TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЈО го сомничи Мијалков за тортура врз Бошкоски

Телма - 28.03.2016

Специјалното јавно обвинителство посегна по Сашо Мијалков. Поранешниот прв човек на УБК се сомничи дека поттикнат од политичка одмазда нарачал апсењето на Љубе Бошкоски, ден по парламентарните избори во 2011 година, да биде спроведено на насилен ...

Полициска бруталност на специјалците или политички процес на СЈО

Вест - 28.03.2016

Специјалното јавно обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите поведува постапка под име Тортураа за случајот со апсењето на лидерот на Обединети за Македонија Љубе ...

Фетаи: Крикот на правдата ќе го слушнат сите народи во оваа држава

Нова ТВ - 28.03.2016

Обвинителката Фатиме Фетаи која денеска го презентираше предметот Тортура на која работи Специјалното овинителство на граѓаните им ја најави прес-конференцијата на макеоднски и албански. Прчини вели Фетаи, е со цел крикот на правдата да биде слушнат ...

Кратовалиев: Очекуваме повеќе кривични предмети за сите фази на „Кампања“

Нова ТВ - 28.03.2016

Не само за време на апсењето, туку во сите фази за случајот „Кампања“, постојат индиции дека може да се формираат предмети со други видови кривични дела, тврди за НОВА адвокатот на Љубе Бошковски - Константин Кратовалиев.

Мијалков осомничен за тортура врз Љубе Бошкоски

Призма - 28.03.2016

Поради политичка одмазда Алфите се изживувале врз Љубе Бошкоски за време на апсењето и затоа Специјалното обвинителство покрена истражна постапка против тогашниот шеф на УБК, Сашо Мијалков и шестмина припадници на посебната полициска единица.

СЈО - Мијалков осомничен за тортура врз Бошкоски

Р.С.Европа - 28.03.2016

Поранешниот директор на УБК и припадници на единицата Алфи се осомничени во случајот Тортура што го поведе СЈО. Случајот е за постапката при апсењето на Љубе Бошкоски. Поранешниот директор на УБК и командантот на единицата Алфи се прво и ...

Бошковска: По бруталното апсење, продолжи малтретирањето на мојот сопруг

Нова ТВ - 28.03.2016

Виолета Бошковска- сопругата на лидерот на „Обединети за Македонија“ – Љубе Бошковски во интервју за НОВА говори за бруталното апсење на нејзиниот сопруг, за тоа каков бил третманот врз Бошковски понатаму во затворот, како и за очекувањата од ...

Предмет „Тортура“: Понижувачко апсење за политичка одмазда

Нова ТВ - 28.03.2016

Припадници на специјалната единица „Алфa“ беспоговорно и со сервилна покорност кон шефот на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков, извршиле понижување и мачење врз Љубе Бошковски во текот на неговото апсење за случајот „Кампања“, ...

Нема притвор за Мијалков во предметот „Тортура”

Фактор - 28.03.2016

Специјалното јавно обвинителство не побара притвор за поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, кој е прв осомничен во предметот „Тортора“. Тој е осомничен дека ги организирал и ги навел останатите ...

Експерти: Обвинителството и судот ја прикриваа тортурата врз Бошкоски, оправдано е што СЈО го презема случајот

+инфо - 28.03.2016

Во случајот на лишувањето од слобода на Љубе Бошковски може да се идентификуваат неколку елементи кои индицираат постоење на тортура, вели Мирјана Најчевска, експертка за човекови права за порталот Слободна Македонија.

Специјалната обвинителка Катица Јанева сама си стави сопка - Бошкоски и адвокатот немале забелешки за апсењето

Сител - 28.03.2016

Со тортура Специјалното обвинителство и Катица Јанева ја продолжуваат својата агенда. Апсењето на Љубе Бошкоски според Специјалното обвинителство е спроведено на начин кој е спротивен на законот.

Бомба број 3: Апсење на Љубе Бошкоски

Нова ТВ - 28.03.2016

Специјалното јвно обвинителство денеска најави нова истрага под името Тортура кое се однесува на апсењето на Љубе Бошкоски. Обвинителката Фатиме Фетаи објави детали од комуникацијата пти неговото апсење, како и тоа дека е предложена истражна ...

СЈО го отвори случајот „Тортура“, за начинот на апсење на Љубе Бошкоски

Капитал - 28.03.2016

Обвинителката од Специјалното јавно обвинителство, Фатиме Фетаи, соопшти дека отвораат нова постапка наречена „Тортура“, чиј предмет е начинот на кој е извршено апсењето на претседателот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, на шести јуни 2011 ...

