TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. маченик Нестор кој пострадал во Солун заедно со Св. Димитриј

Денешен - 09.11.2019

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 27 октомври. Денеска е Св. маченик Нестор. Ова момче живееше во Солун во времето на страдањата на свети Димитриј. Од него и се научи на Христовата вера.

Православните верници го слават празникот Митровден

Gostivarpress.mk - 08.11.2019

На денешен датум, Македонската православна црква го одбележува празникот Митровден, посветен на свети Димитриј Солунски. Овој светец бил заштитникот на градот Солун, а уште е наречен чудотворец и мироточив.

Св. Великомаченик Димитриј – Митровден

Опсервер - 08.11.2019

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е Свети великомаченик Димитриј – ...

ДА НИ Е ВЕЧНА И БЕРИЌЕТНА, НАПОМОШ ВО ДОМОТ И ЗА МНОГУ ГОДИНИ СЛАВАТА МИТРОВДЕН!

NMD - 08.11.2019

ДА НИ Е ВЕЧНА И БЕРИЌЕТНА, НАПОМОШ ВО ДОМОТ И ЗА МНОГУ ГОДИНИ СЛАВАТА МИТРОВДЕН! Вечно име на сите кои го носат името на овој голем светец, Светиот великомаченик Димитриј! Овој славен и чудотворен светител се роди во градот Солун, од благородни и ...

Утре останете дома и не ги прекорувајте децата колку и да згрешиле

Курир - 07.11.2019

Утре се празнува Св. великомаченик Димитриј – Митровден. Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, Митра… Тогаш завршува летниот и започнува зимскиот период од годината.

ОВА ТРЕБА ДА ГО НАПРАВАТ ВЕРНИЦИТЕ ВЕЧЕРВА: Утре е Митровден, а еве ги обичаите врзани за овој празник

Слободен Печат - 07.11.2019

Култот за овој голем христијански маченик брзо стигнал и до нашите краеви. Утре во некои домови ќе се слави Свети Димитрија познат како Митровден. Димитрије бил командант на Солун и живеел во 3-ти век.

Утре е Митровден: Ако врне дожд, еве каква зима нѐ очекува

Женски магазин - 07.11.2019

Утре, на 8-ми ноември, православната црква и нејзините верници го прославуваат празникот посветен на Светиот великомаченик Димитрија, во народот познат како Митровден. Митровден е еден од празниците за кои се врзуваат многу од обичаите.

ДЕНЕСКА Е СВ. ВЕЛИКОМАЧЕНК ДИМИТРИЈ: За многу години Митровден заштитникот на Солун

Денешен - 07.11.2019

Празник на заштитникот на градот Солун и почеток на зимската половина од годината Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, Митра… Меѓу поголемите есенски празници поврзани со домашни служби спаѓа и празникот ...

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска се слави Св. великомаченик Димитриј – Митровден

Денешен - 07.11.2019

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 26 октомври. Денеска е Св. великомаченик Димитриј – Митровден. Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода.

ВЕЧЕРВА НЕБОТО ЌЕ СЕ ОТВОРИ: Обичаи во очи Митровден

Магазин - 07.11.2019

Утре е голем христијански празник Митровден а именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, Митра… Митровден е празник посветен на светиот великомаченик Свети Димитриј, кој секоја година се празнува на 8 ноември.

Утре е голем христијански празник: За многу години Свeти Димитрија – Митровден!

NMD - 07.11.2019

“Дојде ли Митровден, чекај си Ѓурѓовден” Овој празник меѓу народот е познат како Митровден (Митроен) и се празнува на 8 ноември според новиот (или на 26 октомври според стариот) календар. Тогаш завршува летниот и започнува зимскиот период од ...

Денес е Св.Димитриј – Митровден, среќен именден Димитрија, Митре, Димка, Митра

Курир - 07.11.2019

Денеска е Св. великомаченик Димитриј – Митровден. Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, Митра… Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода.

Вечерва се отвора небото пред големиот христијански празник: Ако не сте дома за Митровден, цела година ќе ви се случува ...

Скопје24 - 07.11.2019

Св. великомаченик Димитриј – Митровден се празнува на 08. Ноември. Утре именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, Митра… Свети Димитриј се родил во Солун, во третиот век. Бил син единец на солунскиот војвода.

Вечерва се отвора небото пред големиот христијански празник Митровден

Скопје инфо - 07.11.2019

Св. великомаченик Димитриј – Митровден се празнува на 08. Ноември. Утре именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, Митра… Свети Димитриј се родил во Солун, во третиот век. Бил син единец на солунскиот војвода.

Вечерва се отвора небото пред големиот христијански празник Митровден

Сител - 07.11.2019

Св. великомаченик Димитриј – Митровден се празнува на 08. Ноември. Утре именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, Митра… Свети Димитриј се родил во Солун, во третиот век. Бил син единец на солунскиот војвода.

Утре е Митровден: Ако врне дожд, еве каква зима нѐ очекува

Скопје24 - 07.11.2019

Утре, на 8-ми ноември, православната црква и нејзините верници го прославуваат празникот посветен на Светиот великомаченик Димитрија, во народот познат како Митровден. Митровден е еден од празниците за кои се врзуваат многу од обичаите.

