TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Филипче на ТЕЛМА: Истражувања покажуваат дека и респираторите не помагаат!

Пулс24 - 08.04.2020

Дури до 90 отсто од пациентите со тешка клиничка слика кои се ставени на апарати за дишење завршуваат фатално, изјави вечерва во „Топ-тема“ на телевизија Телма, Филипче. „За жал, од повеќе истражувања излегуваат информации дека во таков случај ниту ...

Почина 45-годишен скопјанец заразен од коронавирус на пат кон болницата „8 септември”

Канал5 - 07.04.2020

Министерот Венко Филипче попладнево излезе со последните информации.. Што вели тој за бројката на починати и на заболени и дали може да се очекуваат нови мерки покрај досега најавените? Пред Владата е Андријана ...

Филипче: Да ги заштитиме здравствените работници, од нив зависи јавното здравје

Локално - 07.04.2020

„Апелирам до сите граѓани – да ги заштитиме здравствените работници. Од нив зависи јавното здравје, од нив зависат нашите животи. Тие за сите нас, ние за сите нив“, сподели вечерва министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Седете дома! Вакви клинички слики ниту најискусните анестезиолози и интензивисти не виделе досега!

iPortal - 07.04.2020

Запрашан да се обрати до нацијата, министерот за здравство Венко Филипче, во “Топ тема” на Телма телевизија, вечерва ја пренесе сликата од болниците и упати силна порака до граѓаните: “Сите имаме многу голема одговорност.

Бројот на пациенти со сезонски грип скокнал за 80-90 проценти, може да се испита дали некои имале коронавирус

360 степени - 07.04.2020

Бројот на пациенти со сезонски грип скокнал за 89-90 проценти, може да се испита дали е некои имале коронавирус Министерот Венко Филипче во вечерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на Телма ТВ рече дека годинава бројот на лица кои имале ...

Филипче: Излегуваат информации дека респираторот не им помага на пациентите со корона вирус

Фокус - 07.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека неколку нови истражувања покажуваат дека респираторната машина не им помага на пациентите кои се со тешка клиничка слика со корона вирус.

Филипче: Пациентите кои се на апарати за дишење најчесто завршуваат фатално

Република - 07.04.2020

Последните нови студии од странство покажуваат дека дури до 90 отсто од пациентите кои се ставени на апарати за дишење завршуваат фатално, изјави вечерва во „Топ-тема“ министерот за здравство Венко Филипче, кој говори за состојбата со коронавирусот ...

Филипче: Не сум се тестирал за коронавирус и немам навика да пијам витамини!

iPortal - 07.04.2020

Во вечерашното издание на “Топ тема” министерот за здравство Венко Филипче на прашањето дали досега е тестиран за присуство на коронавирус, со одговор: “Не, не сум се тестирал бидејќи не сум имал никакви симптоми.

45-годишен скопјанец заразен од корона вирусот починал на пат кон болница

еМагазин - 07.04.2020

45-годишен скопјанец заразен со корона вирус починал на пат кон болницата „8 Септември“, соопшти владината прес-служба повикувајќи се на дополнителната информација од Институтот за јавно здравје.

Филипче: Не сум се тестирал од корона вирусот и вообичаено не пијам витамини

еМагазин - 07.04.2020

Министерот за здравсто, Венко Филипче во гостувањето на „Топ Тема“ на телевизија „Телма“ на прашањето дали се тестирал од корона вирус, одговори дека не се тестирал, бидејќи немал симптоми.

Петмина починати и 29 нови заболени од коронавирусот

Канал5 - 07.04.2020

Петмина починати и 29 ново заболени од коронавирусот е црниот биланс за изминатите 24 часа... Министерот Венко Филипче пред малку информираше дека најголемиот дел од новозаболените се од Скопје, и апелираше до граѓаните да бидат одговорни и да ги ...

Црната пропаганда го гаѓа Филипче, а ја „убива“ борбата со коронавирусот!

Слободен Печат - 07.04.2020

Во утрешниот број на печатеното издание на весникот „Слободен печат“ ќе имате можност да ги прочитате авторските текстови од нашите новинари. Во новиот број прочитајте за црната пропаганда која го гаѓа Филипче, а ја „убива“ борбата со коронавирусот! ...

Бројот на заболените од грип од 20.000 годинава скокнал на 37.000, можно е тестирање од корона вирус

еМагазин - 07.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во вечерашното гостување во „Топ Тема“ на телевизија „Телма“ информираше дека вообичаено во сезона бројот на заболени од грип е 20.000, а годинава тој изнесувал 37.000, што е речиси за 80 проценти зголемување во ...

Во Владата нема заболени од корона вирус

Фокус - 07.04.2020

Во Владата нема ниту еден член кој е во било која група на индикација за тестирање од ковид 19, рече министерот за здравствот, Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање дали меѓу политчарите и функционерите има некој заболен или се наоѓа во ...

