TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Законот за јазици пред финалето

24 Вести - 13.03.2018

Законот за јазиците пред финале, утре на гласање и тоа без амандмами, ова според најавите и од СДСМ и од ДУИ е сценариото по кое ќе се одвива утрешната седница. Собрансикиот спикер на денешната координација не кажал детали како ќе го изигра моментот ...

Утре нова шанса за Законот за јазиците

Телма - 13.03.2018

Законот за јазиците добива уште една шанса: утре повторно ќе се најде на дневен ред. Така се договориле спикерот Талат Џафери, тројцата потпретседатели на Собранието и координаторите на пратеничките групи на СДСМ, ДУИ и БЕСА.

Законот за јазиците утре во Собрание, Мемеди вели, ВМРО-ДПМНЕ да бидат конструктивни

ТВ21 - 13.03.2018

По истекот на рокот од една недела, претседателот на Собранието и координаторите на парламентарните групи, одлучија за утре да ја закажат седницата за законот за употреба на јазиците. Потпретседателот на Собранието, Весел Мемеди за ТВ 21 потврди ...

Џафери за утре ја закажа седницата за законот за двојазичност, ќе го донесат ли насила и овој неуставен закон?

Алфа - 13.03.2018

Спикерот Џафери во нов обид да го собере парламентарното мнозинство и да го изгласаат контроверзниот Закон за употреба на јазиците. Спикерот Џафери во нов обид да го собере парламентарното мнозинство и да го изгласаат контроверзниот Закон за ...

Џафери ја закажа седницата за законот за јазици

24 Вести - 13.03.2018

Собранискиот спикер Талат Џафери ја закажа седница за законот за јазици за утре во 13 часот. По неа, Џафери закажа одржување на 13-тата и 35-тата седница. Најавите од мнозинството е дека законот ќе се гласа без амандмани кои Џафери ќе ги отфрли како ...

Законот за јазиците утре на седница- Џафери ќе ги заобиколи амандманите, Мицковски вели ова е терор

Сител - 13.03.2018

Законот за јазиците најверојатно утре ќе се најде на Собраниска седница, но не заедно со амандманите на ВМРО-ДПМНЕ. Власта прави сценарио во кое ниту еден од поднесените над 35.000 предлози за измени на законот нема да се најде пред пратениците.

Собранието утре ќе расправа за амандманите на Законот за јазици

Курир - 13.03.2018

Собранието на Република Македонија утре во 13 часот ќе го одржи продолжението на 32.седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање. За утре се закажани и продолженијата на 11. и 35.

Втора среќа за законот за јазици - се е во рацете на спикерот Џафери

Канал5 - 13.03.2018

Истекува рокот што го даде спикерот Џафери на партиите за да се договор за Законот за употреба на јазиците. Договор нема, амандманите останаа, Џафери за утре најавува втора среќа за законот.

Данев: Не сакам да верувам дека Законот ќе се гласа без расправа за амандманите

Фокус - 13.03.2018

Гласањето за Законот за употреба на јазиците без да се разгледуваат амандманите е противуставно, изјави денеска координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев. Тој денеска не присуствуваше на координативната средба кај собранискиот ...

Законот за употреба на јазиците утре на собрансика седница

Канал5 - 13.03.2018

На денешната координација кај собранискиот спикер, Талат Џафери ги известил координаторите на пратеничките групи дека за утре во 13 часот ќе ја закаже 32 седница на која прва точка е Законот за употреба на јазиците.

Законот за јазици утре на собраниска седница

Р.С.Европа - 13.03.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери на денешната средба со координаторите на пратеничките групи постигнал договор седницата за амандманите на Законот за употреба на јазиците да биде закажана за утре, јавува МИА.

Џафери пред одлука да ги отфрли сите амандмани за Законот за јазиците

Press24 - 13.03.2018

За утре претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа седницата за Законот за јазиците, за кој се поднесени 35.000 амандмани од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, што најголем број амандмани за некој закон до сега.

Џафери утре ќе ја закаже седницата за Законот за јазиците

24 Вести - 13.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери утре во 13 часот ќе закаже седница на која треба да се гласа Законот за јазиците. Ова го соопштил Џафери на денешната координација во Собранието. Тој не сакал да каже детали како ќе го изигра моментот со ...

Во Собранието утре нов обид да се донесе законот за јазиците

Алсат-М - 13.03.2018

Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците ќе биде закажано за утре. Ова, како што потврдуваат ...

