TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Косово против српскиот референдум во недела

Алсат-М - 14.01.2022

Косовските институции нема да дозволат одржување на српски референдум на територијата на Косово. Во заедничкото соопштение на Претседателството, Владата и Собранието се наведува дека со одржувањето на референдумот се прекршуваат Уставот и законите ...

Косовските лидери не дозволуваат гласачки места во Косово за референдумот во недела во Србија

ТВ21 - 14.01.2022

Водачите на косовските државни институции, претседателката на државата, Вјоса Османи, собранискиот спикер, Глаук Коњуфца и премиерот Албин Курти денеска повторија дека за референдумот што в недела, на 16 јануари, ќе се одржи во Србија, ќе можат да ...

Косовските лидери не дозволуваат гласачки места во Косово за референдумот во недела во Србија

MakPress - 14.01.2022

Водачите на косовските државни институции, претседателката на државата, Вјоса Османи, собранискиот спикер, Глаук Коњуфца и премиерот Албин Курти денеска повторија дека за референдумот што в недела, на 16 јануари, ќе се одржи во Србија, ќе можат да ...

Косово против српскиот референдум во недела

Zoom - 15.01.2022

Косовските институции нема да дозволат одржување на српски референдум на територијата на Косово. Во заедничкото соопштение на Претседателството, Владата и Собранието се наведува дека со одржувањето на референдумот се прекршуваат Уставот и законите ...

Земјите на Квинта го поздравија референдумот и го повикаа Косово да им дозволи на Србите да гласаат

Либертас - 14.01.2022

Земјите членки на Квинта го поздравија националниот референдум за уставни измени во Србија на 16-ти јануари и ја повикаа косовската Влада да им дозволи на Србите во Косово да го остварат своето гласачко право на изборите и изборните процеси во ...

Земјите на Квинта го поздравија референдумот и го повикаа Косово да им дозволи на Србите да гласаат

MakPress - 14.01.2022

Земјите членки на Квинта го поздравија националниот референдум за уставни измени во Србија на 16-ти јануари и ја повикаа косовската Влада да им дозволи на Србите во Косово да го остварат своето гласачко право на изборите и изборните процеси во ...

Меѓународната заедница бара Косово да дозволи гласање на српскиот референдум

Р.С.Европа - 14.01.2022

Kосовската влада да им дозволи на Србите да гласаат на претстојниот референдум организиран од Србија, повика денеска меѓународната заедница. Во заедничката изјава на неколку западни земји се изразува жалење што косовската влада не дозволи ...

Меѓународната заедница бара Косово да дозволи гласање на српскиот референдум

Алсат-М - 14.01.2022

Kосовската влада да им дозволи на Србите да гласаат на претстојниот референдум организиран од Србија, повика денеска меѓународната заедница. Во заедничката изјава на неколку западни земји се изразува жалење што косовската влада не дозволи ...

Меѓународната заедница бара Косово да им дозволи на Србите да гласаат на референдум

Локално - 14.01.2022

Kосовската влада да им дозволи на Србите да гласаат на претстојниот референдум организиран од Србија, повика денеска меѓународната заедница. Во заедничката изјава на неколку западни земји се изразува жалење што косовската влада не дозволи ...

Косово не дозволува Србите да гласаат на референдумот

Фокус - 14.01.2022

Kосовската влада да им дозволи на Србите да гласаат на претстојниот референдум организиран од Србија, повика денеска меѓународната заедница. Во заедничката изјава на неколку западни земји, се изразува жалење што косовската влада не дозволи ...

Косово не дозволува Србите да гласаат на референдумот

Вечер Прес - 14.01.2022

Kосовската влада да им дозволи на Србите да гласаат на претстојниот референдум организиран од Србија, повика денеска меѓународната заедница. Во заедничката изјава на неколку западни земји, се изразува жалење што косовската влада не дозволи ...

Само косовските граѓани со двојно државјанство ќе можат да гласаат на српскиот референдум в недела

Вечер Прес - 13.01.2022

Владата на Косово ќе им овозможи на косовските граѓани од српска националност кои имаат и српско државјанство да гласаат на референдумот за уставни измени во Србија, што ќе се одржи в недела, на 6 јануари, јави дописникот на МИА од Приштина.

Само косовските граѓани со двојно државјанство ќе можат да гласаат на српскиот референдум в недела

MakPress - 14.01.2022

Владата на Косово ќе им овозможи на косовските граѓани од српска националност кои имаат и српско државјанство да гласаат на референдумот за уставни измени во Србија, што ќе се одржи в недела, на 6 јануари, јави дописникот на МИА од Приштина.

Само Косовците со двојно државјанство ќе можат да гласаат на српскиот референдум в недела

Сител - 14.01.2022

Владата на Косово ќе им овозможи на косовските граѓани од српска националност кои имаат и српско државјанство да гласаат на референдумот за уставни измени во Србија, што ќе се одржи в недела, на 6 јануари, јави дописникот на МИА од Приштина.