TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ: Ги прашувам руските пријатели – зошто? (ВИДЕО)

МКД - 22.11.2019

Претседателот на Србија Александар Вучиќ соопшти вечерва дека рускиот разузнавач Гергиј Клебан, вмешан во скандалот со шпионската снимка, не е повеќе не територијата на Србија. Тој порача дека е сигурен дека рускиот претседател Владимир Путин не бил ...

Москва: Снимката е провокација пред важната посета

МКД - 21.11.2019

Портпаролката на министерството за надворешни работи на Русија Марија Захарова оцени дека снимката со наводниот руски разузнавач е само најновата во низата провокации. „Сега претстои средба на врвот, а веќе навикнавме недела или неколку дена пред ...

Вучиќ: Србија со ништо не го загрози пријателството со Русија, но зошто?

24Инфо - 21.11.2019

Србија со ништо не го загрози пријателството со Русија, но зошто…?, го прашал русикиот амбасадор, српскиот претседател Алекандар Вучиќ, изјавувајќи вечерва на прес конференција по состанокот на Советот за национална безбедност, по повод аферата со ...

Вучиќ обвини за офанзивно делување на странските разузнавачки служби во Србија

Слободен Печат - 21.11.2019

Српскиот претседател додаде дека значаен број на земји од регионот, но и големите сили, некогаш по легален, а некогаш по нелегален пат, сакаат да дојдат до сознанија за Војската на Србија, нејзината опрема, но и до други различни податоци.

Шпионската афера нема да ги наруши српско-руските пријателски односи

Слободен Печат - 21.11.2019

Тој додаде дека Србија нема да ја менува својата политика, и политиката кон НАТО и кон некои други, но ќе ги зацврсти позициите на неутралност и самосталност. Српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека шпионската афера нема да ги наруши ...

ВИДЕО: Српски потполковник се сретнал со руски известувач - откриено кој е мистериозниот човек на снимката

Press24 - 21.11.2019

Мажот кој се гледа на снимката со рускиот известувач Георги Клебан е пополковникот З.К. Според достапните сознанија тоа не е единствена знимка на кое тој се гледа, БИА претходно ја потврди автентичноста на снимката.

Вучиќ свика вонредна седница поради рускиот шпиун - ќе соопшти што одлучил Советот за безбедност во врска со оваа афера

Press24 - 21.11.2019

Претседателот Александар Вучиќ претседава седница во Советот за национална безбедност која започнала во 18. часот. После седницата, меѓу 19 и 21 часот се очекува негово обраќање. Во зградата дошла и премиерката Ана Брнабиќ, министерката за правда ...

Кремљ за шпионскиот скандал: „Ништо не може да ги раздвои Србија и Русија“

МКД - 21.11.2019

Кремљ денес, по повод објавувањето на снимката на која руски разузнавач и наводно српски функционер, порача дека „никакви скандали“ не можат да влијаат врз односите на Русија и Србија, објави Спутник на српски јазик.

Русија ја оцени како провокација шпионската афера во Србија

Р.С.Европа - 21.11.2019

Руското министерство за надворешни работи ја оцени како провокација снимката за наводно руски разузнавач во Србија во пресрет на средбата меѓу претседателот Владимир Путин и неговиот српски колега Александар Вучиќ.

Захарова: Шпионската афера во Србија е провокација пред важната посета

А1 On - 21.11.2019

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска оцени дека снимката за наводниот руски разузнавач , е само последна во низата провокации. -Сега доаѓа средба на врвот (на почеток на 4 декември меѓу Путин и Вучиќ) ...

Снимката што ја откри шпионската афера во Србија ја објавила американска служба

МКД - 21.11.2019

Снимката, на која се гледа како рускиот разузнавач Георгиј Клебан подмитува српски безбедносен службеник, најверојатно ја објавила американска служба, јавуваат српските медиуми. Како што се наведува, имало над 50 обиди снимката да биде пуштена во ...

Русија се огласи по аферата за шпионажа во Србија

Макфакс - 21.11.2019

Односите со Србија се партнерски и од братски карактер. Ништо не може да влијае на тоа, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во врска со истрагата за снимката на која се гледа како руски разузнавач наводно му дава пари на српски агент.

Се огласи Кремљ по шпионската афера: Никој не може да ни ги наруши односите со Србија

Press24 - 21.11.2019

По повод истрагата за снимката на која се гледа рускиот разузнавач како наводно предава пари на српски агент, се огласи Кремљ. "Прво, не знаеме каков инцидент е и допрва треба да се утврди.

