измени да стапат на сила кога ќе влеземе во ЕУ. Бугарија кон нас се однесува како Русија кон ...

Телма - 30.01.2023

Да расчистиме дека нема две Бугарии. Бугарската политика во однос на Македонија е една и има консензус по ова прашање. Проблемот е кај нас дома. Ако вака продолжиме да се понижуваме ќе дојде време кога ќе почнеме секое утро да и се извинуваме на ...

Димитров: Да гласаме за уставни измени, но тие да стапат во сила на денот кога Македонија ќе стане членка на ЕУ

Телма

Димитриевски во СТУДИО 10: Бугарски клуб во Куманово може да има но со соодветно име, ако не, кумановци ќе реагираат

24 Вести

Димитриевски во СТУДИО 10: Бугарите нека влезат во Уставот, но бугарското Собрание официјално да го признае македонскиот народ, култура и јазик

24 Вести

Димитров: Да се однесуваме како држава, уставните измени да стапат на сила на денот кога ќе влеземе во ЕУ

Локално

Димитров: Бугарите да влезат во Уставот, но тој да стапи на сила откако ќе влеземе во ЕУ

Во Центар

Димитров: Наутро се будиме со извинувања кон Бугарија, станавме бугарска провинција

Фактор

Антропол Кумановски м. Фокус Република +инфо 4NEWS Скопје1 Република

Зашов во СТУДИО 10: Бугарија постојано била на погрешната страна во војните оти била на страна на оние кои ѝ ја ...

24 Вести - 30.01.2023

Во мојата последна колумна му се обраќам на бугарскиот министер за надворешни работи Милков кој беше амбасадор на Бугарија во Букурешт и каде имавме комуникација, вели Благој Зашов , поранешен амбасадор, во СТУДИО 10 на ТВ24 .

Бугарија: Подготвени сме за деескалација на односите со Скопје под одредени услови

Скопје1

Милков е за деескалација на односите, а повторно ја обвини Македонија

МКД

Милков: Најважен чекор за заштита на правата на Бугарите во Македонија е вклучувањето во Уставот

Макфакс

Милков со барање до македонските институции: Заштитете ги Бугарите

Телма

Бугарија е спремна за деескалација на односите со С Македонија, но под одредени услови – вели Милков

360 степени

Милков: Заштита на правата на Бугарите е услов за смирување на односите со Северна Македонија

Слободен Печат

Опсервер Во Центар 24Инфо Денешен Либертас 24 Вести А1 On Lider

Законот за здруженија – „пречка“ за работа на историската комисија?

Deutsche Welle - 30.01.2023

Нема никаква логика да се поврзе работата на нашата Комисија со измените на Законот за здруженија, вели Драги Ѓоргиев, по наводите во декларацијата на бугарската Комисија за надворешна политика.

Николовски: Новата декларација потврдува дека барањата на Бугарија немаат крај

Канал5

Николоски: Новата декларација од Бугарија е доказ дека бугарските барања немаат крај

Фокус

Николоски: Новата декларација од Бугарија е најдобар доказ дека бугарските барања немаат крај

Макфакс

Николоски: Новата декларација од Бугарија е најдобар доказ дека бугарските барања немаат крај, клучниот проблем е што македонската влада не ги почитува црвените линии од сопствената резолуција

Опсервер

Николоски: Новата декларација од Бугарија е најдобар доказ дека бугарските барања немаат крај

Lider

Николоски: Новата декларација од Бугарија е најдобар доказ дека бугарските барања немаат крај, клучниот проблем е што македонската влада не ги почитува црвените линии од сопствената резолуција

Курир

Press24 MTM +инфо 24Инфо 24 Вести 360 степени Локално А1 On