Се влошува состојбата на родилката од Куманово

Kumanovo News - 07.04.2020

„Има влошување на состојбата кај родилката од Куманово, таа е се` уште респираторно самостојна, но има значајно полоша клиничка слика и радиографски наод на белите дробови“, - изјави Филипче.

Дел од персоналот на Дигестивна хирургија ќе се тестира за коронавирус

360 степени - 07.04.2020

Утре дел од персоналот на Клиниката за дигестивна хирургија ќе се тестира за коронавирус, најави министерот Венко Филипче. Тоа следува откако вработен кажал дека има заболени членови на неговото семејство, кои сè уште не се потврдени дека имаат ...

Филипче: Нема заразени од коронавирус во Владата

360 степени - 07.04.2020

Нема заразени од коронавирус во македонската Влада, информира, на денешната прес-конференција, министерот за здравство Венко Филипче. Одговарајќи на новинарско прашање дали има информации за заразени од ковид-19 меѓу политичарите во земјава и меѓу ...

Влошена состојбата на родилката од Куманово заразена со Ковид 19

Р.С.Европа - 07.04.2020

Влошена е состојбата на родилката од Куманово заразена со Ковид 19, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција. „Таа се уште е респираторно самостојна, меѓутоа е со значително полоша клиничка слика“, рече министерот за ...

Влошена е состојбата на родилката со коронавирус

360 степени - 07.04.2020

Влошена е здравствената состојба на 27 годишната родилка од Куманово која е заболена со коронавирус , информираше министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција. Родилката се породи во скопската клиника со царски рез, а бидејќи претходно ...

Филипче: Влошена здравствената состојба на родилката со Ковид-19

Алсат-М - 07.04.2020

Родилката позитивна на вирусот Ковид-19 е во потешка здравствена состојба, информираше на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Како што кажа тој, пациентката може да дише независно од машина, но оти нејзината клиничка ...

Филипче: Вработени на Дигестивна хирургија ќе се тестираат на коронавирус

Вечер - 07.04.2020

Вработен на Клиниката за Дигестивна хирургија рекол дека има заболени во семејството, се уште непотврдени за корона вирусот. Утре ќе се тестираат сите кои биле во изминативе два-три дена со него на работно место, сите тие се автоизолација.

Нема индикација за тестирање на владини функционери за коронавирус, вели Филипче

Локално - 07.04.2020

Ниту едно именувано или избрано лице во Владата не е во групата кај кои постои индикација за тестирање за Ковид-19, рече министерот за здравство Венко Филипче, одговорајќи на новинарско прашање.

Лице од техничкиот персонал од Дигестивна сомнителен на коронавирусот, ќе се тестираат вработените

+инфо - 07.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на прес конференција информира дека лице техничкиот персонал од Дигестивната хирургија во Скопје пријавил дека дома има заболен, но дека се уште нема податоци дали болниот е позитивен на коронавирусот.

Филипче : Петмина починати и 29 новозаболени од коронавирус, родилката од Куманово е со влошена состојба (ВИДЕО)

Канал5 - 07.04.2020

Министерот за здравство , Венко Филипче со најнови информации за состојбата со коронавирусот. Од петмината починати , четворица починале на Инфективната клиника во Скопје и еден во Куманово.

Влошена состојбата на родилката од Куманово

Независен - 07.04.2020

За жал има влошување на клиничката слика на родилката од Куманово, соопшти попладнево министерот за здравство Венко Филипче на редовната прес конференција. Тој рече дека засега жената самостојно дише, но нејзината клиничка слика е полоша, а полош ...

Дали во Македонија има заразени функционери?

Фактор - 07.04.2020

Во Владата нема лица коишто би имале индикации за тестирање, вели министерот за здравство, Венко Филипче. Министерот вели дека има линеарно зголемување на бројот на заразени со Ковид 19 во земјата.

Филипче нема информации за заболен политичар од корона вирус или некој од извршната власт

еМагазин - 07.04.2020

На новинарско прашање за тоа дали има евентуално заболен политичар или некој од извршната власт од корона вирусот, министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција информираше дека засега нема таква информација.

Влошена е состојбата на родилката од Куманово која има Ковид-19

Кумановски м. - 07.04.2020

Влошена е состојбата на родилката од Куманово која е заразена со коронавирусот, ова на прес конференција го соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Таа се уште е респираторно независна, но има значајно потешка клиничка слика.

ВО ЖИВО: Прес конференција на министерот за здравство, Венко Филипче

Република - 08.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче ќе одржи прес-конференција. Истата може да ја следите во живо ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на министерот за здравство, Венко Филипче

Слободен Печат - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче одржува прес-конференција за состојбата со Ковид-19 во ...

ВО ЖИВО Прес конференција на министерот за здравство Венко Филипче

+инфо - 07.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на прес конференцијата во 17 часот се очекува да ги соопшти најновите случувања со коронавирусот во ...