Амандманите на ВМРО-ДПМНЕ, најверојатно, ќе бидат одбиени

Независен - 13.03.2018

Близу 36 илјади амандмани што ВМРО-ДПМНЕ ги поднесе за Законот за употреба на јазиците во трето читање најверојатно ќе бидат одбиени на утрешното продолжение на 32. собраниска седница, според информации на „Независен весник“.

Седницата за Законот за јазици закажана за утре, се уште нејасно како ќе се решаваат амандманите на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 13.03.2018

Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците ќе биде закажано за утре. Ова е договорено на денешната средба на претседателот на Собранието Талат Џафери со координаторите на ...

ВМРО-ДПМНЕ не исклучува блокирање на седницата за законот за јазиците, се разгледуваат опциите

Макфакс - 13.03.2018

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев на најавата од премиерот Зоран Заев дека Законот за јазици ќе се гласа без разгледување на амандманите вели дека тоа е против уставно и не сака да верува дека тоа ќе се случи.

Утре ќе се решава за Законот за јазици

Независен - 13.03.2018

Собранискатата седница за Законот за јазици ќе продолжи утре попладне, со почеток во 13 часот. Спикерот Талат Џафери треба наскоро да го закаже продолжението на 32.седница, како што соопштил на денешната координација меѓу пратеничките групи.

Законот за јазици утре на собраниска седница

Слободен Печат - 13.03.2018

Координаторите на пратеничките групи денеска, на координација кај собранискиот спикер Талат Џафери, се договориле, Законот за јазици да се најде утре на собраниска седница која е закажана за во 13 часот.

ФРОДЕМ и реформаторите формираа фракција: Собранието да дебатира за амандманите за Законот за јазици

ТВ21 - 12.03.2018

Љупчо Алексовски од ФРОДЕМ побара дебата за поднесените амандмани за Законот за употреба на јазиците. Вели дека нема да дозволи ДУИ и СДСМ да го девалвираат Собранието, бидејќи како што тврди, пратениците имаат право да дебатираат околу амандманите.

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици, Џафери не кажува дали ќе ги ставни нивните амандмани

Нетпрес - 13.03.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска изјави дека пратениците од неговата партија ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе Законот за јазици, но од Струмица порача дека опозициската партија бара ...

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците

Алсат-М - 12.03.2018

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000 амандмани на опозицијата за Законот за ...

Данев: Не сакам да верувам дека Законот ќе се гласа без расправа за амандманите

Локално - 13.03.2018

Гласањето за Законот за употреба на јазиците без да се разгледуваат амандманите е противуставно, изјави денеска координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев. Тој денеска не присуствуваше на координативната средба кај собранискиот ...

Блокада на реформските процеси или изгласување на законот за јазиците?

Макфакс - 12.03.2018

Законот за јазици оваа недела повторно треба да се најде на пленарна седница на Собранието, според најавите на собранскиот спикер Талат Џафери. На собранскиот веб сајт засега нема информација за закажување на оваа седница.

Ќе го добие ли ВМРО-ДПМНЕ своето или ќе се отфрлат амандманите за Законот за јазици?

Фактор - 13.03.2018

Седницата на која ќе се расправа за Законот за јазиците закажана за утре. Талат Џафери ја закажа седницата за 13 часот, но не се кажува дали ќе се гласа за 35.000 амандмани поднесени од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ..

Утре нов обид за решение за 35.500 амандмани на законот за јазиците

Press24 - 13.03.2018

Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците ќе биде закажано за утре. Ова, како што потврдуваат за МИА, е договорено на денешната средба на претседателот на Собранието Талат ...

Данев: Амандманите мора да се разгледуваат, не се исклучува можноста за блокирање на седницата

А1 On - 13.03.2018

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев на најавата од премиерот Зоран Заев дека Законот за јазици ќе се гласа без разгледување на амандманите вели дека тоа е против уставно и не сака да верува дека тоа ќе се случи.

НЕИЗВЕСНО ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧУВА:Џафери не кажува дали ќе се распрва за аманманите од ВМРО-ДПМНЕ

Вечер - 13.03.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска изјави дека пратениците од неговата партија ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе Законот за јазици, но од Струмица порача дека опозициската партија бара ...

Собранието утре ќе расправа за амандманите на Законот за јазици

Поглед - 13.03.2018

Собранието на Република Македонија утре во 13 часот ќе го одржи продолжението на 32.седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање. За утре се закажани и продолженијата на 11. и 35.