СЈО го отвори случајот „Тортура“, за апсењето на Љубе Бошковски

Радио МОФ - 28.03.2016

Под името „Тортура“, Специјалното обвинителство соопшти дека започнува истражна постапка за начинот на апсењето на претседателот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, ден по парламентраните избори, на 6 јуни 2011 година.

„Тортура“ - СЈО отвора истрага за апсењето на Љубе Бошкоски

Р.С.Европа - 28.03.2016

Специјалното обвинителство започнува нова истражна постапка која се води под името Тортура, рече обвинителката Фатиме Фетаи на денешната прес конференција. Таа рече дека врз основа на доказите сите инволвирани, освен оштетениот, биле живо ...

Се истражува дали Бошкоски бил мачен и во затвор

+инфо - 28.03.2016

За сите останати предистражни постапки во случајот „Тортура“, како во однос на самиот факт дека во предметот за примање поткуп во изборен период Љубе Бошкоски имаше и заштитен сведок, СЈО одби да даде одговор.

СЈО СИ СТАВИ СОПКА: Бошкоски и адвокатот немале забелешки за апсењето (ФОТО)

Телеграф - 28.03.2016

Во записникот за задржување лице е констатирано дека задржаното лице нема видливи повреди, нема потреба од лекар и нема забелешки, а записникот своерачно го потпишале Љубе Бошкоски и неговиот адвокат Љубомир Михајловски Во записникот за задржување ...

Специјалното обвинителство го отвори случајот „Тортура“ за начинот на апсење на Љубе Бошковски

МКД - 28.03.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) на денешната прес-конференција открија дека е отворена нова истражна постапка под името „Тортура“. Со овој случај се покренува истрага против седумина обвинети, кои вршеле мачење и нечовечко однесување над ...

(ВИДЕО) Фатиме Фетаи: Истрага за директорот на УБК за малтретирање на Љубе Бошкоски

А1 On - 28.03.2016

Поранешниот директор на УБК и усште шестмина, сите вработени во МВР се под истрага на Специјалното јавно обвинителство поради апсењето на Љубе Бошкоски во 2011 година. Со предметото „Тортура“, постои сомнение дека сите инволвирани биле живо ...

СЈО отвора истрага околу начинот на апсење на Љубе Бошкоски

Алсат-М - 28.03.2016

Специјалното Јавно Обвинителство најави дека ќе отвори нова истражна постапка под името „Тортура“. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева рече дека случајот се однесува на начинот на апсењето на лидерот на партијата Обединети за Македонија и ...

СЈО отвора нова истрага под името „Тортура“ која се однесува на апсењето на Љубе Бошкоски

24 Вести - 28.03.2016

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите поведе истражна постапка под име „Тортура“ за случајот со апсењето на лидерот на Обединети за Македонија Љубе ...

ВИДЕО: СЈО отвори предмет „Тортура“ за апсењето на Љубе Бошкоски, првоосомничен Мијалков

Либертас - 28.03.2016

СЈО на денешната прес конференција го отвори предмет „Тортура“ за апсењето на Љубе Бошкоски, првоосомничен е екс директорот на УБК, Сашо Мијалков. – Во минатиот случај „Титаник“, наведените лица делувале јавноста да не дознае за манипулациите со ...

„Тортура“: СЈО отвори нов случај, осомничени 7 лица

МРТ - 28.03.2016

Специјалното јавно обвинителство отвора нова истрага „Тортура“ за апсењето на екс министерот за внатрешни Љубе Бошкоски. Осомничени се 7 лица, а првоосомничен е екс директорот на УБК. Обвинителката Јанева обелодени дека е преземена надлежноста за ...

СЈО СЕ САМОЗАКОПА: Бошкоски и неговиот адвокат Џанго своерачно потпишале дека немаат приговор на полициската постапка

Курир - 28.03.2016

Љубе Бошкоски и неговиот адвокат Љубомир Михајловски- Џанго, поранешен министер за внатрешни работи од СДСМ своерачно потпишале Записник во кој немале никаква забелешка на полициската постапка од страна на овластените лица.