(ВО ЖИВО) Прес конференција на министерот за здравство

Бриф - 07.04.2020

Мминистерот за здравство, Венко Филипче, денеска со почеток во 17:00 часот, ќе одржи ...

(ВО ЖИВО) Филипче со најновите информации за корона вирусот

iPortal - 07.04.2020

Проследете ја во живо најновата прес-конференција на министерот за здравство Венко ...

ВО ЖИВО: Детали за состојбата со коронавирусот ќе соопшти Филипче

Фактор - 07.04.2020

Mинистерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска во 17:00 часот, ќе одржи прес-конференција. Во Македонија има нови пет починати луѓе од коронавирусот. За 24 часа има нови 29 ...

Филипче: Ја посетивме кумановската болница, имаме вкупно 599 заразени во државата

Фактор - 07.04.2020

Пет пациенти се починати, од Куманово, од Лабуништа, Челопек, Штип, изјави министерот за здравство, Венко Филипче денеска на прес-конференција. Влошена е и состојбата на родилката од Куманово, вели министерот.

Нови 15 случаи на Ковид-19 во земјава

Алсат-М - 06.04.2020

Изминативе 24 часа регистрирани се нови случаи на пациенти со коронавирус, информираше на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Со тоа, вкупниот број на позитивни на Ковид-19 во земјава достигна 570 ...

Дијагностициран коронавирус кај 18 деца до девет години

Сител - 06.04.2020

Според статистиката на Институтот за јавно здравје, 18 деца до девет годишна возраст се дијагностицирани со коронавирисот, кај сите нив клиничката слика е лесна и немало потреба од подолга хоспитализација, информира денеска министерот за здравство ...

15 новозаболени од корона вирус во изминатото деноноќие

Фокус - 06.04.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се 15 новозаболени од корона вирус во Македонија, соопшти министерот Венко Филипче. -Регистрирани се 15 нови случаи. Во Скопје 4, Куманово 8 и по еден во Тетово, Струга и Штип.

Филипче: Коронавирусот досега не е пронајден во мајчино млеко, жените можат да дојат

360 степени - 06.04.2020

Досега коронавирусот не е најден во примероци на амнионска течност или мајчино млеко. Жените со ковид-19 можат да дојат ако сакаат, објави министерот за здравство Венко Филипче. Тој напоменува дека и при доење важно е да се одржува ...

Тројца починати од коронавирус,15 новозаразени

24 Вести - 06.04.2020

Тројца пациенти со коронавирусот починаа на клиниката за инфективни болести во изминатото деноноќие. Четириесет годишен маж од Кочани, кој немал никакви други заболувања и двајца Тетовчани на возраст од 69 и 65 години.

Филипче: На Клиниката за инфективни болести нема нови заразени од ковид-19

+инфо - 06.04.2020

На Клиниката за инфективни болести нема нови заразени од ковид-19, рече министерот за здравство Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање. – Нема нови заразаени. Сите тестови се негативни.

Филипче: Строги мерки се потребни затоа што празниците и топлото време ќе ги тераат луѓето да излегуваат надвор

+инфо - 06.04.2020

Во изминатото денониќие регистрирани се 15 нови случаи со коронавирус во земјава, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција и додаде дека четворица заразени се регистрирани во Скопје, осум во Куманово и по еден во ...

Тројца починати, 15 новозаразени и седум излечени од Ковид-19 во последните 24 часа

Република - 06.04.2020

Во текот на изминатото деноноќие во земјава регистрирани се 15 нови заразени со коронавирус. По градови: Во Скопје 4, Куманово 8 и по еден во Тетово, Струга и Штип, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција.

(ВО ЖИВО) Филипче: 15 нови случаи на заболени, 3 починати и 6 со негативен тест

Бриф - 06.04.2020

На денешната прес конеренција министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека во изминиатите 24 часа од корона вирусот во земјава починале 3 лица, 40 годишен пациент од Кочани, без познати претходни заболувања, 69 годишен од Тетово, кој се борел ...

ВО ЖИВО: Прес конференција на премиерот Спасовски, министерот Филипче и д-р Микиќ

Либертас - 06.04.2020

Следете ја прес конференцијата на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, министерот за здравство, Венко Филипче и д-р Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје закажана за во 15:30 часот.

ВО ЖИВО Обраќање на премиерот Спасовски, министерот Филипче и д-р Микиќ

+инфо - 06.04.2020

Во секој момент треба да започне прес-конференцијата што ќе ја одржат премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче, како и д-р Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје.

Регистрирани 15 новозаболени од коронавирус во изминатото деноноќие

Нетпрес - 06.04.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се 15 новозаболени од корона вирус во Македонија, соопшти министерот Венко ...

ВО ЖИВО: Прес на Филипче и Спасовски

Република - 06.04.2020

Следете ја во живо прес-конференцијата на министерот за здравство Венко Филипче, техничкиот премиер Оливер Спасовски и д-р Владимир Микиќ: ...