Вечерва се отвора небото пред големиот христијански празник Митровден

4NEWS - 07.11.2019

Св. великомаченик Димитриј – Митровден се празнува на 08. Ноември. Утре именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, Митра… Свети Димитриј се родил во Солун, во третиот век. Бил син единец на солунскиот војвода.

Утре е Митровден: Ако врне дожд, еве каква зима нѐ очекува

Centar - 07.11.2019

Утре, на 8-ми ноември, православната црква и нејзините верници го прославуваат празникот посветен на Светиот великомаченик Димитрија, во народот познат како Митровден. Митровден е еден од празниците за кои се врзуваат многу од обичаите.

Денес останете дома и не ги прекорувајте децата колку и да згрешиле

Пулс24 - 08.11.2019

Денес се празнува Св. великомаченик Димитриј – Митровден. Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, Митра… Тогаш завршува летниот и започнува зимскиот период од годината.

Денес останете дома и не ги прекорувајте децата колку и да згрешиле

Скопје24 - 08.11.2019

Денес се празнува Св. великомаченик Димитриј – Митровден. Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, Митра… Тогаш завршува летниот и започнува зимскиот период од годината.

Денеска е Св. Великомаченик Димитриј – Митровден

ММС - 08.11.2019

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е Свети великомаченик Димитриј – Митровден. Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода.

Се празнува Митровден, ова се обичаите кои се прават на овој ден

Курир - 08.11.2019

Меѓу поголемите есенски празници поврзани со домашни служби спаѓа и празникот Митровден што се празнува во спомен на светиот великомаченик Димитриј Солунски, наречен уште и чудотворец и мироточив.

Денеска е Св. Великомаченик Димитриј – Митровден

Сител - 08.11.2019

Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода. По смртта на татко му, цезарот Максимијан го постави Димитриј на истото место и посебно му препорача да ги гони христијаните.

Голем и тежок празник: За многу години Митровден

Press24 - 08.11.2019

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е Свети великомаченик Димитриј – Митровден. Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода.

Кој бил Св. Великомаченик Димитриј и зошто се празнува Митровден

Вечер Прес - 08.11.2019

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е Свети великомаченик Димитриј – Митровден. Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода.

Денеска се слави Св. великомаченик Димитриј – Митровден

Скопје инфо - 08.11.2019

Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода. По смртта на татко му, цезарот Максимијан го постави Димитриј на истото место и посебно му препорача да ги гони христијаните.

Св. Великомаченик Димитриј – Митровден

Канал5 - 08.11.2019

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е Свети великомаченик Димитриј – Митровден. Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода.

Денеска е Свети Димитрија – Митровден

Скопје1 - 08.11.2019

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е Свети великомаченик Димитриј – Митровден. Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода. Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век.

Денес се слави Митровден

Денар - 08.11.2019

Митровден e голем христијански празник посветен на светиот великомаченик Свети Димитриј, кој се празнува на 8 ноември. Празникот се слави на целиот Балкански полуостров. Традиционално, Митровден го означувал почетокот на студеното време-зимата.

Каков е денот, таква ќе биде зимата: Православните христијани денеска го слават Митровден

Локално - 08.11.2019

Митровден е празник посветен на светиот великомаченик Свети Димитриј. Традиционално, Митровден го означува почетокот на студеното време. На овој ден именден слават оние кои се викаат Димитрија, Димитар, Митре и слични варијации.

За многу години Митровден

Магазин - 08.11.2019

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е Свети великомаченик Димитриј – Митровден. Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода.

Денеска е Митровден, празник кој е предвесник на зимата

iPortal - 08.11.2019

Митровден е празник посветен на светиот великомаченик Свети Димитриј. Традиционално, Митровден го означува почетокот на студеното време. На овој ден именден слават оние кои се викаат Димитрија, Димитар, Митре и слични варијации.

Св. Великомаченик Димитриј – Митровден

Нетпрес - 08.11.2019

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е Свети великомаченик Димитриј – Митровден. Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода.

Денеска е Св. Великомаченик Димитриј – Митровден

Скопје24 - 08.11.2019

Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода. По смртта на татко му, цезарот Максимијан го постави Димитриј на истото место и посебно му препорача да ги гони христијаните.

Св. Великомаченик Димитриј – Митровден

MakPress - 08.11.2019

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е Свети великомаченик Димитриј – Митровден. Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода.

За многу години празникот: Денеска е Митровден

PressingTV - 08.11.2019

Денеска православната црква и нејзините верници го прославуваат празникот посветен на Светиот великомаченик Димитрија, во народот познат како Митровден. Митровден е еден од празниците за кои се врзуваат многу од обичаите.

Денеска е голем празник: За многу години Митровден!

Струмица Денес - 08.11.2019

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е Свети великомаченик Димитриј – Митровден. Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода.

Светиот великомаченик Димитриј: Името и неговото значење

Женски магазин - 08.11.2019

Денеска именден слават сите оние кои го носат името Димитар, како и неговите изведени верзии Мите, Митре, Митко... Луѓето кои го носат ова име се верува дека се упорни, истрајни, но и малку тврдоглави.