Сите детали за „Тортура“, вториот случај кој го отвара Јанева: Кој и зошто е осомничен

еМагазин - 28.03.2016

Специјалното јавно обвинителство, со кое ракови Специјалната обвинителка, Катица Јанева, денеска соопшти дека поведе истражна постапка под име „Тортура“ за случајот со апсењето на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски.

СЈО започна нова истражна постапка „Тортура“ за апсењето на Бошкоски

Фокус - 28.03.2016

Специјалното јавно обвинителство мерки на шестмина да имс е забрани пристап до работните места и да не зивршуваат задачи, за да не се сокријат докази и да не влијаат на сведоци. За директорот на УБК нема никаков предлог бидејќи повеќе не е на ...

ПРЕДМЕТ „ТОРТУРА“: СЈО поведе истражна постапка за седум лица поради постапувањето при лишувањето од слобода на Љубе ...

Академик - 28.03.2016

Како првоосомничен во случајот се јавува поранешниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање, а останатите осомничени се припадници на полицискта единица Алфи. Специјалното јавно обвинителство презентираше нов предмет „Тортура“ кој што се ...

Фетаи: Псовки, мачење и закани од припадниците на МВР кон Љубе Бошкоски

А1 On - 28.03.2016

Обвинителката Фатиме Фетаи на прес конференција говореше за, како што рече бескрупулозноста и насилното и вулгарно апсење на Љубе Бошкоски, на 6-ти јуни 2011, еден ден по парламентарните избори.

Пресот на Јанева: Се тресеше гора, се роди глушец

Нетпрес - 28.03.2016

Тимот на Специјалното обвинителство денеска одржа уште еден прес, со уште еден актерски перформанс на обвинителката Фатиме Фетаи, на кој само се потврди тоа што од стартот е повеќе од видливо, пристрасноста на Катица Јанева кон политиките на ...

СЈО: Нема притвор за првоосомничениот во предметот „Тортура“

Фокус - 28.03.2016

Својството за притвор е престанато бидејќи првоосомничениот не е повеќе на функцијата што ја вршел, истакна таа. Специјалното јавно обвинителство не побара притвор за првосомничениот во предметот „Тортора“, кој исклучиво се однесува за начинот за ...

Јанева со уште еден политички конструиран случај по нарачка на Заев

Курир - 28.03.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска одржа уште една политичка прес-конференција полна со пристрасност на која што изнесе уште еден политички конструиран случај по нарачка на Заев.

СЈО отвора постапка за предметот „Тортура“ за апсењето на Љубе Бошкоски

А1 On - 28.03.2016

Во моментов тече прес конференцијата во СЈО. На пресот се специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и обвинителките Фатиме Фетаи и Ленче Ристовска. Јанева говори за непристрасноста на СЈО во постапувањето по предметите од прислушуваните разговори.

(ВИДЕО) Фетаи: Крикот на правдата да го слушнат сите

Бриф - 28.03.2016

Обвинителката Фатиме Фетаи на денешната прес конференција на Специјалното обвинителство објавувајќи ја истражната постапка против поранешниот директор на УБК и негови шестмина подредени службеници, на медиумите им се обрати и на албански јазик, за ...

(ВИДЕО) Сопругата на Љубе, Виолета Бошкоска: Децата со многу стрес и гнев ги слушаа снимките

Либертас - 28.03.2016

Откако денеска СЈО го објави предмет „Тортура“ за апсењето на Љубе Бошкоски, каде првоосомничен е екс директорот на УБК, Сашо Мијалков , Либертас ви го пренесува јавувањето на Сопругата на Љубе, Виолета Бошкоска, во емисијата „Политико“ на Саше ...

Директорот на УБК Сашо Мијалков под истрага за апсењето на Љубе Бошкоски

+инфо - 28.03.2016

Специјалното јавно обвинитество отвори нова истражна постапка за апсењето на поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски. Во предметот „Тортура“ истражна постапка се води против седум лица кои се сомничат дека сториле кривично дело ...

Кои се осомничените лица во истражната постапка „Тортура“ на СЈО?

Фактор - 28.03.2016

СЈО како што соопштивме отвора истрага околу начинот на апсење на Љубе Бошкоски . Случајот е насловен како „Тортура“ а во него специјалната јавна обвинителка Катица Јанева покрена истражна постапка за седум лица поради постапувањето при лишувањето ...

