TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Богов: Не се очекува нова криза како онаа од 2008 година

24 Вести - 13.02.2018

Можни се одредени турбуленции на светските пазари, но не се очекува дека ќе дојде до нова криза како онаа од 2008 година - изјави гувернерот Димитар Богов од чиј кабинет укажаа дека гувернерот посочил дека македонската економија треба да биде ...

Завршува времето на евтини пари, а Македонија е подготвена за несигурниот период кој ќе следува, вели Богов

Сител - 12.02.2018

Завршува ерата на евтини пари во светот, на поводок нови турбуленции на светскиот финансиски пазар, но не со толкав интензитет како во 2008 та година. Вбризгувањето на оргомна количина пари во светот од американски ФЕД , Европската Централна банка и ...

Богов - Македонската економија е добро подготвена ако дојде до нова светска економска криза

24 Вести - 12.02.2018

Пo остирот пад на американската берза од почетокот на изминатата недела, светот во исчекување на нова економска криза. Гувернерот на Народната банка на Македонија, Димитар Богов со предупредување дека се можни турбуленции и во Македонија, но уверува ...

Богов: Македонската економија е подготвена за можни нови потреси на пазарите

Телма - 12.02.2018

Доколку на светските финансиски пазари дојде до нови турбуленции, откако минатата недела силниот пад на американската берза ги стресе и сите други ширум светот, македонската економија за нив е добро подготвена, уверува гувернерот Богов.

Поскапи кредити дури од следната година

Алфа - 12.02.2018

Каматните стапки во Македонија ќе останат стабилни уште годинава. Дури догодина, според најавите на првиот човек на Европската централна Банка каматите ќе се придвижат нагоре. Каматните стапки во Македонија ќе останат стабилни уште годинава.

Богов: Македонската економија подготвена за евентуални турбуленции

Алсат-М - 12.02.2018

Се уште не е јасно дали минатонеделниот пад на светските берзи е само краткотрајна паника на инвеститорите или почеток на нова глобална економска криза. Гувернерот на Народната банка на Македонија, Димитар Богов вели дека засега светската економија ...

Богов: Економијата подготвена за можните турбуленции

МРТ - 12.02.2018

Народна банка будно ги следи случувањата на светскиот финансиски пазар. Гувернерот Богов уверува дека земјава е подготвена да се справи со турбуленциите. Преземени се соодветни мерки, обезбедени се финансии, банките се стабилни.

Богов: На повидок нова економска криза, Македонија подготвена за зајакнување на економијата

24 Вести - 12.02.2018

Пo остирот пад на американската берза од почетокот на изминатата недела, светот се подготвува за нова економска криза. Гувернерот на Народната банка на Македонија Димитар Богов со предупредување дека се можни турбуленции и во Македонија, но дека во ...

Богов: Македонската економија е добро подготвена за можните турбуленции на светските пазари

Сител - 12.02.2018

Македонската економија треба да биде внимателна, но таа е добро подготвена за турбуленциите кои би можеле да се случат на светските финансиски пазари, уверува гувернерот на Народната банка на Република Македонија, Димитар Богов.

Земете кредит годинава – следната повисоки камати?!

Денар - 12.02.2018

Каматите најверојатно ќе останат на истото ниво, но само до крајот на оваа година. Македонската Народна Банка (НБРМ) засега нема да прави корекции на референтната стапка и покрај сигналите од американските ФЕД и Европската Централна Банка (ЕЦБ).

Богов: Македонската економија подготвена за поголеми светски финансиски потреси

Мета - 12.02.2018

Гувернерот на Народна банка, Димитар Богов, очекува намалување на буџетскиот дефицит, стабилизирање на јавниот долг и економијата во следниот период подготвено да ги дочека евентуалните турбуленции на светскиот пазар.

Економијата подготвена за можните турбуленции

Тера - 13.02.2018

Турбуленциите на светските берзи, очекувањата дека економското заздравување ќе доведе до корекции во монетарната политика и до ставање крај на вбризгувањето пари, најавеното зголемување на каматната стапка од Американските федерални резерви се ...

Богов: Економијата е подготвена за можни финансиски турболенции

+инфо - 12.02.2018

Гуверенрот сепак смета дека нема да има нова светска финансиска криза. Македонската економија треба да биде внимателна, но таа е добро подготвена за турбуленциите кои би можеле да се случат на светските финансиски пазари, уверува гувернерот на ...

Богов: Македонската економија подготвена за поголеми светски финансиски потреси

Локално - 12.02.2018

Гувернерот на Народна банка, Димитар Богов, очекува намалување на буџетскиот дефицит, стабилизирање на јавниот долг и економијата во следниот период подготвено да ги дочека евентуалните турбуленции на светскиот пазар.

Македонската економија е подготвена за можните турбуленции на светските пазари...

Н.Македонија - 12.02.2018

Македонската економија е подготвена за можните турбуленции на светските пазари Македонската економија треба да биде внимателна, но таа е добро подготвена за турбуленциите што би можеле да се случат на светските финансиски пазари, уверува гувернерот ...

Богов: Македонската економија е подготвена за евентуални турбуленции на светскиот пазар

еМагазин - 12.02.2018

Намалување на буџетскиот дефицит и стабилизирање на јавниот долг очекува гувернерот на Народна банка, Димитар Богов. На тој начин, како што кажа, економијата во следниот период, ќе биде подготвена за да ги дочека евентуалните турбуленции на ...

Богов: Македонската економија е добро подготвена за можните турбуленции на светските пазари

Канал5 - 12.02.2018

Македонската економија треба да биде внимателна, но таа е добро подготвена за турбуленциите кои би можеле да се случат на светските финансиски пазари, уверува гувернерот на Народната банка на Република Македонија, Димитар Богов.

Богов: Економијата е подготвена за можни финансиски турболенции

Република - 12.02.2018

Македонската економија треба да биде внимателна, но таа е добро подготвена за турбуленциите кои би можеле да се случат на светските финансиски пазари, уверува гувернерот на Народната банка, Димитар Богов.

Богов: Македонската економија е добро подготвена за можните турбуленции на светските пазари

Press24 - 12.02.2018

Македонската економија треба да биде внимателна, но таа е добро подготвена за турбуленциите кои би можеле да се случат на светските финансиски пазари, уверува гувернерот на Народната банка на Република Македонија, Димитар Богов.

Богов: Македонската економија е добро подготвена за можните турбуленции на светските пазари

Канал 77 - 12.02.2018

Македонската економија треба да биде внимателна, но таа е добро подготвена за турбуленциите кои би можеле да се случат на светските финансиски пазари – уверува гувернерот на Народната банка на Република Македонија, Димитар Богов.

Богов: Македонската економија е подготвена за можни финансиски турболенции

Слободен Печат - 12.02.2018

Македонската економија треба да биде внимателна, но таа е добро подготвена за турбуленциите кои би можеле да се случат на светските финансиски пазари, уверува гувернерот на Народната банка, Димитар Богов.

Богов: Македонската економија е добро подготвена за можните турбуленции на светските пазари

ТВ21 - 12.02.2018

Македонската економија треба да биде внимателна, но таа е добро подготвена за турбуленциите кои би можеле да се случат на светските финансиски пазари, уверува гувернерот на Народната банка на Република Македонија, Димитар Богов.