КРЕМЉ СЕ ОГЛАСИ за шпионската афера во Србија

Слободен Печат - 21.11.2019

Како што е соопштено, Кремљ е сигурен дека ништо не може да ги наруши односите меѓу Москва и Белград По повод истрагата за снимката на која се гледа рускиот разузнавач како наводно предава пари на српски агент, се огласи Кремљ.

Во пресрет на шпионската афера, Вучиќ одржа средба со рускиот амбасадор во Белград

Слободен Печат - 21.11.2019

Состанокот започнал околу 9 часот во зградата на Генералниот секретаријат на претседателот на Србија. Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска одржа средба со амбасадорот на Русија Александар Боцан-Харченко.

Кој е Србинот од снимката на шпионската афера?

Слободен Печат - 21.11.2019

Идентитетот на наводниот висок службеник на Србија, кој прима мито, а чиј лик на снимката е замаглен, сеуште е најголемото прашање во овој случај. Позадината на наводната шпионска афера ќе биде под темелна истрага на најголемите безбедносни ...

Снимката од шпионската афера била пуштена од САД после повеќе од 50 обиди?

Слободен Печат - 21.11.2019

Како што наведува Блиц.рс, имало преку 50 обиди снимката да излезе во јавноста, но руската служба секој ден до денес успешно го запрела тоа. Снимката на која се гледа рускиот разузнавач Георгиј Клебан како подмитува српски агент , најверојатно ја ...

Началник на аналитика во БИА потврдува дека на снимката е руски разузнавач

Курир - 21.11.2019

Шефот на Управата за аналитика БИА, Реља Жељски, изјави дека е недвосмислено утврдено дека на видео снимката, на која рускиот агент Георгиј Клебан дава пари на човек е руски разузнавач. На прашањето дали на снимката е српски агент, припадник на БИА ...

Вучиќ закажа седница на Советот за национална безбедност

Курир - 21.11.2019

Шпионската афера ќе биде тема на седницата на Советот за национална безбедност која за денес во 18 часот ја закажа српскиот претседател Александар Вучиќ Пред седницата, Вучиќ ќе се сретне со рускиот амбасадор со кој ќе разговара за претстојната ...

Српските служби започнаа да ја „составуваат сложувалката“ за шпионската афера

Слободен Печат - 20.11.2019

„Рускиот разузнавач се однесува природно на оваа снимка, а во моментов е надвор од територијата на Србија. Ова е еден во низа на начините на кои работат припадниците на разузаванчките структури и нивните агенции“, рече Реља Жељски, началник на ...

Шпионската афера во Србија го принуди Вучиќ да закаже седница на Советот за национална безбедност

Слободен Печат - 20.11.2019

Претседателката на Владата на Србија, Ана Брнабиќ, претходно денес за српските медиуми изјави дека Војнобезбедносната агенција (ВБА) работи со можната шпионска афера. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за утре закажал седница на Советот за ...

Шпионска афера во Србија, руски разузнавач подмитувал „српски агент“ (ВИДЕО)

МКД - 20.11.2019

Српската премиерка Ана Брнабиќ кажа дека претседателот Александар Вучиќ дал налог да се истражи можната шпионска афера за врбување српски агенти по пишувањето на одделни медиуми. Според претходните тврдења, руски дипломат и припадник на руската ...

Потврдена автентичноста на снимката на која руски разузнавач врбува српски агент

Макфакс - 20.11.2019

Српската Безбедносно-информативна агенција (БИА) ја потврди автентичноста на снимките каде рускиот разузнавач, Георгиј Клебан, му дава пари на еден, наводно српски офицер. „Видеото е дефинитивно автентично и во него недвосмислено се наоѓа рускиот ...

Вулин: Шпионската афера е сериозна

+инфо - 20.11.2019

Од друга страна, весникот Политика излезе со вест дека „шпионската снимка е стара неколку години и дека на неа не се наоѓа српски офицер.“ По денешната изјава на премиерката Ана Брнабиќ дека претседателот Александар Вучиќ ќе побара од ...

ВИДЕО: Објавена снимката кога руски шпион му дава кеса пари на српски агент

А1 On - 20.11.2019

Снимката која наводно прикажува како припадник на Руската разузнавачка служба (ГРУ) му дава мито на српски агент е објавена на Јутјуб. Овогодишниот добитник на Европската награда за истражувачко новинарство Христо Грозев ја анализираше снимката и ...