СЈО отвори предмет „Тортура“ за апсењето на Љубе Бошкоски, првоосомничен Мијалков

Либертас - 28.03.2016

СЈО на денешната прес конференција го отвори предмет „Тортура“ за апсењето на Љубе Бошкоски, првоосомничен е екс директорот на УБК, Сашо Мијалков. во минатиот случај наведените лица делувале јавноста да не дознае за манипулациите со изборите.

Кривична за директорот на УБК, за апсењето на Љубе Бошковски

+инфо - 28.03.2016

Специјалното јавно обвинитество отвори нова истражна постапка за апсењето на поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски. Во предметот „Тортура“ истражна постапка се води против седум лица кое се сомничат дека сториле кривично дело ...

Бомбата од апсењето на Љубе Бошкоски

Фокус - 28.03.2016

Да се потсетиме на снимката од бомбите на Заев во која беа презентирани разговорите поврзни со апсењето на Љубе Бошкоски, за кои СЈО отвори ...

СЈО почна нова акција „Тортура“- за апсењето на Љубе Бошкоски

Фактор - 28.03.2016

После 45 дена од првата пре конференција и тогаш соопштената акција „Титаник“, СЈО и трите специјални обвинителки на прес конференицјата која е во тек соопштија дека покренало нова акција која во јавноста ќе биде позната како „Тортура“.

„Тортура“: СЈО отвора истрага за апсењето на Бошкоски

МРТ - 28.03.2016

Осомничени се 7 лица, а првоосомничен е екс директорот на УБК. Обелоденето беше дека бил побаран и предметот за акцијата „Шпион“ по која со правосилна пресуда во 2014-та, 17 лица беа осудени на затворски казни за повеќе кривични дела...

„Тортура“ – акција на СЈО за апсењето на Љубе Бошкоски, првоосомничен Мијалков

ТВ21 - 28.03.2016

СЈО на денешната прес-конференција го отвори предмет „Тортура“ за апсењето на Љубе Бошкоски, а првоосомничен е поранешниот директорот на УБК, Сашо Мијалков. во минатиот случај наведените лица делувале јавноста да не дознае за манипулациите со ...

СЈО отвара нова истрага за апсењето на Љубе Бошковски

Локално - 28.03.2016

Истрага под името „Тортура“ е новиот предмет кој ќе го води Специјалното јавно обвинителство. Случајот се однесува на апсењето на лидерот на партијата Обединети за Македонија и екс министер за внатрешни работи Љубе Бошковски.

СЈО: По „Титаник“, на сцена стапува „Тортура“ (Аудио)

Канал 77 - 28.03.2016

„Тортура“ е новиот предмет кој го отвори Специјалното јавно обвинителство. На денешната прес конференција, обвинителката Фатиме Фетаи изјави дека се работи за случај кој е поразличен од првиот – „Титаник“, како по форма, така и по содржина.

СЈО го сомничи Мијалков за тортура врз Бошкоски

OhridNews - 28.03.2016

Поранешниот прв човек на УБК се сомничи дека поттикнат од политичка одмазда нарачал апсењето на Љубе Бошкоски, ден по парламентарните избори во 2011 година, да биде спроведено на насилен начин, пренесува „Телма“ , откако Специјалното јавно ...

Мијалков осомничен за тортура врз Бошкоски

Тера - 28.03.2016

П оранешниот директор на УБК и командантот на единицата Алфи се прво и второoсомничени во случајот Тортура за апсењето на претседателот на Обединети за Македонија за кој денеска Специјалното јавно обвинителство донесе наредба за спроведување на ...

„Тортура“ – СЈО отвора истрага за апсењето на Љубе Бошкоски

МК News - 28.03.2016

Специјалното обвинителство започнува нова истражна постапка која се води под името Тортура, рече обвинителката Фатиме Фетаи на денешната прес конференција. Таа рече дека врз основа на доказите сите инволвирани, освен оштетениот, биле живо ...

СЈО: Истражна постапка „Тортура“ за апсењето на Љубе Бошковски

Deutsche Welle - 28.03.2016

Предмет на новата истражна постака на Специјалното јавно обвинителство е начинот на кој било изведено апсењето на лидерот на партијата Обединети за Македонија на 6. јуни 2011 година. Специјалното јавно обвинителство денеска објави дека започнува ...

Се истражува дали Бошкоски бил мачен и во затвор

Бриф - 28.03.2016

За сите останати предистражни постапки во случајот „Тортура“, како во однос на самиот факт дека во предметот за примање поткуп во изборен период Љубе Бошкоски имаше и заштитен сведок, СЈО одби да даде одговор.