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците

Локално - 12.03.2018

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000 амандмани на опозицијата за Законот за ...

Данев: Не сакам да верувам дека Законот ќе се гласа без расправа за амандманите

Република - 13.03.2018

Гласањето за Законот за употреба на јазиците без да се разгледуваат амандманите е противуставно, изјави денеска координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев. Тој денеска не присуствуваше на координативната средба кај собранискиот ...

Блокада на реформските процеси или изгласување на Законот за јазици?

Точка - 12.03.2018

Законот за јазици оваа недела повторно треба да се најде на пленарна седница на Собранието, според најавите на собранскиот спикер Талат Џафери. На собранскиот веб сајт засега нема информација за закажување на оваа седница.

Во Собранието утре нов обид да се најде решение за 35.500 амандмани на законот за јазиците...

Н.Македонија - 13.03.2018

Во Собранието утре нов обид да се најде решение за 35.500 амандмани на законот за јазиците Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците ќе биде закажано за утре.

ВМРО-ДПМНЕ не исклучува блокирање на седницата за Законот за јазици, се разгледуваат опциите

Вечер - 13.03.2018

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев на најавата од премиерот Зоран Заев дека Законот за јазици ќе се гласа без разгледување на амандманите вели дека тоа е против уставно и не сака да верува дека тоа ќе се случи.

Утре нов обид да се донесе законот за јазиците

Кајгана - 13.03.2018

Законот за употреба на јазиците утре повторно ќе се најде пред пратениците. Ова било договорено на денешната координација кај претседателот на Собранието Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките групи.

Собраниската седница за амандманите на Законот за употреба на јазиците закажана за утре...

Н.Македонија - 13.03.2018

Собраниската седница за амандманите на Законот за употреба на јазиците закажана за утре Собранието на Република Македонија утре во 13 часот ќе го одржи продолжението на 32. седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на ...

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците

Press24 - 12.03.2018

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000 амандмани на опозицијата за Законот за ...

Блокада на реформските процеси или изгласување на законот за јазиците?

Sky - 12.03.2018

Законот за јазиците оваа недела повторно треба да се најде на пленарна седница на Собранието, според најавите на собранскиот спикер Талат Џафери. На собраниската веб-страница засега нема информација за закажување оваа седница.

Во Собранието утре нов обид да се најде решение за 35.500 амандмани на законот за јазиците

Република - 13.03.2018

Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на законот за употреба на јазиците ќе биде закажано за утре. Ова, како што потврдуваат за МИА, е договорено на денешната средба на претседателот на Собранието Талат ...

Утре седница за Законот за јазиците - ВМРО-ДПМНЕ не исклучува блокирање

Press24 - 13.03.2018

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев на најавата од премиерот Зоран Заев дека Законот за јазици ќе се гласа без разгледување на амандманите вели дека тоа е против уставно.

Утре нов обид да се донесе законот за јазиците: ВМРО-ДПМНЕ не исклучува блокирање на седницата, се разгледуваат опциите

Точка - 13.03.2018

Законот за употреба на јазиците утре повторно ќе се најде пред пратениците. Ова било договорено на денешната координација кај претседателот на Собранието Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките групи.

“Утре најава за втор пуч во една година?! Има ли државава, Устав и закони?!”

Маркукуле - 13.03.2018

Собранието на Република Македонија утре во 13 часот ќе го одржи продолжението на 32.седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање. За утре се закажани и продолженијата на 11. и 35.

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците

Бриф - 12.03.2018

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000 амандмани на опозицијата за Законот за ...

Законот за јазици утре на Собрание

Нова ТВ - 13.03.2018

Во Собранието утре попладне треба да се одржи седница на чиј дневен ред е Законот за јазиците во трето читање. Ова е договорено на денешната средба на претседателот на Собранието Талат Џафери со координаторите на пратеничките групи на која ...

Данев: Ако законот за јазици се носи на сила можни се блокади

Фактор - 13.03.2018

По најавата на премиерот Зоран Заев дека Законот за јазици ќе се гласа без разгледување на амандманите, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев изјави дека тоа е против уставно и не сака да верува дека тоа ќе се случи.

Неделава расплет за над 35.000 амандмани на законот за јазиците

А1 On - 12.03.2018

Собранието го очекува повторно неизвесна недела имајќи ги предвид неофицијалните најави дека кон средината на неделата би можело повторно да биде закажана 32. седница на која на дневен ред се над 35.000 амандмани на опозицијата за Законот за ...