Вучиќ побара од ВБА да истражи можна шпионска афера

А1 On - 20.11.2019

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, побара од Военоразузнавачката агенција да испита можна афера за шпионажа во која руски шпиони регрутираат српски агенти, изјави српскиот премиер Ана Брнабиќ. „Зборував со претседателот Александар Вучиќ.

МИНИСТЕРОТ ЗА ОДБРАНА ИТНО ГО НАПУШТИЛ СОБРАНИЕТО: Сериозна е ситуацијата за шпионската афера во Србија

Слободен Печат - 20.11.2019

„Врховниот командант собира информации и се очекува во текот на утрешниот ден да ги викне и собере сите шефови на разузнавачките и контраразузнавачките служби, како и началникот на генералштабот“, рекол Вулин.

Вучиќ побара од ВБА да истражи можна шпионска афера

24Инфо - 20.11.2019

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, побара од Военоразузнавачката агенција да испита можна афера за шпионажа во која руски шпиони регрутираат српски агенти, изјави српскиот премиер Ана Брнабиќ. „Зборував со претседателот Александар Вучиќ.

Вучиќ побара од ВБА да истражи можна шпионска афера

+инфо - 20.11.2019

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, побара од Военоразузнавачката агенција да испита можна афера за шпионажа во која руски шпиони регрутираат српски агенти, изјави српскиот премиер Ана Брнабиќ. – Зборував со претседателот Александар Вучиќ.

Вучиќ бара да се испита дали Руси врбувале српски агенти

Макфакс - 20.11.2019

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, побара од Воено-безбедносната агенција (ВБА) да испита можна шпионска афера во која руски шпиони регрутирале српски агенти, изјави српската премиерка, Ана Брнабиќ, а пренесува агенцијата „Танјуг“.

Вучиќ побара истрага дали руски шпиони регрутираат српски агенти

Република - 20.11.2019

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, побара од Военоразузнавачката агенција да испита можна афера за шпионажа во која , изјави српскиот премиер Ана Брнабиќ. „Зборував со претседателот Александар Вучиќ.

Вучиќ побара од ВБА да истражи можна шпионска афера

MakPress - 20.11.2019

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, побара од Военоразузнавачката агенција да испита можна афера за шпионажа во која руски шпиони регрутираат српски агенти, изјави српскиот премиер Ана Брнабиќ. „Зборував со претседателот Александар Вучиќ.

ВИДЕО/ Руски шпиони регрутираат српски агенти, Вучиќ побара истрага за можна шпионска афера

Вечер Прес - 20.11.2019

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, побара од Военоразузнавачката агенција да испита можна афера за шпионажа во која руски шпиони регрутираат српски агенти, изјави српскиот премиер Ана Брнабиќ. „Зборував со претседателот Александар Вучиќ.

Вучиќ бара да се испита дали Руси врбувале српски агенти

Точка - 20.11.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ побара од Воено-безбедносната агенција (ВБА) да испита можна шпионска афера во која руски шпиони регрутирале српски агенти, изјави српската премиерка Ана Брнабиќ, а пренесува агенцијата „Танјуг“.

Вучиќ бара да се испита дали Руси врбувале српски агенти

Centar - 20.11.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ побара од Воено-безбедносната агенција (ВБА) да испита можна шпионска афера во која руски шпиони регрутирале српски агенти, изјави српската премиерка Ана Брнабиќ. „Зборував со претседателот Александар Вучиќ.

Вучиќ побара од ВБА да истражи можна шпионска афера

Нетпрес - 20.11.2019

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, побара од Военоразузнавачката агенција да испита можна афера за шпионажа во која руски шпиони регрутираат српски агенти, изјави српскиот премиер Ана Брнабиќ. „Зборував со претседателот Александар Вучиќ.

Вучиќ побара од ВБА да истражи можна шпионска афера

Опсервер - 20.11.2019

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, побара од Военоразузнавачката агенција да испита можна афера за шпионажа во која руски шпиони регрутираат српски агенти, изјави српскиот премиер Ана Брнабиќ. „Зборував со претседателот Александар Вучиќ.

Вучиќ побара од ВБА да истражи можна шпионска афера

Локално - 20.11.2019

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, побара од Военоразузнавачката агенција да испита можна афера за шпионажа во која руски шпиони регрутираат српски агенти, изјави српскиот премиер Ана Брнабиќ. „Зборував со претседателот Александар Вучиќ.

Вулин: Шпионската афера е сериозна, Политика тврди дека снимката е стара две години и не се работи за српски офицер

А1 On - 20.11.2019

По денешната изјава на премиерката Ана Брнабиќ дека претседателот Александар Вучиќ ќе побара од Военоразузнавачка агенција (ВБА) да „испита можна шпионска афера на регрутирање на српски агенти од страна на руски шпиони“, во Србија медиумите излегоа ...

(Видео) Вулин: Шпионската афера е сериозна, Политика тврди дека снимката е стара две години и не се работи за српски ...

24Инфо - 20.11.2019

По денешната изјава на премиерката Ана Брнабиќ дека претседателот Александар Вучиќ ќе побара од Военоразузнавачка агенција (ВБА) да „испита можна шпионска афера на регрутирање на српски агенти од страна на руски шпиони”, во Србија медиумите излегоа ...

БИА: Снимката со рускиот шпион и српскиот функционер е АВТЕНТИЧНА

Слободен Печат - 20.11.2019

Снимката на 17 ноември е објавена на Јутјуб, а нејзината автентичност претходно беше потврдена од угледниот истражувачки новинар Христо Грозев на неговиот Твитер профил. Безбедносно информативната агенција (БИА) ја потврди автентичноста на снимката ...

Вулин: Шпионската афера е сериозна, Политика тврди дека снимката е стара две години и не се работи за српски офицер

Опсервер - 20.11.2019

По денешната изјава на премиерката Ана Брнабиќ дека претседателот Александар Вучиќ ќе побара од Военоразузнавачка агенција (ВБА) да „испита можна шпионска афера на регрутирање на српски агенти од страна на руски шпиони“, во Србија медиумите излегоа ...

Вулин: Шпионската афера е сериозна, Политика тврди дека снимката е стара две години и не се работи за српски офицер

Нетпрес - 20.11.2019

По денешната изјава на премиерката Ана Брнабиќ дека претседателот Александар Вучиќ ќе побара од Военоразузнавачка агенција (ВБА) да „испита можна шпионска афера на регрутирање на српски агенти од страна на руски шпиони“, во Србија медиумите излегоа ...

Потврдена автентичноста на снимката на која руски разузнавач врбува српски агент

24Инфо - 20.11.2019

Српската Безбедносно-информативна агенција (БИА) ја потврди автентичноста на снимките каде рускиот разузнавач, Георгиј Клебан, му дава пари на еден, наводно српски офицер. „Видеото е дефинитивно автентично и во него недвосмислено се наоѓа рускиот ...

Вучиќ побара од ВБА да истражи можна шпионска афера

Либертас - 20.11.2019

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, побара од Военоразузнавачката агенција да испита можна афера за шпионажа во која руски шпиони регрутираат српски агенти, изјави српскиот премиер Ана Брнабиќ. „Зборував со претседателот Александар Вучиќ.

Потврдена автентичноста на снимката на која руски разузнавач врбува српски агент

Точка - 20.11.2019

Српската Безбедносно-информативна агенција (БИА) ја потврди автентичноста на снимките каде рускиот разузнавач Георгиj Клебан му дава пари на еден наводно српски офицер. „Видеото е дефинитивно автентично и во него недвосмислено се наоѓа рускиот ...

Потврдена автентичноста на снимката на која руски разузнавач врбува српски агент

Фокус - 20.11.2019

Српската Безбедносно-информативна агенција (БИА) ја потврди автентичноста на снимките каде рускиот разузнавач Георгиj Клебан му дава пари на еден наводно српски офицер. „Видеото е дефинитивно автентично и во него недвосмислено се наоѓа рускиот ...

Потврдена автентичноста на снимката на која руски разузнавач врбува српски агент

Република - 20.11.2019

Српската Безбедносно-информативна агенција (БИА) ја потврди автентичноста на снимките каде рускиот разузнавач Георгиj Клебан му дава пари на еден наводно српски офицер. , изјавиле за „Танјуг“ од БИА.

Вулин: Шпионската афера е сериозна

MakPress - 20.11.2019

По денешната изјава на премиерката Ана Брнабиќ дека претседателот Александар Вучиќ ќе побара од Военоразузнавачка агенција (ВБА) да „испита можна шпионска афера на регрутирање на српски агенти од страна на руски шпиони“, во Србија медиумите излегоа ...

Се појави видеото на кое руски шпион му дава пари на српски агент (ВИДЕО)

Локално - 20.11.2019

Српската Безбедносно-информативна агенција (БИА) ја потврди автентичноста на снимките каде рускиот разузнавач Георгиj Клебан му дава пари на еден наводно српски офицер. „Видеото е дефинитивно автентично и во него недвосмислено се наоѓа рускиот ...